PODRÓŻE Z DZIECKIEM: WCZASY ALL INCLUSIVE
top of page
Post: Blog2 Post

PODRÓŻE Z DZIECKIEM: WCZASY ALL INCLUSIVE Z BIUREM PODRÓŻY - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?


Jak zapewne wiecie, najbardziej lubimy organizować wyjazdy na własną rękę. Cenimy sobie w nich niezależność, elastyczność oraz możliwość dostosowania planu do naszych potrzeb i tego co chcemy zobaczyć. Nie oznacza to jednak, że nie korzystamy z usług biur podróży, bo tak nie jest. Jak już kilkukrotnie Wam wspominałam, że jednym ze sposobów na tanie podróżowanie jest zakup biletów czarterowych właśnie od biur podróży, z których często korzystamy. Zdarza nam się również wykupić wczasy ”last minute”, tak jak to było w przypadku wyjazdu do Kenii, Egiptu czy Portugali. Wyszło to nas dużo taniej niż jak byśmy osobno zarezerwowali nocleg i kupili lot. W Portugali na lotnisku wynajęliśmy samochód i i tak całe dnie po śniadaniu spędzaliśmy gdzieś zwiedzając wybrzeże Algarve czy Hiszpańską Andaluzję. To, że My rzadko jeździmy na wakacje z biurem podróży nie oznacza że Wy też nie powinniście. Wręcz przeciwnie uważam, że dla wielu osób jest to idealne rozwiązanie. Nie uważam, że tacy turyści są gorsi, bardziej leniwi, mniej samodzielni czy mniej zobaczą. Nie każdy nadaje się i ma czas na przygotowanie wszystkiego samodzielnie. Znamy wiele osób podróżujących z biurami podróży, jednocześnie przywożących potężną dawkę wiedzy, pięknych zdjęć i wspomnień w niczym nie ustępującym tym jak by spędzili ten czas na samodzielnej wyprawie.

Część z Was tak jak my lubi organizować samodzielnie wyjazdy, ma duszę poznawczą i lubi odkrywać nowe miejsca, a część wracać do miejsc w których już była i ma wszystko sprawdzone na własnej skórze. Jeżeli nie czujecie się na siłach podróżować na własną rękę i chcecie aby cały ciężar organizacji spadł na biuro podróży jedną z opcji spędzania wakacji są wczasy All Inclusive. Chociaż „all inclusive” odnosi się do formy wyżywienia to dla niektórych taki wyjazd jest czymś więcej, daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że o nic nie musimy się martwić bo mamy wszystko w jednym pakiecie hotel, pełne wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę pilota, transfer z lotniska do hotelu. Przetestowaliśmy tę opcję kilkukrotnie na sobie, ma ona swoje plusy i minus. Są kierunki gdzie taka opcja jest jedynym słusznym rozwiązaniem jak w przypadku wyjazdu na Malediwy i zdecydowaniu się na pobyt na jednej z wysp gdzie do dyspozycji mamy jedynie bary i restauracje hotelowe, w których nawet przy oszczędnym podejściu wydamy więcej niż będzie nas kosztować opcja All inclusive (w tym wypadku rezerwowaliśmy sami hotel w opcji "all inclusive", a całą resztę ogarnialiśmy sami). Znowuż w Kenii uważam tę opcję za najbezpieczniejszą dla naszego żołądka, w odróżnieniu od Azji mamy tutaj bardzo ubogą i o niskim standardzie bazę gastronomiczną i zwyczajnie jest to bezpieczniejsza opcja dla naszego zdrowie zwłaszcza podróżując z dzieckiem musimy eliminować zagrożenie wszelkich chorób układu pokarmowego. Ale są również takie miejsca gdzie opcję all inclusive uważam za całkowicie zbędną np. Tajlandia czy Bali gdzie punktów gastronomicznych jest cała masa, zjemy pyszne i zróżnicowane danie, nie zamykając się na monotonną hotelową kuchnie. Kolejnym przykładem kiedy opcja all inclusive nie ma całkowicie sensu, to wtedy kiedy planujecie dużo zwiedzać i mało czasu spędzać w hotelu. Bo co Wam po pięknym hotelu z nieograniczoną ilością drinków i bufetami uginającymi się od różnorodnych smakołyków jeżeli większość czasu będziecie spędzać poza nim, wracać tylko się przespać, a stołować będziecie się na mieście.

