top of page
Post: Blog2 Post

8 NAJPIĘKNIEJSZYCH WODOSPADÓW NA ISLANDII


Kiedy wróciliśmy z Islandii często pytano nas o nasze wrażenia, jak tam właściwie jest? Nasza odpowiedź była zawsze zgodna: „Piękne krajobrazy i mnóstwo wodospadów”. Na tak małej wyspie jest ich ponad 10 000 i co roku powstają nowe na skutek topnienia lodowców. Islandia jest rejonem największej koncentracji wodospadów na świecie, w żadnym innym kraju nie spotkamy takiej ilości wodospadów, rozsianych na tak małej powierzchni. Są one jednymi z najbardziej malowniczych na świecie. Hipnotyzują, zachwycają i budzą ogromny respekt, można by na nie patrzeć godzinami. I pomimo, że jest ich tutaj tak dużo, nie nudzą się i chce się zobaczyć kolejne. Wodospady na Islandii potrafią uzależniać. Ich imponujące rozmiary, ogłuszający szum spadającej z impetem wody robi niesamowite wrażenie. Podróżując po wyspie można je spotkać niemalże na każdym kroku, dostanie się do nich nie wymaga większego spaceru czy trekkingu. Wiele z nich jest położonych przy krajowej jedynce, czyli Ring Road. Ring Road to droga prowadząca dookoła wyspy, częściowo asfaltowa, częściowo szutrowa.


Jeśli planujesz podróż na Islandię i chcesz być pewien, że zobaczysz wszystkie najpiękniejsze wodospady, to jest to przewodnik dla Ciebie!

Najpiękniejsze wodospady Złotego Kręgu

1. Wodospad Gulfoss

Spadający do wąwozu rzeki Hvita, Gulfoss zwany również „Złotym wodospadem”, jest jednym z najbardziej imponujących i najpopularniejszym przystankiem na trasie Złotego Kręgu. Wodospad tworzą dwie kaskady jedna o wysokości 11 metrów i druga mierząca 21 metrów, przez które codziennie przelewa się 38 mln ton wody. Wodospad robi ogromne wrażenie zwłaszcza w słoneczne dni, gdy unosi się nad nim spektakularna tęcza, a czasem nawet kilka. Warto na spacer tutaj zabrać ze sobą nieprzemakalne ubranie, gdyż bryza z wodospadu na pewno Cię zmoczy. Ścieżka również staje się bardzo śliska, więc trzeba zachować dużą ostrożność. Najlepszy widok na cały Gulfoss jest górnego tarasu widokowego, jednak ścieżka tuż obok wodospadu daje lepsze wyobrażenie o mocy tego naturalnego zjawiska.

Najpiękniejsze wodospady w północnej Islandii

2. Wodospad Godafoss

Godafoss jest uzważany za jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów na Islandii. Ten ogromny wodospad na kształt podkowy , spada trzema kaskadami z wysokości od 9, do 15 metrów i rozciąga się na 30 metrów szerokości rzeki Skjálfandafljót. W przeciwieństwie do wielu innych wodospadów na Islandii, ten ma szerokość znacznie większą niż jego wysokość. Godafoss położony 38 km na zachód od Myvatn i 50 km na wschód od Akureyri jest niewiarygodnie potężny, zapierający dech w piersiach, ale również ważny ze względu na historię wyspy związaną z przejściem Islandczyków z pogaństwa, na chrześcijanizm. Po przyjęciu chrześcijaństwa pogański kapłan Thorgeir Thorkelsson wyrzucił tu do wody posągi pogańskich bóstw. Stąd wzięła się nazwa kaskady, która oznacza „Wodospad Bogów”. Historia ta została opisana w Księdze Islandczyków.

3. Wodospad Dettifoss

Dettifoss to najpotężniejszy i jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów w Europie. Znajduje się w Diamentowym Kręgu Islandii Północnej w pobliżu Húsavík i jeziora Mývatn oraz w Parku Narodowym Vatnajökull. Choć ma „zaledwie” 45m wysokości i 100m szerokości, latem kiedy spływa topniejąca woda z lodowców może poszczycić się pierwszym miejscem wśród islandzkich wodospadów pod względem ilości przepływającej wody, aż 400m³ na sekundę. Olbrzymie masy wody spadające z niewyobrażalną wręcz siłą do kanionu Jökulsárgljúfur tworzą piękne widowisko przy okazji wytwarzając ogromną moc 85 megawatów! Wodospad można oglądać z oby stron kanionu, choć wielu uważa że to właśnie po wschodniej stronie jest lepszy widok. Niestety nie ma pomiędzy nimi przejścia. Dojście spacerem z parkingów po obu stronach do punktów widokowych zajmie nam ok 15 - 20 min. Podczas spaceru do wodospadu trzeba uważać na śliskie i mokre ścieżki od wodnej mgły. Warto również zabrać ze sobą nieprzemakalną odzież ze względu na pył wodny. Jeżeli starczy Wam czasu warto również wybrać się na nieco dalszy spacer do nieco mniejszego kolegi Dettifoss, wodospadu Selfos, który najlepiej prezentuje się z zachodniego brzegu. To jest wodospad, którego nie można przegapić podczas podróży przez północną Islandię.

