top of page
Post: Blog2 Post

CYPR INFORMACJE PRAKTYCZNE. CZYLI JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD NA WŁASNĄ RĘKĘ.


Cypr to idealne miejsce na zimowy czy jesienny wypad na południe Europy. Od Polski dzielą go około trzy godziny lotu. Położony na Morzu Śródziemnym kraj kusi swoim pięknem i ciepłem przez cały rok. Jest znakomitym miejscem na ucieczkę od jesiennej i zimowej niepogody i miastowego smogu. Cypr to bardzo ciekawe i fascynujące państwo. Pełne historycznych zawiłości, politycznych problemów. Ale też pełne ciekawych zabytków, pięknych widoków, natury, która zapiera dech i pysznej kuchni. Jeśli marzy Ci się podróż na Cypr i nie wiesz, jak się zabrać za organizację? Nie wiesz, jak się poruszać po wyspie, gdzie spać, co warto zjeść, zobaczyć? A przy tym nie jesteś fanem biur podróży i wolisz samodzielnie organizować swoje wakacyjne wyjazdy? W poniższym poście znajdziesz garść informacji praktycznych odpowiedzieć na te i na wiele innych pytań! Zabieraliśmy w jednym miejscu zbiór informacji praktycznych, które nam pomogły przy organizacji naszego wyjazdu. Mam nadzieję, że Tobie również pomogą. Zamieszczone poniżej informacje są oparte na naszych doświadczeniach z podróży po Cyprze w październiku 2022 roku.


1. Gdzie leży Cypr?

Cypr położony jest we wschodniej części Morza Śródziemnego, na wyspie o tej samej nazwie. Od wybrzeży Turcji dzieli go zaledwie 65 km, natomiast od Syrii 100 km. Jest trzecią największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Kraj leży na kontynencie azjatyckim i zaliczany jest często do Bliskiego Wschodu. Jednakże kulturowo, historycznie czy chociażby politycznie zaliczany jest do Europy. Cypr razem z Polską dołączył do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.


2. Podział polityczny Cypru

Pamiętaj, że państwo Cypr a wyspa Cypr nie oznacza dokładnie tego samego !Obecnie sytuacja polityczna na Cyprze jest delikatnie mówiąc skomplikowana. Cypr podzielony jest (pod względem kulturowym, jak i administracyjnym) na południową część grecką oraz północną część turecką, a obie te części są oddzielone od siebie tak zwaną Zieloną Linią. Do tego dochodzi jeszcze obszar należący do Wielkiej Brytanii, na którym zlokalizowane są bazy wojskowe. Część turecka nazywana jest Cyprem Północnym lub Samozwańczą Republiką Cypru Północnego. Państwo to uznawane jest jedynie przez Turcję i nawet obowiązująca tam waluta to lira turecka. Pozostałe kraje uznają cały Cypr za jedno państwo. Istotną sprawą jest także fakt, że na cypryjskich mapach część północna jest oznaczona jako obszar okupowany. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się przemieszczać pomiędzy obiema częściami wyspy. Są tutaj granice, które możesz przekraczać. Wybierając się na Cypr, warto jednak wiedzieć, że legalnie granice można przekraczać tylko w części greckiej. W wielkim skrócie jednak – lotniska Cypru Północnego nie są uznawane przez żaden kraj prócz Turcji. Oznacza to, że jedyną opcją by się tutaj dostać samolotem, jest lot przez Turcję. Jeśli zaś dostaniesz się na Cypr od strony Północnej, próbując się dalej dostać do państwa Cypr, możesz zostać uznany za osobę, które nielegalnie dostała się na terytorium Cypru. Warto o tym pamiętać i jeśli chcesz zobaczyć obie części wyspy, dostać się najpierw do Paphos czy Larnaki (Cypr), a dopiero dalej wybrać się do tureckiej części. Informacja ta znajduje się na stronie MSZ i brzmi następująco:


Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Wjazd i wyjazd na teren Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze lub morskie znajdujące się na terenie tzw. „Tureckiej Republiki Cypru Północnego” (północna część wyspy) jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny.


3. Jak dotrzeć na Cypr?

Na Cypr dostaniemy się miedzy innymi tanimi liniami lotniczymi takimi jak Wizzair i Ryanair. Loty odbywają się kilka razy w tygodniu, z wielu miejsc w Polsce do głównych miast wyspy, czyli Pafos i Larnaca. Połączenia do Pafos linią Ryanair realizowane są z Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy Modlin oraz Wrocławia. Natomiast linią Wizzair dolecimy do Larnaki z Gdańska, Katowic, Krakowa, Wrocławia oraz Warszawy. Bezpośredni lot z Polski na Cypr zajmuje nieco ponad 3 godziny.


