top of page
Post: Blog2 Post

SOKOTRA WYCIECZKA - WYJEDŹ Z NAMI


Sokotra

Sokotra to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na ziemi i jeśli je odwiedzisz, zapamiętasz do końca życia! To wciąż nieodkryta perła na mapie świata, jej niezwykła przyroda, plaże, góry i jaskinie zachwycą niejednego podróżnika.


Położona na Oceanie Indyjskim, na południe od Jemenu kontynentalnego, wyspa Sokotra często jest nazywana „Galapagos Arabii” ze względu na dużą liczbę endemicznej flory i fauny. Ponad jedna trzecia gatunków roślin Sokotry to endemity, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Sokotra jest uznawana za swoisty Park Jurajski XXI wieku. Tylko Hawaje, Galapagos i Kaledonia mogą się poszczycić większą ilością endemicznie występujących gatunków flory i fauny.


Tą niesamowitą wyspę można określić jako zagubioną w czasie i przestrzeni. Życie na niej toczy się spokojnie, z dala od komercji i cywilizacji. Prawie całkowity brak infrastruktury sprawia, że zwiedzanie jest wyzwaniem, a jednocześnie fantastyczną przygodą. Na Sokotrze trzeba przemieszczać się samochodami z napędem 4x4, nocuje się w namiotach, oraz prostych hotelach zlokalizowanych w stolicy wyspy Hadiboh. Pożywienie przygotowuje nam miejscowy kucharz, składa się ono najczęściej z ryb i gotowanych warzyw. Wprawdzie nasze wyżywienie możemy określić jako formę „all inclusive”, nie ma ono nic wspólnego z tym co kojarzy nam się z wyjazdów do Egiptu.


Na Sokotrę warto wybrać się jak najszybciej, póki jeszcze nie zatraciła nic ze swojej autentyczności i tajemniczości. Obawiam się, że za kilka lat wraz z napływem turystów może nieodwracalnie zmienić swoje oblicze.


SOKOTRA - PLAN PODRÓŻY:

Dzień 1 Abu Dhabi

Lider grupy albo kierowca będzie czekał na lotnisku i zabierze Was do hotelu. Nocleg w hotelu w Abu Dhabi. Dla chętnych istnieje możliwość wizyty w Wielkim Meczecie Sheikha Zayeda. To jeden z największych i najpiękniejszych meczetów na świecie. Uważany jest za architektoniczne dzieło sztuki, które łączy islamską architekturę i design.

Dzień 2 Abu Dhabi / Sokotra – Hadibo / Plaża i wydmy Arher

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i lot do Hadibo na Sokotrze. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył przez najbliższy tydzień. W drodze do Arahar, plaży na której będziemy mogli odpocząć nieco po podróży, zjemy lunch przygotowany przez naszych kucharzy. Plaża Arher jest jedną z najbardziej imponujących plaż na Sokotrze. Słynie z gigantycznych piaszczystych wydm rozciągających się od klifów do morza, niektóre z nich sięgają nawet 300 metrów wysokości. Ogromne wydmy tworzone są przez gwałtowne monsunowe wiatry wiejące przez większą część lata, które wydmuchują piasek z plaży, tworząc te masywne zbocza. Na plaży Arhar oprócz pięknych widoków można odpocząć na zielonej trawie wokół strumyka, popływać w Morzu Arabskim lub, jeśli najdzie nas ochota, wspiąć się na ogromną wydmę, by podziwiać fantastyczny widok na to urokliwe miejsce. Na koniec dnia kolacja, oraz nocleg w namiotach na plaży Archer.

Dzień 3 Plaża i wydmy Arher / Jaskinia Houq / Ras Erisal

Po śniadaniu udamy się do wioski Terbak, z której wyruszymy na trekking do jaskini Hoq zajmie nam on około 4 godziny w obie strony. Jest to największa jaskinia na wyspie, ma ona około 3 km głębokości, ale zwiedzający mogą przejść tylko 1 km. Stalaktyty, stalagmity, oraz stalagnaty które powstały przez wiele setek lat, zapierają dech w piersiach, jednak największe wrażenie sprawia sama wielkość jaskini, jej długość i wysokość. Wewnątrz jaskini nie ma świateł, chodników ani poręczy. W środku jest ciemno, ponieważ jaskinia jest jeszcze nietknięta ludzką ręką. Dlatego konieczne jest zabranie ze sobą latarki. Na końcu znajdują się tarasowe baseny ze słodką wodą. Niesamowite krajobrazy podczas wędrówki zdominowane są przez wiele endemicznych roślin.


Następnie wrócimy na lunch na plaże w Arher. Czas na kąpiel w morzu i relaks. Zanim jednak zakończymy dzień, udamy się jeszcze na najdalej wysunięty na wschód punkt Sokotry – Ras Erisal. Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swoje położenia na wyspie. Jest to również miejsce, gdzie stykają się wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Sama plaża na półwyspie jest również warta dłuższego postoju. Kolacja i nocleg w namiotach na plaży Arher.

Dzień 4 Rezerwat Homhil / Dihamri/ Plaża Delisha

Po śniadaniu udamy się na płaskowyż Momi, a następnie do rezerwatu Homhil, gdzie będziemy mogli z bliska podziwiać wyjątkowe endemiczne gatunki roślin występujące tylko na wyspie Sokotra, takie jak drzewa butelkowe, drzewa smoczej krwi, drzewa ogórkowe, czy drzewa z gatunku Boswelia, których żywica olibanum jest podstawowym składnikiem kadzidła. Spacer po terenie rezerwatu do niesamowitego, krystalicznie czystego naturalnego basenu ze szmaragdową wodą, zwanego infinity pool. Okazja do kąpieli w tym niezwykle pięknym miejscu z widokiem na Morze Arabskie i całą północną cześć wyspy. Krótki odpoczynek i lunch na terenie rezerwatu.


Po południu pojedziemy do Rezerwatu Dihamri, który jest chronionym obszarem morskim szczycącym się jedną z najbogatszych raf koralowych na archipelagu, oraz ogromną różnorodnością fauny i flory. Czas na relaksującą kąpiel, czy podziwianie kolorowego, morskiego świata podczas snorkelingu. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu lub nurkowania (za dodatkową opłatą). Kolacja i nocleg w namiotach przy plaży Delisha.

Dzień 5 Płaskowyż Momi - Wadi Kalysan /Wydmy Zahik

Po śniadaniu pojedziemy na Płaskowyż Momi, aby odwiedzić jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na Sokorze Wadi Kalysan. Ta dolina słynie z kaskad i naturalnych basenów ze słodką wodą, w których można się kąpać podziwiając niezwykłe widoki. Po drodze zobaczymy wiele endemicznych roślin w tym liczne drzewa butelkowe. Trekking w głąb wadi zajmuje ok 30 – 40 min stromo w dół. Przerwa na lunch.


Po południu udamy się na południe wyspy w kierunku Oceanu Indyjskiego. Po drodze będziemy podziwiać krajobrazy Wadi Deferhu, doliny słynącej z bujnej zieleni, oraz licznych naturalnych, słodkowodnych basenów. W okolicach wiosek Hayf i Zehak będziemy mogli zobaczyć niezwykle malownicze, piaszczyste wydmy, przy których zjemy kolację i spędzimy noc w namiotach.

Dzień 6 Jaskinia Dogub / Plaża Aomak / Salt Pans/ Płaskowyż Dixam

W tym dniu będziemy eksplorować południową część Sokotry. Po śniadaniu odwiedzamy Jaskinię Dagub, a właściwie grotę z pięknymi stalaktytami i stalagmitami, w której żyją nietoperze, jedyne ssaki naturalnie występujące na Sokotrze. Poczujemy się przy niej troszkę tak jakbyśmy trafili do zaginionego świata. Z jaskini roztacza się przepiękna panorama na południowe wybrzeże. Stamtąd pojedziemy do niezwykłego różowego jeziorka, które jest następstwem działającej przy nim niewielkiej fabryki produkującej sól. Miejsce ma swój niezwykły urok. W bezpośrednim sąsiedztwie różowego jeziorka znajdują się malownicze wydmy i przepiękna, dzika plaża kusząca białym jak mąka piaskiem i turkusową wodą. Przy najbardziej wysuniętej na południe plaży Aomak będzie czas wolny na spacery i relaks na plaży, gdzie będzie można popływać w Oceanie Indyjskim.


Wczesnym południem pojedziemy na płaskowyż Dixam, gdzie znajduje się jedyny na wyspie las smoczych drzew - swoisty symbol Sokotry. Ten obszar jest również domem koczowniczego ludu Beduinów. Na początek zatrzymamy się w punkcie widokowym Shebahon. Zobaczymy na własne oczy najpiękniejszy kanion górski na wyspie. Kanion Derhur ma ponad 700 metrów głębokości, co czyni go najgłębszym w Sokotrze! Oferuje do tego bardzo ciekawe widoki z jego szczytu na okolicę. Przejdziemy się po krawędzi kanionu podziwiając wspaniałe Drzewa Smoczej Krwi oraz strome urwiska, z których składa się ów kanion. Następnie zjedziemy stromą i kręta szutrową drogą w dół kanionu podziwiając jego bajeczną panoramę, aby dotrzeć do rezerwatu Firmhin, zwanym także Lasem Drzew Smoczej Krwi. Jest to miejsce niezwykłe, ponieważ nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu okazów tego drzewa w jednym miejscu. Wszędzie, gdzie tylko spojrzymy zobaczymy charakterystyczne przypominające rozłożone parasole korony drzew, będące symbolem całej wyspy. Pospacerujemy po lesie w towarzystwie lokalnego pasterza, który zaprowadzi nas do punktu widokowego, z którego roztacza się przepiękna panorama na ciągnące się po horyzont drzewa smoczej krwi. Drzewa te zawdzięczają swoją nazwę żywicy, która jest w kolorze czerwonym. Czerwona substancja wydzielająca się z ich pni, zwana właśnie smoczą krwią, znana była już starożytności jako naturalny antybiotyk. Zobaczymy tam także wiele gatunków niespotykanych nigdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów. Będziemy mieli okazję zobaczyć też sępy (Egyptian vulture), które są najpopularniejszym gatunkiem ptaków na wyspie. Po spacerze pośród Drzew Smoczej Krwi wrócimy do naszego obozu gdzie zjemy kolację, oraz spędzimy noc w namiotach.

Dzień 7 Plaża i laguna Detwah

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku zachodniego wybrzeża wyspy, gdzie znajduje się małe rybackie miasteczko Qalansyia. Składa się ono z tradycyjnych domów Socotri, wąskich uliczek i długiej plaży pełnej łodzi rybackich gotowych wyruszyć na połów, lub zabrać turystów na plażę Shoab. Qalansiya to drugie co do wielkości miasteczko na wyspie. Stąd kontynuujemy podróż do sąsiedniej laguny Detwah, która jest chronionym obszarem morskim znanym ze swojego magicznego krajobrazu. Zauroczy Cię biały, piaszczysty język otoczony turkusowymi wodami zatoki. To z pewnością jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie. Spotkamy się z miejscowym rybakiem, który pokaże nam bogactwo tutejszych wód: żółwie, ośmiornice, płaszczki, ostrygi, rozgwiazdy. Dzień spędzimy na usłanej białym piaskiem plaży zażywając kąpieli w turkusowych wodach zatoki. Wieczorem najlepiej wspiąć się na pobliskie wzgórze, aby podziwiać zachód słonica z widokiem na lagunę. Trzeba uważać tylko na płaszczki, które można zobaczyć w lagunie. W lagunie można również zobaczyć wiele ptaków morskich. Kolacja i nocleg na campingu w lagunie Detwah.

Dzień 8 Plaża Shuab

Wczesnym rankiem po śniadaniu popłyniemy łodzią z lokalnym rybakiem na plażę Shuab. Będziemy przemieszczać się wzdłuż wysokich klifów i plaż zachodniego wybrzeża Sokotry obserwując wspaniałe formacje skalne i liczne gatunki ptaków. W trakcie rejsu będziemy mieć dużą szansę na spotkanie z delfinami! Na jednej z najpiękniejszych plaż Sokotry będziemy pływać i cieszyć się tym dziewiczym miejscem i jego rajskim krajobrazem. Biały piasek, krystalicznie czysta lazurowa woda będą idealnym miejscem do wypoczynku i kąpieli. Powrót łodzią do Qalansiya i wjazd na punkt widokowy na jedną z najpiękniejszych lagun świata – Detwah, będącą częścią chronionego rezerwatu. Przy lagunie Detwah zjemy lunch, a stamtąd wyruszymy w okolice Hadibo, gdzie zjemy kolację i spędzimy noc w namiocie na campingu.

Dzień 9 Sokotra/ Abu Dhabi

Dzień pożegnania z Sokotrą i wylot do Abu Dhabi, gdzie spędzimy noc. Będzie również możliwość zwiedzania miasta.


Dzień 10 Abu Dhabi

Śniadanie, a następnie transfer na lotnisko.


Organizatorem jest "Socotra Trek"

 firma mieszcząca się na Sokotrze.

(bez pośredników w Polsce, pomagamy w kontakcie bezpośrednio z organizatorem)

Koszt: 1800 USD + 950 USD (bilet Abu Dhabi - Sokotra - Abu Dhabi) + 150 USD (wiza)

Terminarz płatności:

zaliczka: 1075 USD

2 rata: 900 USD - do 40 dni przed wylotem

900 USD – płatna po przylocie do Abu Dhabi


Cena zawiera:

✅ zakwaterowanie - 2 noclegi w hotelu 3* w Abu Dhabi (pokoje 2-os. z łazienką) oraz 7 noclegów w namiotach turystycznych na Sokotrze (namioty 1 lub 2-os.),

✅pełne wyżywienie na Sokotrze (śniadania, obiady, kolacje), woda, herbata w cenie,

✅śniadanie w hotelu w Abu Dhabi,

✅zaproszenie wymagane do wjazdu na Sokotrę,

✅namioty i materace,

✅transport samochodem osobowym/busem z lotniska,

✅opieka lokalnego anglojęzycznego przewodnika,

✅uczestnictwo i opieka polskiego lidera wyprawy,

✅prywatny transport samochodami 4x4 z kierowcą podczas pobytu na Sokotrze ,

✅rejs łodzią motorową na plaże Shuab,

✅bilety wstępów do atrakcji wymienionych w programie,

✅wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do od parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.


Cena nie zawiera:

biletów lotniczych do Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Możemy pomóc w znalezieniu najkorzystniejszego połączenia, bilety lotnicze na Sokotrę z Abu Dhabi (ok. 950 USD - kupujemy je za ciebie),

opłaty wizowych (150 USD - wyrabiamy wizę za Ciebie),

napiwków,

wypożyczenia sprzętu do nurkowania,

dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie,

dodatkowych kosztów noclegów i zakwaterowania w Abu Dhabi, w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa,

dopłaty do pokoju jednoosobowego w Abu Dhabi,

Ubezpieczenie nie jest wliczone w cenę wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiednie do miejsca naszej wyprawy, oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Możemy pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.


Przydatne informacje:

  • Choć wyspa jest częścią targanego wojną Jemenu, to jej znaczne oddalenie od brzegu powoduje, że nie grożą Wam tu niebezpieczeństwa czyhające na stałym lądzie. Musicie jednak mieć na uwadze, że wyjazd do tego kraju odbywacie na własne ryzyko!

  • Wymagany jest paszport ważny minimum sześć miesięcy od dnia zakończenia imprezy turystycznej.

  • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie jemeńskiej wizy turystycznej przeznaczonej na wyspę Sokotrę. Koszt oraz procedury wizowe są uwzględnione w cenie wycieczki.

  • Ze względu na to iż wycieczka rozpoczyna się w Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Konieczne jest sprawdzenie, czy osoba podróżująca z danym paszportem nie musi dodatkowo uzyskać wizy ZEA. Dla większości obywateli UK i UE nie ma takiego obowiązku.

  • Minimalna liczba osób wymaganych, aby impreza się odbyła: 6

  • Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy uczestnicy wyprawy powinni być w stanie samodzielnie uczestniczyć w pieszym zwiedzaniu miast i atrakcji geologiczno-przyrodniczych, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych.

  • Noclegi przewidziane są w hotelach (Abu Dhabi), oraz na campingach w namiotach(Socotra). Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy samochodami terenowymi z napędem 4×4 (Socotra). W trakcie wyjazdu nie są przewidywane bardzo długie trekkingi lub aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego, jednakże warto znać własne ograniczenia ruchowe. W programie przewidziane są atrakcje związane z kąpielą, oraz rejsami łodziami motorowymi. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Wyspa w zdecydowanej większości zamieszkiwana jest przez wyznawców islamu sunnickiego, dlatego należy pamiętać o specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.

Sokotra

Rezerwacja wyjazdu

Gwarancją wzięcia udziału w imprezie jest wyrażenie chęci wyjazdu i wpłacenie zaliczki, na konto organizatora (Sokotra). Wy też możecie odwiedzić tę najbardziej odizolowaną część świata i przeżyć niezapomnianą przygodę.


Sokotra

Jeśli macie jakieś pytania, to piszcie do nas na maila:


Nie jesteśmy organizatorem wycieczki, ani pośrednikiem, pomagamy jedynie w kontaktcie z organizatorem na Sokotrze.


Σχόλια


bottom of page