top of page
Post: Blog2 Post

PARK HISTORYCZNY SI SATCHANALAI - CO WARTO ZOBACZYĆ?


Park Historycznym Si Satchanalai położony w północnej Tajlandii, to otwarta zielona przestrzeń, na terenie której znajduje się wiele ruin, świątyń, posągów i sanktuariów Buddy. Si Satchanalai w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miasto dobrych ludzi”. Zostało założone w 1250 roku jako satelickie miasto Sukhothai, połączone z nim traktem Phra Ruang.


Dawne Si Satchanalai było klasycznym tajskim muang, czyli miastem – państwem położonym nad brzegami życiodajnej rzeki Yom, otoczonym prostokątnym murem. Wewnątrz murów obronnych mieścił się symboliczny ośrodek władzy – Wat Chang Lom, oraz cztery inne kompleksy świątynne ulokowane równolegle do rzeki Yom. Na północ od miasta znajdowały się warsztaty ceramiczne. Ów ośrodek miejski, otoczony murem, głęboka fosa i lasem, był przykładem miasta idealnego i stanowił niegdyś najwyższe osiągnięcie tajskiej urbanistyki.


Bujna zieleń i klimatyczna sceneria sprawia, że spacer lub ​​jazda na rowerze po historycznym parku Si Satchanalai jest wielką przyjemnością. Choć Si Satchanalai może poszczycić się zabytkami z tej samej epoki co Sukhothai, jest odwiedzane przez znacznie mniejszą ilość turystów, a infrastruktura turystyczna nie jest tam zbytnio rozbudowana. Zatem spokojnie można powiedzieć, że Si Satchanalai jest spokojniejszą i cichszą siostrą Sukhothai. W tracie naszego zwiedzania mieliśmy wrażenie jakbyśmy byli sami wraz z obsługą dbającą o teren parku. Co było niewątpliwym plusem. Dopiero wychodząc z parku natknęliśmy się na małą grupkę, która kupowała bilety wstępu. Jedne co nam znacznie utrudniało zwiedzanie, to ogromny upał jaki panował w maju. Jeśli szukasz miejsca, w którym panuje spokój, a w którym czuć ducha minionych czasów polecam wybrać się do Si Satchanalai.


Historia Si Satchanalai


Kiedy królestwo Sukhothai zyskało na znaczeniu, Si Satchanalai zostało zbudowane jako miasto satelickie ze względu na swoje strategiczne położenie. Odległe o 55 kilometrów oba miasta były połączone drogą znaną jako Thanon Phra Ruang, uważaną przez niektórych tajskich historyków za pierwszą autostradę w Tajlandii. Założone w 1250 roku Si Satchanalai zostało zbudowane na brzegach rzeki Yom i chronione przez dwa wzgórza, które zapewniały punkty obserwacyjne. Gdy miasto rosło, dodano kamienne mury i fosę, aby zapewnić większą ochronę.


Chociaż Si Satchanalai jest ściśle związane z okresem Sukhothai w historii Tajlandii, znaleziska archeologiczne w historycznym parku sugerują, że miejsce to było zamieszkane już w III i IV wieku, kiedy obszar ten był znany jako „Chaliang”. Odwiedzający park mogą również zobaczyć ruiny w stylu khmerskim, które pochodzą sprzed okresu Sukhothai. Kiedy królestwo Sukhothai upadło, Si Satchanalai nadal pozostało ważnym strategicznym miejscem, a rywalizujące sąsiednie królestwa Ayutthaya i Lanna przy różnych okazjach walczyły o kontrolę nad miastem.

Historyczne miasto założył najprawdopodobniej sam Ram Kamphaeng. Tutaj również rezydowali władcy Sukhotai, dzięki czemu miasto nabrało odpowiednio wysoki status. Miejscowość ta słynęła między innymi z przepięknej ceramiki wypalanej w piecach garncarskich. Ruiny sięgających niegdyś 5 m wysokości murów obronnych zachowały się do dziś, a okalającą miasto fosę nadal wypełnia woda. Obecnie trudno mówić o „mieście” Si Satchanalai, gdyż pozostały po nim głównie ruiny, nie brak jednak pośród nich pokaźnej gamy zabytków, które z pewnością warto zobaczyć. Si Satchanalai i związane z nimi historyczne parki w Sukhothai i Kamphaeng Phet są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Mapa Si Satchanalai

Do najciekawszych budowli parku należą:


Wat Nang Phaya


Pierwszą świątynią jaką napotkamy w parku, jest Wat Nang Phaya , która została zbudowana w XV wieku podczas wczesnych rządów Ayutthayi. Zwana także „Świątynią Królowej” reprezentuje styl cejloński.

