top of page
Post: Blog2 Post

BAJKA PANA KLEKSA – NIEZWYKŁE MIEJSCE NA MAPIE KATOWIC.


Bajka Pana Kleksa

Po raz pierwszy usłyszałam o tym miejscu już jakiś czas temu, ale mimo szczerych chęci ciągle nie mogliśmy tam dotrzeć. Zawsze coś krzyżowało nasze plany. W końcu nadarzyła się okazja, aby pojechać do Katowic i poznać to oryginalne miejsce. Powiem tylko jedno, bardzo cieszę się, że nareszcie dotarliśmy do tej bajki.


Bajka Pana Kleksa to wyjątkowa atrakcja i jedyne takie miejsce dla rodzin na mapie Polski. To niezwykła, kolorowa przestrzeń, stworzona specjalnie z myślą o dzieciach, która totalnie nas oczarowała!! Tam wszyscy, niezależnie od wieku będą bawić się wspaniale. Jestem przekonana, że dorośli również się tam odnajdą i powrócą wspomnieniami do historii z filmu.

Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa powstała jako inspiracja kultową postacią Ambrożego Kleksa – niezwykłego profesora-czarodzieja i bohatera książki „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Z jednej strony jest to centrum nauki i doświadczeń, a z drugiej kreatywne miejsce do zabawy. Miejsce, w którym poprzez balansowanie pomiędzy fantazją i nauką rozwija się w dzieciach chęć odkrywania świata. Tam nauka łączy się z zabawą.


Pięknie zaaranżowana przestrzeń została podzielona na 8 stref nawiązujących do przygód Adasia Niezgódki, pozwalających na różnorodną zabawę. Znajdziemy tam Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Kuchnię Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Królestwo Abecji, Planetę Fantazji, oraz Złomowisko Robotów. Każda strefa to inne atrakcje i inne zadania do wykonania. Celem wspólnej przygody jest znalezienie trzech magicznych przedmiotów Pana Kleksa. To podróż wypełniona wspólną zabawą, edukacją, odkrywaniem świata, poszukiwaniem wskazówek i rozwiązywaniem zagadek. Zabieramy Was do tego niezwykłego świata, świata Pana Kleksa.

Bajka Pana Kleksa

Zwiedzanie Bajki Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to, jak przeczytałam na ich oficjalnej stronie „Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy”. Myślę, że to określenie idealnie pasuje do tego miejsca. Bo faktycznie, każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie, będzie się uczył przez zabawę. Na najmłodszych i ich rodziców czeka 1400m² łamigłówek, eksperymentów i zagadek. 8 stref tematycznych, oraz interaktywna ekspozycja, która gwarantuje doskonałą zabawę dla całej rodziny. Przewodnikiem po Bajce Pana Kleksa jest głos samego Piotra Fronczewskiego.


Po Bajce Pana Kleksa w tygodniu można poruszać się samodzielnie, a w weekendy w towarzystwie przewodnika. Zdecydowanie polecamy wybór tej drugiej opcji. Przewodnicy przeprowadzają grupę po kolei przez poszczególne krainy, opowiadając przy tym przeróżne historie i angażując do wspólnej zabawy nawet najmłodsze dzieci. A żeby dodać jeszcze fajniejszy klimat temu miejscu stylizowani są na bohaterów Bajki Pana Kleksa np. Adasia Niezgódka, Ambrożego Kleksa, czy Królową Abę. Dzięki przewodnikom dzieci skupiają się na różnych zadaniach a nie tylko na zjeżdżalniach, grach i układankach. To właśnie Ci ludzie tworzą niesamowity klimat tego miejsca. Od pierwszych chwil widać, że doskonale czują się w towarzystwie dzieci i lubią z nimi pracować, wkładając w to wiele serducha. Myślę, że Lelci pomogła w odnalezieniu się w tym miejscu znajomość piosenek z Akademii Pana Kleksa, których często słuchamy w domu “Witajcie w Naszej Bajce”, “Na wyspach Bergamutach”, czy “Na tapczanie siedzi Leń”.


Naszą przygodę w Bajce Pana Kleksa rozpoczynamy od ciekawie zaaranżowanego holu zwanego Ostatnim Rezerwatem Przyrody. To tam czekaliśmy, aż zbierze się cała grupa. Tam też czekało na dzieci pierwsze zadanie – wypatrywanie przez lornetkę różnych zwierząt i ptaków. Następnie udaliśmy się do Krainy Szpaka Mateusza. Jest ona zainspirowana nieodłącznym towarzyszem Pana Kleksa – księciem zamienionym w szpaka. Na małych odkrywców czeka tajemnicza ściana z guzikami i szufladami, oraz układanka z nietypowych klocków. Piętro wyżej weszliśmy do Psiego Raju, gdzie nie tylko poznaliśmy wiele ciekawostek i historii na temat tych niezwykle kochanych czworonogów. Mieliśmy także niepowtarzalną okazję nauczyć się mówić w ich języku, a także pobawić się zabawkami, przejść tor przeszkód i zjechać krętą zjeżdżalnią.

Dalej przenieśliśmy się do Królestwa Bajdocji, miejsca inspirowanego filmem “Podróże Pana Kleksa”, które podzielone jest na kilka mniejszych przestrzeni, w tym Apolinary Baj – statek Pana Kleksa. Mogliśmy tam w ciekawy sposób poznać pojęcia związane z geografią i poznawaniem map. Były także manualne zajęcia z wiązania węzłów, łowienia ryb, czy stawiania żagli.

