top of page
Post: Blog2 Post

CINQUE TERRE WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM JE ODWIEDZISZ


Cinque Terre (Pięć Ziem) to jedno z najbardziej urokliwych miejsc we Włoszech. Dziesięć kilometrów skalistego wybrzeża, na którym pełno uroczych zatoczek, górskich szczytów, pięknych plaż, wspaniałych lasów. To również pięć malowniczych miasteczek położonych na szczytach skał i połączonych linią kolejową oraz ścieżkami widokowymi. Znajdziemy tu kilometry pieszych szlaków biegnących przez wzgórza. Lazurowe wybrzeże z zatoczkami i zacumowanymi w portach kolorowymi łódkami. Czarujące kamieniczki przy wąskich brukowanych uliczkach, stare kościoły i długie nadbrzeżne ścieżki. To wszystko oferuje nam jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych Riwiery Liguryjskiej. Moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, które było jednym z moich podróżniczych marzeń i jakiś czas temu się spełniło. Jeżeli planujesz wycieczkę do tego niezwykłego rejonu Włoch, koniecznie przeczytaj mój mini przewodnik z najważniejszymi informacjami, które ułatwią Ci zwiedzanie.

Co warto zobaczyć w Cinque Terre?


Najważniejszą atrakcją Cinque Terre jest pięć kolorowych i niezwykle urokliwych miasteczek Każde jest inne i każde zachwyca, dlatego nie można żadnego z nich pominąć. Jadąc od La Spezia kolejno będziemy mijać Riomaggiore, Manarolę, Cornigilę, Vernazzę i Monterosso al. Mare. Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie zabytków, to muszę Was rozczarować, nie znajdziecie tu światowej klasy zabytków, ale spacer po tych kolorowych i malowniczo położonych miasteczkach powinien Wam to wynagrodzić.


Riomaggiore – To jedno z najpiękniejszych i największe miasteczko w Cinque Terre , które odwiedziliśmy jako pierwsze . Pastelowe kamieniczki opadające wprost do małego portu rybackiego oczarowały nas od pierwszego wejrzenia. To właśnie z niego naszym zdaniem roztacza się najładniejszy widok, na pnące się kaskadowo ku górze kolorowe kamieniczki. Nad miasteczkiem górują tarasowo ułożone winnice. Przez Riomaggiore prowadzi jedna główna ulica Via Colombo przy , której znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Najważniejszymi zabytki Riomaggiore jest kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, oraz ruiny fortecy obronnej. Miasteczko najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca.

Manarola - To najstarsze i chyba najbardziej rozpoznawalne miasteczko Cinque Terre, które odwiedziliśmy jako drugie. To ono zdobi większość pocztówek i folderów reklamowych pięciu ziem przez co jest jednocześnie najbardziej zatłoczone przez odwiedzających turystów. Zaszyta wśród winnic Manarola słynie ze słodkiego białego wina Sciacchetra idealnego do serów i słodkich przysmaków, oraz domów - wież wybudowanych z wykorzystaniem ruin dawnego zamku, broniących miasto w przeszłości. Warto wybrać się tutaj na zachód słońca, a jeżeli szczęście Wam dopisze podziwiać je z tarasu restauracji Nessun Dorma, z którego roztacza się najpiękniejsza panorama na miasteczko.

Cornigilia – To otoczona winnicami cicha i malutka wioska położona na szczycie 100 metrowego skalistego cypla. Jako jedyna nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Aby dotrzeć do centrum miasteczka ze stacji kolejowej, trzeba pokonać Lardarinie czyli 382 ceglane schody prowadzące pod górę, lub podjechać wahadłowym busem, koszt w jedną stronę to 2,5 €. Miasteczko to jest czarujące i warte odrobiny wysiłku, aby je odwiedzić. Jest ono również najmniejsze i najspokojniejsze spośród wszystkich miasteczek, przez co jest idealnym miejscem na odpoczynek.

Vernazza – Kolorowa i radosna Vernazza przez wielu uznawana jest za najpiękniejsze miasteczko Pięciu Ziem. Choć to ona ucierpiała najbardziej spośród wszystkich miasteczek podczas powodzi błotnej w 2011, jednak szybko się podniosła. Ma najlepszy naturalny port ze wszystkich pięciu miasteczek, przy którym znajduje się kamienista plaża. Główny plac otacza labirynt wąskich uliczek, alejek i schodów pnących się coraz wyżej. Trud wspinaczki wynagrodzony jest pięknymi widokami. Punkt widokowy, z którego roztacza się pocztówkowa panorama na Vernazzę znajdziesz na przebiegu ścieżki numer 2 łączącej Vernazzę z Monterosso.

