top of page
Post: Blog2 Post

CO WARTO ZOBACZYĆ NA CYPRZE? PRZEWODNIK PO NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSCACH NA WYSPIE


Jeśli macie kilka dni wolnego i myślicie o krótkim wyjeździe, lecz nie wiecie gdzie warto się wybrać? Przybywamy z małą podpowiedzią. Cypr jest ciekawą, a przede wszystkim dość ekonomiczną opcją. To wyspa wiecznego słońca, gdzie pogoda dopisuje przez niemal 260 dni w roku. Także można wybrać się tam praktycznie o każdej porze roku. Jeśli marzy Ci się kilkudniowy wypad, aby naładować baterie słońcem i nieco odpocząć to wycieczka na Cypr będzie wyborem idealnym.


My o podróży na Cypr myśleliśmy od dość dawna, ale jakoś nie nadarzała się ku temu okazja. Szukając pomysłu na kilkudniowy wypad gdzieś, gdzie w październiku będzie jeszcze stosunkowo ciepło. Od razu pomyśleliśmy o Cyprze. Szybkie sprawdzenie połączeń lotniczych i udało nam się znaleźć dość tanie bilety z Krakowa do Larnaki.


Na „Wyspie Afrodyty” każdy znajdzie coś dla siebie. To idealny kierunek zarówno na wypoczynek jak i dla miłośników historii, kultury, natury, oraz błogiego lenistwa. Miłośnicy natury mogą podziwiać przepiękne formy skalne i erozyjne, oraz malownicze góry. Fani zabytków nacieszą oczy, zwiedzając stanowiska archeologiczne, starożytne ruiny i zabytkowe miasteczka. Amatorzy aktywnego spędzania czasu znajdą wiele szlaków trekkingowych. Natomiast entuzjaści plażowania mogą wypocząć na pięknych cypryjskich plażach i napawać się widokiem błękitu Morza Śródziemnego, po prostu cieszyć się wakacjami. Atrakcje Cypru są niemal nieograniczone. A co warto zobaczyć na wyspie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie.


Atrakcje Cypru – co warto zobaczyć?

Agia Napa i okolice


1. Cape Greco

Przylądek Cape Greco jest miejscem na Cyprze, które zdecydowanie warto zobaczyć. Właśnie od niego proponujemy rozpocząć zwiedzanie wyspy. Znany również jako Cavo Greco jest najdalej wysuniętą na południowy -wschód częścią Cypru. Wraz z najbliższą okolicą ustanowiono go parkiem narodowym, który charakteryzuje się nieco pagórkowatym, oraz surowym krajobrazem. Oferującym wspaniałe widoki na oblewające go błękitne wody morza Morza Śródziemnego, z wieloma wspaniałymi formacjami skalnymi, grotami, możliwością odkrywania ekscytujących podwodnych jaskiń oraz ciekawe ścieżki przyrodnicze z wieloma gatunkami roślin endemicznych. W połączeniu z jasną barwą form skalnych oraz klifami, które osiągają wysokość do 10 metrów, miejsce to z całą pewnością zadowoli miłośników przyrody. To wymarzone miejsce do nurkowania, snorklowania, wycieczek rowerowych i pieszych. A także idealne miejsce na podziwianie zarówno wchodów jak i zachodów słońca.

Na terenie parku wytyczono kilkanaście kilometrów szlaków pieszych i rowerowych pozwalających na spokojne eksplorowanie całej okolicy. Znajdziesz na nich wiele punktów widokowych, z cudowną panoramą na półwysep, skalne urwiska z jaskiniami, oraz miejsca idealne do nurkowania i pływania. Za najbardziej malownicze elementy krajobrazu uchodzą jaskinie morskie, które wydrążone zostały w wapiennych klifach przez nieustanne uderzenia fal. Najsłynniejsza z nich to jaskinia cyklopa z zachwycającym widokiem na turkusowe wody Morza Śródziemnego. Innym symbolem Cape Greco jest największy na wyspie naturalny most skalny Kamara tou Koraka nazywany Łukiem Wron, oraz Most Miłości (Monachus Arch). Ciekawą atrakcją parku jest również mała, biała kaplica Agioi Anargyroi, której schody prowadzą wprost do morza.

