• Marta Burzyńska

CO WARTO ZOBACZYĆ NA BALI, CZYLI MÓJ RANKING 10 NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC.


Bali to niezliczona liczba świątyń, zabytków i miejsc naturalnego piękna rozłożonych w ośmiu regencjach. Nasze 10 najciekawszych miejsc to "miejsca których nie można pominąć”. Jest to tylko 10 miejsc, ale pozwolą Ci w pełni odkryć piękno Bali w najkrótszym możliwym czasie. Wyspa ma wiele do zaoferowania. Znajdziesz tu nie tylko majestatyczne świątynie jak Besakih, określana matką świątyń, lecz także pola ryżowe, wulkany, dżunglę, wodospady. Choć najpiękniejsze miejsca znajdują się z dala od kurortów turystycznych, można się tam bezproblemowo dostać wynajmując samochód na 3 dni, najlepiej z kierowcą, jeżeli nigdy wcześniej nie jeździliście samochodem w Azji nie ryzykujcie! Dla nie przyzwyczajonego do takich warunków jazdy kierowcy może to być niezła jazda :) Bardzo wąskie drogi, ruch lewostronny, olbrzymia ilość skuterów, nikt nie zważa na przepisy. Jazda na zasadzie wymuszania i ucieczki w ostatniej chwili, ilość wypadków i stłuczek jest tam ogromna, do tego wielkie korki, a na przejazd 20 kilometrów często godzina to mało.

1. Tanah Lot Temple (Tabanan)

To formacja skalna, oraz jedna z siedmiu świątyń morskich chyba najładniejsza i najczęściej fotografowana na Bali. Malowniczo umiejscowiona w morzu, przyciąga codziennie tysiące turystów. Nazwa „Tanah Lot” dosłownie oznacza „Ląd w morzu”. Jednak w czasie odpływu można się tam dostać prawie „suchą stopą”.


Legenda głosi, że świątynia zbudowana została około XV w. z inicjatywy hinduskiego kapłana o imieniu Nirartha, który spacerując po południowo-zachodnim wybrzeżu zauważył skalną wysepkę w morzu i postanowił tam odpocząć. Następnego dnia powiedział miejscowym rybakom, by wybudowali tam świątynię, która stanie się miejscem czczenia balijskich bogów morza.


Skała zaczęła się rozpadać, więc w latach 80-tych Japończycy zaoferowali pomoc finansową w celu jej naprawienia. W efekcie jedna trzecia skały jest sztucznie odbudowana jednakże zrobiono to tak, że nikt jednak nie jest w stanie tego rozpoznać. Inną ciekawostką jest to, że na jej środku znajduje się źródełko słodkiej wody.


Wstęp do świątyni mają tylko hinduscy wierni, turyści zaś mogę przejść przez morze dzielące skałę od lądu (tylko przy odpływie) i napić się wody ze świętego źródełka, oraz dostać błogosławieństwo balijskiego kapłana. Lokalne wierzenia głoszą, że Tanah Lot jest strzeżona przed złymi duchami i najeźdźcami przez jadowite morskie węże, oraz przez świętego węża, mieszkającego na lądzie, w jamie skalnej stojącej naprzeciw świątyni. Można ją zobaczyć, oczywiście za niewielką opłatą.

Wskazówki praktyczne:

 • Tanah Lot znajduje się w miejscowości Tabanan, około 20 km od stolicy Bali – Denpasar. Aby dostać się do świątyni, należy najpierw przejść przez cały labirynt sklepików i straganów z pamiątkami.

 • Odwiedzić ją można codziennie, z wyjątkiem Dnia Nyepi (Balijskiego Dnia Ciszy), w godzinach od 7:00 do 19:00. Bilety wstępu dorośli 60 000 IDR, dzieci (6-12 lat) 30 000 IDR.

 • Aby dojechać do Tanah Lot najlepiej wynająć skuter lub samochód.


2. Besakih Temple (East Bali)

Znana jako " Świątynia Matka " jest najważniejszą i największą świątynią na wyspie, położoną na południowo-zachodnim zboczu wulkanu Agung.