Monterosso al. Mare – Jako jedyne spośród miasteczek Cinque Terre ma żwirową plażę z krystalicznie czystą wodą, niestety większa jej część jest płatna. Monterosso al. Mare leży najdalej na zachód ze wszystkich pięciu miasteczek. Słynie głównie z drzew cytrynowych oraz sardeli. Jest podzielone na dwie części: nową z ekskluzywnymi hotelami i eleganckimi restauracjami, oraz starą z historyczną zabudową, łączy je podziemny tunel wydrążony pod cyplem San Cristoforo. Warto tu zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu św. Krzysztofa oraz ogromny 14-metrowy pomnik Neptuna na skałach. Będąc w tym miasteczku warto zrobić sobie spacerek promenadą wzdłuż plaży, która łączy starą i nową część miasta, jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia lazurowego morza i zielonych wzgórz.


Jak dojechać do Cinque Terre?

  • Pociąg – to najwygodniejsza, a także najszybsza opcja dojechania i przemieszczania się po Cinque Terre. Co kilkanaście minut kursuje pociąg na trasie La Spezia-Cinque Terre-Levanto zatrzymując się we wszystkich pięciu miasteczkach. Za pojedynczy przejazd pociągiem zapłacimy 4 euro. Zdecydowanie lepiej jest zakupić na dworcu w La Spezia lub Levanto Cinque Terre Card Train, z którą swobodnie możemy podróżować na trasie La Spezia –miasta Cinque Terre – Levanto. Upoważnia ona nas do całodniowego i nielimitowanego przejazdu pociągami na trasie, oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Przejazdy nie zajmą nam dużo czasu, gdyż każde z miast oddalone jest od siebie zaledwie kilka minut. Nie oczekujcie również pięknych widoków podczas przejazdów, gdyż większość trasy jedzie się tunelami. Dodatkowo w cenę karty wliczona jet papierowa mapa regionu, oraz bezpłatne korzystanie z miejskich toalet i punktów wifi. Ceny Cinque Terre Card Train stale się zmieniają i są zależne od ilości otwartych tras, aktualne ceny znajdziesz tutaj.

  • Samochodem – odradzam pchanie się autem do Cinque terre, teoretycznie dojazd krętymi i wąskimi drogami jest możliwy, jednak wjazd do historycznej części miasteczek już nie, są one zamknięte dla ruchu samochodowego. Auto będziesz musiał zostawić na podmiejskich parkingach, które są małe, ciasne i bardzo drogie (nawet do 20/euro za dzień!!). Dodatkowo po zostawieniu samochodu czekać będzie nas spacer stromo w dół, a później w drodze powrotnej pod górę. W przypadku Riomaggiore możliwe jest skorzystanie z autobusu wahadłowego. Jeżeli jednak pomimo tych wszystkich utrudnień zdecydujecie się na wycieczkę samochodem pamiętajcie, że na terenie całego Parku Narodowego Cinque Terre nie ma stacji benzynowej, najbliższe są w La Spezia lub Levanto.

Kiedy najlepiej jechać do Cinque Terre?


Najlepsza pora na zwiedzanie Cinque Terre jest od kwietnia do listopada. Szczyt sezonu turystycznego na Riwierze Liguryjskiej przypada na okres od czerwca, do sierpnia i w tym czasie jest tu strasznie tłoczno, a z nieba leje się ukrop. Dodatkowo Włosi w połowie sierpnia mają szczyt urlopów i wszędzie jest dużo drożej. Dlatego sugeruję wybranie się tam w nieco spokojniejszym okresie, poza sezonem turystycznym, wczesną wiosną, lub jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz sprzyjają zwiedzaniu, nie jest tak tłoczno i upalnie. My byliśmy tam w kwietniu i nie żałujemy. Co prawda, nie można powiedzieć, że było tam pusto, bo było dość sporo zwiedzających, ale temperatura powietrza była idealna na zwiedzanie z małym dzieckiem i wahała się ok 20-25⁰C.


Jak poruszać się po Cinque Terre?


  • Pociąg – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na przemieszczanie się pomiędzy miasteczkami. Przejazd pomiędzy miasteczkami zajmuje zaledwie kilka minut. Za pojedynczy przejazd pociągiem zapłacimy 4 euro, dlatego sugeruję wykupienie powyżej opisanej Cinque Terre Card Train, która upoważnia nas do całodniowego i nielimitowanego przejazdu pociągami. Ceny Cinque Terre Card Train stale się zmieniają i są zależne od ilości otwartych tras, jak byliśmy w maju 2019 roku płaciliśmy za taką kartę 16 euro/ osoba/dzień.

