top of page
Post: Blog2 Post

KOLEJKOWO WROCŁAW, CZYLI DOLNY ŚLĄSK W MINIATURZE.


Podczas jednej z naszych wizyt we Wrocławiu postanowiliśmy odwiedzić bajkowy świat miniatur, czyli Kolejkowo. Niech nazwa Was nie zmyli, bo Kolejkowo to zdecydowanie więcej niż dziesiątki różnych pociągów jeżdżących po torach. Wizyta w Kolejkowo to niezwykła podróż przez pomniejszony 25-krotnie świat Wrocławia i jego okolic. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, przedstawiającą tętniący życiem Wrocław, oraz wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. W Kolejkowie zobaczycie sielankę polskiej wsi, będziecie mogli poznać życie mieszkańców Kolejkowa w otoczeniu budowli i krajobrazów Dolnego Śląsk, posłuchać stukotu przejeżdżających pociągów, poczuć zgiełk miasta i poczuć jego nocne życie. Będziecie towarzyszyć turystom podczas ferii na stoku, oraz wakacji nad wodą, weźmiecie udział w akcji ratunkowej, wcielicie się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców, czy plażowiczów. Miniaturowe postacie (a jest ich tysiące), są przedstawione w normalnym życiu, chodzą do pracy, odpoczywają, bawią się i mierzą z problemami dnia codziennego.

Myślę, że każdy się ze mną zgodzi, że makiety to prawdziwe dzieła sztuki. Nie ma tu rzeczy przypadkowych. To dokładnie dopracowany świat w miniaturze, pełen detali wykonany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, a do tego pełen ruchu i dźwięku, a to wszystko przy zmieniającej się porze dnia. Zapnijcie pasy, a my zabieramy Was na szybką wycieczce po Kolejkowie. Zobaczcie co Kolejkowo ma takiego w sobie, że nawet dorosły człowiek czuje się tam jak dziecko?

Kolejkowo w liczbach:

 • 510 metrów torowisk

 • 15 pociągów

 • 60 wagonów

 • 215 samochodów

 • 242 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli charakterystycznych dla Dolnego Śląska

 • 3437 figurek ludzi i zwierząt

 • oraz mosty, tunele, akweny, akwedukty, a także spektakularny efekt dnia i nocy.

Zwiedzanie Kolejkowa Wrocław


Kolejkowo Wrocław to potężna makieta kolejowa, która mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu, w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia, oraz całego Dolnego Śląska. Makieta przedstawia miejsca znane nie tylko wrocławianom.

Tuż po wejściu do miniaturowego świata Kolejkowa naszym oczom ukazują się takie perełki architektoniczne jak: wrocławski rynek z ratuszem i otaczającymi go kamienicami, Hotel Monopol znajdujący się przy ulicy Świdnickiej, Dom Handlowy Solpol, oraz charakterystyczne bloki mieszkalne. Na makiecie odnajdziemy także Dworzec Świebodzki, w którym przez wiele lat można było oglądać makietę Kolejkowo. Symbolicznie możemy zobaczyć, jak pod dworcem do samochodu dostawczego pakowane są makiety, by je przewieźć do Sky Towera.

Oprócz obiektów charakterystycznych dla Wrocławia makieta Kolejkowo pozwala nam także przenieść się do innych popularnych miejsc na Dolnym Śląsku. Fani górskich wędrówek z pewnością bez problemu rozpoznają obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karpacz, schronisko Szwajcarka w Rudawach Janowickich. Na makiecie znajduje się także stok narciarski, oraz Góra Prezydentów w polskim wydaniu, na której wykute zostały twarze polskich prezydentów.

To, co jednak najbardziej przyciąga uwagę to ludzie. Gdy się im przypatrzymy, ich życie, wydaje się być bardzo realne. W Kolejkowie nie zobaczymy wyidealizowanego świata, tutaj wszystko wydaje się z życia wzięte: są pomazane grafiiti i zniszczone budynki, są bójki i upadki, dzieci biegają, a zwierzęta uciekają.

Kolejną rzeczą która nam się bardzo spodobała to zmieniające się pory dnia. Doba trwa 13 minut, z czego 4 minuty to noc. Kiedy przychodzi zmrok gaśnie „słońce” i włączają się światła na ulicach i w budynkach. Na tych makietach tyle się dzieje, że nie wiadomo na co patrzeć w pierwszej kolejności. My tak wkręciliśmy się w ten miniaturowy świat, że zwiedzanie zajęło nam blisko 3 godziny.

Nie zapominajmy, że Kolejkowo to też pociągi. Jest tam ponad 500 metrów torów, jeździ po nich 15 różnych pociągów. Są pociągi intercity, składy towarowe, osobowe, zabytkowe, czy szynobusy należące do Kolei Dolnośląskich. Na makiecie Kolejkowo dojrzymy także wrocławskie tramwaje, a po ulicach jeździ ponad 200 samochodów. Jedyne co bym dodała to więcej pociągów, Lelci chyba największą radochę sprawiało wypatrywanie kiedy ponownie przejadą.

Z pewnością w Kolejkowie każdy znajdzie coś dla siebie, wypatrzy ciekawą makietę, odnajdzie obiekty, które dobrze zna i kojarzy, a do tego dzieci mają świetną zabawę szukając ukryte postacie i zwierzęta.