Pura Besakih powstała jako górska świątynia tarasowa w XIII w. Od tego czasu była rozbudowywana i obecnie składa się z 22 kompleksów (pomniejszych świątyń), w sumie z ponad 200 budowlami, połączonymi schodami i tarasami.


Największą i najważniejszą świątynią jest Pura Agung Penataran (Wielka Świątynia Państwa), leżąca w centralnej części kompleksu, symbolizująca kosmiczną górę Meru, oraz Padmasana (Lotosowy Tron). Pokonując schody dochodzimy do Candi Bentar (rozszczepiona brama), a dalej na główny dziedziniec, gdzie znajduje się główne sanktuarium. Na jednym postumencie znajdują się trzy trony lotosu symbolizujące Brahmę, Wisznu i Shiwę. Założeniem filozoficznym tego miejsca jest przekonanie i wiara w balijskich bogów, znane jako Tri Hita Kirana, co oznacza, że życie na ziemi powinno być utrzymywane w równowadze i harmonii między człowiekiem, a bogiem, człowiekiem, a społeczeństwem, oraz człowiekiem, a naturą.

W położonej na wysokości 1000 metrów świątyni, obchodzi się około 70 świąt w ciągu roku, opartych na tradycyjnym 210-dniowym kalendarzu balijskim. Położenie świątyni, choć budzi niepokój i lekkie przerażenie, w rezultacie utwierdza Balijczyków o świętości tego miejsca. Co ciekawe ostatnia erupcja wulkanu oszczędziła świątynię, a lawa przeszła dosłownie parę metrów obok.

Z racji, że jest to największa i najbardziej popularna świątynia, przez cały rok gwarno jest od turystów. Jak został tu rozwinięty biznes można się przekonać już samym początku, zaraz po wejściu. Obowiązkowo trzeba mieć sarong (rodzaj kolorowej chusty, który mężczyźni i kobiety noszą przewiązaną w pasie). Sarongi można kupić, lub wypożyczyć – my mamy własne (warto na Bali zaopatrzyć się w te chusty, są one wymagane w większości świątyń). Za wejście płacimy 15000 IDR/os czyli ok 4,5 zł. Warto też uważać na naciągaczy stojących przy kasie, którzy próbują naciągnąć nieświadomych turystów na wynajem przewodnika (my mamy własnego i on opowiedział nam o całym tym procederze). Jedno o czym należy pamiętać to, że do świątyń wchodzić nie wolno, wstęp mają tylko wierni. Dla turystów dostępna jest niewielka część całego kompleksu (głównie powierzchnie samych tarasów).

3. Uluwatu Temple (Uluwatu)

Pura Luhur Uluwatu to jedna z najważniejszych świątyń dla Balijczyków. Położona jest wysoko na klifach i chroni wyspę przed demonami. Sama świątynia nie jest może zbyt spektakularna, ale klify jak najbardziej! Warto tu wybrać się na zachód słońca i zobaczyć pokaz tradycyjnych tańców Kecak.


Wskazówki praktyczne:

 • Pura Uluwatu znajduje się w wiosce Pecaktu, około 25 km od Kuty. Podróż z Kuty zajmie nam ok godzinę. Wracając warto zjechać do Jimbaran, do jednej z restauracji znajdujących się na plaży i przeżyć prawdziwą ucztę kulinarną z ryb i owoców morza.

 • Odwiedzić ją można codziennie, z wyjątkiem Dnia Nyepi (Balijskiego Dnia Ciszy), w godzinach od 9:00 do 18:00. Bilet wstępu dorośli 30 000 IDR, dzieci 20 000 IDR.

 • Aby dojechać do Uluwatu Temple najlepiej wynająć skuter albo samochód.

4. Tarasy Ryżowe Tegallalang (Ubud)


Tarasy ryżowe położone w pobliżu miejscowości Tegalalang w centralnej części Bali, pomiędzy Ubud i Kintamani, uważane są za najpiękniejsze na wyspie. Już z parkingu można podziwiać niezwykłe zielone pola porośnięte również palmami kokosowymi i bananowcami. Każdy centymetr gruntu jest tu wykorzystany na uprawę drogocennego ryżu.

