top of page
Post: Blog2 Post

RYGA NA WEEKEND.CO WARTO ZOBACZYĆ W STOLICY ŁOTWY?


Ryga, stolica Łotwy położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskie, była drugim przystankiem na naszej trasie krajów nadbałtyckich. Przeznaczyliśmy na jej zwiedzanie jeden dzień i uważam to za wystarczający czas. Oczywiście jeżeli ktoś planuje zwiedzać muzea to będzie potrzebować go nieco więcej.


Tak naprawdę nie za bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać po tym mieście, nie ma ono własnego przewodnika, a zdjęcia jakie widzieliśmy przed wyjazdem nie zawsze zachęcały. W ostatecznym rozrachunku Ryga okazała się całkiem przyjemnym kierunkiem, w przeciwieństwie do większości europejskich stolic nie spotkaliśmy tu tłumów turystów, ceny były dość przyjemne mimo iż byliśmy tu w „szczycie sezonu”. A niewielka, klimatyczna starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO nas urzekła. Niemal na każdym kroku spotykamy tu zabytkowe bramy, kamienice, place, dziedzińce czy stare spichlerze. A kiedy się zmęczymy warto zrobić sobie krótką przerwę w jednym z tutejszych parków (jest ich w mieście aż 22!). Ryga na weekend to propozycja idealna! Zobaczcie co warto zobaczyć w Rydze?

Poznajcie listę najciekawszych atrakcji turystycznych łotewskiej stolicy.

Co warto zobaczyć w Rydze?


Zamek Ryski

Zwiedzanie Rygi rozpoczynamy od północno-zachodniej części Starego Miasta i Zamku Ryskiego, który znakomicie widzimy dojeżdżając na starówkę już z mostu nad Dźwiną. Od 1922 roku do dziś jest on siedzibą prezydenta Łotwy. Powstał w latach 1330-1353 jako siedziba zakonu krzyżackiego w Inflantach. Został wybudowany po zniszczeniu przez mieszczan innego zamku mieszczącego się w centrum miasta, jednak w 1484 roku podzielił los swego poprzednika. Zamek odbudowano w 1515 roku, a w latach 1562-1621 był rezydencją namiestnika króla Polski. Wielokrotnie był przebudowywany, jednak bądźmy szczerzy jeżeli nastawiamy się, że zobaczymy spektakularną budowlę, to może nas ona nieco rozczarować.

Kamieniczki Trzech Braci

Spacerem wąskimi brukowanymi uliczkami dochodzimy do niepozornych średniowiecznych kamieniczek Trzech Braci. Od niedawna stały się one atrakcją turystyczną trochę dzięki podobieństwu do estońskich „Trzech Sióstr” w Tallinie. Znajdujące się przy ulicy Mazã Pils trzy średniowieczne kamienice, prezentują różne style architektoniczne, pochodzą z różnych okresów, natomiast łączą je bogato zdobione fronty. Najstarsza z nich o numerze 17 pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. XVII wieczny dom po lewej stronie o numerze 21 zdradza cechy barokowe. A środkowa żółta kamienica o numerze 19 reprezentuje styl niderlandzkiego minimalizmu.

Plac Katedralny

Następnie kierujemy się na Plac Katedralny od wieków uważany za serce Rygi. Zbiega się przy nim siedem najważniejszych ulic starego miasta i to właśnie tutaj koncentruje się życie stolicy Łotwy. Na placu znajduje się Katedra będąca największą średniowieczną świątynią wśród krajów nadbałtyckich. Na placu odbywają się również najważniejsze jarmarki w tym jeden z najpiękniejszych w Europie środkowo- wschodniej jarmark bożonarodzeniowy. Niestety plac doznał wielu zniszczeń w czasie II wojny światowej, na szczęście udało się go odnowić i zrekonstruować zniszczone kamienice. Obecnie w okolicach Placu Katedralnego znajduje się wiele uroczych kawiarenek z ogródkami, straganów z pamiątkami oraz muzeów.