  • Pieszo – Jeżeli macie siły i więcej czasu na zwiedzenie Cinque Terre to znakomitym pomysłem jest spacer ścieżkami łączącymi ze sobą miasteczka nazywany Lazurowym Szlakiem Pieszym. Niestety jak byliśmy tutaj w maju 2018 roku większa część szlaku była nieczynna. Najsłynniejszą i najkrótszą z nich jest Ścieżka Miłości (Via dell ’Amore) pomiędzy Riomaggiore i Manarolą. Jest ona częścią Ścieżki Lazurowej, mającą jedynie 1 km długości, roztacza się z niej przepiękna panorama na morze. Została wykuta w skale i biegnie tuż nad samym brzegiem. Dłuższa jest Ścieżka Świątyń, która łączy wszystkie sanktuaria na terenie Cinque Terre. Aby móc wejść na szlak, a nie mamy „Cinque Terre Card Train” należy zaopatrzyć się w „Cinque Terre Card”, jest ona dostępna w specjalnych budkach przy wejściu na szlak, lub punktach informacji turystycznej, karta ta uprawnia nas do wejścia na teren Parku Narodowego. Karta „Cinque Terre Card” to nie to samo co karta „Cinque Terre Card Train”! „Cinque Terre Card” to uboższa wersja tej drugiej i nie uprawnia nas do przejazdu pociągami, kosztuje ok 7,5 euro/za dzień.

  • Łódka/ statek – Jest to najdroższa opcja przemieszczania się pomiędzy miasteczkami, ale widok od strony morza jest ponoć niepowtarzalny i zupełnie inny niż z lądu. Mimo wszystko nie zdecydowaliśmy się na tę opcję, raz że byliśmy wtedy z 5 miesięczną Lelcią, a dwa ze względu na cenę, która jest uzależniona od długości trasy i wacha się od 6 do 35 euro za osobę. Łódki kursują w okresie od 1 kwietnia do 2 listopada, a więcej informacji znajdziecie na stronie „Navigazione Golfo dei Poeti”.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Cinque Terre?


W Cinque Terre spędziliśmy cały dzień i uważam, że to było troszkę za krótko, aby na spokojnie móc się nacieszyć tymi pięcioma urokliwymi miasteczkami. Moim zdaniem 2 dni to taki idealny czas, jaki należy przeznaczyć na zwiedzanie Cinque Terre, zwłaszcza jeśli chcemy pospacerować szlakami biegnącymi po wzgórzach.

Gdzie zjeść w Cinque Terre?


Szczególnie polecam restaurację Nessun Dorma, z której roztacza się najpiękniejszy widok na Manarolę. Pyszna bruschetta ze świeżymi pomidorami i pesto bazyliowym do tego Aperol Spritz, brzmi jak sposób na spędzenie idealnego Włoskiego popołudnia. Oprócz tego w menu znajdziecie wiele przystawek, pasty oraz pizzę - wszystko przygotowywane ze świeżych lokalnych produktów. Jeżeli boicie się, że rachunek za takie specjały przyprawi Was o zawrót głowy to mam dla Was dobrą wiadomość – ceny są tu takie same jak w innych miejscach, a widoki niepowtarzalne. Jedynym utrudnieniem są kolejki przed wejściem. Jeżeli chcecie wybrać się tutaj na zachód słońca koniecznie zróbcie wcześniejszą rezerwację, bo kolejki potrafią być naprawdę długie!


Oprócz tego na terenie Cinque Terre znajdziecie wiele kawiarni, barów oraz restauracji z lokalną kuchnią, w których króluje pasta, włoska pizza i owoce morza. W większości restauracji do rachunku doliczane jest tzw. coperto i servicio, jest to kwota od 0,50 euro do nawet kilku euro za osobę w zależności od popularności miejsca!

Gdzie najlepiej nocować wybierając się do Cinque Terre?


Ilość miejsc noclegowych w miasteczkach Cinque Terre jest stosunkowo niewielka, przez co ceny są wysokie. Dlatego najlepiej zdecydować się na nocleg w pobliskich i dobrze skomunikowanych miasteczkach, La Spezia lub Levanto. My ze swojej strony możemy polecić La Spezia, nocleg w bardzo fajnych apartamentach „Affittacamere Lunamar” położonych w pobliżu dworca kolejowego, z którego często odjeżdża pociąg, którym w zaledwie kilkanaście minut dotrzemy do Cinque Terre. Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu przy Piazza di Armi w La Spezii.コメント


bottom of page