top of page
Post: Blog2 Post

LONDYN NA WEEKEND. CO WARTO ZOBCZYĆ W 3 DNI W STOLICY WIELKIEJ BRYTANII.


Stolica Wielkiej Brytanii przez wielu uważana za kulturalne i rozrywkowe centrum Europy, należy do ścisłej czołówki największych metropolii. Miasto oferuje tak wiele, że jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystko i odwiedzić każdą atrakcję, to i miesięczna wycieczka mogłaby się okazać niewystarczająca. Londyn to miasto światowej klasy muzeów, galerii, teatrów, sklepów, pomników, kościołów i niezliczonych zabytków. Miasto przesiąknięte tradycją może jednocześnie poszczycić się mianem światowego lidera wyznaczającego trendy i nowatorskie rozwiązania w dziedzinie mody, technologii i sztuki. Jeżeli planujesz wycieczkę do Londynu, ale na zwiedzanie nie masz dużo czasu i nie masz bladego pojęcia co warto zobaczyć i na których atrakcjach się skupić, przygotowałam dla Ciebie gotowy 3-dniowy plan zwiedzania. Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne tej tętniącej życiem ogromnej metropolii. Odwiedzisz Pałac Buckingham - oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarchów, słynnego Big Bena, najsłynniejsze towarowe ulice w mieście, muzea i teatry, odpoczniesz od zgiełku miasta w zielonym Hydde Parku. A wszystko jest tak ułożone aby jak najwięcej spacerować po mieście i sporadycznie korzystać z komunikacji miejskiej. Kolejność opisanych atrakcji także jest nieprzypadkowa. Zabytki i atrakcje Londynu, które wymieniłam poniżej, są dokładnie w takiej kolejności jak my zwiedzaliśmy. Poznaj najciekawsze atrakcje Londynu, które jesteś w stanie zobaczyć w weekend.

1 Dzień


Do Londynu dolatujemy wcześnie rano bo o godzinie 9 więc cały dzień przed nami i zamierzamy z niego wycisnąć jak najwięcej. W miarę szybki transfer autobusem z lotniska Lutton do Victoria Station, tam śniadanie i szybkie przemieszczenie się metrem do Notthing Hill, gdzie mamy zarezerwowany hotel. Meldujemy się zostawiamy walizki i o godzinie 12 ruszamy w miasto. Zwiedzanie Londynu rozpoczęliśmy od dzielnicy, w której będziemy spać, czyli Notting Hill, plączemy się po okolicznych uliczkach takich jak: Portobello Rad z uroczymi kolorowymi domami, Ladbroke Square z szeregiem pięknych domów z białymi kolumnami, elewacją z cegły, oraz niewielkimi balkonami, Hillgate Place która jest kolejną ulicą pełną kolorowych domów. Stamtąd udaliśmy się do chyba jednego z najbarwniejszych pubów w Londynie The Churchill Arms, którego fasada udekorowana jest roślinami i flagami. Z dzielnicy Notting Hill spacerem kierujemy się pod Pałac Kensington, oraz ogrody Kensington. Będąc w dzielnicy Kensinton pełnej muzeów nie możemy pominąć takich perełek jak Royal Albert Hall, oraz Muzeum Historii Naturalnej. Na koniec dnia postanowiliśmy zrobić sobie spacer do ulubionego sklepu Madonny, domu towarowego Harods, który jest niewątpliwym Londyńskim synonimem luksusu.

Atrakcje Londynu

Dzielnica Notting Hill

Ta modna i zamożna dzielnica pełna domów w wiktoriańskim stylu została rozsławiona w ostatnich latach przez film „Notting Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem oraz odbywającym się tam karaibskim karnawałem, który jest największym tego typu festiwalem w Europie. Tłumy zarówno turystów jak i mieszkańców Londynu przyciąga tam również targ uliczny przy Portobello Road. Prawdziwy urok tej jednej z zamożniejszych dzielnic Londynu tkwi w pastelowych domach i przepięknych drzwiach.

Portobello Road

Tuż za rogiem od pięknych białych domów Notting Hill znajdziesz urocze kolorowe domy Portobello. Miejsce to słynie z ulicznego targu antyków, używanej odzieży zwłaszcza w stylu vintage, żywności, oraz kolorowych domów. Nie jest tu tak wymyślne, jak w Notting Hill z białymi kolumnami, ale jeśli tak jak ja, uwielbiasz kolorowe miejsca, to to miejsce na pewno Ci się spodoba. Najsłynniejszy targ na Portobello Road odbywa się w soboty, można tu kupić wtedy dosłownie wszystko, jednak nie nastawiajcie się na okazje cenowe, jest tu dość drogo.


Pałac Kensington z Ogrodami Kensington

Pałac Kensington jest domem wielu znanych członków rodziny królewskiej. W 1981 r. po ślubie zamieszkali tu książę Karol i księżna Diana. Dzisiaj głównymi mieszkańcami są księżna Kate i książę William z dziećmi. Publiczną część rezydencji można zwiedzać przez siedem dni w tygodniu. Dla gości otwarte są oficjalne apartamenty króla i królowej, a także ciekawa ekspozycja „Victoria Revealed”, która przedstawia historię jednej z najsławniejszych rezydentek pałacu – królowej Wiktorii. Pałac otaczają przepiękne Ogrody Kensington zajmujące powierzchnię 111 hektarów i będące niezwykle popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy.

Royal Albert Hall

Royal Albert Hall to popularna sala koncertowa w Londynie poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. Jest w stanie pomieścić do 8000 tysięcy widzów. Znajduje się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie. Royal Albert Hall jest niezwykle aktywnym miejscem, w jego wnętrzach rocznie odbywa się tu średnio 350 wydarzeń. Odbył się tu m.in. finał Eurowizji (1968),wiele koncertów rockowych i pop, zawodów sportowych, jak boks, squash, tenis stołowy, koszykówka, tenis, wrestling, a nawet sumo. W 2012 r. odbyła się tu także brytyjska premiera jednej z ostatnich części przygód Jamesa Bonda – „Skyfall”.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, którego nie możesz pominąć. Gigantyczny szkielet diplodoka, galeria imponujących szkieletów dinozaurów, model ruszającego się w różne strony Tyrannosaurus rexa, oraz wizyta w kipiącym eksperymentami laboratorium to naprawdę niezapomniane przeżycie. Muzeum Historii Naturalnej oferuje jednak o wiele więcej! Spacerując po salach i korytarzach zobaczymy m.in. skamieliny stworzeń z różnych okresów historii ziemi, kamienie szlachetne, gady, zwierzęta, ptaki, meteoryty, minerały. Muzeum jest darmowe, warto również zobaczyć najbardziej charakterystyczne pomieszczenie w budynku Hali Hintz, czyli podłużną halę w stylu katedry, gdzie obecnie pod sufitem podwieszony jest szkielet olbrzymiego płetwala błękitnego. Muzeum czynne jest w godzinach od 10:00 do 17:50. Ostatnie wejście możliwe jest o 17:30.

Dom Towarowy Harods

Londyński Harrods jest określany mianem najbardziej ekskluzywnego domu towarowego na świecie. Mieści się w eleganckim, siedmiopiętrowym budynku w najdroższej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Jego obecna forma, którą dzisiaj możemy odwiedzać pochodzi z 1905 roku. Motto jego brzmi ” Mamy wszystko, czego chcesz”. Rzeczywiście w ofercie Harrodsa składającej się z 300 działów znajdziemy niemal wszystko – od ekskluzywnych butów, torebek, czy sukienek od topowych projektantów, poprzez najlepsze na świecie gatunki szampana, prestiżowe zegarki czy własne wyroby spożywcze. Codziennie Harrodsa odwiedza około 15 mln. klientów. Co ciekawe, w galerii obowiązuje specjalny dress code – klienci powinni mieć czyste, estetyczne ubranie i buty. Niemile widziane są szorty, japonki, ubrania eksponujące sporą ilość ciała, koszulki z wulgarnymi napisami, czy obrazkami.