Katedra w Rydze

Protestancka Katedra Najświętszej Marii Panny w Rydze, jest największą średniowieczną świątynią w krajach nadbałtyckich. O Wymiarach 187 m długości, 43 m szerokości i ścianach o grubości 2 metrów wraz z przyległą 90 metrową wieżą. Jej budowę rozpoczęto w 1211 r. wzorując się na świątyni w Ratzeburgu. Co ciekawe w czasach kiedy powstała czyli w roku 1266 jej wieża była wyższa o 50 metrów niż dziś! Spacerując po niewielkim placu zabaw przy katedrze można zaobserwować, jak na przestrzeni lat podniósł się poziom Starego Miasta. Kościół poważnie ucierpiał podczas pożaru w 1595 roku oraz podczas oblężenia w 1710 roku. Katedra w Rydze znana jest również z jednych z największych organów w Europie, z 6768 piszczałkami, które robią ogromne wrażenie. Często w jej wnętrzach odbywają się koncerty organowe. Niestety wstęp do niej jest płatny, co skutecznie odstrasza wielu odwiedzających.

Plac Ratuszowy

W centrum Placu Ratuszowego znajduje się pomnik Rolanda przypominający o sile średniowiecznego miasta, suwerenności ryskiej jurysdykcji i prawie do bicia monety. Za figurą wyróżnia się Dom Bractwa Czarnogłowych. Właściwy budynek Ratusza mieści się na przeciwległej pierzei placu. Plac od strony Dźwiny zamyka pozbawiony okien i budynek Muzeum Okupacji prezentujące historię gehenny narodu łotewskiego i pomnik Czerwonych Strzelców Łotewskich.

Dom Bractwa Czarnogłowych

Bogato zdobiony rzeźbami gotycki Dom Bractwa Czarnogłowych przypomina flamandzkie domy kupieckie i w średniowieczu był siedzibą gildii kupieckiej, skupiającej bogatych i wolnych kupców pochodzenia niemieckiego i mającego znaczne wpływy na dzieje miasta. Jest moim zdaniem najpiękniejszym budynkiem w Rydze, zwiedzając miasto nie sposób go pominąć. Współczesny budynek Bractwa Czarnogłowych jest rekonstrukcją stanu sprzed II wojny światowej. Jego ceglany front, wypełniony blendami i ozdobiony posągami Neptuna, Zgody, Pokoju i Merkurego, którego zwieńczeniem jest znajdujący się u szczytu piękny zegar astronomiczny. Wejścia do budynku strzegą Najświętsza Panienka z Dzieciątkiem Jezus oraz patron bractwa święty Maurycy.


W jego wnętrzach 18 marca 1921 podpisano pokój rycerski pomiędzy Polską a Rosją. Zabytek został zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Odbudowany w latach 1995-1999 jest również jednym z symboli Rygi i częstym motywem pojawiającym się na zdjęciach promujących to miasto.

Kościół św. Piotra

Kościół św. Piotra to jeden z najważniejszych zabytków Rygi. To również najlepszy punkt widokowy w mieście. Z jego wieży przebudowanej w drugiej połowie XX wieku rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Ryska starówkę, który jest częstym motywem zdjęć miasta w przewodnikach. Początkowo kościół katolicki, od 1523 luterański. Wybudowana w XV wieku wieża, która w tamtych czasach była najwyższą wieżą kościoła w Europie, mierzącą aż 122 metry. W 1666 roku zawaliła się, podczas odbudowy spłonęła i ponownie się zawaliła w 1677 roku, kiedy wielki pożar w Rydze zniszczył wiele ryskich zabytków, w tym wnętrze kościoła. Wnętrze kościoła wkrótce odbudowano, odbudowa wieży miała miejsce w 1686-1688. Nowa wieża mierzyła 54,5 metra, i w dalszym ciągu była najwyższą drewnianą wieżą w Europie. Zniszczoną przez pożar powstały od uderzenia pioruna w 1731 roku świątynię odbudowano 25 lat później. Wieża ponownie spłonęła podczas II wojny światowej w trakcie ostrzału artyleryjskiego podczas niemieckiej agresji na ZSRR, została odbudowywana w latach 1968-1973. Na 51 metrze umieszczono zegar w kopie z 1746 roku. Wnętrze kościoła odnawiano aż do 1984 roku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych ryskich zabytków

Kościół św. Jana

Kościół św. Jana jest znacznie mniejszą świątynią od kościoła św. Piotra, za to znana z innego powodu, przed kościołem stoi pomnik przedstawiający Muzykantów z Bremy, postacie z bajki braci Grimm. Atrakcja ta przedstawiająca osła, psa, kota i koguta patrzących ze zdziwieniem przez żelazną kurtynę jest chętnie fotografowana przez turystów.