Uprawa ryżu stanowi nieodłączną część kultury w Ubud jak i na całej wyspie. Ryż jest jednym z najważniejszych produktów indonezyjskiej gospodarki są trzecim największym producentem ryżu na świecie, ale posiada również duże znaczenie religijne, od wieków bowiem używany jest przez mieszkańców wyspy do składania ofiar, które mają na celu przebłaganie bogów. Ubud jest otoczony przez liczne malownicze pola i tarasy ryżowe, które tworzą niezwykle piękny krajobraz. Z daleka tarasy wyglądają jak wielkie schody pokryte dywanami o bardzo żywym zielonym kolorze.

W zależności od gatunku, ryż sadzony jest tak, że zbiera się go trzy, lub cztery razy w roku. Na Bali hodowany jest tzw. ryż mokry. Nasiona ryżu najpierw wysiewa się na grządkach, a po 25-50 dniach tzw. siewki przesadza się na pola, gdzie rośliny rosną zanurzone w wodzie do głębokości 5-10 cm.

Gdzieniegdzie można spotkać pracujących na poletkach rolników w charakterystycznych kapeluszach i sarongach. Pielą używając dużych sierpów. Chwasty lądują do podwójnych nosideł - świetna pasza dla domowych zwierząt. Za odpowiednia opłatą można sobie zrobić zdjęcie z takim nosidłem na plecach.

Tegalalang znajduje się ok 9km na północ od Ubud, droga jest dość wąska i kręta. Najlepiej udać się w te rejony wcześnie po śniadaniu kiedy jeszcze jest mniej turystów. Wizyta w wiosce wiąże się z opłatami, a okolica jest mocno nastawiona na zarobek z turystyki. Aby uniknąć opłaty za „parking” warto się wybrać na spacer od przeciwnej strony wioski. Od niedawna utworzyły się tak zwane prowizoryczne bramki podczas trekkingu po polach, gdzie miejscowi zbierają na „drogi” wokół pól – jest to opłata dobrowolna „co łaska” .Najlepiej wybrać się tu na wynajętym skuterze lub samochodem (bez kierowcy). Odradzamy też organizowane wycieczki – to niepotrzebny koszt. Samodzielne poszukiwanie pięknych widoków, wspinanie się na tarasy, możliwość zatrzymania się w każdym miejscu i spędzenia tam tylu leniwych chwil, na ile akurat mamy ochotę, sprawiły, że nasza wyprawa była zarówno ekscytująca, jak i bardzo przyjemna.

5. Pura Ulun Danu Bratan

Pura Ulun Danu Bratan to hinduistyczna świątynia znajdująca się częściowo na wodzie ,a częściowo na brzegu jeziora Bratan położona na wysokości 1200 m n. p. m. Świątynia jest tylko małą częścią znacznie większego kompleksu świątynnego. Jest uważana za jedno z bardziej malowniczych miejsc na całej wyspie. W okolicy można znaleźć wiele pomniejszych świątyń oraz kapliczek. Została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku na zachodnim brzegu jeziora Bratan w miejscowości Bedugul, w centralnej części Bali. Ulun Danu Beratan, znaczy dosłownie "źródło świątyni jeziora Beratan".

Świątynia Pura Ulun Danu Bratan to jedna z najczęściej fotografowanych oraz najbardziej charakterystycznych świątyń na wyspie. Wokół można podziwiać wspaniały i bardzo zadbany ogród, który dodaje uroku temu miejscu. Gładka, lustrzana tafla jeziora otaczającego większość świątyń tworzy niepowtarzalne wrażenie, podczas gdy pasmo górskie regionu Bedugul zapewnia wspaniałe widoki z każdej strony.

Wskazówki praktyczne:

 • Godziny otwarcia od 8:00 do 18:00.

 • Opłata za wstęp na teren świątyni wynosi 30 000 IDR od osoby.

 • Warto zabrać ze sobą coś na ręce, ze względu na wysokość położenia świątyni jest tu troszkę chłodniej.

 • Nie jest wymagane okrycie – sarong.

 • Po drugiej stronie jeziora można wynająć łódź i zobaczyć świątynię z wody.