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Następnie przenieśliśmy się na Planetę Fantazji, inspirowaną filmem “Pan Kleks w Kosmosie”. Tam w niezwykle ciekawy sposób mogliśmy zapoznać sie z tematyką przestrzeni kosmicznej. Po wejściu na statek kosmiczny Voltan II dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego, ale także sprawdzić swój refleks, oraz zwinność. Jednak największą atrakcją były windy, które samemu trzeba było podciągać. Oczywiście nie obyło się bez małej pomocy bo rączki Lelci jeszcze nie miały tyle siły. Na koniec wkraczamy na Złomowisko Robotów, które uczy nas co-nieco o ekologii.

Bajka Pana Kleksa

Ostatnią strefą jaką odwiedziliśmy była Abecja, czyli nowa wodna kraina, ze statkiem podwodnym, zjeżdżalnią, oraz morskimi stworzeniami będąca przedłużeniem Bajki Pana Kleksa. To niezwykły podwodnym świat władany przez królową Abę, miejsce poświęcone ekologii i ochronie środowiska. Znajdziecie tam interaktywną wystawę edukacyjną, oraz ważne zadanie -pomoc Królowej Abie w ocaleniu planety przed katastrofą ekologiczną. Więcej Wam nie zdradzę aby nie psuć fantastycznej zabawy.

Aby uatrakcyjnić wizytę w Bajce Pana Kleksa polecam wziąć udział w niezwykle ciekawych i oryginalnych warsztatach naukowych z dr. Paj-Chi-Wo, oraz Wielkim Elektronikiem. Prowadzone są w przystępny i praktyczny sposób, dając przy tym fantastyczną rozrywkę. Na stronie internetowej lub na fanpage’u możecie sprawdzić jakie są planowane warsztaty i zajęcia dla dzieci.

Bajka Pana Kleksa
Bajka Pana Kleksa

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Bajki Pana Kleksa?

Na weekendowe zwiedzanie Bajki Pana Kleksa z animatorem trzeba przeznaczyć około 3,5-4 godziny. Istnieje również zwiedzanie bez limitu czasu „Swobodny Tydzień Bez Limitu Czasu”, kiedy można zwiedzać swobodnie, a jedynym ograniczeniem są godziny otwarcia - zamknięcia. Ta sama zasada dotyczy ostatnich weekendów miesiąca, gdy w Bajce trwa „Swobodny Weekend Bez Limitu Czasu”.


Dla kogo jest Bajka Pana Kleksa?

Miejsce dostosowane jest dla każdego, niezależnie od wieku, oraz stopnia aktywności fizycznej. O ile bajkowa przestrzeń w tygodniu może gościć nawet najmniejsze maluszki, to odkrywanie tajemnic i rozwiązywanie zagadek z przewodnikiem dedykowane jest dzieciom w wieku 5-12 lat, ale młodsze dzieci również znajda tam coś dla siebie. Podczas zwiedzania dzieci cały czas muszą być z opiekunem, nie można zostawić ich pod opieką animatorów, gdyż niektóre zadania wręcz wymagają współpracy opiekuna i dziecka. To bardzo fajna przestrzeń dla dzieci, które lubią rozwiązywać różne zadania, interesuje ich magiczny świat, niezwykłe postacie, ale również dla tych, które lubią tylko dobrą zabawę.

Bajka Pana Kleksa

Gdzie znajduje się Bajka Pana Keksa?

Bajka Pana Kleksa znajduje się na terenie dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach przy ulicy Porcelanowej 23. Na jej terenie znajduje się płatny parking. Do 3h parking jest bezpłatny, powyżej 3h to koszt 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Ważne, aby przed opuszczeniem Bajki, przebić bilet parkingowy u pracownika recepcji i uzyskać bezpłatne 3h.


Dojazd komunikacją miejską - Autobus nr 904, przystanek Katowice Fabryka Porcelany.

Bajka Pana Kleksa

Ile kosztuje wstęp do Bajki Pana Kleksa?

Bilety wstępu do Bajki Pana Kleksa można kupić online, oraz w kasie, w dniu wizyty. W jednym czasie z przestrzeni może korzystać ograniczona liczba osób, dlatego najlepiej wcześniej kupić bilety przez internet aby uniknąć czekania, lub ewentualnego rozczarowania z powodu braku miejsca.

  • Bilet normalny – 65 zł

  • Bilet ulgowy – 55 zł

  • Bilet rodzinny 2+1 – 159 zł

  • Bilet rodziny 2+2 – 209 zł

Informacje praktyczne

  • Weźcie ze sobą skarpetki na zmianę dla całej rodziny, buty zostawia się na półkach, jak zapomnicie, to skarpetki można kupić na miejscu, za 10 zł.

  • Bajka Pana Kleksa otwarta jest codziennie, choć zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest wyłącznie w weekendy.

poniedziałek — piątek 15:00 – 19:00

sobota 10:00 – 20:30

niedziela 9:20 – 20:00

  • Nie można zabierać ze sobą jedzenia i picia, ale na terenie Bajki Pana Kleksa działa kolorowa kawiarnia „Meluzyna” z pyszną kawą, herbatą i przekąskami, oraz kawiarnia „Na Kutrze”, która znajduje się w Abecji.

  • Bajka Pana Kleksa organizuje także urodziny, warsztaty, czy półkolonie dla dzieci w okresie wakacji. Warto zapoznać się z ofertą.

Комментарии


bottom of page