My znaleźliśmy dosyć tanie bilety lotnicze na stronie Wizzair z Krakowa do Larnaki. Za bilety w dwie strony zapłaciliśmy po 434 zł od osoby. W ciągu roku jest dużo promocji i można złapać loty na Cypr w super cenach.


Można także skorzystać z oferty wielu linii lotniczych, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym (w lecie), które oferują loty czarterowe na Cypr z wielu polskich miast.


4. Jak poruszać się po wyspie?

Wybierając się samolotem na jakąś wyspę zawsze pojawia się problem - czym poruszać się na miejscu? Cypr jest niewielką wyspą. Zajmuje powierzchnię liczącą 8997 km2. Całe wybrzeże morskie ma prawie 650 kilometrów, a żeby przejechać od jednego do drugiego najdalej wysuniętego zakątka kraju należy pokonać zaledwie niecałe 300 kilometrów. Nie jest to wiele i dość szybko można zjeździć całą wyspę wzdłuż i wszerz, więc jedyne co pozostaje, to wybrać dogodny środek transportu. Na Cyprze oczywiście istnieje komunikacja publiczna, jednak nie dociera ona w każde miejsce na wyspie. Dlatego ze swojej strony polecamy wynajęcie samochodu, dzięki czemu nie będziesz zależny od czyjejś punktualności i będziesz mógł zatrzymać się, gdzie tylko będziesz mieć ochotę.

  • Autobusy miejskie

Po cypryjskich miastach takich jak: Ayia Napa, Larnaka, Limassol, Nikozja czy Pafos, można przemieszczać się niebieskimi autobusami miejskimi. Niestety jeżdżą one dość rzadko i często kończą swoją pracę w godzinach popołudniowych. Ciężko też odnaleźć tablicę z rozkładem jazdy i trasy przejazdu. Podobnie jak czasem same przystanki. Część przystanków nie jest w ogóle oznaczona, a inne nie mają na tablicach aktualnych numerów. Do tego zdarza się, że z jednego przystanku odjeżdżają autobusy miejskie i międzymiastowe. Cena za pojedynczy przejazd wynosi 1,50€ (bez przesiadki). Bilet możemy zakupić u kierowcy. Istnieją również bilety dzienne za 5€ umożliwiające korzystanie w ciągu dnia z całej sieci oraz nocne w cenie 2,50€. Aktualny rozkład jazdy i trasy, po których jeżdżą autobusy w danych miastach najlepiej sprawdź tutaj lub podpytać o to miejscowych. Większość przystanków jest na żądanie, pamiętajmy o wciśnięciu guzika "Stop" lub pomachaniu do kierowcy.

  • Autobusy międzymiastowe

Na Cyprze istnieje siatka połączeń autokarowych pomiędzy największymi miastami takimi jak: Ayia Napa, Larnaka, Limassol, Nikozja czy Pafos. To najtańszy środek komunikacji na Cyprze. Za komunikacje międzymiastową odpowiada firma Intercity Buses. Autokary w kolorze zielonym kursują pomiędzy poszczególnymi miastami kilka razy dziennie. Wszystkie rozkłady i informacje znajdziesz na ich oficjalnej stronie przewoźnika pod tym adresem. Planując podróż najlepiej wcześniej zapoznać się z aktualnym rozkładem jazdy, ponieważ na Cyprze wadą komunikacji jest brak dostępnych na przystankach rozkładów jazdy. Bilety na przejazd kupuje się u kierowcy. Ich cena uzależniona jest od trasy i wynosi od 4 € do 7 €.

Autobusy między miastowe wyruszają:

- w Larnace z przystanku zlokalizowanego przy głównej promenadzie w mieście – promenadzie Foinikoudes.

- w Limassol z przystanku zlokalizowanego przy porcie (Limassol Port).

- w Nikozji z Placu Dionisiou Solomou.

- w Pafos ze stacji Karavella Bus Station.

  • Wypożyczenia samochodu na Cyprze

Wynajęcie auta na Cyprze to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie na samodzielne poznawanie wyspy. Własne auto to wolność i o wiele szybsze przemieszczanie się po wyspie. Na Cyprze istnieje mnóstwo wypożyczalni tak międzynarodowych, jak i typowo lokalnych. Ceny za wypożyczenie samochodu zaliczanego do najniższej klasy zaczynają się już od 25 € za dzień. Za samochód klasy wyższej z międzynarodowej wypożyczalni zapłacisz około 70€ za dobę i więcej. Dodatkowo niektóre wypożyczalnie mogą poprosić o wpłacenie kaucji w wysokości średnio 200-300 € w zależności od modelu wypożyczanego samochodu. Sami ze względu na najkorzystniejszą cenę wynajmowaliśmy auto w lokalnej wypożyczalni AERCAR. Za 4 dni zapłaciliśmy 118 €. W wynajem nie było liczone ubezpieczenie. Rezerwując samochód weźcie także pod uwagę czy dana firma wymaga od Was karty kredytowej. Jeśli tak to bezwzględnie pamiętajcie aby karta kredytowa należała do głównego kierowcy! Nie może ona należeć do innej osoby, nawet jeśli ta osoba będzie drugim kierowcą. Pamiętajcie o tym, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia lub zmianą rezerwacji. Na Cyprze międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Średnio litr paliwa kosztuje 1,30 €, choć nieznacznie różni się w poszczególnych częściach wyspy.


Jeżeli także planujesz wybrać się do Tureckiej Republiki Cypru Północnego weź pod uwagę, że nie wszystkie wypożyczalnie z południa wyspy wyrażają zgodę na przekraczanie granicy. Pamiętaj by uważnie przeczytać umowę wynajmu auta i zapytać się o taką możliwość w wypożyczalni. Musisz także pamiętać o tym, że dodatkowo trzeba wykupić specjalne ubezpieczenie ważne po stronie północnej Cypru. W ubezpieczenie bez problemu zaopatrzysz się na granicy, tuż przed kontrolą paszportową. Niedopuszczalne jest przekraczanie granicy między Cyprem Północnym a Cyprem Południowym autem wypożyczonym po stronie tureckiej!

  • Taxi

Taksówki na Cyprze w porównaniu do innych środków transportu wypadają drogo. Osobiście odradzamy tą formę transportu. W taksówkach znajdują się taksometry, który kierowca powinien włączyć i na koniec wydrukować nam paragon. Stawki taksówek są określone odgórnie. Istnieją dwie taryfy - taryfa dzienna (06:00-20:30) oraz nocna i świąteczna (20:30-06:00 lub 24-26 grudnia, 31 grudnia, 1 stycznia, cała Wielkanoc oraz 1 maja). Jeśli do taksówki wchodzi pięć osób cena jest powiększona o 20%, jeśli sześć to o 40%.


5. Co warto wiedzieć wypożyczając samochód na Cyprze?

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny co jest pozostałością po okresie kolonizacji wyspy przez Wielką Brytanię. Drogi są bardzo dobrze utrzymane, więc jeśli jesteś doświadczonym kierowcą nie powinieneś mieć problemu z przestawieniem się na ruch lewostronny i swobodnym poruszaniem się po kraju. Ale jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności przy prowadzeniu samochodu po „drugiej” stronie jezdni, to polecamy wypożyczyć auto z automatyczną skrzynią biegów. Lepiej się skupić na jeździe prawidłową stroną drogi niż na zmianach biegów lewą ręką.


Po odbiorze kluczyków należy bezwzględnie sprawdzić stan samochodu. Każdą rysę i obicie karoserii zgłosić obsłudze. Obsługa wypożyczalni posiada specjalny formularz, w którym zaznacza miejsca, gdzie auto jest obite, zarysowane itd. Polecamy także zawsze zrobić zdjęcia samochodu.

Jako ciekawostkę dodamy, że wszystkie samochody należące do wypożyczalni mają na Cyprze czerwone tablice rejestracyjne, co wyraźnie odróżnia je od samochodów, którymi jeżdżą mieszkańcy wyspy (białe lub pomarańczowe). Dzięki temu lokalni kierowcy już z daleka widzą, że mają do czynienia z turystą, który może stanowić potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym. Na Cyprze dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/godz, na drogach szybkiego ruchu- 100 km. godz.