Park Narodowy Cape Greco znajduje się między dwoma kurortami – Protaras i Agia Napa. Wejście na jego teren jest bezpłatne. Z Agia Napa do Cape Greco kursuje również miejski autobus linia 101, z Protoras do Cape Greco dostaniesz się linią 102. Choć naszym zdaniem najwygodniej przemieszczać się po wyspie wynajętym samochodem.

2. Kamara Tou Koraka „Łuk Wron”

Tak jak wcześniej wspominałam jedną z piękniejszych form geomorfologicznych na Cape Greco jest łuk skalny Kamara Tou Koraka Stone Arch zwany Łukiem Wron. Miejsce to dla bezpieczeństwa ogrodzone jest siatką. Podziwiać je można tylko z zachowaniem odpowiedniej odległości ale i tak prezentuje się urokliwie kontrastując z błękitną morską wodą.

3. Sea Caves

Jednym z piękniejszych miejsc jakie zobaczyliśmy na Cyprze to Sea Caves. Jaskinie morskie położne na przylądku Cape Greco są jedną z głównych atrakcji Cypru. Jest to zespół jaskiń krasowych, które zlokalizowane są tuż nad brzegiem morza. Uroku temu miejscu dodaje zatoczka wcinająca się łukiem w całą formację skalną. Tunele jaskiń wchodzą w głąb lądu i mają długość dochodzącą do 80 metrów. Sea Caves można podziwiać z poziomu lądu, a także z wody. Krystalicznie czysta woda o niezwykłym kolorze i ciekawe formacje skalne w formie klifów, oraz jaskiń tworzą idealne warunki do nurkowania, a także pływania z rurką. Safari po jaskiniach Cape Greco to prawdziwa, off-road’owa przygoda! Tym razem ją odpuściliśmy, ale może jeszcze kiedyś uda nam się z niej skorzystać.

Do niektórych jaskiń nie da się zejść, można wyłącznie dopłynąć. Do charakterystycznego okna, które jest szczególnie ulubionym miejscem przez fotografów i turystów, można po prostu zejść. Łatwo nie jest, warto pamiętać o dobrych butach, bo w przeciwnym razie czeka Was wspinaczka po dość porowatej skale boso. Schodząc, zachowajcie ostrożność. Weźcie pod uwagę, że skały, z których zbudowane są klify i jaskinie zawierają dużo skamieniałej i ostrej fauny morskiej np. muszle z ostrymi krawędziami. My dotarliśmy tam w ciągu dnia, gdyż chciałam uchwycić intensywny kolor wód Morza Śródziemnego, ale piękne są tam również wschody i zachody słońca.

Jako ciekawostkę wspomnę Wam, o legendzie która głosi, że jaskinie były kiedyś wykorzystywane przez piratów do przechowywania łupów, a tunele, mosty i formacje skalne były idealnym miejscem do ukrycia się.

4. Love bridge „Most Miłości”

Na Cape Greco znajduje się jeszcze jedno ładne i romantyczne miejsce, czyli „Most Miłości”. Powstał on pod wpływem silnego działania wody. Skały zostały wypłukane i część z nich odpadła. Jego charakterystyczny kształt, oraz otoczenie wodami Morza Śródziemnego sprawiają, że miejsce jest szczególnie popularne wśród zakochanych par. To idealne miejsce na obserwowanie zachodu słońca, oraz na romantyczne sesje. Zdarzają się również śmiałkowie, którzy skaczą z mostu do turkusowej wody. Wybierając się na most, polecam mieć pełne obuwie, ponieważ żeby zejść w kierunku łuku, należy pokonać kamieniste podłoże. Warto pamiętać, że łuk ulega ciągłym procesom erozyjnym. Dlatego też należy zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Super miejsce na zdjęcia o zachodzie słońca, choć o wschodzie również bo nie ma tylu ludzi.