Najpiękniejsze wodospady zachodniej Islandii

4. Wodospad Kirkjufellsfoss

Fani gry o tron ​​bez problemu rozpoznają ten wodospad. Kirkjufellsfoss i znajdująca się w jego tle najsłynniejsza stożkowa góra Kirkjufell zostały sfotografowane tysiące razy. Góra Kirkjufell znalazła się także w najnowszej grze o Tron, która zwiększyła popularność tego miejsca. Sam wodospad nie jest tak duży, ani potężny jak niektóre tutaj wymienione, ale moim zdaniem zasługuje na miejsce na liście najpiękniejszych wodospadów na Islandii dzięki pięknu otaczającego go krajobrazu.

5. Wodospad Hraunfossar i Barnafoss

Są to dwa niezwykłe lawowe wodospady położone obok siebie. Hraunfossar, którego ponad sto kaskad wytryskuje spod lawy tworzą wraz z turkusową wodą rzeki Hvita niezwykłą scenerię. Wody Hraunfossar przedostają się przez porowatą strukturę zastygłej lawy z położonej wyżej odnogi tej samej "Białej rzeki". Tuż obok znajduje się drugi wodospad Barnafoss nazywany „Dziecięcym wodospadem”, za sprawą starej opowieści o dwójce dzieci, które idąc z kościoła w Boże Narodzenie chciały sobie skrócić drogę i przejść przez rzekę naturalnym skalnym mostem. Niestety kamienny most był śliski, dzieci wpadły do wody i zginęły w nurcie wody. A zrozpaczona matka nakazała zniszczyć most, aby żaden rodzic nie przeżył tutaj już takiej tragedii.

Najpiękniejsze wodospady w południowej Islandii

6. Wodospad Skogafoss

Skogafoss jest jednym z największych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Położony tuż obok wioski Skogar przy Ring Road. Mierzący 62 m wysokości i 25 m szerokości przede wszystkim słynie z pojawiającej się przy nim w słoneczne dni pojedynczej lub podwójnej tęczy. Obok wodospadu znajdują się schodki, którymi dotrzemy na szczyt z którego możemy podziwiać z innej perspektywy wodospad i jego okolicę. Zobaczymy jak z małej rzeczki rodzi się duża kaskada wody. Jeżeli będziecie dysponować większą ilością czasu warto wybrać się na dłuższy spacer przez pagórki w głąb rzeki, która za wodospadem wydrążyła ciekawy kanion z kilkoma mniejszymi wodospadami. W okolicy znajduje się również słynny wulkan Eyjafjallajokull, który w 2010 sparaliżował ruch lotniczy nad Europą.

7. Wodospad Seljalandsfoss

Seljalandsfoss opadający ze skalistej skarpy wprost do głębokiego i ciemnego basenu, jest jednym z pierwszych wodospadów jakie napotkamy i bez problemu dostrzeżemy jadąc islandzką obwodnicą. Woda spada tu z wysokiego na 60 m klifu, będącego kiedyś fragmentem linii brzegowej. Swoją wyjątkowość zawdzięcza również temu, że można obejść go dookoła. Nie uda się jednak uniknąć przemoczenia od wodnej bryzy, i należy zachować ostrożność podczas stawiania kroków, ale mimo to jednak warto się zdecydować na taką atrakcję.

8. Wodospad Svartifoss

Położony w Parku Narodowym Skaftafell przy lodowcu Vatnajökull wodospad Svertifoss, nazywany również Czarnym Wodospadem jest jednym z najbardziej niezwykłych wodospadów na świecie. Zachwyca nie tyle co swoim imponującym rozmiarem, a położeniem pośród ciemnych bazaltowych filarów przypominających organy, powstałe na skutek stygnięcia lawy. Wodospad ten jest inspiracją dla wielu architektów, w tym Gudjuna Samuelssona, jest także popularnym bohaterem pocztówek i folderów reklamowych Islandii. Był również inspiracją podczas projektowaniu najpopularniejszego kościoła na Islandii Hallgramskirkja w Rejkiawiku.


Można do niego dotrzeć w 30 minut dość prostym i dobrze oznaczonym szlakiem o długości nie całych 2 km, rozpoczynającym się tuż obok kempingu.

Mapa najpiękniejszych wodospadów w Islandii

Są to wszystkie wodospady na Islandii, które odwiedziliśmy i które zrobiły na nas największe wrażenie. Wybór tych kilku najpiękniejszych nie był łatwy. Byłeś na Islandii? Masz swój ulubiony wodospad, którego nie ma na tej liście? Daj mi znać w komentarzach pod spodem! Jeśli chodzi o Islandię, nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele wodospadów, i nie sposób zobaczyć je wszystkie podczas jednej wizyty. Mam nadzieję, że ten przewodnik po najpiękniejszych wodospadach na

Islandii pomoże ci zaplanować podróż!

תגובות


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB