top of page
Post: Blog2 Post

ANCIENT CITY. NAJWIEKSZE NA ŚWIECIE MUZEUM NA ŚWIEŻYM POWIETRZU


A gdyby tak zwiedzić całą Tajlandię w 1 dzień? Z pozoru wydaje się to niemożliwe, ale jest takie miejsce nieopodal Bangkoku, gdzie w pewnym stopniu możemy zrealizować tan szalony pomysł. Mouang Boran, zwany także Ancinet City, lub Ancient Siam, to największe prywatne muzeum na wolnym powietrzu na świecie. Wiem, że prawdopodobnie słowo “muzeum” nie jest najlepszą zachętą, ale gwarantuję Wam, że to miejsce nie ma nic wspólnego z nudną wystawą czy niezrozumiałą dla zwykłego śmiertelnika sztuką. Ten olbrzymich rozmiarów park zajmujący powierzchnię ponad 320 akrów kształtem przypominający Tajlandię przedstawia miniatury ponad stu najważniejszych zabytków i obiektów historycznych, religijnych i kulturalnych, z czego wiele z nich już nie istnieje w realnej przestrzeni.

Ancient City, to taka troszkę Tajlandia w pigułce, na której ternie znajdują się repliki wszystkich najważniejszych rzeźb i zabytków architektonicznych. Część z replik jest autentyczna, część już nie istnieje, a część nigdy nie istniała, bo stanowi wyobrażenie mitycznych obiektów obecnych w podaniach religijnych i obyczajowych. Niektóre zostały wykonane w rzeczywistych rozmiarach, inne w nieco pomniejszonej skali. Większość z nich została zbudowana przy pomocy specjalistów z Muzeum Narodowego w celu zachowania dokładności historycznej. Niestety do budowy użyto najczęściej betonu, ale ozdobne wykończenie budynków rekompensuje to małe oszustwo. W parku znajdują się również autentyczne budowle, przeniesione z ich pierwotnych lokalizacji. Oprócz replik świątyń znajdziemy tam także restauracje, a także tradycyjny pływający market.

Obszar muzeum jest pięknie zorganizowany i zadbany. Znajdziemy tam mnóstwo zieleni, a cisza i spokój sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku od zatłoczonego i głośnego Bangkoku. Uroku dodają kwiaty, które rosną na klombach, oraz w specjalnych, ozdobnych donicach. Całości dopełniają liczne kanały wodne i fontanny, które łagodzą wysokie temperatury. O tym miejscu mówi się, że jest jak „otwarty podręcznik historii”, bo w Ancient City doświadczamy prawdziwej podróży w czasie od samych początków istnienia Tajlandii do obecnych czasów. Polecam wziąć ze sobą dużo picia, oraz przekąski i urządzić sobie mały piknik w tym urokliwym miejscu.

Powstanie Ancient City


Ancient City zawdzięcza swoje istnienie ekscentrycznemu tajskiemu milionerowi Lek Viriyaphanta, który zbudował swoją fortunę na imporcie samochodów. Milioner od dzieciństwa interesował się sztuką, co zainspirowało go do założenia Starożytnego Miasta. Początkowo zamierzał zbudować pole golfowe w kształcie mapy Tajlandii, z miniaturami historycznych budowli rozsianymi po całym terenie. Na szczęście wpadł na lepszy pomysł, bo zamiast pola wybudował ogromne muzeum najwspanialszych tajskich budowli, a zamiast miniatur wybudował dużą ilość replik zabytków w skali 1:1. Niektóre z replik stworzono przy pomocy specjalistów z Muzeum Narodowego w celu zachowania dokładności historycznej. Lek Viriyaphanta zmarł w 2000 roku, lecz jego dzieło ciągle jest rozbudowywane. Twórca parku, Lek Viriyaphant, przyczynił się także do powstania słynnego Sanktuarium Prawdy w Pattaya, oraz do wspaniałego Muzeum Erawan znajdującego się w pobliżu.