6. Kiedy lecieć na Cypr?

Cypr jest destynacją całoroczną jednak w miesiącach typowo zimowych (listopad – kwiecień) może być zbyt chłodno na wylegiwanie się na plaży. W zimie temperatura spada do kilkunastu stopni. Jednak najbardziej uciążliwa może być ilość godzin słonecznych, która w styczniu wynosi tylko 5! Sezon turystyczny na Cyprze rozpoczyna się w maju i trwa do września. Latem temperatury na wyspie przekraczają miejscami 40 stopni Celsjusza, a na wyspę zjeżdżają tłumy turystów. To nie do końca wymarzone przez nas warunki do zwiedzania i wypoczynku. Naszym zdaniem Cypr najlepiej odwiedzić wiosną od marca do maja lub jesienią od września do listopada. Temperatury powietrza są wtedy dużo przyjemniejsze, zarówno do zwiedzania jak i do wylegiwania się na plaży. Dodatkowo jest zdecydowanie mniej turystów i ceny są niższe, co zawsze jest sporym plusem


7. Paszport czy dowód osobisty?

Lecąc na Cypr możemy wjechać do kraju na podstawie zarówno dowodu osobistego jak i paszportu. Na podstawie ważnego dokumentu obywatele Unii Europejskiej mają prawo do ruchu bezwizowego na Terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni.


8. Wiza na Cypr

Polacy nie potrzebują wizy, aby wjechać na Cypr. Jako obywatel Unii Europejskiej granicę przekroczysz na ważnym paszporcie lub dowodzie osobistym. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MSZ wjazd i wyjazd na teren Cypru przez porty lotnicze lub morskie znajdujące się na terenie tzw. „Tureckiej Republiki Cypru” (północne tereny Cypru) są traktowane przez władze cypryjskie jako nielegalne.


9. Jedzenie na Cyprze

Kuchnia cypryjska jest prawdopodobnie jedną z najbardziej różnorodnych na świecie. Bogata i fascynująca historia wyspy znajduje odzwierciedlenie w wielu lokalnych potrawach. Szczególne położenie geograficzne Cypru, na styku Europy i Bliskiego Wschodu, przyczyniło się do wymieszania na przestrzeni wieków wielu wpływów i tradycji kulinarnych, przede wszystkim greckich, tureckich i arabskich.


Cypryjczycy uwielbiają jedzenie, ale co ważniejsze, kochają aspekt społeczny, który wynika z dzielenia się posiłkiem i celebrowania go szczególnie późnymi wieczorami. To norma, że duże rodziny jedzą razem w weekendy, stąd popularność tzw. meze, od których rozpoczyna się tradycyjny posiłek. Nie jest to pojedyncze danie, a zestaw wielu różnych zimnych lub ciepłych przekąsek. Meze to skrót od „mezedhes” , oznaczający po prostu smakołyki. Choć powiem Wam szczerze, że już samym meze można się najeść, bo serwowane są w naprawdę sporych ilościach. Najczęściej w jego skład wchodzą: oliwki z sokiem z cytryny, czosnkiem lub ziołami, sera feta, przysmażany owczy ser halloumi, sałatka grecka, marynowane kapary, kalafior i pieczywo . Nie może zabraknąć też ryb i owoców morza czy dań mięsnych: kawałków wieprzowiny, mięsnych kuleczek czy wędzonych cypryjskich kiełbasek.


Kuchnia Cypru jest bardzo podobna do greckiej – część potraw różni się jednak od jej kontynentalnej wersji. Do tradycyjnych cypryjskich potraw należą: souvlaki (grillowane kebaby mięsne), shakealia (grillowana kiełbasa), afella (wieprzowina marynowana w kolendrze, kminku, papryce i cynamonie gotowana w czerwonym winie, a następnie pieczona w glinianym piecu), smażony ser halloumi (rodzaj półtwardego sera, który wytwarzany jest z mleka owczego,) stifado (cebulowy gulasz z wołowiny), oliwki, chleb pita, kolokasi (warzywa korzeniowe), jagnięcina, karczochy i ciecierzyca. Będąc na Cyprze warto również spróbować greckiego klasyka czyli musaki to zapiekanka przyrządzana z ziemniaków, bakłażanów, mielonego mięsa wołowego lub jagnięcego. Danie doprawiane jest sosem beszamelowym i posypane serem. Wszystko zapiekane w glinianym naczyniu. Kleftiko czyli mięso jagnięce pieczone jest we własnym sosie w tradycyjnym piecu nazywanym ofton. Podawane najczęściej z ziemniakami, marchewką, cebulą, fasolą szparagową i pomidorem.