Sami coraz częściej rezerwujemy hotele z opcją "all inclusive". Zwłaszcza jeśli planujemy kilka dni spędzić w jednym miejscu, nic nie robić i po prostu wypocząć. Ten patent wykorzystaliśmy w Meksyku jako pierwsze dni po przylocie na aklimatyzację oraz kilka dni przed wylotem na odpoczynek po dość długim i intensywnym zwiedzaniu. Podobnie zrobiliśmy na Dominikanie. Takie kilka dni, totalnej laby i korzystania bez ograniczeń z dobrodziejstw jakie oferuje hotel jest świetną formą wypoczynku, nawet dla takich podróżniczych świrków jak my :) Tradycyjnie rezerwacje noclegów nawet w opcji "all inclusive" dokonywaliśmy za pomocą niezawodnego booking.com.


Każdy z nas ma różny charakter i lubi inaczej spędzać czas w tym również wakacje, i jak najbardziej to szanuję dlatego chciała bym Wam podpowiedzieć na co zwrócić uwagę planując wakacje all inclusive z dzieckiem.

Wakacje z małym dzieckiem rządzą się innymi prawami niż wyjazdy osób dorosłych lub rodziców z nastolatkiem. Warto dobrze wybrać lokalizację i hotel, który zaoferuje nam coś więcej niż tony jedzenia i morze kolorowych drinków, chcielibyśmy aby znalazł się w tym jakiś pakiet rozrywek dla malucha: plac czy sale zabaw, mini aqua park, brodzik animacje dla najmłodszych tak abyśmy i my, i dziecko w pełni skorzystali ze wspólnego wyjazdu. Pomóc mogą w tym oferty all inclusive. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego hotelu, na co zwracać uwagę przy wyborze wczasów, kiedy podróżujemy z maluchem, abyśmy nie byli zawiedzeni a nasze wakacje były udane? Śledząc liczne grupy podróżnicze, fora oraz czytając Wasze wiadomości zdaję sobie sprawę, że rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości przed podróżą z dziećmi, jak podróżować, gdzie jechać. Dlatego powstał ten wpis, który mam nadzieję rozwieje wiele Waszych wątpliwości.

Wybór kierunku

Jest to tak naprawdę pierwsza rzecz, od której zaczynamy planowanie wakacji. Z reguły w pierwszej kolejności wybieramy kraj, później region a na samym końcu hotel. Tak naprawdę nie ma listy konkretnych kierunków, do których należy jechać z dziećmi, obecnie oferta biur podróży jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a biura prześcigają się co sezon z coraz to ciekawszymi i bardziej egzotycznymi kierunkami, do których możemy polecieć z dziećmi. Warto jednak zachować odrobinę zdrowego rozsądku i zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii:

  • Bezpieczeństwo kraju, do którego planujemy podróż (takie informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych), bo chyba nie chcielibyśmy spędzać wakacji w kraju gdzie występuje wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi, zamieszkami itp...

  • Czy są wymagane dodatkowe szczepienia lub ryzyko występowania chorób egzotycznych

  • Klimat/ pogoda/pora roku nie ma sensu jechać z maluchem do bardzo gorącego klimatu, gdzie większość czasu spędzimy w klimatyzowanym pokoju hotelowy, bo na zewnątrz będzie zbyt duszno albo wybierzemy dla odmiany chłodny kierunek gdzie będzie padało, wiało i chciało nam głowy pourywać. Warto również zwrócić uwagę na pory roku czy będzie to okres letni czy jesienno zimowy. Latem będzie gorąco na południu Europy czy Afryce i może nie być to zbyt dobry okres na wakacje z maluchem. Za to jesień czy zima to świetna pora na wyjazdy do Azji czy na Kraiby.