Co warto zobaczyć w Ancient City?


Teren Ancient City jest zbliżony do kształtu Tajlandii. Zwiedzanie zaczyna się od południa kraju. Droga prowadzi wąską lecz długą częścią parku. Następnie przechodzimy do części centralnej, która tak jak prawdziwa Tajlandia rozszerza się, dając możliwość zwiedzenia dalszych obszarów kraju. Świątynie zlokalizowane są zgodnie z geograficznym rozmieszczeniem pierwowzorów.

The Great Hall of Vajradhamma

Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty The Great Hall of Vajradhamma. To wspaniała złota i bogato zdobiona świątynia, we wnętrzu której znajduje się 28 posągów Buddy. Reprezentują one jego poprzednie wcielenia. Wokół głównej świątyni znajduje się jeszcze kilka innych obiektów. W jednym z nich można dostrzec posąg leżącego Buddy, który nawiązuje do słynnego Buddy w Wat Po.

Sala Tronowa Sanphet Prasat

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał główny pałac w Ayutthayi w czasach jej świetności (zanim spłonął)? Jednym z najważniejszych obiektów na terenie muzeum jest replika sali tronowej z królestwa Ayutthai -Sanphet Prasat. Oryginalny budynek został zniszczony podczas najazdu Birmańczyków w XVIII wieku, a jego replika powstała na bazie zachowanych fundamentów i opisów w źródłach historycznych. W okresie świetności w Ayutthayi odbywały się ważne ceremonie królewskie. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku imponuje detalami, kunsztem wykonania i bogactwem.

Obok znajduje się przepiękny drewniany dom Khum Khun Phaen, zbudowany w tradycyjnym tajskim stylu.


Sala Tronowa Dusit Maha Prasat

Tuż obok stoi replika zaczerpnięta z jednego z budynków Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku.

Phra Buddhapada

Nieopodal sali tronowej znajduje się inny, niezwykle ciekawy i ważny obiekt! To przepiękna Wat Phra Phutthabat uważana za jedną z najstarszych świątyń buddyjskich w Tajlandii. Jej nazwa oznacza „świątynię śladu Buddy”. Oryginalny budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Saraburi.

Sala Ramajany

To pięć otwartych pawilonów wybudowanych pośrodku stawu. Miejsce to oryginalnie służyło do odprawiania ceremonii religijnych.

The Grand Hall of Wat Maha That

To miejsce, które przeniesie Was do pierwszej stolicy tajlandii Sukhothai. Na końcu potężnego holu stoi biały budda przyodziany w bordową szatę.

Thai Junk

Nie, to nie są śmieci (z angielskiego). „Thai Junk” to tak zwane tajskie statki handlowe używane w dawnych czasach, które służyły do ​​przewożenia cennych towarów do innych krajów. Tu znajdziecie oryginalny statek handlowy, który został wycofany z użytki i odrestaurowany na potrzeby muzeum. Można do niego wejść i zwiedzić jego wnętrza.

Procesje Królewskich Barek

Na jednym z kanałów możemy oglądać tradycyjne łodzie wiosłowe o wąskich a długich kształtach. Są to repliki bogato zdobionych łodzi królewskich. Od czasu rozkwitu królestwa Ayutthaya, łodzie brały udział w uroczystych procesjach państwowych i obrzędach religijnych. Jednocześnie flota była symbolem siły królestwa Syjamu. W połowie XIX wieku ilość królewskich łodzi dochodziła do 270 sztuk, a do ich obsługi potrzeba było ok. 10 000 ludzi.


Górę Sumeru (Sumeru Mountain)

Bez wątpienia nie można przejść obojętnie obok Góry Sumeru. Chociaż ta świątynia nie istnieje w realnym świecie, to w Ancient City można odwiedzić jej wyobrażenie. To niewielka świątynia położona na wyspie pośrodku stawu, wokół której owinięta jest gigantyczna ryba Anand. Uważa się, że ta ryba wspiera górę Sumeru (jest to ziemia otoczona przez ryby). W Ancient City zbudowano Górę Sumeru, wzorując ją na malowidłach ściennych w Wat Yai Intraram w prowincji Chonburi. Sumeru Mountain to ważne miejsce w tajskiej mitologii, uważane za centrum wszechświata i miejsce spotkań wszelkiego rodzaju kosmicznych istot.

