top of page
Post: Blog2 Post

BAHRAJN - CO WARTO ZOBACZYĆ?

Bahrajn

Bahrajn to malutki blisko wschodni kraj, który do 2002 roku był także emiratem. Położony na archipelagu wysp, 1 dużej i 32 mniejszych przybżeżnych wysepkach, pomiędzy Arabią Saudyjską, a Katarem. Jest często pomijanym kierunekiem przez wielu podróżników. Bahrajn, a właściwie Królestwo Bahrajnu, to najmniejsze z państw Zatoki Perskiej. Kraj jest mały, a cała jego powierzchnia równa się powierzchni dwóch polskich miast Warszawy i Krakowa. Co nie oznacza, że nie ma w nim ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Bahrajn słynie z wydobycia ropy naftowej i pereł, które przyniosły mu ogromne bogactwo. Najbardziej turystycznym miejscem w królestwie jest stolica Manama, do której co roku przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy turystów z różnych państw świata. Choć Bahrajn to państwo pustynne, na jego terenie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. To ciekawy kierunek, który łączy w sobie starożytną historię, bogatą kulturę i nowoczesność. Warto się tam zatrzymać na dzień lub dwa podczas wizyty nad Zatoką Perską.


Odkryj najpiękniejsze miejsca w Bahrajnie i zaplanuj wyjazd, do tego malutkiego, choć niezwykle ciekawego państwa. Oto kilka powodów, dla których Bahrajn zasługuje na uwagę nie jednego podróżnika.


Bahrajn co warto zobaczyć?


1. Wielki Meczet Al Fateh

Wielki Meczet Al Fateh znajdujący się w stolicy Królestwa Bahrajnu - Manamie jest największą świątynią w kraju. Uważany jest za jeden z największych meczetów na świecie. Został zbudowany przez zmarłego szejka Isa ibn Salmana Al Khalifa w 1987 roku, który nazwał go na cześć Ahmeda Al-Fateha, lepiej znanego jako Ahmed ibn Muhammad ibn Khalifa, który był założycielem Bahrajnu. Budowla jest w stanie pomieścić jednocześnie ponad 7000 wiernych, a jego powierzchnia wynosi ponad 6,500 metrów kwadratowych. Architektura meczetu nawiązuje do architektury islamskiej, z dominującą kopułą i dwoma wysokimi minaretami. Ważąca ponad 60 ton kopuła zbudowana na szczycie meczetu Al-Fateh jest zbudowana w całości z włókna szklanego i jest obecnie największą na świecie kopułą wykonaną z tego tworzywa. Wnętrze meczetu zdobią misternie wykonane arabeski, kafle i przepiękne detale geometryczne, które są charakterystyczne dla islams. Meczet jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od wyznania, co podkreśla otwartość i tolerancję religijną Bahrajnu. W 2006 roku Al-Fateh stało się siedzibą Biblioteki Narodowej.

Bahrajn

Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia 9:00-16:00, od niedzieli do czwartku (w piątek nieczynne dla turystów).

 • Wstęp bezpłatny.

 • Planując wizytę w meczecie trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Kobiety na wejściu mogą bezpłatnie wypożyczyć husty i abaje.

 • Zwiedzanie jest możliwe tylko w towarzystwie przewodnika.

Bahrajn

2. Suk Bab AlBahrain – Suk Manama

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Bagrajnie jest Suk Bab AlBahrain. Po przejściu przez bramę Bab Al Bahrain wchodzi się do głównej alei starego bazaru. Ten rejon świata jest dobrze znany ze swoich suków, a Bahrajn nie jest wyjątkiem. Suk Bab AlBahrain jest mieszanką starego i nowego, z wąskimi uliczkami i mnóstwem sklepów. Znajdziemy tam biżuterię, pamiątki, tkaniny, tytoń, ubrania, a także artykuły spożywcze – przede wszystkim przyprawy. Ja uwielbiam klimat arabskich bazarów i lubię spacerować ich wąskimi uliczkami. Polecam zatrzymać się w jednej z knajpek na tradycyjną herbatę. Chociaż nie jest tak klimatyczny jak niektóre souki w Maroku, czy Turcji, to nadal warto tam zajrzeć. Otwarty jest  codziennie rano i wieczorem (zamknięte w środku dnia).

Bahrajn

3. Al Khamis Mosque

Meczet Al Khamis uważany jest za pierwszy meczet w Bahrajnie, zbudowany w czasach kalifa Umajjadów Omara ibn Abd al-Aziza. Jest także, jednym z najstarszych meczetów w świecie arabskim, gdyż prawdopodobnie jego fundamenty zbudowano około 692 roku n.e. Jednak inskrypcja znaleziona na miejscu sugeruje datę powstania około XI wieku. Od tego czasu meczet był dwukrotnie przebudowywany, zarówno w XIV, jak i XV wieku. Wtedy też dodano identyczne bliźniacze minarety, dzięki czemu jest łatwo rozpoznawalny,  a widok tego meczetu na długo zapada w pamięć. Meczet Al Khamis został niedawno częściowo odrestaurowany. Choć miejsce nie jest imponujących rozmiarów, to jest bardzo klimatyczne i warto zatrzymać się tu choć na chwilę.

