• Marta Burzyńska

LONDYN NA WEEKEND. CZYLI CO WARTO ZOBCZYĆ W 3 DNI W STOLICY WIELKIEJ BRYTANII


Stolica Wielkiej Brytanii przez wielu uważana za kulturalne i rozrywkowe centrum Europy, należy do ścisłej czołówki największych metropolii. Miasto oferuje tak wiele, że jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystko i odwiedzić każdą atrakcję, to i miesięczna wycieczka mogłaby się okazać niewystarczająca. Londyn to miasto światowej klasy muzeów, galerii, teatrów, sklepów, pomników, kościołów i niezliczonych zabytków. Miasto przesiąknięte tradycją może jednocześnie poszczycić się mianem światowego lidera wyznaczającego trendy i nowatorskie rozwiązania w dziedzinie mody, technologii i sztuki. Jeżeli planujesz wycieczkę do Londynu, ale na zwiedzanie nie masz dużo czasu i nie masz bladego pojęcia co warto zobaczyć i na których atrakcjach się skupić, przygotowałam dla Ciebie gotowy 3-dniowy plan zwiedzania. Obejmuje on najważniejsze atrakcje turystyczne tej ogromnej metropolii. Odwiedzisz Pałac Buckingham - oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarhów, słynnego Big Bena, najsłynniejsze towarowe ulice w mieście, muzea i teatry, odpoczniesz od zgiełku miasta w zielonym Hydde Parku. A wszystko jest tak ułożone aby jak najwięcej spacerować po mieście i sporadycznie korzystać z komunikacji miejskiej.

1 Dzień


Do Londynu dolatujemy wcześnie rano bo o godzinie 9 więc cały dzień przed nami i zamierzamy z niego wycisnąć jak najwięcej. W miarę szybki transfer autobusem z lotniska Lutton do Victoria Station, tam śniadanie i szybkie przemieszczenie się metrem do Notthing Hill, gdzie mamy zarezerwowany hotel. Meldujemy się zostawiamy walizki i o godzinie 12 ruszamy w miasto. Zwiedzanie Londynu rozpoczęliśmy od dzielnicy, w której będziemy spać, czyli Notting Hill, plączemy się po okolicznych uliczkach takich jak: Portobello Rad z uroczymi kolorowymi domami, Ladbroke Square z szeregiem pięknych domów z białymi kolumnami, elewacją z cegły, oraz niewielkimi balkonami, Hillgate Place która jest kolejną ulicą pełną kolorowych domów. Stamtąd udaliśmy się do chyba jednego z najbarwniejszych pubów w Londynie The Churchill Arms, którego fasada udekorowana jest roślinami i flagami. Z dzielnicy Notting Hill spacerem kierujemy się pod Pałac Kensington, oraz ogrody Kensington. Będąc w dzielnicy Kensinton pełnej muzeów nie możemy pominąć takich perełek jak Royal Albert Hall, oraz Muzeum Historii Naturalnej. Na koniec dnia postanowiliśmy zrobić sobie spacer do ulubionego sklepu Madonny, domu towarowego Harods, który jest niewątpliwym Londyńskim synonimem luksusu.

Atrakcje Londynu

Dzielnica Notting Hill

Ta modna i zamożna dzielnica pełna domów w wiktoriańskim stylu została rozsławiona w ostatnich latach przez film „Notting Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem oraz odbywającym się tam karaibskim karnawałem, który jest największym tego typu festiwalem w Europie. Tłumy zarówno turystów jak i mieszkańców Londynu przyciąga tam również targ uliczny przy Portobello Road. Prawdziwy urok tej jednej z zamożniejszych dzielnic Londynu tkwi w pastelowych domach i przepięknych drzwiach.

Portobello Road

Tuż za rogiem od pięknych białych domów Notting Hill znajdziesz urocze kolorowe domy Portobello. Miejsce to słynie z ulicznego targu antyków, używanej odzieży zwłaszcza w stylu vintage, żywności, oraz kolorowych domów. Nie jest tu tak wymyślne, jak w Notting Hill z białymi kolumnami, ale jeśli tak jak ja, uwielbiasz kolorowe miejsca, to to miejsce na pewno Ci się spodoba. Najsłynniejszy targ na Portobello Road odbywa się w soboty, można tu kupić wtedy dosłownie wszystko, jednak nie nastawiajcie się na okazje cenowe, jest tu dość drogo.