Mondop of Bodhisattva Avalokitesavara

W Ancient City zobaczycie nie tylko budynki, ale też wspaniałe rzeźby. Jedną z nich jest gigantyczna, drewniana bogini współczucia i miłosierdzia. Ze złotym dachem osłaniającym drewnianą statuę Kuan-Yin, jest to atrakcja, której nie powinno się pominąć w trakcie zwiedzania.

Dla kontrastu, tuż obok znajdują się kolorowe bóstwa hinduistyczne, ale taki ich urok Niezwykle fotogeniczna jest też fontanna składająca się z kilkunastu głów smoków.

Złoty Pawilon Oświecenia

Bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych budowli w Ancient City jest Pawilon Oświecenia. Symbolizuje on historię 500 mnichów którzy zostali oświeceni i osiągnęli Nirwanę. To niezwykła złota świątynia z zielonym dachem położona na oczku wodnym, które dodaje jej niepowtarzalnego uroku. Jest to projekt kreatywny, nie oparty na żadnej historycznej konstrukcji.

Świątynie z północnej części Tajlandii

W północnej części muzeum znajdują się obiekty typowe dla górskiej architektury północnej Tajlandii. Postawiono tu kilka dawnych, drewnianych świątyń, które ze względu na słaby budulec nie zachowały się do naszych czasów.

Pawilion Phra Kaew

Pawilon Phra Kaew to ośmiokątna budowla, której architektura ma pewne chińskie wpływy, co widać po stylu dachu i jego kolorach.

Jak zwiedzać Ancient City?


  • Wynajem roweru – Pierwszą opcją na przemieszczanie się po terenie Ancient City jest skorzystanie z możliwości wypożyczenia roweru na cały dzień za 150 THB. Posiadają również rowery wyposażone w foteliki dziecięce. Ostrzegam tylko, że w Bangkoku i jego okolicach temperatury bywają nieznośne, a przemieszczanie się rowerem może być dość męczące.

  • Wynajem meleksa – Drugą wygodniejszą opcją jest wynajem meleksa, którym możemy się wygodnie przemieszczać po całym terenie. Przed wszystkimi atrakcjami możemy bez problemu się nim zatrzymać. Tę opcję polecam szczególnie rodzinom z dziećmi, większym grupom, oraz mniej sprawnym osobom. Do wyboru mamy dwa rodzaje meleksów 4 i 6 osobowe. Koszt wynajmu za pierwszą godzinę w przypadku 4 osobowego meleksa wynosi 350 THB, a 6 osobowego 450 THB, plus dopłata za każda kolejną godzinę 100 THB (4 osobowy meleks) i 200 THB (6 osobowy meleks). My wybraliśmy tę opcję i świetnie się przy tym bawiliśmy!

  • Mini tramwaj – Kolejną opcją na przemieszczanie się po Ancient City jest skorzystanie z mini tramwajów. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że kursuje on tylko w ściśle wyznaczonych godzinach (10:00, 13:00, 15:00, 17:00). Koszt biletu wynosi 400 THB za osobę dorosłą i 200 THB za dziecko w wieku 6-14 lat. Taka przejażdżka zajmuje dwie godziny.

  • Samochód – Na teren Ancient City jest możliwość również wjechania własnym samochodem. Przemieszczając się po terenie Ancient City nie powinniście mieć problemów z parkowaniem, gdyż jest wiele wyznaczonych miejsc. Ale moim zdaniem korzystanie z tej opcji nieco może posuć klimat zwiedzania. Za wjazd samochodem na teren Ancient City obowiązuje oplata w wysokości 400 THB.