Bahrajn

Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia : 12.00 – 17.00 (w poniedziałki nieczynne).

 • Wstęp darmowy.


4. World Trade Center

World Trade Center, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bahrajnie. Wyróżnia się swoim unikalnym designem, który jest zarówno nowoczesny, jak i funkcjonalny. Stanowi ikonę na tle panoramy miasta i warto wybrać się w jego okolicę, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zachwyca szczególnie o zachodzie słońca, oraz wieczorem kiedy jest pięknie podświetlony. Architektura obiektu to dwie wieże w kształcie żagli połączone trzema mostami zdobionymi charakterystycznymi turbinami wiatrowymi, które dominują nad panoramą całego centrum stolicy. Budynek ma status pierwszego „inteligentnego budynku” w Bahrajnie. To także pierwszy na świecie drapacz chmur, w którym zastosowano turbiny wiatrowe, co pomaga zmniejszyć ogólne zużycie energii przez wieże. World Trade Center w Bahrajnie, jest nie tylko świadectwem ambicji gospodarczych kraju, ale także uosabia imponujące połączenie handlu, zrównoważonego rozwoju architektonicznej doskonałości.

Bahrajn

5. (Qal'at al-Bahrain)

Bahrajn, znany w starożytności jako Dilmun posiada sporą historię co znakomicie odzwierciedlają znajdujące się tam liczne stanowiska archeologiczne.  Najciekawszym z nich jest Fort Bahrajn, położony na obrzeżach Manamy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To obowiązkowy przystanek każdego turysty odwiedzającego Bahrajn.


Qal'at al-Bahrain, znany również jako Fort Bahrajn, lub Fort Portugalski, to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią regionu. To dawna stolica znanego w już w odległej przeszłości państwa Dilmun, jednej z najważniejszych starożytnych cywilizacji w tym regionie. Obecnie jest to jedno z najbardziej niesamowitych wykopalisk archeologicznych w Zatoce Perskiej. Fort to kompleks budynków, oraz antyczne artefakty pochodzące z okresu od 2300 roku przed naszą erą, do 1700 roku naszej ery. Na przestrzeni lat zwiększała się jedynie liczba wież, jednak jego wygląd praktycznie nie się zmienił. Żaden z obiektów nie uległ zniszczeniu, wśród nich można trafić na budynki służące kiedyś jako domy mieszkalne, świątynie czy miejsca publiczne. Architektura fortu to prawdziwe arcydzieło. Wysokie mury, baszty i strzelnice, świadczą o umiejętnościach obronnych ale również sprytu tych, którzy zbudowali to miejsce.

Bahrajn

Fort położony jest na szczycie sztucznie usypanego wzgórza o powierzchni 17,5 hektara. Wzgórze to powstało na skutek długotrwałego osadnictwa – tzw. tell, czyli nadbudowywany stopniowo kopiec, gdzie elementy najstarsze stanowią podstawę i fundamenty dla młodszych, a miasto nadbudowuje się przez długi okres czasu w jednej lokacji tworząc w końcu specyficzny pagórek. Oprócz fortu znajduje się tam także muzeum. Z góry fortu roztacza się fantastyczny widok na miasto. Moim zdaniem jest to jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Bahrajnie.

Bahrajn

Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia:  8:00 – 20:00,

 • Fort można zwiedzać za darmo (do muzeum obowiązują bilety).

 • Jest tu także przyjemna kawiarnia (z Wi-Fi).

Bahrajn

6. Bahrain Fort Museum

Tak jak już wcześniej wspominiałam, tuż obok Bahla Fort znajduje się Bahrain Fort Museum. To nowoczesne muzeum otwarte w 2008 roku z ciekawą ekspozycją składającą się z 5 sal wystawowych. Sale muzealne umieszczone są przy masywnym murze Tell, w którym wystawiono ponad 500 artefaktów historycznej spuścizny. Muzeum Miejsca Qala’at Al-Bahrain to zbiory, które przedstawiają pięć różnych okresów historycznych, ułożonych chronologicznie, każdy w osobnej galerii. W Bahrain Fort Museum znajdująca się klimatyczna, nadmorska kawiarnia oferuje wspaniały widok na fort i okoliczne gaje palmowe.

Bahrajn

Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia:  8:00 – 20:00 (zamknięte we wtorki).

 • Bilet wstępu: 2BD (około 25 zł)


7. Miasto Kalat al Bahrain

Obok fortu znajdują się pozostałości największego starożytnego miasta na wyspie – Kalat al-Bahrajn, którego historia sięga XXIV w. p.n.e. W trakcie wykopalisk odnaleziono tam pozostałości magazynu, domów prywatnych i warsztatu wytwórcy pieczęci stemplowych. W zniszczonych przez ogień pozostałościach magazynu odnaleziono tabliczki klinowe z XIV w. p.n.e., w których wzmiankowane są świątynia i pałac miejscowego władcy. Na stanowisku w Kalat al-Bahrajn znajduje się też duża rezydencja, która była być może pałacem Uperi, króla Dilmunu, trybutariusza Sargona II.

