top of page
Post: Blog2 Post

POLSKA NA WEEKEND - SZLAKI W TATRACH RUSINOWA POLANA I GĘSIA SZYJA


Z cyklu poznajemy najpiękniejsze zakątki Polski zabieram Was dziś w Tatry, na Rusinową Polanę, oraz Gęsią Szyję . Rusinowa Polana stanowi idealne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z Tatrami. Niezależnie od kondycji, czy doświadczenia w górskich wycieczkach. Szlaki prowadzące na nią są dość krótkie, łatwe, a co najważniejsze po drodze towarzyszą im zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr. Komu starczy sił, może pokusić się o dalszą wyprawę i wybrać się na Gęsią Szyję. Wejście na nią powinno Wam zająć ok 1h, ale szlak wbrew pozorom może być dość męczący – mamy do pokonania ponad 1000 schodów (ponoć ktoś je kiedyś policzył i jest ich dokładnie 1235), wysiłek wynagrodzi towarzyszący nam widok na panoramę na Tatr.

Rusinowa Polana


Rusinowa Polana jest świetnym punktem widokowym, warto tu odpocząć podziwiając widok na Tatry. Z położonej na wysokości 1170 – 1300 m.n.p.m Rusinowej Polany rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr Polskich i Słowackich. Świetnie stąd widać Gerlach, Wysoką, Hawrań, Szczyty Mięguszowieckie, czy Rysy . Na “Rusince” prowadzony jest "kulturowy" wypas owiec. Górale ubrani w tradycyjne stroje wypasają na niej ok 1200 owiec, które z daleka słychać dzięki zawieszonym na szyjach dzwoneczkom. Z ich mleka za pomocą tradycyjnych urządzeń robione są oscypki, bundz, bryndza, czy żętyca. Gdy już nacieszymy oczy panoramą warto udać się do stojącej tu bacówki, w której można kupić przepyszne świeżo robione oscypki i bundz, to to czego musimy spróbować na podhalu. Na polanie są ustawiane drewniane ławy ze stołami, przy których można odpocząć i nacieszyć się otaczającym nas widokiem.

Jak dostać się na Rusinową Polanę?


Na Rusinowej Polanie (1210 m n.p.m.) spotykają się 2 szlaki: zielony biegnący z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową, oraz niebieski z Zazadniej do Palenicy Białczańskiej. Są 4 możliwości dotarcia na Rusinową Polanę.


  1. Z Wierchu Poroniec prowadzi dość prosty zielony szlak, który wiedzie szeroką kamienistą drogą. Na samym jej początku mamy niewielkie przewyższenia, które później się wypłaszczają. Jest to moim zdaniem najciekawszy szlak prowadzący na Rusinową Polanę, którego przejście zajmie nam ok 1 h 20 min, pod drodze miniemy kilka ładnych widoczków. Szlak rozpoczyna się na parkingu Wierch Poroniec, gdzie możemy zostawić samochód (20 zł/dzień), oraz kupić bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Alternatywą jest dojazd busem z Zakopanego, kursującym w kierunku Morskiego Oka. Suma podejść jaką mamy do pokonania wynosi ok.130 metrów. Moim zdaniem jest to najlepszy szlak dla osób planujących wycieczkę z dziećmi, bez problemu damy radę zabrać ze sobą wózek.

  2. Z Zazadniej przez Wiktorówki prowadzi niebieski szlak, na którym mamy zdecydowanie stromsze podejście niż w pierwszym wariancie i nie oferuje tak ciekawych widoków. Droga wiedzie przez las, jego największym atutem jest znajdujące się po drodze Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej w Wiktorówkach. Przy kaplicy wybudowanej w stylu zakopiańkim znajduje się cmentarz upamiętniający ofiary gór. Z Wiktorówek prowadzą dość strome schody, którymi w 15-20 min dojdziemy na Rusinową Polanę, ta trasa zwłaszcza po opadach potrafi być dość śliska i nieprzyjemna w podejściu. Czas jaki musimy przeznaczyć na jej pokonanie w jedną stronę to ok 1h 20 min. Samochód możemy zaparkować na parkingu Zazadnia na początku szlaku, koszt za cały dzień to 20 zł. Suma podejść jaką mamy do pokonania wynosi ok.280 metrów.

  3. Z Palenicy Białczańskiej prowadzi niebieski szlak, na którym mamy do pokonania sporo metrów w pionie, ale dotrzemy nim na Rusinową Polanę najszybciej w ok 50 min . Momentami szlak jest dość stromy, także jeśli macie kije trekkingowe to lepiej je zabrać. Szlak ten pozwala połączyć odwiedzenie Rusinowej Polany z Morskim Okiem. Samochód najlepiej zostawić na początku szlaku na parkingu w Palenicy Białczańskiej (20 zł/dzień/auto), gdzie zaczyna się szlak na Morskie Oko. Suma podejść jaką mamy do pokonania wynosi ok.250 metrów.

  4. Z Kuźnic przez Halę Gąsiennicową i Gęsią Szyję prowadzi zielony szlak, jest on najdłuższy ze wszystkich i na jego pokonanie musimy przeznaczyć ok 6h plus 1h na zejście z Rusinowej Polany. Na szlaku nie ma żadnych trudności technicznych, jest on jedynie wymagający czasowo, jego niewątpliwym plusem jest aspekt pięknych widoków jakie będziemy mijać po drodze. Najlepiej samochód zostawić w Kuźnicach i wrócić autobusem do Zakopanego. Suma podejść jaką mamy do pokonania wynosi ok.850 metrów.

My zdecydowaliśmy się na pierwszy wariant, na szlak weszliśmy z Wierchu Poroniec. Samochód zostawiliśmy na parkingu przy wejściu do parku, opłata za cały dzień 20 zł, wydaje się to dość dużo, ale w końcu są to Polskie Tatry, które nie należą do najtańszych.

Oprócz parkingu opłacamy wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Osoba dorosła płaci – 7zł

Dziecko (od 6 lat) – 3,50zł,

Bilet na 7 dni dla dorosłego – 35zł

Bilet na 7 dni dla dziecka – 17,50zł

Po odpoczynku na Rusinowej Polanie warto się troszkę pomęczyć i pokonać bardziej wymagające podejście, podczas którego mamy do pokonania kilkadziesiąt schodów zielonym szlakiem na Gęsią Szyję (1489 m.np.m). Szlak ten częściowo prowadzi przez las, a częściowo jest osłonięty. Dojście z Polany zajmuje ok 50 min

Jak dostać się na Gęsią Szyję?


Aby dostać się na Gęsią Szyje mamy aż 4 możliwości:


  1. Samochód pozostawiamy na parkingu Wierch Poroniec, i kierujemy się zielonym szlakiem na Rusinową Polanę, a stamtąd na Gęsią Szyję. Na pokonanie szlaku w jedną stronę potrzeba 2 -2,5 godziny.

  2. Samochód pozostawiamy na parkingu na Palenicy Białczańskiej i stamtąd kierujemy się niebieskim szlakiem na Rusinową Polanę, a następnie na Gęsią Szyję. Trasa jest dość męcząca i stroma, ale najkrótsza ze wszystkich wariantów. Czas jaki należy przeznaczyć na dojście to 1,5 h -2h w zależności od kondycji i przystanków po drodze.

  3. Samochód pozostawiamy na parkingu Zazadnia i stamtąd niebieskim szlakiem kierujemy się na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję. Czas jakim należy przeznaczyć na dojście to ok 2 godziny.

  4. Najdłuższa ze wszystkich tras. Naszą wycieczkę rozpoczynamy z Kuźnic skąd kierujemy się na Halę Gąsiennicową i następnie na Gęsią Szyję. Na jej pokonanie musimy zarezerwować ok 5,5h – 6h, bez większych przystanków.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja z dzieckiem


Wejście na Rusinową Polanę zielonym szlakiem z Wierchu Porońca to idealna propozycja dla osób wybierających się tutaj z małymi dziećmi. Droga jest szeroka w większości płaska i wygodnie dojdziemy nią zarówno z dzieckiem w nosidełku, jak i z wózkiem. Jest to również idealny szlak, dla małych turystów, którzy już poruszają się samodzielnie. Warto zrobić dziecku dłuższy odpoczynek na Rusinowej polanie, niech odpocznie od nosidełka, a jeżeli już się samodzielnie porusza może swobodnie pobiegać po polanie, a jeżeli trafimy na wypasające się na niej owce, nasze pociechy z pewnością będą zadowolone z takiej atrakcji.

Dalej na Gęsią szyję ze wzglądu na dużą ilość schodów i strome podejście nie zabierzemy ze sobą wózka. Jak się ładnie uśmiechniemy można przechować go w bacówce i przesiąść się na nosidełko. Muszę przyznać, że niesienie w nim 12 kg malucha pod górkę, gdzie mamy do pokonania kilkadziesiąt schodów jest dość męczące, ale widoki po dotarciu na miejsce zrekompensują nam cały wysiłek.

Pamiętaj!


Przed każdym wyjściem w Tatry sprawdź pogodę i aktualne warunki na szlakach! Weź z sobą odpowiedni zapas wody i jedzenia. Pogoda w górach potrafi się zmieniać bardzo szybko, dlatego zapakuj do plecaka też coś cieplejszego do ubrania i przeciw deszczowego.

Zwierzaki a wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego


Do Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wolno wprowadzać psów! Zakaz jest aby zapewnić bezpieczeństwo zwierząt żyjących w Parku jak i naszych pupili. Dzikie zwierzęta mogą zostać zwabione przez zapach psa, lub na odwrót i może to stwarzać niebezpieczeństwo dla obu stron. Jeżeli planujesz zabrać swojego pupila ze sobą na urlop pamiętaj, żeby zapewnić mu schronienie na czas Twojego wyjścia w góry, w Zakopanym i okolicach znajduje się kilka hoteli dla zwierzaków, w których za niewielką opłatą możecie je zostawić na ten czas.


Comments


bottom of page