Świątynia słynie z pozostałości pięknych stiukowych płaskorzeźb w stylu Ayutthayan, na bokach ścian świątyni. Ilość zachowanych szczegółów jest oszałamiająca, nie jest łatwo znaleźć tak starą świątynię z taką ilością szczegółów. Płaskorzeźby są chronione pod blaszaną wiatą dachową, co troszkę szpeci.


Na terenie świątyni znajduje się również dobrze zachowana stupa w kształcie dzwonu, do której można wejść po schodach, oraz sala zgromadzeń, która pokazuje, jak Sri Lanka i Syjam wpływały na siebie na przestrzeni lat a także wiele innych ruin takich jak filary, oraz małe, ceglane place.

Wat Chedi Chet Thaeo


Na północny zachód od Wat Nang Phaya znajduje się kolejny imponujący kompleks świątynny z mnóstwem dobrze zachowanych chedi o nazwie Wat Chedi Chet Thaeo, co w tłumaczeniu znaczy Świątynia Siedmiu Rzędów Chedi. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków w obrębie murów miejskich Si Satchanalai.


Wat Chedi Chet Taeo została zbudowana w pierwszej połowie XIV wieku, gdy istniało na tym obszarze królestwo Sukhothai. Świątynia składa się z jednego dużego chedi położonego pośrodku, sali zgromadzeń (wihara) i 32 podrzędnych chedi (stup) różnej wielkości, w różnych stylach, od których pochodzi nazwa świątyni. Chedi (stupy) dosłownie otaczają świątynię, są ustawione w siedmiu rzędach, pięć rzędów od południowego - wschodu na północny-zachód i dwa rzędy od północnego-zachodu i północnego – wschodu .

Gigantyczny rozmiar świątyni w centrum miasta wskazuje, że świątynia ta została zbudowana dla rodziny królewskiej. Chedi kryją w swych wnętrzach skremowane szczątki rodziny królewskiej Si Satchanali.

Jedną z głównych atrakcji tej świątyni jest główna duża chedi, której zewnętrzna strona z pąkami lotosu przypomina te, które można znaleźć w Parku Historycznym Sukhothai, np. Wat Maha That, jest jedną z głównych atrakcji tej świątyni. Wszystkie budowle otoczone są murem obronnym z kamienia laterytowego, który pierwotnie był otoczony fosą.

Wat Chang Lom



To jedna z moich ulubionych świątyń w Parku Historycznym Si Satchanalai, położona nieco głębiej w parku, na północny zachód od Wat Chedi Chet Thaew. Wat Chang Lom, w wolnym tłumaczeniu oznacza „Świątynię Otoczoną Słoniami”.

Dlaczego nazwano ją świątynią otoczoną przez słonie? Jak to jest z większością ruin w Tajlandii oryginalne nazwy świątyń zaginęły w czasie. Tu postanowiono wybrać nazwę, która nie zaginie, a ponieważ główną cechą tej świątyni są posągi słoni otaczające jej podstawę, nazwano ją Wat Chang Lom. W buddyzmie słoń jest postrzegany jako ziemski przejaw cech wyrażonych w samym Buddzie, dlatego często widuje się posągi słoni w buddyjskich świątyniach. Mieszkańcy obecnej Tajlandii uznają słonia także za symbol władzy królewskiej.

Główną konstrukcją świątyni jest dwupoziomowa kwadratowa podstawa wokół stupy z laterytu w zbudowana w stylu lankijskim. Nazwa świątyni pochodzi od 39 dużych rzeźb słoni, 4 większe na rogach, 8 z jednej strony i po 9 z pozostałych otaczających pierwszy poziom podstawy stupy. Na drugim poziomie podstawy stupy znajduje się 20 nisz, które pierwotnie były wypełnione wizerunkami Buddy o wysokości 1,4 m. Niektóre wizerunki Buddy można oglądać do dziś. Przed stupą znajduje się zrujnowana vihara, a także inne mniejsze konstrukcje na terenie świątyni.

Świątynia Wat Chang Lom została zbudowana w 1286 roku. Legenda głosi, iż w centralnym chedi wykonanym z laterytu i gipsu umieszczono relikwie Buddy. Główne sanktuarium otoczone jest grubym murem z kamienia laterytowego.

Wat Suan Keao Utthayan Noi


Jest to mała świątynia, ale wyjątkowy styl architektoniczny Wat Suan Keao Utthayan, oraz bliskość świątyni Wat Chang Lom, sprawiają, że warto ją odwiedzić.