  • Bezpieczeństwo plażowania, czy plaże są strzeżone przez ratowników, plaża piaszczysta czy kamienista, bezpieczeństwo pływania tz: czy nie ma stromego zejścia do wody, silnych prądów przy brzegu, lub wysokich fal.

  • Długość lotu, na pierwszy raz starajcie się nie wybierać zbyt długich lotów, nie wiemy jak nasz maluch będzie znosił taką podróż, jeżeli jednak nie boicie się długiego lotu warto zaryzykować.

  • Jakość oferowanej bazy noclegowe

  • Dostęp do dobrej opieki medycznej

  • Wyższy poziom życia i higieny

  • Wymagania wizowe

Wybór hotelu

Wybór idealnego hotelu na wymarzone wakacje nie jest łatwą sprawą. Zwłaszcza jeżeli będziecie w nim spędzać tydzień lub dwa, a nie jest to jedynie nocleg na jedną dobę czy weekendowy wypad, zależy Wam żeby wszystko było idealne, pokoje czyste a obsługa pomocna. Jest to w końcu jeden z najważniejszych elementów udanego wypoczynku. Warto przeanalizować dostępne oferty. Lecąc na wczasy „all inclusive” jesteście zdani tak naprawdę do ograniczonej liczby hoteli, czyli jedynie tych które w swojej ofercie ma dane biuro podróży. Warto podpytać o opinie o danym hotelu pracowników infolinii czy biur podróży, czasem pracownicy jeżdżą na Study Tour i widzieli na żywo te hotele więc mogą coś więcej na ich temat powiedzieć. Ale jeżeli nie macie zaufanego biura i sprzedawcy, trzeba też w tym wszystkim zachować odrobinę dystansu. W końcu zależy im na sprzedaży - mają z tego prowizję i zapewnienie obłożenia. Dlatego warto przeprowadzić własną niezależną analizę, sprawdzić oceny i opinie innych gości na przykład na Booking.com, Google czy Tripadvisor, przejrzeć zdjęcia gości, nie zdziwcie się jak będą się znacznie różnić od tych pięknych przedstawionych w kolorowych folderach biur podróży. Innym sposobem jest podpytanie na forach i grupach podróżniczych, nakreślcie gdzie się wybieracie i poproście o opinie osób które były w tamtym rejonie/ hotelu co mogą polecić lub odradzić. Wiele informacji możecie znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych hotelu, zdjęcia mapki, możecie również wysłać mailowe zapytanie na nurtujące Was pytania. Jeżeli macie jakieś szczególne życzenia np. pokój na niższym piętrze , łóżeczko dla dziecka warto to zgłosić przy dokonywaniu rezerwacji. Warto również zwrócić uwagę wybierając hotel jest jego oznaczenie w katalogu biura podróży. Poszukuj hotelu oznaczonego jako idealne miejsce na rodzinne wakacje. Jeżeli korzystacie z wózka, ważne jest również aby był on dostosowany dla osób niepełnosprawnych, to znaczy, że nie występują w nim różnice poziomów, których nie można pokonać dogodnie ulokowaną windą lub były dostępne pokoje na parterze tak abyście nie musieli tarabanić się z wózkiem pod pachą na ostanie piętro.

Przy podróżach z dziećmi kluczowym elementem są szeroko pojęte animacje i udogodnienia dla dzieci dostosowane do ich wieku takie jak:

  • Basen

Kąpiele w basenie to jedna z największych atrakcji dla dzieci podczas wakacji, dlatego warto się wcześniej zorientować się czy hotel dysponuje przystosowanym basenem dla maluchów, a dokładnie brodzikiem, czy nie ma do niego zejścia po schodach lub nie jest on częścią całego basenu, którego głębokość stopniowo się zwiększa. W przypadku małych dzieci idealna głębokość to 30 – 40 centymetrów.

  • Wodnym plac zabaw, zjeżdżalniami czy mini aqua parkiem

To kolejne wodne atrakcje, które uwielbiają dzieciaki, ale warto tak jak wcześniej wspominałam zasięgnąć opinii czy są dobrze przystosowane dla maluchów. Bo może się okazać, że owszem jest mini aqua park czy wodny plac zabaw na terenie ośrodka, ale przystosowany tylko dla starszych dzieci a takie roczne czy dwu letnie dziecko nie będzie mogło z nich korzystać bo jest za małe i tak naprawdę nie skorzystacie z tych atrakcji.