Kościół św. Jana jest ściśle związany z założeniem miasta w 1201 roku. W wyniku walki z kawaleriami mieczowymi w latach 1483-1491 świątynia została zburzona. Odbudowano ją w tylu wczesnogotyckim na początku XVI wieku. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z 1768 roku, gotyckie sklepienia z elementami manierytycznymi, portal oraz maszakrony zwane zdumionymi mnichami.Baszta Prochowa

Dzisiejsza baszta została wzniesiona w 1650 roku na fundamencie poprzedniej baszty, która została zrujnowana w 1621 roku podczas ataku Szwedzkich wojsk. Obecnie jest jedyną zachowaną basztą, spośród wszystkich baszt murów obronnych Rygi. Jej wymiary są dość imponujące ma aż 25,5 metra wysokości, 14,5 metra średnicy oraz grube ściany na ponad 2,5 metra. Wnętrza baszty obecnie wykorzystywane są przez Muzeum Wojenne.

Plac Litewski

Kilkadziesiąt metrów za Basztą Prochową znajduje się Plac Litewki. Miejsce gdzie głównie koncertuje się nocne życie miasta. Znajduje się tu wiele knajpek i restauracji, w których można skosztować łotewskich przysmaków często w towarzystwie muzyki na żywo. Przy placu znajduje się najstarsza siedziba teatru rosyjskiego poza granicami Rosji, gmach Rosyjskiego Teatru Dramatycznego. Będąc tutaj warto również zwrócić uwagę na budynki Wielkiej i Małej Gildii, które od średniowiecza skupiały rosyjską elitę oraz kupców i rzemieślników. Oraz Koci Dom mieszczący się przy ulicy Meistau 10, gdzie u szczytu wież kamienicy znajdują się wypięte tyłkami w kierunku Wielkiej Gildii koty. Podobno w ten sposób symbolizują zemstę kupca nieprzyjętego w szeregi elitarnego niegdyś bractwa.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Piękna katedra Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej, oddalona zaledwie kilka ulic od najważniejszej części Starego Miasta. Sobór Narodzenia Pańskiego jest obecnie największą cerkwią prawosławną znajdującą się w krajach nadbałtyckich. Zbudowana w latach 1876–1884 cerkiew prawosławna znakomicie się prezentuje zarówno z zewnątrz jak i w środku. Podczas I wojny światowej wojska niemieckie przemianowały katedrę na zbór luterański. W międzywojennej Łotwie w 1921 roku katedra Narodzenia Pańskiego ponownie wróciła do swojego pierwotnego wyznania. W latach 60. XX wieku władze Związku Radzieckiego nakazały zamknąć katedrę w której urządzony „Dom wiedzy” z planetarium. Świątynia została ponownie otwarta w 1991 roku po uzyskaniu niezależności Łotwy od ZSRR. Wejście do niej jest bezpłatne, ale nie wolno robić zdjęć. Należy również pamiętać o stosownym stroju, zakrywającym ramiona i kolana.

Hale Targowe

Na południe od Starego Miasta znajduje się jeden z najbardziej nietypowych zabytków Rygi. To Hale Targowe, które pierwotnie wykorzystano jako hangary niemieckich sterowców, przeniesione spod Lipawy. Dziś każda z hal ma swoją “specjalizację” (w jednej sprzedaje się nabiał, a w innej mięso, a kolejnych warzywa i ryby). Wielu handlarzy rozkłada swoje stoiska pomiędzy budynkami. W jednej z hal znajduje się food corner, gdzie robimy przerwę obiadową i zajadamy się daniami kuchni z rożnych części świata.


Łotewska Akademia Nauk

Na koniec zwiedzania Rygi podjechaliśmy pod Łotewską Akademię Nauk wzniesioną w latach 1952-1958, która została wybudowana w darze od Stalina i będącą symbolem czasów sowieckich. Do złudzenia przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, choć budynki nie są podobne jak dwie krople wody. I nic dziwnego, gdyż oba obiekty to ”stalinowskie wysokościowce” budowane w latach 50, według projektów architektów sowieckich. Na górze został urządzono taras widokowy, z którego ponoć świetnie widać centrum Rygi. Wstęp na niego jest płatny 5 euro/osoba.

Ryga na weekend. Informacje praktyczne:

Kiedy najlepiej jechać do Rygi?