2 Dzień


Drugi dzień zwiedzania stolicy Wielkiej Brytanii proponuję rozpocząć od Tower Bridge, fajnym miejscem na zrobienie sobie zdjęcia na tle najsłynniejszego Londyńskiego mostu jest okolica malutkiej fontanny przedstawiającej dziewczynę z delfinem, która znajduje się po przeciwnej stronie mostu od Tower of London (Twierdzy Jej Królewskiej Mości), które będzie drugim miejscem jakie tego dnia odwiedzimy. Następnie kierujemy się na południową stronę rzeki Tamizy, która stanowi miejsce spotkań londyńczyków. Jeżeli chcecie zobaczyć z góry widok na Londyn to koniecznie wstąpcie do znajdującego się na 34 piętrze oszklonego baru w The Shard. Idealnym miejscem na odpoczynek i wrzuceniem czegoś na ząb jest najstarszy targ spożywczy Borought Market. Miłośnicy muzeów (którymi my nie jesteśmy) równie znajdą coś dla siebie w przesiąkniętym kulturą Southwark można odwiedzić tutaj najstarszy teatr w Londynie – szekspirowskiego Globe Theater, oraz muzeum Tate Modern. My jednak kierujemy się dalej do mostu Millenium Bridge i dalej do Katedry św. Pawła, z którą w tle robimy sobie zdjęcia pomiędzy błyszczącymi przypominającymi lustra witrynami centrum handlowego One New Change. Będąc tutaj warto odwiedzić znajdujący się na dachu bar, z którego roztacza się ładny widok na Londyn, oraz Katedrę. Jeżeli jesteście na siłach tak jak my możecie na koniec dnia wybrać się w kierunku najbardziej znanych handlowych ulic Londynu: Oxford Street, Regent Street, oraz Band Street, wypełnionych licznymi domami towarowymi, oraz butikami najlepszych projektantów mody. Bond Street to skupisko luksusowych butików typu Prada, Versace, Guci i wielu innych. Z kolei na Regent Street znajdziesz marki znanych sieci wek takich jak: Next, Zara, H&M, czy Benetton.

Atrakcje Londynu

Tower of Bridge

Zwodzony most przecinający Tamizę jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu i drugim najczęściej oglądanym zabytkiem zaraz po Big Benie. Został wykonany w stylu wiktoriańskim i symbolizuje potężne brytyjskie imperium i ruchliwą Tamizę. Spośród 29 mostów na Tamizie. Tower Bridge jest jedynym ruchomym mostem, a jego przęsła są unoszone tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Tower of London

Tower of London to średniowieczna twierdza, która obok Pałacu Buckingham, Big Bena oraz London Eye jest symbolem stolicy wielkiej Brytanii. Ta budowla obronna i pałacowa otoczona kilkoma rzędami murów i kilkunastoma wieżyczkami oraz fosą, pierwotnie pełniła funkcję więzienia. Przetrzymywano w niej m.in. Henryka IV, Annę Boleyn, Thomasa Cromwella i Thomasa More'a. Według legendy z The Tower nie było ucieczki. Od Wilhelma Zdobywcy do Jakuba I (1603-1625) warownia ta była siedzibą królów angielskich. Dziś pełni funkcję muzeum i należy do głównych atrakcji turystycznych Londynu, w jego skarbcu przechowywane są królewskie regalia Wieżę zamieszkują kruki, które stały się jej symbolem.

The Shard

Ekskluzywny szklany wieżowiec, składający się z 72 kondygnacji, to jeden z najwyższych wieżowców w Europie. Na 32 piętrze znajduje się kilka barów i restauracji, w których można podziwiać panoramę miasta przy kawie, lub drinku, wstęp do nich jest bezpłatny warunek jest tylko jeden należy złożyć zamówienie. Można również skorzystać z udostępnionego zwiedzającym punktu widokowego znajdującego się na 72 piętrze, gdzie mamy możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości 300 metrów. Bilety wstępu na platformę obserwacyjną zarezerwujesz na stronie The Shard, kosztują około 25 funtów.


Borought Market

Borough Market to najstarszy targ spożywczy w Londynie i obowiązkowy punkt na mapie kulinarnej Londynu. Odnajdziesz tu świeże produkty z niemal całego świata i przekąsisz coś smacznego (my zajadaliśmy się tutaj mulami w sosie czosnkowo – śmietankowym, oraz pysznymi świeżymi ostrygami). Targ jest czynny od środy do soboty, od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia.

Most Millenium Bridge

Wiszący most Millenijny nad Tamizą przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. Łączący dzielnicę Bankside z City of London. Most zbudowany został głównie ze stali i aluminium, składa się z trzech głównych części o długości 81 m, 144 m i 108 m. Jego ciężar podtrzymywany jest przez 8 lin nośnych. A jego oryginalną, nowatorską konstrukcję nazywano „ostrzem światła”.