10. Gdzie nocować na Cyprze

Baza noclegowa na Cyprze jest bardzo dobrze rozwinięta, ze względu na to że wyspa żyje głównie z turystyki. Do wyboru macie hotele, hostele oraz prywatne apartamenty. Bez problemu powinniście znaleźć coś w swoim budżecie. Ceny hoteli różnią się w zależności od ich położenia, jakości, a także miasta, w którym się znajdują. Im dalej od plaży czy centrum w popularnych kurortach takich jak w Ayia Napa, Protaras, Limassol, Pafos czy Larnaka tym zdecydowanie taniej. W szczycie sezonu trzeba liczyć się z wyższymi cenami oraz mniejszą dostępnością, dlatego warto dokonać rezerwację z wyprzedzeniem. My noclegi rezerwowaliśmy za pomocą booking.com.


Polecany przez nas nocleg na Cyprze

Ayia Napa – W kurorcie Ayia Napa możemy polecić Ci hotel Dome Beach Hotel & Resort. Znajduje się on 1 km od parku wodnego WaterWorld oraz 4.2 km od klasztoru Ajia Nap. Praktycznie przy samym hotelu znajduje się piękna Plaża Makronissos, idealna dla rodzin z dziećmi. Na terenie hotelu są dwa duże baseny oraz brodzik ze zjeżdżalniami dla dzieci. Pokoje są duże i nowocześnie urządzone. Tak naprawdę jedyny słaby punkt hotelu to jedzenie, które jest po prostu niedobre, dlatego jeżeli zdecydujecie się na nocleg tutaj polecam wybrać opcję z samymi śniadaniami i jeść na mieście, all inclusive to moim zdaniem wyrzucone pieniądze.


11. Bezpieczeństwo na Cyprze

Cypr jest miejscem stosunkowo bezpiecznym, a jego mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Niemniej jednak jak na całym świecie na wszelki wypadek należy zachować podstawowa ostrożność. Kradzieże i przemoc na ulicach cypryjskich miasteczek zdarza się niezwykle rzadko, ale mimo to zwracajmy uwagę na nasze bagaże, a bilety lotnicze, paszport i większe ilości pieniędzy lepiej zostawić w hotelowych sejfach. Bez problemu po większości cypryjskich kurortów możesz spacerować nocą. Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru i Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tego regionu. Warto również wiedzieć, że obywatele polscy nie są tam objęci opieka konsularna.


12. Język na Cyprze

Językiem urzędowym na Cyprze jest język grecki. Cypryjczycy w każdym wieku świetnie mówią po angielsku. Nie będziesz miał żadnych problemów, żeby się z nimi w tym języku porozumieć.


13. Religia na Cyprze

Chrześcijaństwo dotarło na Cypr wraz z apostołami, świętym Pawłem i świętym Barnabą. Dziś króluje tu prawosławie, które wyznaje 71,8% mieszkańców. Kolejną grupą religijną są wyznawcy Islamu (25,3%). Katolików jest tam 1,3%. Podczas zwiedzaniu świątyń trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. Ramiona i kolana musisz mieć zakryte. W wielu kościołach przed wejściem możesz wypożyczyć za darmo chustę i okryć nią części ciała. Będąc na Cyprze polecam szczególnie odwiedzić największy meczet na Cyprze Hala Sultan Tekke leżący nad słonym jeziorem w Larnace oraz przepięknie położony w Górach Troodos Klasztor Stawrowouni (niestety wstęp do niego mają tylko mężczyźni).


14. Ludność

Ludność Cypru to Grecy (77% ) oraz Turcy (18%). Do największej grupy ludności napływowej zalicza się Bułgarów, Rumunów oraz niemal 3000 Polaków. Wielu jest również Brytyjczyków, którzy chętnie osiedlają się na wyspie z powodu korzystnego klimatu. Ze względu na panujący na Cyprze podział na strefy grecką i turecką trwa również osiedlanie ludności tureckiej w północnej części wyspy i dążenie do przewagi liczebnej Turków cypryjskich. W przeszłości mieszkańcy Cypru osiedlali się w głębi kraju, jednak obecnie większość górskich wiosek pustoszeje, gdyż młodzi Cypryjczycy wyjeżdżają do pracy na wybrzeże, które rozwinęło się dzięki turystyce.


15. Waluta na Cyprze

Walutą obowiązującą na Cyprze jest Euro (EUR) 1 EUR – ok. 4,83 PLN.

Walutą obowiązująca na Cyprze Północnym jest Lira Turecka (TRY) 1 TRY – około 1 PLN.

Euro na Cyprze obowiązuje od 1 stycznia 2008 roku. Przed wprowadzeniem euro na Cyprze płaciło się funtem cypryjskim. Funt cypryjski dostępny był w monetach o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centrów oraz banknotach o nominałach 1, 5, 10 i 20 funtów.