Świątynia składa się ze smukłej stupy na wzór pąków lotosu, która wygląda dość podobnie do dużej stupy w Wat Chedi Chet Thaeo i mondop z przodu. Zewnętrzna część świątyni jest dobrze zachowana i warta obejrzenia, ale niestety nie mogę powiedzieć tego samego o wizerunku Buddy znajdującym się wewnątrz mondop.

Wat Khao Phanom Phloeng


Wat Khao Phanom Phloeng jest położona w północnej części parku, na szczycie wzgórza otoczonego lasem z widokiem na cały kompleks. Co prawda sama świątynia nie zachwyca, ale po małym wysiłku (trzeba się trochę wspiąć pod górę) widok jaki rozpościera się wokół rekompensuje wszystko. Wejście na szczyt zajmuje nie więcej niż 5 minut, do pokonania jest 144 stopnie. Znajduje się tam dobrze zachowany chedi.


Znaczenie Wat Khao Phanom Phleong, tłumaczy się jako świątynia świętej góry ognia i wywodzi się z historii znalezionej w kronikach, w której pustelnik powiedział lokalnemu wodzowi, że wzgórze to miało być wykorzystywane do ceremonii ognia (krematorium zwłok ważnych osób), stąd też wzięła się jego nazwa.

Wat Phra Si Rattana Mahathat


Ostatnią świątynią jaką odwiedzamy jest imponująca świątynia Wat Phra Si Ratana Mahathat położona poza głównym historycznym parkiem, na południowy wschód od miasta Si Satchanalai. To największa i jedna z najstarszych świątyń w okolicy, która nadal działa. Świątynia została zbudowana jako buddyjska świątynia pod koniec XII wieku, kiedy obszar ten znajdował się pod kontrolą Imperium Khmerów.

Główną budowlą stojącą w samym środku kompleksu jest olbrzymi prang mierzący około 22 metrów z każdego boku, zbudowany w stylu khamerskim. Widoczny spośród ruin sali zgromadzeń zwanej Viharn monumentalny posąg Buddy obramowany wysokimi kolumnami z laterytu, nie pozwala turystom przejść obojętnie obok. Za prang znajduje się dobrze zachowana mandapa , stojący wizerunek Buddy i ruiny stupy w stylu Mon , a także wiele mniejszych stup w stylu lankijskim. Cały kompleks świątynny otoczony jest grubym, wysokim murem z laterytu.


Warto przyjechać tu rano kiedy słońce oświetla świątynię, popołudniu słońce świeci nam prosto w oczy i ciężko zrobić jakieś fajne zdjęcia.

Piece Thuriang


Piece Thuriang to ruiny starej fabryki seledynów, położone około 5 km na północ od starego miasta Si Satchanalai. Na przestrzeni XIV-XVI wieku obszar wokół Si Satchanalai był ważnym producentem seledynu i ceramiki, które były eksportowane do całej Azji. Unikalna ceramika nazywana była „Sangkhalok” i odzwierciedlała wpływy królestw Sukhothai, Ayutthaya i Lanna. Piece Sangkhalok, to prawdopodobnie najstarsze piece do wypalania ceramiki w Tajlandii. Na obszarze około 1,5 kilometra kwadratowego znaleziono około 200 pieców. Odnalezione tam wyroby ceramiczne to zazwyczaj duże miski i słoiki; mają matową żółtawoszarą glazurę i wzór, zwykle kwiatu, ryby, lub wirującego koła, pomalowane na czarno według chińskich wzorów. Do chwili obecnej wykopaliska archeologicznie odnalazły dwie grupy pieców i przekształcono je w muzea terenowe.


Kiedy najlepiej wybrać się do Si Satchanalai


Najlepszą porą na wizytę w Si Satchanalai jest okres od listopada do stycznia, kiedy jest nieco chłodniej i jest mniejsza wilgotność ze względu na północny klimat Tajlandii. Marzec - kwiecień do najgorętszy i najbardziej wilgotny okres w roku, więc jeśli nie przepadasz za upałami, lepiej unikaj wycieczek w tym okresie.

Jak poruszać się po Parku Historycznym Si Satchanalai


Park można łatwo zwiedzać pieszo, lub rowerem. Naszym zdaniem najlepszym sposobem na zwiedzanie parku jest wypożyczenie roweru i na spokojnie przejechanie jego terenu, bez problemu docierając do największych jego atrakcji. Rowery można wypożyczyć obok głównego wejścia na teren parku. Koszt 30 THB (4 zł) za rower. Dostępne są również rowery z dziecięcymi fotelikami.

Informacje praktyczne


Park Historyczny Si Satchanalai jest otwarty codziennie od 8:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 100 THB. Duża część parku jest płaska i ma utwardzone drogi, co zapewnia wygodną i przyjemną jazdę rowerem.



Comments


bottom of page