Szkspirowski Globale Teatre

Jest najstarszym teatrem w Londynie. Co ciekawe jednym z jego współudziałowców był sam William Shakspir, który wystawiał na jego deskach swoje sztuki. Obecnie Globe Theatre to rekonstrukcja pierwszego budynek w którym mieścił się teatr Szekspira z nowoczesnym budynkiem przyległym. Obecny budynek jest rekonstrukcją teatru Globe powstałego w czasach elżbietańskich znajdująca się po południowej części Tamizy. Pierwotny budynek teatru został zbudowany w 1599 r., zniszczył go pożar w 1613 r., następnie został odbudowany w 1614 r., aby następnie został zburzony w 1644 r. Okrągły wygląd teatru jest czymś nadzwyczajnym i nigdy nie zapomnicie wizyty w teatrze Globe. Wystawiane sztuki, dekoracja i cała reszta są tak dobrze zaplanowane, że w pewien sposób, możemy poczuci się jak aktorzy lub jedna z postaci biorących udział w przedstawieniu. Podczas przedstawień, muzeum jest nieczynne. Więcej informacji na temat teatru i muzeum znajdziesz tutaj.

Muzeum Tate Modern

Tate Modern to Londyńskie muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej, które jest uważane za jedną z najważniejszych tego typu placówek na świecie. Ma w swojej kolekcji dzieła Pabla Picassa, Andy'ego Warhola, Salvadora Dalego, Roya Lichtensteina, Jacksona Pollocka i innych artystów. To jednak nie tylko muzeum, a również centrum spotkań z dużym wyborem, działających na najwyższym piętrze kawiarni, barów i restauracji. Część osób odwiedza to miejsce tylko w celu spojrzenia z tarasu widokowego na leżącą po drugiej stronie Tamizy dzielnice City of London. Jeśli jesteś fanem muzeów koniecznie powinno się ono znaleźć na Twojej liście „must see”, my nie jesteśmy specjalnymi fanami tego typu miejsce, więc sobie je odpuszczamy.


Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła to jeden z najważniejszych kościołów anglikańskich i drugi pod względem wielkości na terenie Wielkiej Brytanii, kształtem przypominający bazylikę św. Piotra w Watykanie. Znajduje się w obrębie City of London. Wybudowany został jako symbol odrodzenia Londynu po wielkim pożarze w 1666 roku, utrzymany w stylu klasycyzującego baroku, a jego budowa została ukończona w 1710 roku. Odwiedzając katedrę możemy wejść także na punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na okolicę. To tutaj książę Karol brał ślub z Dianą Spencer.

Ulice handlowe: Oxford Street, Regent Street i Bond Street

Atrakcją Londynu są również najpopularniejsze ulice handlowe Oxford Street, Regent Street i Bond Street wypełnione licznymi domami towarowymi, oraz butikami najlepszych projektantów mody. Słynna Oxford Street, czyli najdłuższa w Europie ulica pełna najmodniejszych sklepów, to prawdziwa gratka dla miłośników zakupów. Na Oxford Street wszystkie domy handlowe wystawiają swoje najlepsze i kompletne kolekcje, Bond Street to skupisko luksusowych butików typu Prada, Versace, Guci i wielu innych. Z kolei na Regent Street znajdziesz marki znanych sieci wek takich jak: Next, Zara, H&M czy Benetton. Warto te ulice odwiedzić zwłaszcza w okresie wielkich wyprzedaży i spróbować upolować prawdziwe perełki.


Piccadilly Circus

Piccadilly Circus to plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu teatralnego i rozrywkowego West Endu. Słynie głównie z wielkich reklamowych bilbordów zasłaniających ścianę jednej z tamtejszych kamienic. Na jego środku mieści się fontanna z figurką Anterosa, a nieopodal znajduje się Trocadero czyli centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy, oraz salony gier i kasyna. Piccadelly Circus najlepiej odwiedzić po zmroku, kiedy plac oświetlają kolorowe neony reklam m.in. Coca-Cola reklamująca się tutaj od 1954 roku, Sanyo, czy McDonalds.


3 Dzień


Trzeci dzień rozpoczynamy od spaceru po Hyde Parku, skąd kierujemy się pod odwiedzaną przez tłumy turystów, oficjalną londyńską rezydencję monarchów - Pałac Buckingham. Następnie krótki spacerek do dzielnicy Westminster, ważnego centrum świata polityki i kultury. Downing Street, Opactwo Westminster i Parlament Brytyjski ze stającym na straży ich punktualności Big Benem, to obowiązkowe punkty na mapie Londynu, których nie można pominąć. Po przejściu Westminster Bridge wiszącego nad Tamizą, kierujemy się do London Eye najwyższego na świecie podpartego koła obserwacyjnego o wysokości 135m, z którego roztacza się przepiękna panorama na miasto. Następnie kierujemy się do stacji metra Waterllo i jedziemy na późny obiad do China Town. Na koniec zostawiamy sobie spacer do pobliskiego Covent Garden znanego ze spotkań artystów, cyrkowców, muzyków i osób związanych ze sztuką, ponownie wracamy do tryskającego energią West Endu, czyli obszaru centralnego Londynu, w którym znajduje się wiele największych i najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, tym razem tutaj odwiedzamy dwa znane place w Londynie Leicester Squere, oraz Trafalagar Squere. I to by było na tyle co w ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć, teraz kierujemy się do hotelu zabieramy nasz bagaż i jedziemy na lotnisko na wieczorny samolot do domu.