  • Pieszo- No i na sam koniec najbardziej wymagająca opcja, czyli zwiedzanie na piechotę, które mimo iż jest możliwe, jest męczące i czasochłonne. Z racji tego, że teren parku jest naprawdę spory, nie polecam zwiedzać go pieszo!!! Wiele kilometrów do przejścia plus tajska pogoda to nie jest najlepsze połączenie. Ma to oczywiście też swój urok, choć należy pamiętać, że teren jest ogromnych rozmiarów i w taki sposób możecie mieć problem zobaczyć wszystkie atrakcje w jeden dzień. W sumie jest ich tyle, aby dokładnie obejrzeć je wszystkie potrzeba paru dni. Moim zdaniem meleks, lub rower są jedynymi sensownymi środkami transportu po parku.

Jak dojechać do Ancient City?


  • Taksówką – Pierwsza opcja to przejazd taksówką. Jeśli podróżujecie parą, lub w kilka osób, ta opcja będzie naprawdę opłacalna. Co prawda kierowcy mogą robić problemy, z włączeniem taksometru, ale standardowa cena za tę trasę to około 900-1400 THB za przejazd w dwie strony, w zależności od Waszych umiejętności targowania. Nieco tańszą opcją jest „Grab” gdzie za przejazd w jedną stronę zapłacicie 300-400 THB. Na takie kwoty musicie się przygotować z centrum Bangkoku. Przejazd w zależności od korków zajmuje około 40 minut.

  • Komunikacją miejską - Przejazd komunikacją miejską wyjdzie na pewno taniej, ale też nieco dłużej. W tym wypadku trzeba zarezerwować nieco ponad godzinkę (przynajmniej tak wyczytałam na forum). Aby dojechać do Ancient City lokalnym transportem należy wziąć BTS Skytrain do ostatniej stacji Kheha, która znajduje się kilka km od wejścia do parku. Następnie wyjść wyjściem nr 1 i kierować się na pierwszym skrzyżowaniu w prawo do alejki Soi Lasalle. W pobliżu po lewej stronie znajduje się budynek Centerpoint Entertainment i zaraz naprzeciwko publiczny parking. Z niego odjeżdżają 3 razy dziennie turystyczne busy o godzinie 10.00, 11.00, oraz 13.30 do Ancient City. Bezpłatny powrót na stację BTS Bearing jest godzinach: 12.15, 13.30, 15.00. Można również złapać Songtheaw, którym podjedziecie pod bramy parku.

  • Samochodem - My zdecydowaliśmy się dojechać samochodem, który mieliśmy wypożyczony w Pattaya. Uważam, że była to najwygodniejsza i najszybsza opcja dojazdu.

Informacje praktyczne:


Ancient City nie należy do tanich atrakcji, ale jest na pewno warta tych pieniędzy! Nam się bardzo podobało, pod każdym względem. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 700 THB (90 zł), oraz 350 THB (45 zł) za dzieci za dzieci w wieku 6 -14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą bezpłatnie. Są to ceny dla cudzoziemców, obcokrajowcy mieszkający w Tajlandii z tajskim prawem jazdy płacą taką samą cenę jak miejscowi. Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 9:00-18:00. Aktualne informacje o cenach biletów, godzinach otwarcia i objazdówkach mini tramwajem znajdziecie na oficjalnej stronie tutaj.


Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą z kasy biletowej mapę z rozmieszczeniem wszystkich obiektów znajdujących się na terenie parku. Ułatwi ona Wam znacznie zwiedzanie, pomoże w poruszaniu się po parku i dotarciu do interesujących atrakcji.

Ancient City to bardzo „instagramowa” miejscówka. Dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą naładowany na maksa aparat, a także drona jeśli posiadacie. My żałujemy, że naszego nie zabraliśmy, jak pytaliśmy się obsługi parku widząc latające drony, powiedzieli, że nie ma problemu ż używaniem ich na terenie muzeum.


Comentários


bottom of page