Najlepszy moment na wizytę w stolicy Łotwy to późna wiosna lub lato. Wówczas mamy sporą szansę, że podczas zwiedzania miasta będzie towarzyszyć nam słońce i w miarę przyjemne temperatury. Warto jednak zabrać ze sobą obok letnich sukienek i koszulek, coś cieplejszego oraz kurtkę przeciwdeszczową. Różnica pomiędzy temperaturą w czasie dnia a nocą potrafi być dość spora i wieczory bywają tu dość chłodne. Planując podróż zimą trzeba się szykować na mrozy, śniegi i krótkie dnie oraz niedobór słońca. Jesień również może być dobrą porą do odwiedzenia Rygi ze względu na piękne kolory liści w licznych parkach stolicy Łotwy. Pierwsze opady śniegu pojawiają się już w połowie listopada, a przebudzenie wiosny następuje dopiero w kwietniu, a czasami nawet w maju.

Jak dojechać do Rygi?

  • ·Samochodem - Jedną z najwygodniejszych opcji jest samochód, zwłaszcza jeśli w planach swojej trasy mamy kilka miejsc jakie chcemy odwiedzi. Droga z Warszawy to niecałe 700 km i około 9h jazdy. Drogi są w całkiem dobrym stanie. Korzystanie z dróg na Litwie i Łotwie przez samochody osobowe jest bezpłatne. Łotwa i Litwa, tak jak i Polska, są członkami Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, by podróżować po tych krajach wystarczy posiadać ważny dowód osobisty.

  • Autobus - Najbardziej budżetowy sposób na dotarcie z Polski do Rygi to przejazd autokarem. Z Warszawy kursuje trzech przewoźników Lux Express, Euro Lines oraz Ecolines. Niektóre połączenia są realizowane bezpośrednio do Rygi, natomiast część wymaga przesiadki w Wilnie. Podróż przeważnie trwa około 12-16 godzin, w zależności od trasy, ilości przystanków oraz czasu ewentualnej przesiadki.

  • Pociąg – Nie ma bezpośredniego pociągu aby dostać się do Rygi. Musimy najpierw z kilkoma przesiadkami dojechać do Wilna i tam przesiąść się na pociąg do Dyneburga, a następnie do Rygi. Niestety pociąg ten kursuje tylko w weekendy. Jeżeli chodzi o czas przejazdu to jest on dużo dłuższy niż autobusem czy samochodem.

  • Samolot – z Warszawy bezpośrednie loty oferuje nasz narodowy przewoźnik LOT oraz Air Baltic. Bilety są w różnych cenach, przy zakupie z wyprzedzeniem czasowym ceny wynoszą około 300zł. Przelot do Rygi trwa godzinę. Z lotniska do centrum można dojechać autobusami lini 22 i 22a. Bilet kosztuje 5 zł, podróż trwa w zależności od ruchu drogowego około 30 min. Można dojechać także minibusem marsrzutowym, bielt kosztuje tyle samo co na autobus. Najdroższą opcją na dostanie się z lotniska do centrum to taksówka, gdzie za przejazd zapłacimy ok 50 zł, w zależności od tego gdzie chcemy dojechać.

Jak poruszać się po Rydze?

Najlepszym sposobem na poznanie Rygi jest zwiedzanie jej pieszo (albo rowerem). Większość atrakcji turystycznych oraz zabytków skupionych jest w obrębie starówki. W Rydze nie ma metra, ale dość sprawnie poruszać można się autobusami i tramwajami. Spacer po brukowanych ulicach i uliczkach zajmie kilka godzin. Resztę można przeznaczyć na zwiedzanie na przykład okolic Starego Getta.

Gdzie nocować we Rydze?

Baza noclegowa w Rydze jest dość dobrze rozbudowana i bez problemu można znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Ceny są tu zdecydowanie bardziej przyjemne dla portfela niż w większości europejskich stolic. W znalezieniu odpowiedniego noclegu pomoże Ci wyszukiwarka booking.com. My polecamy nocleg w Hotelu Ibis Style Ryga oddalonego o ok 30 min jazdy samochodem od starówki. Na ostatnim jego piętrze codziennie są serwowane pyszne śniadania w formie bufetu z widokiem na stocznie. Za noc ze śniadaniem zapłaciliśmy ok 260 zł.


Comments


bottom of page