Atrakcje Londynu

Hyde Park

Hyde Park to jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 159 hektarów. Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine. W XIX w. zasłynął jako miejsce otwartych debat, przemawiał tu m.in. Marks, Lenin, czy George Orwell. Ten najsłynniejszy londyński park jest idealnym miejscem na spacer, odpoczynek, jogging, przejażdżkę na rowerze, czy relaks z książką. Odbywają się tu liczne koncerty, spotkania towarzyskie, oraz rozmaite imprezy kulturalne.


Pałac Buckingham

Oficjalna siedziba monarchów brytyjskich wzniesiona w 1703 roku. To również londyńska rezydencja królowej Elżbiety i jeden z ostatnich funkcjonujących pałaców królewskich na świecie. Znajduje się w nim 600 komnat, w tym 19 reprezentacyjnych, 70 łazienek, oraz 200 sypialń. Jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii, miejscem wszelkich uroczystości i spotkań na szczeblu państwowym, oraz międzynarodowym. Podczas wakacji królowej (w sierpniu i wrześniu) przez 10 tygodni w roku można zwiedzać pałacowe apartamenty, normalnie niedostępne dla turystów. Jednak bilety wejściowe należą do bardzo drogich. TUTAJ można sprawdzić dokładne godziny wstępu oraz zakupić bilet.

Przez większość roku uroczysta zmiana warty odbywa się co drugi dzień (w poniedziałki, środy, piątki i soboty) o godzinie 11:00. W okresie letnim (z reguły od maja do lipca) uroczysta zmiana warty organizowana jest codziennie. Uwaga! W przypadku złej pogody oraz podczas różnych ważnych wydarzeń państwowych ceremonia zmiany warty może być odwołana.

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie to jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich, miejsce koronacji i pochówku królów Anglii oraz Wielkiej Brytanii. W tym gotyckim opactwie znajdują się też groby innych zasłużonych Anglików, m.in. Karola Dickensa, Rudyarda Kiplinga, Isaaca Newtona, Karola Darwina i Stephena Hawkinga. W 2011 roku w świątyni odbył się ślub księcia Williama i Kate Middleton. A obecnie panująca królowa Elżbieta II została koronowana na tronie króla Edwarda.

Pałac Westminsterski

Pałac Westminsterski to miejsce obrad parlamentu Wielkiej Brytanii. Siedziba brytyjskiej Izby Gmin i Izby Lordów, do której przylega najsłynniejsza wieża zegarowa na świecie (The Elisabeth Tower, potocznie znana jako Big Ben). Odbywa się w nim wiele ważnych ceremonii państwowych. Pałac, wybudowany na początku XI stulecia w stylu neogotyckim, przez wiele wieków był centrum brytyjskiej państwowości. Najwyższy punkt kompleksu stanowi Wieża Wiktorii. Istnieje możliwość zwiedzania Pałacu Westminsterskiego w trakcie 90-minutowej wycieczki z przewodnikiem. Bilety można zakupić online, lub w kasach, pamiętajmy o dość sporych kolejkach zwłaszcza w sezonie.

Big Ben

Big Ben to tak naprawdę nazwa 13 tonowego dzwonu, wewnątrz wieży, a nie samej wieży. Wieża Elżbiety jest mylnie nazywaną Big Benem, a nazwa potoczna stała się tak popularna, że już niemal nikt nie używa oryginalnego i poprawnego nazewnictwa. Od 1859 roku ten wielki dzwon wieńczący 96-metrową wieżę zegarową wybudowaną tylu neogotyckim, rozbrzmiewa co godzinę i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Na każdej ścianie zewnętrznej znajduje się tarcza zegarowa o średnicy 7 m. Na taras widokowy znajdujący się na jej górze prowadzą 334 stopnie. W 2017 roku rozpoczął się remont Pałacu Westmisterskiego. W związku z tym Big Ben został zamknięty na cztery lata aż do 2021 roku.