W większości cypryjskich kurortów bez problemu można płacić kartą. Nie powinieneś mieć również problemu ze znalezieniem bankomatu. Gotówka będzie Ci potrzebna do zapłacenia za wstęp do większości historycznych atrakcji turystycznych, niektórych muzeów, w komunikacji miejskiej, taksówkach oraz niektórych mniejszych tawern położonych na obrzeżach. Walutę wymienić można w każdym banku (zwykle otwarte są od poniedziałku- piątku w godzinach 8:30 – 12:30), a także w większości znajdujących się w większych miastach hoteli oraz w punktach wymiany zlokalizowanych na lotniskach i w portach – te otwarte są całą dobę. Przy wymianie należy okazać paszport oraz zapłacić prowizję w wysokości 1%.


Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Cypru Północnego to walutą, którą będziemy się posługiwać są takie same pieniądze jak pieniądze i waluta w Turcji czyli lira turecka. Bez problemu zapłacisz też w euro ale musisz się jednak liczyć z tym, że przelicznik raczej nie będzie dla Ciebie korzystny.


16. Co warto zobaczyć na Cyprze?

Cypr stwarza doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconych wakacji. Znajdziemy tu piękne plaże, zabytkowe wioski otoczone winnicami, malownicze góry Troodos, tętniące życiem miasta, a oprócz tego liczne stanowiska archeologiczne, starożytne ruiny oraz górskie klasztory. Cypr jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla miłośników historii, kultury, natury oraz błogiego lenistwa. To, co najważniejsze, słońce świeci tutaj niemal przez cały rok, więc o dobrą pogodę nie musimy się martwić.


Więcej o tym co zobaczyć na Cyprze przeczytacie w artykule "CO WARTO ZOBACZYĆ NA CYPRZE? PRZEWODNIK PO NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSCACH NA WYSPIE"


17. Fotografia i latanie dronem na Cyprze

Wiele osób wybierając się na Cypr z pewnością planuje zrobić wiele pamiątkowych zdjęć. Warto jednak wiedzieć, że na wyspie obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć w pobliżu obiektów wojskowych. O czym iformują stosowne tabliczki np. w Górach Troodos, przy brytyjskich bazach wojskowych w Limassol czy obok bazy wojskowej na Cape Greco. Jeśli będziecie w pobliżu obiektów militarnych, to pamiętajcie o tym zakazie, aby niepotrzebnie nie narazić się na nieprzyjemności.

Jeśli planujecie latać dronem na Cyprze, to można robić to legalnie, tylko po wcześniejszym zarejestrowaniu urządzenia. W tym celu należy wypełnić formularz TUTAJ. Zezwolenie jest bezpłatne. Latać nie można oczywiście w pobliżu obiektów wojskowych np. w takich miejscach jak Cape Greco, Governor’s Beach czy Góry Troodos. W pobliżu lotnisk, nad stanowiskami archeologicznymi, szpitalami. TU znajdziecie mapę z zaznaczonymi miejscami gdzie są bezwzględne zakazy lotów dronem.

18. Zdrowie i szczepienia

Przed wyjazdem na Cypr nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ochronne. Przed każdą podróżą warto sprawdzić terminowe wykonanie szczepień rutynowych, tzn. chroniących przed najpowszechniejszymi chorobami. Można do nich zaliczyć m.in. błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B i dur brzuszny. Szczepienia te mogą przydać się również przy kolejnych podróżach.


Na terenie Cypru nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia, a ryzyko zatruć pokarmowych jest niewielkie. Doraźna pomoc w szpitalu na Cyprze jest bezpłatna, jednak dłuższe leczenie jest już drogie. Członkowie UE muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w kartę EKUZ oraz zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W cypryjskich aptekach można za okazaniem recepty, zakupić większość leków, które dostępne są w Polsce. Apteki cypryjskie oznaczone są symbolem zielonego krzyża.


19. Gniazdka na Cyprze

Wybierając się na Cypr, pamiętajcie, aby zabrać ze sobą adapter do brytyjskich wtyczek. Przejściówkę bez problemu kupisz w lokalnych sklepikach, niektóre hotele mają ją też na wyposażeniu pokoju. Na Cyprze napięcie wynosi 240 V.


Jeżeli nie macie przejściówki to w brytyjskich gniazdkach często sprawdza się jeden prosty patent. Wystarczy włożyć coś cienkiego do górnej dziurki (np. patyk), która odblokowuje niższe otwory i bez problemu możemy włożyć naszą, polską wtyczkę.

Comments


bottom of page