  • Mini club

Z takiej atrakcji zazwyczaj korzystać mogą dzieci powyżej 3-4 lat i animatorzy nie przyjmą młodszego dziecka pod opiekę, ale nie powinniście mieć problemów przyjść tam pobawić się z dzieckiem. W końcu nowe zabawki, kolorowanki, kredki mogą je na chwilę zająć a Ty będziesz mieć czas na odpoczynek. Dla starszych dzieci korzystanie z animacji w ciągu dnia może się okazać świetną formą zabawy.

  • Plac zabaw

Fajnie zorganizowany, wyposażony i zadbany plac zabaw to świetna atrakcja dla dzieci i gwarancja dobrej zabawy. Warto zwrócić uwagę w jakim stanie znajdują się tam atrakcje dla bezpieczeństwa dziecka, nie ma nic gorszego jak rozlatująca się zjeżdżalnia czy ledwo trzymająca się huśtawka. Czasem dla starszych dzieci hotele oferują stoły do pin ponga, piłkarzyki, mini pole golfowe, wypożyczenie rowerów , paletek do baibintona lub innego rodzaju sprzętu rekreacyjnego.

  • Posiłki

Warto zwrócić uwagę czy hotel oferuje jakieś specjalne „Kids menu”, czy w restauracji są dostępne krzesełka, sztućce, talerzyki dla dzieci. Tak żebyśmy mieli pewność, że nasz maluch tam faktycznie coś zje, a nie będziemy musieli latać po mieście i szukać dla niego czegoś na śniadanie, obiad czy kolacje. W tych lepszych hotelach nie raz widziałam obniżone bufety tak aby dzieci mogły same nakładać jedzenie, czy kąciki dla maluszków ze słoiczkami, mlekiem modyfikowany i ciepłą wodą.

Jeżeli Wy lub Wasze dziecko macie alergie pokarmowe warto również dopytać się czy są jakieś specjalne opcje dla alergików.

  • Dostępność leżaków, parasoli, ręczników plażowych czy są one dodatkowo płatne

  • Wyposażenie pokoi

Czy są dostępne łóżeczka dla dzieci i czy są dodatkowo płatne, bezpieczeństwo na balkonie/tarasie, wielkość pokoju czy zmieści nam się wózek, będziemy mieć miejsce aby zorganizować mini kącik do zabaw dziecku. Lepsze hotele oferują czasem wanienki dla dzieci i przewijaki.

  • Lokalizacja

Kolejną istotną kwestią jest lokalizacja. Warto w tym wypadku uwagę zwrócić na:

  • Plaże

Istotna w tym wypadku będzie odległość jaką musimy pokonać na plaże, jeżeli wybierzecie duży resort te odległości mogą być różne w zależności od lokalizacji pokoju. Kolejna kwestia to jakie jest na nią zejście czy nie musicie pokonywać aby się na nią dostać wielu schodów. Najlepiej jeżeli plaża będzie piaszczysta, ale nie jest warunek konieczny. Ważniejsze jest wejście do wody, czy jest ono łagodne, czy nie ma silnych prądów wonnych, czy jest ona strzeżona oraz czy jest wydzielone kąpielisko.

  • Odległość od centrum

Tu są plusy i minusy zarówno położenia w centrum, które będzie głośniejsze i bardziej tłoczne, cena takiego hotelu będzie wyższa, ale będziecie mieć blisko sklepy, restauracje lub inne atrakcje. hotel oddalony od centrum powinien znajdować się w spokojniejszej okolicy, jednak do najbliższego sklepu może być kawałek drogi, czasem hotele dysponują shuttle bus-em który kilka razy dziennie wozi i zabiera swoich gości do centrum. Warto zwrócić uwagę czy w pobliżu hotelu znajduje się przystanek autobusowy, to powinno ułatwić Wam ewentualne przemieszczanie się.