5. Nissi Beach

Plaże to jedna z największych atrakcji Cypru, a Nissi Beach jest jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych. Nissi Beach ciągnie się przy turkusowym morzu w Agia Napie. Miękki, biały piasek, turkusowa woda, mała skalista wyspa, do której bez problemu dojdziemy brodząc po kostki w wodzie, czy niesamowite zachody słońca to tylko kilka zalet. Słynnej Nissie Beach nie da się odmówić uroku, plaża ta ma tylko jedną wadę – jest zbyt dobrze znana, w związku z czym zawsze jest tam mnóstwo ludzi.

W całej zatoce przy brzegu woda jest bardzo płytka i spokojna, co sprawia, że jest to świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. W sezonie letnim można skorzystać z wielu atrakcji wodnych i nie tylko, dzięki czemu można spędzić aktywnie czas i z pewnością nikt nie będzie się nudził. Osoby, które wolą relaks mogą skorzystać z dostępnych leżaków i wygrzewać się w promieniach słońca. Nissi Beach ma świetną infrastrukturę, dużo barów, sklepów, w pobliżu znajduje się kilka dobrych hoteli.

W szczycie sezonu turystycznego Nissi Beach jest bardzo znana wśród imprezowiczów i często nazywana jest drugą Ibizą. W lecie jest tam dość tłoczno. Tak więc wybierając się tam trzeba się spodziewać tłumów turystów. Mimo to plaża ta jest tak piękna, że nawet będąc zatłoczoną ma swój wyjątkowy charakter i klimat.

6. Słone jezioro Salt Lake w Larnace

Larnaka to niewielkie miasto położone na południowym wybrzeżu Cypru słynie przede wszystkim z pięknego słonego jeziora, zamieszkiwanego przez kolonie flaminga różowego. Warto znaleźć się tam w okresie od listopada, do marca, kiedy to w płytkich wodach jeziora zimują tysiące różowych flamingów. Zbierają się one w jego centralnej części, wykonując rytualne tańce godowe, żerują i bawią się ze sobą. W lecie woda z jeziora praktycznie całkowicie wyparowuje, a jego powierzchnia pokrywa się grubą skorupą soli. Piękny krajobraz Salt Lake z górami w tle, park miejski i liczne ścieżki piesze przyciągają spacerujących o każdej porze dnia i roku. Choć szczególny urok ma o zachodzie słońca. Jezioro można obejść dookoła wytyczonym szlakiem. Po drodze natraficie na meczet Hala Sultan Tekke, który jest jednym z największych meczetów na Cyprze. Historia grobowców znajdujących się pod meczetem sięga epoki brązu, a obecny wygląd został mu nadany na przełomie XVII i XIX wieku.

Wiedzieliście że…Flamingi rodzą się białe/szare, a swój różowy kolor zawdzięczają pożywieniu, które jest bogate w czerwony barwnik. Właśnie dzięki jedzeniu krewetek solankowych i glonów stopniowo zmieniają swoją barwę z szarych piór na różowe. Jako ciekawostkę dodamy, że do połowy lat 80-tych pozyskiwana z jeziora sól była jednym z głównych produktów eksportowych Cypru.

7. Klasztor Stawrowouni

Na wschodnim krańcu masywu Troodos, na szczycie 700-metrowego wzniesienia góruje nad całą okolicą, jeden z najbardziej znanych na Cyprze klasztorów – Stawrowouni. To prawosławny klasztor, który został wybudowany na szczycie góry o tej samej nazwie. Widoki stąd są jednymi z najbardziej zjawiskowych w okolicy. Podziwiać stąd można panoramę wyspy, aż po morze i Nikozję. Do Klasztoru Stawrowouni prowadzi wąska droga, pełna serpentyn. Po drodze znajduje się punkt widokowy z ławkami. Zarówno klasztor jak i górę, na której jest zbudowany widać z daleka.

Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, jego założycielką była cesarzowa bizantyjska Helena. Owa cesarzowa przypadkowo znalazła się na Cyprze wraz z relikwiami krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus, a także krzyżami dwóch ukrzyżowanych wraz z Jezusem łotrów. Jedną z relikwii pozostawiła na Cyprze, a przy okazji ufundowała klasztor, w którym owa relikwia miała być czczona. Odwiedzając Klasztor Stawrowouni trzeba jednak pamiętać o 2 ważnych sprawach. Wejście do klasztoru jest możliwe tylko dla mężczyzn i to w określonych godzinach. Niestety kobiety nie mają do niego wstępu. Nie zmienia to faktu, że warto tu przyjechać, aby zobaczyć zarówno piękne położenie klasztoru jak i niezwykłą panoramę, która rozciąga się ze szczytu. A wchodząc nie można mieć przy sobie żadnego aparatu, telefonu, niczego czym można zrobić zdjęcie, lub nagrać filmik


Zaraz przy parkingu przed bramą klasztoru, znajduje się kościół Wszystkich Świętych Cypru (Church of All Saints Of Cyprus). Do tego kościółka kobiety mają wstęp, więc można wejść, pomodlić się czy popodziwiać przepiękne ikony i malowidła.

8. Lefkara

Lefkara to małe ale bardzo urokliwe średniowieczne miasteczko położone u stóp gór Trodos, na wysokości 650 m n.p.m.. Słynie z wielowiekowych tradycji wytwarzania koronkowych wyrobów. Legenda głosi, że sam Leonardo da Vinci zakupił w Lefkarze koronkowy obrus ołtarzowy, który podarował katedrze w Mediolanie. Lefkara podzielone jest na dwie części: Kato Lefkara, oraz Pano Lefkara. Najlepiej zrobić sobie spacerek nieśpiesznie odkrywając ich zakamarki. Oprócz wspomnianych koronek warto zwrócić uwagę na stare kamienne domy z rzeźbionymi balkonami, często wręcz tonące w kwiatach. W Lefkarze odpoczniecie od turystycznego zgiełku, poznacie tradycyjną cypryjską architekturę i przypatrzycie się pracy lokalnych złotników i koronkarek, które wyczarowują prawdziwe dzieła sztuki.

9. Governor’s Beach

Na wschód od Limassol znajduje się mała i kameralna, kamienna plaża Governor’s Beach. Plaża znana przede wszystkim z pięknych, białych, kredowych formacji skalnych, które kontrastują z błękitem Morza Śródziemnego, oraz czarnym i złotym piaskiem. Plaża podzielona jest na dwie części, a najsłynniejszy odcinek „Plaży Gubernatora” to Kalymnos Beach. To właśnie tam w głąb morza, wcina się charakterystyczny biały kredowy cypel. Miejsce to zlokalizowane jest tuż przy restauracji Kalymnos Fish Tawern. Aby dostać się na tę plażę, trzeba wejść na teren restauracji, przejść w stronę brzegu i schodami zejść w dół. To bardzo fajne miejsce, by odpocząć na chwilę od zwiedzania i złapać trochę słońca. Z plaży widoczne są także piękne klify, znajdujące się tuż obok brytyjskich baz wojskowych. Będąc w pobliżu restauracji warto skorzystać, mają przepyszne dania z owoców morza.

10. White Rocks

White Stones zwane także White Rocks, to przepiękna formacja skalna znajdująca się pomiędzy Larnaką, a Limassol. Niezwykle malownicze miejsce. Kontrastujące białe skały o nieregularnym kształcie z granatowymi wodami Morza Śródziemnego, które w tym miejscu mają fenomenalny kolor robą niesamowite wrażenie. Białe skały to nic innego jak kreda, czyli skała, która powstała na dnie morza. Składa się ona z żyjątek morskich, oraz mikrytu (to takie spoiwo/cement dla skały), dzięki czemu jej kolor jest prawie śnieżnobiały.

