top of page
Post: Blog2 Post

NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ALGARVE – MOJE TOP 10 + INFORMACJE PRAKTYCZNE


Algarve to region na południu Portugali słynący z zapierających dech klifów, złocistych plaż, pięknych zatok, jaskiń i wystających z oceanu formacji skalnych. Jest to jedno z najpiękniejszych wybrzeży w Europie jak i na świecie, które od dawna, odkąd przeglądałam zdjęcia w intrenecie było moim marzeniem. W całym regionie możemy spotkać zróżnicowane plaże, od szerokiej piaszczystej utworzonej z wydm w okolicach Taviry, poprzez kilometry wapiennych klifów i skalnych filarów z mnóstwem jaskiń i zacisznych zatok na środkowym wybrzeżu, oraz z coraz bardziej kamienistym wybrzeżem od Logos, do Sagres, na którego krańcu znajduje się smagany przez wiatry przylądek Świętego Wincenta. Widowiskowe klify, graniczące z pięknymi piaszczystymi plażami ciągną się na północ wzdłuż Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vincenta.


Portugalia w ostatnich latach stała się bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów, w sezonie od czerwca do końca sierpnia na plażach jest tłoczno. Aby uniknąć tłumów warto tu przyjechać przed, lub po sezonie. Choć ze względu na ilość miejsc do wypoczynku wzdłuż wybrzeża region ten nie został jeszcze zadeptany przez masową turystykę i możemy trafić na kameralne małe plaże praktycznie puste nawet w szczycie sezonu. Jedyny mankament o którym należy pamiętać, że wybrzeże oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, więc woda nie należy do najcieplejszych, choć pewnie niewiele się różni temperaturą od naszego Bałtyku. Na szczęście to jedyny minus, który z pewnością zrekompensują nam piękne widoki.


Ze względu na zróżnicowaną linię brzegową ciężko wybrać tę „najpiękniejszą” plażę…wybór jest ogromny, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przygotowałam dla Was zestawienie najpiękniejszych plaż Algarve, jest to oczywiście subiektywne zestawienie. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i pomogę wam podjąć decyzję, które plaże warto zobaczyć.

PRAIA DA MARINHA

Praia da Marinha przez wielu uznawana za najpiękniejszą plażę Portugalii. Słynie nie tylko z zapierającego dech położenia, ale także z wyjątkowo czystej wody. Otoczona 30-metrowymi skałami, często pojawia się w reklamach i na folderach. Według prestiżowego przewodnika Michelin jest jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie.

PRAIA DO CAMAILO

Praia do Camilo znajduje się w zatoce niedaleko Lagos, pomiędzy Praia da Dona Ana i Ponta da Piedade. Przepiękna plaża usytuowana wśród piaskowcowych klifów, składająca się z dwóch zatok połączonych krótkim tunelem w skale. Aby dostać się na plaże, trzeba zejść od parkingu po stromych, drewnianych schodach. Plaża kusi złotym piaskiem i przejrzystą wodą.

PRAIA DA FALESIA

Znajdująca się w pobliżu miasta Albufeira, swoją nazwę wzięła od niezwykłych czerwonych klifów, które tworzą tło dla 8-kilometrowego odcinka piasku. Do plaży ze złocistym piaskiem i zapierającą dech w piersiach panoramą prowadzą schody ze szczytu klifu, na którym można zaparkować samochód. Plaża najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca, kiedy klify mienią się w różnych odcieniach bieli, pomarańczu i czerwieni.

PRAIA DE BENAGIL

Największą atrakcją nie jest główna plaża Benagil, lecz oddalona od niej o około 150 m jaskinia, do której prowadzą dwa duże wejścia. Jej sklepienie zawaliło się w jednym miejscu, dzięki czemu do wnętrza docierają promienie słoneczne. Wśród skalnych ścian znajduje się plaża, która należy do najbardziej niesamowicie położonych na świecie. Do jaskini Benagil można dostać się wyłącznie od strony oceanu. Z pobliskiej plaży organizowane są wycieczki statkiem, koszt 30 minutowej wycieczki to 15 €. Osoby, które mają dobrą kondycję mogą dopłynąć wpław lub kajakiem wypożyczonym na plaży, jednak prądy w tym miejscu są dość silne, woda chłodna, a jaskinię w pełnej krasie można podziwiać tylko podczas odpływu.

PRAIA DA BORDEIRA

Piękna szeroka i dzika plaża. Nie spotkamy tu tłumów ludzi, więc jest znakomitym miejscem do wypoczynku. Ogromnym jej plusem są pomosty, którymi możemy spacerować po wzniesieniu i podziwiać plaże w pełnej krasie.

PRAIA DA ROCHA

Położona na wschód od Lagos, w pobliżu Portimao, Praia da Rocha jest jedną z najsłynniejszych, ale też najbardziej malowniczych plaż w całej Portugalii. Otoczona urwistymi klifami plaża stała się znakiem rozpoznawczym Portugalii, często goszczącym na pocztówkach. Każdego roku tłumnie przybywają tu turyści, których zachęca miękki, złocisty piasek, turkusowa woda oraz bajeczne formacje skalne.

PRAIA DO CARVALHO

Niewielka plaża otoczona ze wszystkich stron klifami, nazywana również plażą przemytników. Znajduje się w niedalekiej odległości od Benagil. Jest to dość kameralna plaża do, której dostaniemy się wąskimi schodami w wykutym ręcznie w skale tunelu. Warto również zrobić sobie krótki spacer wzdłuż klifu, z którego możemy podziwiać plażę.

PRAIA DE BELICHE

Praia de Beliche zlokalizowana jest na zachodnim krańcu Portugalii, w pobliżu miejscowości Sagres. Rozległa, piaszczysta plaża położona w spokojnej zatoce między stromymi klifami. Dotarcie do niej jest dość łatwe, choć wymaga pokonania wielu schodów.

PRAIA DON ANA

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż w okolicach Lagos. Jest jedną z wizytówek Algarve, którą często możemy spotkać na pocztówkach czy folderach reklamowych. Najładniejszy na nią widok znajduje się na jej zachodnim krańcu. W rzeczywistości jest dużo większa niż wygląda na zdjęciach.

PRAIA ILHA DE TAVIRA

Ilha de Tavira położona na wyspie utworzona z wydm, piaszczystej plaży i lasu zachwyca swoją odmiennością. Wyspa daje poczucie cudownego odosobnienia, jednakże w lipcu i sierpniu robi się tu tłoczno. Aby się tu dostać trzeba przepłynąć promem, który kursuje z Quatro Aguas oddalonego o 2km na południowy wschód od Taviry. Podróż trwa 5 min, a koszt rejsu w obie strony 1.80€. Pływają tu również w okresie letnim taksówki wodne, koszt za 5 osób w jedną stronę to 18€.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie wybrzeża jest wypożyczenie samochodu na lotnisku. Koszt wynajmu na 7 dni ok 450 zł. Warto wcześniej dokonać rezerwacji wtedy ceny są niższe, niż przy rezerwacji na „ostatnią chwilę”. Koniecznie wykupcie pełne ubezpieczenie, nawet drobna rysa może narazić was na zbędne dodatkowe koszta, a jednocześnie pozwoli na otrzymanie samochodu bez pozostawiania kaucji.

  • Parkingi przy plażach są bezpłatne, choć przy niektórych spotkaliśmy panów, który zbierali dobrowolne opłaty na cele charytatywne.

  • Jeżeli planujecie zwiedzanie regionu Algarve, najlepiej dolecieć do Faro. Lata tu Wizzair z Katowic, lub Ryanair z Wrocławia i Warszawy.

  • Warto nocleg zarezerwować w dwóch różnych rejonach np. na wschodnim wybrzeżu Tavira i centralnie w Albufeira lub Lagos.

  • Koniecznie spróbujcie kuchni Portugalskiej, zwłaszcza ryby i owoce morza smakują tu wyśmienicie.

  • Z dotarciem na plaże nie ma większego problemu, drogi są dobrze oznaczone, a nawigacja google maps też działa bez zarzutów.

  • Komunikacja autobusowa w Portugalii jest znakomicie rozwinięta, można wygodnie korzystać z przejazdów liniami EVA Bus i Frota Azul, przystanki są przy większości atrakcji turystycznych, a autobusy jeżdżą często i są stosunkowo tanie.

Comments


bottom of page