  • Wybierzcie miejsce, które nie sąsiaduje z dyskotekami i klubami nocnymi

Hałas i mnóstwo imprezowiczów na pewno nie będą sprzyjać dziecku. Głośne centra dużych miast, a także ogromne zagęszczenie wielkich hoteli również nie zapewnią relaksu. Warto znaleźć miejsce znajdujące się bardzo blisko plaży, jeziora czy pełnych zieleni tras spacerowych. Dogodnie byłoby, gdyby w sąsiedztwie hotelu znajdował się duży sklep, w którym w razie potrzeby dokupimy niezbędne artykuły dziecięce.

Podróż

Kiedy wstępnie mamy już wybraną ofertę, wiemy gdzie chcemy jechać kiedy i do jakiego hotelu. Dla wielu rodziców podróż wiąże się z dodatkowym stresem, dlatego jej komfort jest tak istotny. Warto wcześniej zastanowić się jak będzie wyglądała sama podróż. Rzetelni sprzedawcy i kompetentne biura nie powinny mieć problemów z udzieleniem Wam odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Dlatego warto o te informacje dopytać się w biurze podróży, przed wykupieniem wycieczki:

  • Długość podróży

  • Czy w ofercie jest lot bezpośredni czy z przesiadkami, jeżeli tak to jak długie?

  • Czy lecimy lotem czarterowym czy zwykłym rejsowym

  • Czy w czasie lotu mamy zagwarantowane posiłki i napoje czy są one dodatkowo płatne. Warto tu zwrócić uwagę na warunki, często jest tak że mamy posiłki i napoje w czasie ich serowania, a w pozostałym czasie trzeba je osobno dokupić.

  • Jaki jest limit bagażu?

  • Czy dla najmłodszych są dostępne kołyski w samolocie?

  • Odległość hotelu od lotniska i ile zajmie nam przejazd?

  • Czy po przylocie będzie na nas czekać na lotnisku pilot i będzie nam towarzyszył podczas transferu do hotelu?

Długość pobytu

Są tutaj różne szkoły jedni uważają że dwa tygodnie to minimum aby dziecko się zaaklimatyzowało, zwłaszcza jeżeli lecicie do miejsca gdzie jest kilkugodzinna różnica czasowa to zarówno Wy jak i dzieci możecie potrzebować nawet kilku dni aby się przestawić. Istotny tutaj wpływ ma fakt ile macie dostępnego urlopu, gdzie się wybieracie oraz jakie macie plany na miejscu (jeżeli planujecie dużo zwiedzać i chcecie troszkę odpocząć tydzień może być mało). Z reguły jest to tydzień lub dwa w zależności od preferencji.


Warto również przy decyzji o długości pobytu wziąć pod uwagę gdzie lecimy. Jeżeli są to odległe regiony i duża różnica czasowa, to pamiętajmy, że wiele dzieci będzie potrzebowało dłuższego czasu na przestawienie się. Jet lag może sprawić, ze zarówno Wy jaki i Wasze dzieci będziecie potrzebować kilku dniu na przyzwyczajenie organizmu do innej strefy czasowej. U nas akurat Lelcia radzi sobie z tym nawet lepiej niż my. Dlatego nasza rada w przypadku dalszych podróży lepiej lecieć rzadziej ale na dłużej. Więcej o tym jak radzić sobie z "Jet lag" przeczytacie tutaj.

Ważne!! Jeżeli wykupujecie wakacje z dużym wyprzedzeniem czasowym, warto zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nawet w ostatniej chwil. Po raz kolejny to powiem nigdy nie wiem co może się zdarzyć, zwłaszcza z dziećmi i nie chcielibyśmy aby przepadły nam wakacje, na które odkładaliśmy cały rok.


Mam nadzieję, że nie przeraziłam Was całą masą informacji zawartych w tym artykule, nie wszystkie punkty będą Was dotyczyć, ale wolałam kompleksowo naświetlić Wam na co należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej wakacyjnej oferty.


Więc porad na temat podróży z dzieckiem przeczytacie w naszej książce "Podróże z dzieckiem" kliknij tutaj.

bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB