top of page
Post: Blog2 Post

PORTO W JEDEN DZIEŃ, CO WARTO ZOBACZYĆ?


Porto to druga po Lizbonie metropolia Portugalii, która działa na turystów jak magnez. Położona na północy kraju u ujścia rzeki Duero nad Oceanem Atlantyckim, zachwyca. Jest to miasto z niesamowitą kulturą i sztuką. Ma w sobie wiele autentycznego uroku. Słynie ze zdobionych błękitną mozaiką kościołów, urokliwych uliczek, klimatycznych kamienic, spektakularnych punktów widokowych, mostów, a także wina o tej samej nazwie. Jeśli dodamy do tej wyliczanki jedną z najlepszych kuchni obfitującą w owoce morza, mamy przepis na idealny weekend. Jakie atrakcje oferuje Porto? Jakie zabytki warto zobaczyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.


Co warto zobaczyć w Porto?


MOST DOM LUIS I

Imponujący, dwupoziomowy most górujący nad miastem. Nazwany na cześć króla Ludwika I zbudowany przez ucznia Gustawa Eiffla, jest najpopularniejszym mostem w Porto przez niektórych zwanym miastem mostów. Ma ponad 385 metrów długość, choć dziś jest to niewiele to w momencie jego budowy był uznawany za jeden z najdłuższych mostów na świecie. Na pierwszy, niższy poziom dostaniecie się z Ribieiry i przechodząc nim na drugą stronę łatwo dojdziecie do Gaia, miasta po drugiej stronie rzeki Duero, skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Porto. Na wyższy poziom dostaniecie się schodami bądź kolejką z Ribeiry albo idąc bezpośrednio ulicą do góry z dworca Sao Bento.

KSIĘGARNIA LELLO

Księgarnia Lello jest jedną z największych turystycznych atrakcji Porto. Odwiedza ją ponad milion turystów rocznie. Została ona uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie i trudno temu zaprzeczyć! Jej wystrój jest oryginalny, i nie zmienił się pomimo upływu lat... mimo że księgarnia powstała 1906 roku i ma 114 lat. Jej bogato zdobione, wysokie, drewniane regały dźwigające tysiące książek wprost zachwycają. Uwagę zwracają również charakterystyczne, imponujące schody, które inspirowały wielu artystów i pisarzy min. J.K. Rowling, podczas pisania Harrego Pottera, kiedy ta mieszkała w Porto. Nad schodami mieści się ogromny, rozświetlający pomieszczenie witraż. W zbiorach księgarni można znaleźć wiele starych i wartościowych książek takich jak pierwsze wydanie Małego Księcia, jednak kwota jaką za nie trzeba zapłacić potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wstęp do księgarni kosztuje 5 euro, a bilety kupuję się w sklepie z pamiątkami na rogu tej samej ulic lub przez internet.

DWORZEC SãO BENTO

Dworzec São Bento to najpiękniejszy dworzec jaki w życiu widziałam. To co jest najbardziej zachwycające w tym miejscu to malowidła naścienne wykonane na 20 000 płytek azuleios. Przedstawiają sceny z historii portugalii i historii transportu w portiugalii. Dworzec ma ponad 100 lat i został wybudowany w 1916 roku , w miejscu gdzie kiedyś był klasztor benegdytyński. Choć spoglądając na budynek z zewnątrz ciężko uwierzyć, że znajdująca się w środku hala jest wypełniona aż po sufit błękitnymi azuleios.

RIBEIRA

Dzielnica nad rzeką Duoro, jest jednym z najchętniej odwiedzane przez turystów miejsc w Porto. Rozpościera się stąd jeden z najpiękniejszych widoków na Most Ludwika I, turystów przyciągają tu także klimatyczne knajpki nad rzeką. Spacerując nadbrzeżną promenadą, można obserwować cumujące tuż obok promy turystyczne oraz repliki łodzi, którymi niegdyś transportowano wino.

CAPELA DAS ALMAS

Kościół zdobiony w niesamowitym typowym dla Porto stylu błękitnymi azuleios, znajduje się blisko głównej zakupowej ulicy miasta, którą kierujemy się wprost pod drugi również niezwykły kościół ozdobiony błękitnymi mozaikami Igreja de Santo Ildefonso. Polecam odwiedzić to miejsce rano, kiedy sklepy są jeszcze zamknięte. Gdyż w godzinach popołudniowych spotkamy tu prawdziwe tłumy.

IGREJA DE SANTO ILDEFONSO

Kościół z przepiękną, zdobioną ścianą tradycyjną mozaiką. Na żywo robi ogromne wrażenie .Znajduję się w pobliżu głównych ulic zakupowych Porto.

IGREJA DO COMO

Trzeci Kościół zdobiony w niesamowity, typowy dla Porto sposób. Nie mam dość tych ścian i mogłabym je podziwiać godzinami.

KATEDRA SE

Budowę katedry Se wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO rozpoczęto w XII. Przetrwała liczne przebudowy i zmiany. Na tle innych zabudowań wyróżnia się dwiema strzelistymi wieżami i wysokimi murami. Boczne ściany tak jak w przypadku wielu kościołów w Porto również przyozdobiono błękitnymi płytkami azuleios.

BALHAO MARKET

Słynny Targ w Porto, na którym kupicie owoce, warzywa, ryby. W okolicy Bolhao znajduję się mnóstwo klimatycznych sklepików z serami i portugalskimi specjałami.


GAIA

Miasto po drugiej stronie Porto, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na Ribeirę i most Ponte Dom Luís I. Vila Nova de Gaia to miasto winnic, przesiąknięte zapachem porto. Atrakcją Gaia są oczywiście piwnice win największych i najsłynniejszych producentów porto. Wiele z nich można zwiedzić zupełnie bezpłatnie, w dodatku wizyta taka połączona jest z degustacją mającą skłonić nas do kupienia butelki trunku. Najczęściej jednak alkohol bywa tu droższy niż w supermarketach. Doskonałą jakość i swoje walory Porto zawdzięcza niepowtarzalnemu mikroklimatowi, znajdującemu się̨ w rejonie Douro, w którym uprawia się̨ winogrona, wykorzystywane później do produkcji napoju. Jeśli chodzi o Porto to warto spróbować kilku jego odmian, wybór jest ogromny więc na pewno będzie z czego wybrać. Mi najbardziej smakowało białe podawane z tonicem.


留言


bottom of page