London Eye

London Eye czyli Londyńskie Oko to atrakcja typu diabelski młyn, będąca jednocześnie najwyższym na świecie kołem obserwacyjnym o wysokości 135m. Niegdyś Londyńskie Oko plasowało się na pierwszym miejscu na świecie w kategorii najwyższego diabelskiego młynu, w 2006 roku miano to odebrał mu Singapore Flyer w Singapurze. Koło Millenijne, bo tak również czasem nazywany jest London Eye składa się z 32 przeszklonych kapsuł, a pełny obrót trwa około 30 minut. Umieszczone we wnętrzu każdej kapsuły interaktywne przewodniki umożliwią Ci poznanie kultowych zabytków stolicy, do "wagoników" wpuszczanych jest maksymalnie 20 osób, kapsuły są duże, a na środku nich znajduje się mała ławeczka, na której można odpocząć podziwiając panoramę miasta. Atrakcja czynna jest codziennie, w godzinach od około 10:00-11:00 do 18:00-20:30, a w niektórych miesiącach nawet do 21:30. Wyjątek stanowią dni świąteczne oraz wolne od pracy. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, dlatego najlepiej wszelkie informacje sprawdzać na bieżąco na stronie London Eye.

China Town

China Town znajdująca nieopodal Piccadilly Circus przenosi nas do świata wypełnionego kolorami i smakami. Znajdują się tutaj najlepsze azjatyckie restauracje w całym Londynie. Króluje tu tradycyjna azjatycka zabudowa. Można tu znaleźć dziesiątki chińskich restauracji i sklepów, salony masażu, bary i stragany skupione wokół Gerrard Street tuż przy Soho. Jest to idealne miejsce na lunch. Wiele knajpek oferuje zestawy lunchowe. Czasami już za mniej niż 10£ możemy zjeść obiad składający się z dwóch dań, oraz napoju. Ciekawą opcję zapewniają restauracje serwujące dania w formie bufetu. W skrócie płacisz raz, jesz ile chcesz. Wartym uwagi wydarzeniem, które ma miejsce w China Town są obchody Chińskiego Nowego Roku.


Covent Garden

O Covent Garden mówi się, że to dzielnica artystów. Chyba nie ma tam dnia, w którym nie rozbrzmiewa muzyka grana przez ulicznych grajków. Spotykają się tu aktorzy, cyrkowcy i muzycy. Jego centralną część stanowi tzw. Piazza – liczący ponad 500 lat targ, na którym można kupić produkty spożywcze, kwiaty, oraz pamiątki. Warto również zobaczyć jedno z widowisk, lub przedstawień, na placu między targowiskiem, a St Paul’sChurch. Miejsce to oficjalnie znane jest jako pole dla ulicznych rozrywek. To tutaj odbywają się także przesłuchania mające wyłonić obsadę do spektakli, odgrywanych tam prawie codziennie.


Leicester Squere

Leicester Squere to plac w centrum Londynu i serce Londyńskiego świata filmu znajdujący się w dzielnicy teatrów West End. Odbyły się na nim światowe premiery filmów m.in. Harrego Pottera, Jamesa Bonda, czy Shreka. Znajdują się tutaj największe londyńskie kina Odeon i Empire, jak również Teatr Leicester Square i siedziba Global Radio. Zimą jest tu rozstawiany Jarmark Bożonarodzeniowy.


Trafalagar Squere

Trafalgar Square to serce West Endu. Plac powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Umieszczono na nim potężną kolumnę Nelsona wysoką na ponad 51,5 metra. Upamiętnia ona admirała Horatio Nelsona, który zginął w bitwie pod Trafalgarem. Cztery lwy z brązu, otaczające podstawę pomnika, dodano w 1867 roku. Podstawa jest również przyozdobiona czterema płaskorzeźbami, odlanymi ze zdobytych francuskich dział. Na placu znajdują się również pomniki Jerzego IV, gen Haveloka i gen. Napiera, oraz duże fontanny Sir Lutyensa. Dziś Trafalgar Squere jest miejscem ważnych wydarzeń społecznych i politycznych, oraz miejscem zabawy sylwestrowej transmitowanej co roku na cały świat.

Kiedy najlepiej jechać do Londynu?

Londyński klimat bywa kapryśny i trzeba liczyć się z często występującymi opadami. Według synoptyków najbardziej suchym miesiącem w ciągu całego roku jest luty, a najbardziej deszczowym listopad. Jeśli zależy Wam na pogodzie powinniście rozważyć odwiedziny Londynu od maja, do września. Niestety, w tym okresie są tam tłumy turystów i zwiedzanie może nie być zbyt przyjemne. By uniknąć tłumów i mieć szanse na ładną pogodę w Londynie, warto wybrać się na wycieczkę w marcu lub kwietniu. Chociaż my uwielbiamy Londyn jesienią, kiedy w parkach liście mienią się kolorami.

Gdzie nocować w Londynie?

Londyn to niestety dość drogie miasto, ale z pewnością znajdziesz tani pokój lub miejsce w jednym z wielu hosteli w Londynie. Większość tanich noclegów znajduje się poza centrum. Wtedy najlepiej wybrać obiekt położony w pobliżu linii metra, co ułatwi znacznie transport. W znalezieniu odpowiedniego noclegu pomoże Ci wyszukiwarka booking.com.


My polecamy nocleg w New Linden Hotel, świetnie położony w dzielnicy Nothing Hill zaledwie kilka minut spacerem od stacji metra Notting Hill Gate i Bayswater, oraz w pobliżu słynnego targu przy ulicy Portobello Road, gdzie znajduje się wiele kramów, kawiarni i restauracji.

Jak poruszać się po Londynie?

Londyn to olbrzymie miasto, które dzięki dobrze zaplanowanej jeszcze w XIX wieku i później rozbudowywanej siatce metra i sprawnej komunikacji miejskiej, jest wzorem dla światowych metropolii. Najlepszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Londynie jest metro. Na każdej stacji znajdują się przejrzyste mapy ułatwiające poruszanie się po zakątkach miasta, a stacje i poszczególne linie, oraz punkty przesiadkowe są znakomicie oznakowane. Więc przemieszczanie się w różne zakątki miasta 12 liniami, które zatrzymują się na 270 stacjach, nie powinno przysporzyć Ci najmniejszych problemów. Niestety komunikacja miejska w Londynie nie należy do najtańszych.Ceny biletów na komunikację miejską w Londynie są wysokie. Kupowanie biletów jednorazowych jest całkowicie nieopłacalne i zdecydowanie je odradzam. Polecam wykupienie tzw. Oyster Card. Jest to karta pre-paidowa, którą kupisz i doładujesz praktycznie na każdej stacji metra. Bardzo ważne jest, aby kasować ją przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z metra, ponieważ wtedy nałożona zostanie najniższa opłata za przejazd! Przy pomocy karty można korzystać z wszystkich form miejskiego transportu w Londynie – obejmuje ona autobusy, metro, tramwaje, kolej DLR, kolej London Overground. Kartę Oyster można zamówić online, zostanie do nas wysłana tradycyjną pocztą i będziemy mieli ją przy sobie już w samolocie. Przy jej zakupie pobierany jest zwrotny depozyt. Kartę możesz zwrócić w dowolnym automacie na stacji metra. Pojedyncze bilety za przejazd metrem są niestety dość sporym wydatkiem. Pojedynczy przejazd to koszt od 2 do 5 GBP, w zależności od strefy do której się wybierasz. Pojedynczy bilet na 1 i 2 strefę dla osoby dorosłej to koszt 4,80 GBP. Z kartą Oyster zapłacisz poniżej 3 GBP w zależności od długości przejazdu i stref.


Dopełnieniem systemu komunikacji miejskiej w Londynie są autobusy. Trzon floty stanowią piętrowe, czerwone pojazdy, będące symbolem miasta. Pomimo wymiany floty na nowocześniejszą, stylistyka pojazdów nawiązuje do legendarnej rodziny Routemaster. Zwiedzanie Londynu czerwonym autobusem może być świetną alternatywą dla spacerów między głównymi zabytkami w centralnym Londynie. Oyster Card możesz posługiwać się również podczas przemieszania się londyńskimi autobusami.

Jak dojechać do Londynu z lotniska Stansted?

Z lotniska w Stansted do Londynu można dostać się korzystając zarówno z połączeń kolejowych jak i autobusowych. Najczęściej połączenia autobusowe są tańsze niż podróż pociągiem.

  • Autobus - Połączenia autobusowe obsługuje National Express i easyBus. Im wcześniej kupimy bilet, tym będziemy mieli większą szansę za złapanie promocyjnej oferty. Ceny za prawie 2-godzinną podróż do Londynu zaczynają się od £1.99 (10 zł). Najdroższe bilety kupimy bezpośrednio przed odjazdem kupowane, bilety kosztują £10- £11 (50-55 zł). Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego naprzeciwko budynku terminala lotniska w Stansted średnio co 15 minut. Dojedziemy nim m.in. na stację Victoria w centrum Londynu, z której dojedziemy metrem w dowolny zakątek miasta. Z easyBus dojedziemy do Londynu również z lotniska Luton i Gatwick.