11.Kaściół Saint Nikolas

Choć na Cyprze malowniczych kościółków jest mnóstwo, ten zasługuje na szczególną uwagę. Malutki kościół Saint Nikolaos w Pernera, do złudzenia przypomina domki z Santorini. Do tego roztacza się przy nim piękna panorama na okolicę.


Jeśli polujecie na pocztówkowe widoczki z cypryjskimi cerkwiami nad brzegiem morza, to oprócz wspomnianej powyżej Saint Nikolas, te pozycje będą strzałem w dziesiątkę: Ayioi Anargyroi na przylądku Capo Greco, kościół św. Jerzego (Agios Georgios) w Peiya, Profitis Ilias między Pernerą, a Protaras, czy Ayia Thekla w Agia Napa.

12. Makronissos Beach

Cypr słynie z pięknych i zadbanych plaż. Wiele z nich co roku odznaczane jest „Błękitną Flagą”, czyli międzynarodowym certyfikatem, który przyznawany jest według kilku ściśle sprecyzowanych zasad. Nas oczarowała piaszczysta 300-metrowa plaża Makronissos Beach, która jest znacznie spokojniejsza od Nissi Beach, ale nie mniej atrakcyjna. Znajdziemy tam biały piasek, krystalicznie czystą, lazurową wodę, podobną infrastrukturę do tej na Nissi Beach, oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne zejście do wody, płytką i ciepłą wodę, oraz dużą ilość piasku, który wiadomo sprzyja zabawie na plaży. Dlatego plaża ta przyciąga głównie rodziny. W przeciwieństwie do Nissi Beach nie spotkamy tłumów głośnych ludzi szukających dobrej zabawy. To również idealne miejsce, dla osób wypoczywających w kurorcie Agia Napa, którzy chcą odpocząć i się zrelaksować w ciszy i spokoju. To także znakomite miejsce na wieczorny wypoczynek przy świetle zachodzącego słońca.

13. Konnos Beach

Jeśli miałabym wymienić trzy najpiękniejsze plaże na Cyprze, ta z pewnością znalazłaby się w ścisłej czołówce. To miejsce, w którym skaliste wzgórza Parku Narodowego Cape Greco nagle ustępują miejsca cudownym złotym piaskom. Konnos Beach to kameralna, dość mała i przepięknie położona plaża ze złocistym piaskiem, otoczona wzniesieniami, porośniętymi bujnie roślinnością. Znajduje się w cichej zatoce otoczonej skalistymi wysokimi górami, w pobliżu kurortu Agia Napa i wioski Protaras. Plaża wygląda urokliwie zarówno z góry jak i z dołu. Piaszczysta linia brzegowa w kształcie półksiężyca usiana kolorowymi parasolami fantastycznie kontrastuje z turkusowymi wodami zatoki. Do plaży prowadzi szutrowa droga, przy której co kilkadziesiąt metrów są wyznaczone miejsca do parkowania. Starajcie się zjechać jak najniżej i zaparkować w niedalekiej odległości w przeciwnym razie będziecie musieli iść z całym ekwipunkiem spory kawałek. Na plaży są leżaki do wynajęcia, zaś nieopodal można się posilić w niewielkiej knajpce.