Kolejkowo Wrocław dla dzieci


Moim zdaniem Kolejkowo to jedna z ciekawszych atrakcji dla rodzin z dziećmi, którą całym sercem polecam. Tu dzieci naprawdę są zachwycone, nasza 3 latka po dwóch godzinach nie chciała wyjść. W trakcie naszego pobytu nie słyszeliśmy żadnego marudzącego, czy płaczącego dziecka. Więc chyba jest to najlepsza reklama. Niewątpliwym plusem jest fakt, iż z uwagi na to, że Kolejkowo nastawione jest na najmłodszych gości, specjalnie dla nich na całej długości ekspozycji został zbudowany drewniany podest, który ułatwia z bliska podglądać życie mieszkańców tego miniaturowego świata. To też świetny ukłon w kierunku rodziców i opiekunów, dzięki temu, ramię w ramię ze swą pociechą można dokładnie i tak długo jak się chce, wyraźnie przyjrzeć się każdej scenie, bez konieczności dźwigania dziecka na rękach.

Dodatkowo przygotowano ulotki z elementami do odnalezienia na makietach, niektóre wcale nie jest tak łatwo odnaleźć, przez co zabawa jest jeszcze bardziej angażująca, a dzieciaki z jeszcze większym zainteresowaniem przypatrują się makietom wypatrując ludzi i zwierząt.


W przerwie można się napić kawy lub herbaty przy jednym z kawiarnianych stolików. Niestety nie ma możliwości zjedzenia czegoś, ale ponoć w przyszłości ma się to zmienić. Wszędobylskie maluchy mogą też pobawić się w wydzielonym kąciku, a przy wyjściu „naciągnąć” rodziców na jakąś kolejkową pamiątkę, na szczęście ich ceny są w miarę rozsądne.

Czy jest coś czego nam brakowało? Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że brakowało interaktywnych elementów, które mogłyby zaangażować w zabawę dzieciaki.


Czy warto odwiedzić Kolejkowo Wrocław?


Moim zdaniem zdecydowanie warto! To jedyne i niepowtarzalne miejsce, które zachwyci nie tylko pasjonatów kolei. Po pierwsze makieta jest wykonana z niezwykłą starannością i sama w sobie jest dziełem, które wymagało pracy wielu artystów. Poza tym jest to super zabawa zarówno dla małych i dużych. To magiczna podróż do cudownego świata, w którym dzień trwa 9 minut i po nim następuje 4 minutowa noc, a w swoich domach wiodą (nie zawsze) spokojne życie malutcy Kolejkowiczanie. I wierzcie mi, makiety „nocą” wyglądają zupełnie inaczej. To, co widoczne jest za dnia, staje się niewidzialne w nocy. I odwrotnie. Noc, zapalone uliczne latarnie, czy też zapalone światła w oknach mieszkalnych, na budowie, w sklepach, czy na stacji benzynowej, to wszystko wydobywa detale, niewidoczne dla oka za dnia.


Stukot przejeżdżających pociągów, migające światła latarni, zgiełk miasta, nocne życie, sielanka wsi, wakacje nad wodą. Codzienne życie w pełnej szczegółowości i to z każdej perspektywy! W miniaturowym świecie szczęście, radość i zabawa przeplatają się z chwilami refleksji i zadumy. Kolejkowo to miniaturowe odwzorowanie prawdziwego życia.

Informacje praktyczne


Godziny otwarcia Kolejkowo Wrocław


Kolejkowo Wrocław możecie odwiedzić codziennie przez 365 dni w roku w tym święta, dni wolne od pracy, oraz niedziele, także te niehandlowe. Średni czas zwiedzania Kolejkowa to 1,5 – 2 godziny, ale my zabawiliśmy tam zdecydowanie dłużej. Dlaczego? Dlatego, że co i rusz wracaliśmy do makiet po to, aby za każdym razem odkryć w nich coś nowego. Po to, żeby zobaczyć efekt dnia i nocy na uliczkach Wrocławia, żeby zajrzeć w okna bloków mieszkalnych czy też po to, żeby po raz enty czekać na przejeżdżający pociąg. W Kolejkowie możecie spędzić tyle czasu, ile dusza zapragnie. Jedyne ograniczenie to godziny jego otwarcia.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00,

 • sobota i niedziela: 10:00 – 19:00.

Ceny biletów Kolejkowo Wrocław


Bilety można kupić w kasie lub online na stronie Kolejkowa. Zakup biletu online pozwoli Wam ominąć kolejkę do kasy i wejść "z marszu". Dodatkowo na stronie internetowej Kolejkowa możecie sprawdzić jak długie są kolejki do kas, co jest świetnym rozwiązaniem.

Ceny biletów:

 • bilet normalny – 29 złotych

 • bilet ulgowy – 23 złote

Ze zniżek w Kolejkowie mogą korzystać: dzieci od 3 do 18 lat, studenci, emeryci, renciści, oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Dzieci poniżej 3 roku życia nie potrzebują biletu.

Uwaga ! Karta Dużej Rodziny NIE jest honorowana.

Kolejkowo Wrocław- gdzie się znajduje?


Kolejkowo Wrocław znajduje się na I piętrze Sky Towera- najwyższego i najbardziej rozpoznawalnego budynku Wrocławia, który znajduje się przy ulicy Powstańców Śl. 95. Można się tam bez problemu dostać się komunikacją miejską:

 • Autobusem: 125 (przystanek: Pl. Hirszfelda).

 • Tramwajem: 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 17, 20, 23, 31, 33, 70, 74 (przystanek: Wielka).

Jeśli jednak podróżujecie samochodem, możecie skorzystać z podziemnego parkingu w SkyTower, na którym postój jest płatny(od 20 minut do godziny – 4 złote, 2h i więcej – 5 złotych). Samochód można także zaparkować przy pobliskich ulicach.


Podsumowując. Polecamy bardzo! Zarówno dla dużych jak małych 😊


Comments


bottom of page