  • Pociąg - Transfer z lotniska Stansted do Londynu zapewniają pociąg Stansted Express. Dojedziemy nimi do londyńskiej stacji kolejowej Liverpool Street, z której dojedziemy metrem w dowolny zakątek miasta

Ceny biletów zaczynają się od 8£ –9£ (40-45 zł), ale bilet na takie połączenie trzeba kupić kilka miesięcy wcześniej. Bilety kupowane kilka dni wcześniej kosztują zazwyczaj 15£ –19£, a dokładną cenę można sprawdzić na stronie internetowej Stansted Express. Plusem przemawiającym na korzyść pociągu jest czas jazdy, zamiast dwóch godzin autobusem, pociąg potrzebuje jedynie 47 minut. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej, która znajduje się tuż obok terminala.


Jak dojechać do Londynu z lotniska Lutton?

  • Autobus - Podobnie jak w przypadku lotniska Stansted, transfer z Luton do centralnego Londynu zapewniają m.in. autobusy easyBus. Siatkę połączeń można sprawdzić na stronie internetowej easyBus, tam też można kupić bilety. Autobusy odjeżdżają sprzed wejścia do terminala lotniska, ze stanowisk 4, 5, 6 i 10. Podróż do Londynu zajmuje ok 1,5 h. Bilety można kupić zarówno przez internet jak i przed wejściem do autobusu, koszt ok 10£ –15£

  • Pociąg - Dojazd do Londynu zapewniają również pociągi, które odjeżdżają ze stacji Luton Airport Parkway, która znajduje się ok. 2 km od wejścia do terminala lotniska. Na stację kolejową można dojechać darmowym shuttle busem, który odjeżdża sprzed terminala co ok. 10 minut. Podróż pociągiem, w zależności od naszej stacji docelowej w Londynie, zajmuje od 20 do 40 minut (najdłużej jedzie się do stacji St Pancras International).


Jak dojechać do Londynu z lotniska Gatwick?

  • Autobus - Gatwick to kolejne lotnisko obsługiwane przez tanie linie lotnicze, które jest objęte siatką połączeń autobusowych National Express i easyBus. Podróż autobusem zajmuje ok. 1:20 h. Busy odjeżdżają z dworców przy północnym oraz południowym terminalu lotniska. Podobnie jak w przypadku transferu z innych lotnisk, ceny biletów są zróżnicowane i zaczynają się od £1.99 (10 zł), najdrożej bilety kupimy bezpośrednio przed wejściem do autobusu

  • Pociąg - Połączenia kolejowe są realizowane z dworców kolejowych zlokalizowanych przed terminalami. Pociągi odjeżdżają co 15 minut. Gatwick Express potrzebuje na przebycie trasy do Londynu tylko 30 minut. Bilet z Gatwick do stacji Victoria kosztuje aż £19.99 (100 zł). Kupując go przez stronę internatową Gatwick Express, oszczędzamy 10%, ale cena nadal nie jest konkurencyjna z ofertą połączeń autobusowych.


Jak dojechać do Londynu z lotniska Heathrow?

Heathrow to jeden z najbardziej zatłoczonych portów lotniczych na świecie. Dojazd na lotnisko i powrót z niego zapewnia londyńska komunikacja miejska – w tym metro. Najwygodniejszym i najtańszym środkiem transportu na lotnisko Heathrow są pociągi metra linii Piccadilly, której stacje (łącznie aż 3) znajdują się pod terminalami lotniska (pod terminalem 1-3, terminalem 4 i terminalem 5). Podróż do stacji Piccadilly Circus zajmuje ok. 50 minut. Pociągi metra odjeżdżają z lotniska co kilka minut od ok. 5 rano do północy. Komunikacja miejska działa również w nocy.


Na lotnisko można się dostać nocnym autobusem linii N9. Odjeżdża co 20 minut, a podróż na Trafalgar Square zajmuje niespełna 80 minut. Zarówno w pociągach metra, jak i w nocnych autobusach akceptowane są standardowe bilety na komunikację miejską (w tym Oyster i Day Travelcard). Najszybszą formą transportu do centralnego Londynu jest Heathrow Express, który pokonuje trasę do stacji London Paddington w tylko 20 min

Comments


bottom of page