Bahrajn

8. Tor Formuły 1 w Bahrajnie (Bahrain Grand Prix)

Jeśli interesujesz się Formułą 1, to jest to miejsce, którego nie trzeba przedstawiać. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Bahrajnu, jest oczywiście Bahrain Grand Prix. Tor w Manamie w Bahrajnie, na którym rozgrywa się wyścigi Formuły 1, oraz Formuły 3. Długość toru wynosi 5,412 km, a zawodnicy podczas rajdu okrążają go 57 razy pokonując dystans ponad 300 kilometrów w czasie około 1,5 godziny. Najdłuższa prosta toru ma długość ponad 1 kilometra, na całej trasie jest 14 zakrętów. Tor został ukończony 5 marca 2004 roku, a powstał według projektu niemieckiego architekta Hermana Tilke. Koszt całej inwestycji wyniósł aż 150 milionów dolarów. Stadion, na którym odbywa się Grand Prix Bahrajnu, można zwiedzać przez cały rok.


Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia : jeśli nie odbywają się zawody to wejście na trybuny jest otwarte

 • Wstęp darmowy – na teren wokół i trybuny


9. Drzewo życia

Kilkumetrowe zielone drzewo jednego z lokalnych gatunków – mesquite, jest przyrodniczym fenomen i prawdziwym skarbem Bahrajnu. W jego istnieniu nie byłoby niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że znajduje się ono na środku pustyni, około 2 kilometry od Jebel Dukhan najwyższego punktu Bahrajnu. Drzewo Życia, zwane także Shajarat-al-Hayat, to 9-metrowe drzewo, które jest zielone. Nikt nie wie skąd drzewo czerpie niezbędną do życia wodę, ponieważ miejsce to jest skrajnie wysuszone. Szacuje się że drzewo Życia ma około 400 lat, średnica korony wynosi ok. 25–27 metrów. To obowiązkowy punkt dla każdego odwiedzającego Bahrajn. Drzewa tego gatunku mogą mieć korzenie sięgające na 50 metrów w głąb ziemi, a wody podziemne w tej okolicy występują już na głębokości kilkunastu metrów. Więc patrząc, że w okolicy rośnie sporo nieco mniejszych drzew to można śmiało stwierdzić, że istnienie tego drzewa nie jest takim cudem za jaki się go uznaje.


10. Riffa Fort

Fort Szejka Salmana bin Ahmeda Al-Fateha, powszechnie znany jako Fort Riffa ze względu na swoje położenie w mieście Riffa, jest zabytkiem historycznym i świadkiem jednego z najważniejszych momentów w historii Bahrajnu. Riffa była siedzibą rządu do 1869 roku. Fort ten ma duże znaczenie historyczne, tam urodził się szejk Isa bin Ali Al Khalifa, który rządził Bahrajnem od 1869 do 1932 roku. To historyczny obiekt zbudowany w 1812 roku, za panowania szejka Salmana bin Ahmeda Al Fateha Al Khalifa, który po odrestaurowaniu został oficjalnie otwarty dla zwiedzających w 1993 roku.

Bahrajn

W jego pięknej architekturze żyje pamięć o rządzącej rodzinie Bahrajnu, Al Khalifas. Seria programów organizowanych przez Ministerstwo Kultury przywróciła życie fortowi i nie tylko przedstawia chronologiczną historię rodziny Al Khalifa, ale także prezentuje wnętrza zaprojektowane przez francuską firmę La Meduse i lokalną firmę inżynieryjną PAD.


W forcie mieści się także kawiarnia Saffron Café, z której roztacza się widok na malowniczą dolinę Al-Haniniya.

Bahrajn
Bahrajn

11. Królewska Farma Wielbłądów

Będąc w Bahrajnie nie można przejść obojętnie obok Królewskiej Farmy Wielbłądów. Znajduje się ona w odległości zaledwie 20 minut jazdy samochodem od centrum Manamy. Farma, niegdyś była własnością rodziny królewskiej. To super przygoda spędzić czas z wielbłądami. Miejsce otarte jest codziennie.


12. Zatoka Bahrajńska – szczególnie o zachodzie słońca!

Jeśli chcesz zobaczyć piękne widoki na panoramę Manamy z wody, koniecznie odwiedź Zatokę Bahrajnu. To miejsce, położone w pobliżu World Trade Centre, jest doskonałym miejscem do oglądania zachodu słońca nad miastem, jest tam też wiele restauraci i kawiarni (oraz duże centrum handlowe, jeśli chcesz choć na chwilę uciec do klimatyzacji). Dodatkową atrakcją jest przejazd taksówką wodną z centrum handlowego The Avenues do hotelu Four Seasons (1 BHD w jedną stronę). Z wyższych pięter tego hotelu można podziwiać widoki na Manamę.

Comments


bottom of page