Pałac Kensington z Ogrodami Kensington

Pałac Kensington jest domem wielu znanych członków rodziny królewskiej. W 1981 r. po ślubie zamieszkali tu książę Karol i księżna Diana. Dzisiaj głównymi mieszkańcami są księżna Kate i książę William z dziećmi. Publiczną część rezydencji można zwiedzać przez siedem dni w tygodniu. Dla gości otwarte są oficjalne apartamenty króla i królowej, a także ciekawa ekspozycja „Victoria Revealed”, która przedstawia historię jednej z najsławniejszych rezydentek pałacu – królowej Wiktorii. Pałac otaczają przepiękne Ogrody Kensington zajmujące powierzchnię 111 hektarów i będące niezwykle popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy.

Royal Albert Hall

Royal Albert Hall to popularna sala koncertowa w Londynie poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. Jest w stanie pomieścić do 8000 tysięcy widzów. Znajduje się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie. Royal Albert Hall jest niezwykle aktywnym miejscem, w jego wnętrzach rocznie odbywa się tu średnio 350 wydarzeń. Odbył się tu m.in. finał Eurowizji (1968),wiele koncertów rockowych i pop, zawodów sportowych, jak boks, squash, tenis stołowy, koszykówka, tenis, wrestling, a nawet sumo. W 2012 r. odbyła się tu także brytyjska premiera jednej z ostatnich części przygód Jamesa Bonda – „Skyfall”.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, którego nie możesz pominąć. Gigantyczny szkielet diplodoka, galeria imponujących szkieletów dinozaurów, model ruszającego się w różne strony Tyrannosaurus rexa, oraz wizyta w kipiącym eksperymentami laboratorium to naprawdę niezapomniane przeżycie. Muzeum Historii Naturalnej oferuje jednak o wiele więcej! Spacerując po salach i korytarzach zobaczymy m.in. skamieliny stworzeń z różnych okresów historii ziemi, kamienie szlachetne, gady, zwierzęta, ptaki, meteoryty, minerały. Muzeum jest darmowe, warto również zobaczyć najbardziej charakterystyczne pomieszczenie w budynku Hali Hintz, czyli podłużną halę w stylu katedry, gdzie obecnie pod sufitem podwieszony jest szkielet olbrzymiego płetwala błękitnego. Muzeum czynne jest w godzinach od 10:00 do 17:50. Ostatnie wejście możliwe jest o 17:30.

Dom Towarowy Harods

Londyński Harrods jest określany mianem najbardziej ekskluzywnego domu towarowego na świecie. Mieści się w eleganckim, siedmiopiętrowym budynku w najdroższej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Jego obecna forma, którą dzisiaj możemy odwiedzać pochodzi z 1905 roku. Motto jego brzmi ” Mamy wszystko, czego chcesz”. Rzeczywiście w ofercie Harrodsa składającej się z 300 działów znajdziemy niemal wszystko – od ekskluzywnych butów, torebek, czy sukienek od topowych projektantów, poprzez najlepsze na świecie gatunki szampana, prestiżowe zegarki czy własne wyroby spożywcze. Codziennie Harrodsa odwiedza około 15 mln. klientów. Co ciekawe, w galerii obowiązuje specjalny dress code – klienci powinni mieć czyste, estetyczne ubranie i buty. Niemile widziane są szorty, japonki, ubrania eksponujące sporą ilość ciała, koszulki z wulgarnymi napisami, czy obrazkami.


2 Dzień


Drugi dzień zwiedzania stolicy Wielkiej Brytanii proponuję rozpocząć od Tower Bridge, fajnym miejscem na zrobienie sobie zdjęcia na tle najsłynniejszego Londyńskiego mostu jest okolica malutkiej fontanny przedstawiającej dziewczynę z delfinem, która znajduje się po przeciwnej stronie mostu od Tower of London (Twierdzy Jej Królewskiej Mości), które będzie drugim miejscem jakie tego dnia odwiedzimy. Następnie kierujemy się na południową stronę rzeki Tamizy, która stanowi miejsce spotkań londyńczyków. Jeżeli chcecie zobaczyć z góry widok na Londyn to koniecznie wstąpcie do znajdującego się na 34 piętrze oszklonego baru w The Shard. Idealnym miejscem na odpoczynek i wrzuceniem czegoś na ząb jest najstarszy targ spożywczy Borought Market. Miłośnicy muzeów (którymi my nie jesteśmy) równie znajdą coś dla siebie w przesiąkniętym kulturą Southwark można odwiedzić tutaj najstarszy teatr w Londynie – szekspirowskiego Globe Theater, oraz muzeum Tate Modern. My jednak kierujemy się dalej do mostu Millenium Bridge i dalej do Katedry św. Pawła, z którą w tle robimy sobie zdjęcia pomiędzy błyszczącymi przypominającymi lustra witrynami centrum handlowego One New Change. Będąc tutaj warto odwiedzić znajdujący się na dachu bar, z którego roztacza się ładny widok na Londyn, oraz Katedrę. Jeżeli jesteście na siłach tak jak my możecie na koniec dnia wybrać się w kierunku najbardziej znanych handlowych ulic Londynu: Oxford Street, Regent Street, oraz Band Street, wypełnionych licznymi domami towarowymi, oraz butikami najlepszych projektantów mody. Bond Street to skupisko luksusowych butików typu Prada, Versace, Guci i wielu innych. Z kolei na Regent Street znajdziesz marki znanych sieci wek takich jak: Next, Zara, H&M, czy Benetton.

Atrakcje Londynu

Tower of Bridge

Zwodzony most przecinający Tamizę jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu i drugim najczęściej oglądanym zabytkiem zaraz po Big Benie. Został wykonany w stylu wiktoriańskim i symbolizuje potężne brytyjskie imperium i ruchliwą Tamizę. Spośród 29 mostów na Tamizie, Tower Bridge jest jedynym ruchomym mostem, a jego przęsła są unoszone tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Tower of London

Tower of London to średniowieczna twierdza, która obok Pałacu Buckingham, Big Bena oraz London Eye jest symbolem stolicy wielkiej Brytanii. Ta budowla obronna i pałacowa otoczona kilkoma rzędami murów i kilkunastoma wieżyczkami oraz fosą, pierwotnie pełniła funkcję więzienia. Przetrzymywano w niej m.in. Henryka IV, Annę Boleyn, Thomasa Cromwella i Thomasa More'a. Według legendy z The Tower nie było ucieczki. Od Wilhelma Zdobywcy do Jakuba I (1603-1625) warownia ta była siedzibą królów angielskich. Dziś pełni funkcję muzeum i należy do głównych atrakcji turystycznych Londynu, w jego skarbcu przechowywane są królewskie regalia Wieżę zamieszkują kruki, które stały się jej symbolem.

The Shard

Ekskluzywny szklany wieżowiec, składający się z 72 kondygnacji, to jeden z najwyższych wieżowców w Europie. Na 32 piętrze znajduje się kilka barów i restauracji, w których można podziwiać panoramę miasta przy kawie, lub drinku, wstęp do nich jest bezpłatny warunek jest tylko jeden należy złożyć zamówienie. Można również skorzystać z udostępnionego zwiedzającym punktu widokowego znajdującego się na 72 piętrze, gdzie mamy możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości 300 metrów. Bilety wstępu na platformę obserwacyjną zarezerwujesz na stronie The Shard, kosztują około 25 funtów.


Borought Market

Borough Market to najstarszy targ spożywczy w Londynie i obowiązkowy punkt na mapie kulinarnej Londynu. Odnajdziesz tu świeże produkty z niemal całego świata i przekąsisz coś smacznego (my zajadaliśmy się tutaj mulami w sosie czosnkowo – śmietankowym, oraz pysznymi świeżymi ostrygami). Targ jest czynny od środy do soboty, od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia.

Most Millenium Bridge

Wiszący most Millenijny nad Tamizą przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. Łączący dzielnicę Bankside z City of London. Most zbudowany został głównie ze