Dziś zabieram Was do nieco mniej oczywistej atrakcji w okolicach Buenos Aires. Miejsce to zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Nie tak łatwo do niego trafić, bo mało jest informacji na jego temat. My trafiliśmy dzięki taksówkarzowi, z którym jechaliśmy z lotniska, zaproponował nam kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. W ten sposób załatwił sobie pracę na cały dzień, a my odwiedziliśmy miejsce, do którego sami byśmy nie trafili.
Campanopolis to wyjątkowa wioska zbudowana w średniowiecznym stylu. Położona jest niecałą godzinę drogi na zachód od Buenos Aires. Została w całości zbudowana ze „starych i pochodzących z recyklingu materiałów” pochodzących z aukcji i rozbiórek. To jedno z najdziwniejszych muzeów na świeżym powietrzu w Argentynie. Budynki bez stropów, wieże przypominające zamki oraz brukowane uliczki przenoszą w czasy średniowiecza, a wokół mnóstwo drzew, parki i sztuczne jezioro. Wioska została zbudowana w latach 80-tych, na 200 hektarowej posiadłości i jest wynikiem wizji człowieka bez studiów architektonicznych, ale za to z ogromną wyobraźnią…
Jej twórcą jest Antonio Campana, milioner, który stworzył swoje imperium budując sieć supermarketów. Był synem włoskich migrantów i dorastał w Avellaneda. Kiedy lekarze zdiagnozowali u niego raka gardła i dawali mu maksymalnie 5 lat życia, zdecydował się sprzedać wszystko i poświęcić resztę życia budowaniu marzeń. Bez architekta, czy inżyniera spełniał swoje marzenie o zbudowaniu średniowiecznego miasteczka. Praktycznie zaraz po usłyszeniu diagnozy zaczął budować Camponopolis na terenie nieruchomości, którą kupił jako rodzinną inwestycję. Dla niego tworzenie konstrukcji było nie tylko hobby, ale także sposobem na lepsze radzenie sobie z chorobą. I prawdopodobnie dzięki temu udało mu się walczyć z chorobą przez dwadzieścia cztery lata. Kiedy umarł, teren przestał być rozbudowywany. Jego synowie utrzymują teraz to miejsce, ale dodatkowe plany wymyślone przez magnata spożywczego, który stał twórcą projektu wioski, pozostają niedokończone.
Teren, który kupił Campana w 1976 roku na potrzeby swojej wizji, położony jest u zbiegu dwóch strumieni i przylega do rezerwatu ekologicznego. Jednak miejsce to zostało szybko zniszczone, gdy agencja państwowa wywłaszczyła nieruchomość w celu wykorzystania jej na wysypisko śmieci. Zanim długa walka prawna Campany o odzyskanie gruntu zakończyła się sukcesem, był on już pogrzebany pod śmieciami gromadzącymi się przez kilka lat. Chociaż teren nie nadawał się już do wypasu bydła (co pierwotnie było częścią jego planu), jego ambicje architektoniczne były niezachwiane.
Po wyrównaniu terenu i wywiezieniu 2 milionów metrów sześciennych śmieci w 1980 roku ostatecznie rozpoczęto budowę urokliwej średniowiecznej wioski Campanópolis. To kompletna mała wioska zbudowana w stylu średniowiecznym, który zachęca do porównań z planem filmowym Tima Burtona. Budynki są w większości wykonane z przedmiotów odzyskanych z rozbiórki innych budynków, sprzedanych jako złom, w większości znalezionych na własnym terenie przed oczyszczeniem ze śmieci. Przez cały proces budowy Campana przeglądał niezliczone aukcje, kupując drzwi, płoty, bramy i kolumny, a także detale dekoracyjne, takie jak zabytkowy fotel fryzjerski, stara winda i sto maszyn do pisania. Sporą część wsi zbudowano z materiałów zebranych z nieczynnych linii kolejowych.
Wszystkie te prace zostały zaprojektowane i wyreżyserowane przez człowieka, który nie miał żadnego doświadczenia w architekturze i przygotowywał plany na bieżąco w miarę rozwoju projektu. Oprócz wioski Campana posadził także ponad 100 000 drzew i innych roślin.
Do najciekawszych atrakcji na terenie wioski zalicza się kościół w stylu średniowiecznym, wiatrak w stylu holenderskim, dom kolonialny, Muzeum Żelaza wykonane z kawałków dawnej linii kolejowej, Muzeum Drewna. Jest tam także most Endless Bridge prowadzący nad sztuczne jeziorko z dokami oraz małe muzeum poświęcone twórcy Camanopolis Antonio Campanie. To nieco surrealistyczne miejsce obejmuje również fontanny, brukowane uliczki, a także niezliczone inne budynki, wieże, pasaże i tajemnicze zakątki do odkrycia.
Miejsce było sceną wielu produkcji filmowych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Jego niesamowita architektura znalazła odzwierciedlenie w programach History Chanel, teledyskach meksykańskiego zespołu „Mana”.
Ile kosztuje wstęp do Campanopolis?
Opłata za wstęp kosztuje 8000 ARS za osobę dorosłą. Osoby niepełnosprawne wpuszczane są bezpłatnie z osobą towarzyszącą. Bilety należy kupić z wyprzedzeniem, na stronie Campanopolis.
Jak dostać się do Campanopolis?
Campanopolis znajduje się w pobliżu międzynarodowego lotniska Ezeiza, około 35 kilometrów, czyli 45 minut jazdy od centrum Buenos Aires. Bezpośrednio do Campanopolis nie można dojechać środkami transportu publicznego, dlatego najlepiej dojechać taksówką lub wybrać się na wycieczkę obejmującą transfer.
Campanopolis informacje praktyczne:
Campanopolis otwarte jest w środy, czwartki i piątki od 13:00 do 17:00 oraz w soboty od 9:00 do 13:00.
Wycieczki prowadzone są wyłącznie w języku hiszpańskim, chociaż większość przewodników zna również angielski.
Na zwiedzanie warto przeznaczyć 2 do 3 godzin.
Na terenie obiektu znajduje się sklepik, w którym można kupić drobne przekąski i napoje.
Campanopolis to idealna atrakcja dla tych, którzy chcą uciec od utartych szlaków w Buenos Aires – nie ma nic lepszego w tym mieście.
Bruk i budynki w stylu średniowiecznym ograniczają dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i spacerowych (co nie jest niemożliwe, ale bez pomocy będzie ciężko).
Adres Campanopolis: 7066 Bariloche, González Catán, B1758 Argentyna
Wiedzieliście o istnieniu tego miejsca?
Comentarios