Pafos i okolice

14. Wrak statku Edro III

Niedaleko miejscowości Pegeia w zachodniej części Cypru znajduje się wrak frachtowca Edro III. Jednostka wypłynęła z portu w Limassol w rejs na niezbyt odległą Rodos z ładunkiem płyt gipsowo-kartonowych. Nieoczekiwany sztorm spowodował, że utknął on na skałach w okolicach miejscowości Pegeia. Już od początku rejsu towarzyszyła mu zła pogoda, która w trakcie się pogarszała. Statek zboczył z kursu, uderzył o skałę i całą noc dryfował w stronę brzegu. Przy brzegu ponownie uderzył w skałę, tuż obok zatoki Coral Bay i tym samym zakończył swój rejs. Do tej pory podjęto kilka prób usunięcia wraku, jednak wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Krótko po wypadku cypryjskie władze podjęły decyzję o usunięciu z jednostki paliwa, oraz ładunku, aby zapobiec ewentualnej katastrofie ekologicznej. Początkowo zakładano, że statek zostanie ściągnięty ze skał i następnie odholowany w celu wyremontowania. Plany upadły, ponieważ właściciel jednostki nie miał odpowiednich funduszy. W zaistniałej sytuacji cypryjskie władze chciały rozebrać statek, który leżał zaledwie kilkanaście metrów od brzegu. Niestety również i tych planów nie zrealizowano, ponieważ rejon, w którym znajduje się wrak jest chroniony i wszelkie prace rozbiórkowe na miejscu doprowadziłyby do zniszczenia brzegu. Nie mając pomysłu na usunięcie wraku, pozostawiono go własnemu losowi. Być może jego rosnąca popularność sprawi, że statek pozostanie tam na zawsze, podobnie jak wrak statku w Navagio Beach na Zakynthos.

Wrak statku Edro III w połączeniu z pomarańczowym piaskiem na brzegu i scenicznymi skałami najpiękniej prezentuje się w promieniach zachodzącego słońca.

15. Skała Afrodyty

Petra tou Romiou czyli tzw. Skała Afrodyty to najbardziej znana formacja skalna na Cyprze, wyrastająca wprost z wód Morza Śródziemnego. Jeśli wierzyć legendom, to właśnie w tym miejscu z morskiej piany wyłoniła się grecka bogini miłości, piękna i płodności – Afrodyta. Ponoć gdy wynurzyła się z fal i zeszła na ląd, wszystko czego dotknęła stopami miało zamieniać się w kwiaty. Ze względu na Afrodytę Cypr bardzo często nazywany jest też Wyspą Miłości. Bogini stała się wabikiem na turystów, który musimy przyznać sprawdza się idealnie. Jej imię nosi nie tylko skała, czy pobliska plaża, ale również hotele, restauracje, czy łodzie.

Warto również wspomnieć kilka słów o nazwie używanej przez Cypryjczyków, czyli Skała Rzymian. Nazwa Petra tu Romiu wywodzi się od herosa Digenisa Akritasa, który to właśnie w tym miejscu miał według legend bronić Cypru przed Arabami. Obrona miała polegać na rzucaniu we wroga kamieniami wyrwanymi z gór i tym samym zatapianiu arabskich statków.


W pobliżu Skały Afrodyty znajduje się również grota, w której bogini zażywała odświeżających kąpieli, a w miejscowości Kouklia jest sanktuarium poświęcone jej osobie. Według wierzeń, jeśli odwiedzicie to miejsce podczas pełni księżyca i opłyniecie skałę Afrodyty dookoła, nago, to zapewni Wam ona szczęście w miłości i wieczną urodę. My nie zaryzykowaliśmy, woda w październiku była dla nas zdecydowanie za chłodna. Moim zdaniem to miejsce najpiękniej prezentuje się w ciepłych barwach wschodzącego słońca, kiedy w dodatku mamy je praktycznie tylko dla siebie.

Aby dotrzeć do Skały Afrodyty, należy zjechać z drogi nr 86 prowadzącej z Limassol do Pafos i zatrzymać się na wyznaczonym parkingu. Następnie, podziemnym tunelem należy przejść na drugą stronę drogi. Tam właśnie znajduje się plaża, oraz cała formacja skalna. Parking jest bezpłatny.

Nam już nie starczyło czasu zobaczyć poniższych miejsc, ale wiele osób nam polecało i słyszałam że Warto :)

  • Lania

  • Kourion

  • Kourion Beach

  • Lara Beach

  • Góry Trodos

  • Wąwóz Avakas

  • Fig Tree Bay

  • Park Archeologiczny Kato Pafos

Comments


bottom of page