top of page
Post: Blog2 Post

PODRÓŻ NA WŁASNĄ RĘKĘ. CZYLI JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE BEZ BIURA PODRÓŻY.


Jeżeli jeszcze nie organizowaliście dalszego wyjazdu na własna rękę to pewnie zastanawiacie się, czy taka samodzielna organizacja jest trudna? Moim zdaniem nie, chociaż jest dość czasochłonna i cała odpowiedzialność za udany wyjazd spoczywa właśnie na Nas. Jeżeli coś się nie uda, nocleg okaże się nienajlepszy, samolot będzie miał opóźnienie, na lotnisku zaginie bagaż, to nie będzie do kogo zwrócić się z pretensjami, ani nie będzie można złożyć reklamacji do biura podróży. Ale nie zakładajmy od razu samych najczarniejszych scenariuszy.

Czy wyjazd na własną rękę jest lepszy niż z biurem podróży? Sami kiedy zadaliśmy sobie to pytanie. Moim zdaniem zdecydowanie TAK. Taka podróż daje więcej luzu, który sobie cenię zwłaszcza podróżując z dzieckiem. Nikt mnie nie goni, plan dnia układam pod swoje i dziecka potrzeby, a nie muszę się dostosowywać do rytmu innych.. Nasze wyjazdy to najczęściej totalny spontan, noclegu szukamy pod koniec dnia w zależności gdzie uda nam się dotrzeć i co uda nam się zrealizować z wcześniejszych założeń. W miejscach, które nam się podobają mamy możliwość spędzenia więcej czasu, a tych co nas rozczarowały mniej – nikt nas nie goni. Podsumowując podróże na własną rękę dają nam większą swobodę, elastyczność, są dużo ciekawsze, dzięki nim zdobywamy większą wiedzę o danym regionie, poznajemy wiele osób, a do tego są dużo tańsze.


Po przeczytaniu tego artykułu sami przekonacie się, że właściwie nie jest to takie trudne.


1. Wybierz kierunek i termin wyjazdu


Podstawowe pytanie od którego wszystko musi się zacząć i na które musisz znaleźć odpowiedź jest: Dokąd chcesz jechać i kiedy? Z pierwszą częścią nie powinno być kłopotu, chyba każdy gdzieś w głowie ma swoją wymarzoną podróżniczą listę marzeń. Moja jest nieskończenie długa i większy mam problem z wyborem tego jednego miejsca. Wybór kierunku to jeszcze nie koniec, nawet jeżeli znajdziesz super opcję na lot, przed jego zakupem sprawdź pogodę w miejscu do którego planujesz się wybrać. Nikt chyba swoich wymarzonych wakacji nie chciał by spędzić w miejscu, które aktualnie nawiedzają huragany, jest pora deszczowa, cały czas leje, wieje i głowę chce urwać. Pogoda w danym regionie jest bardzo istotnym elementem zwłaszcza przy podróżach z dzieckiem. Ryzyko przesiedzenia większej części pobytu w pokoju hotelowym jest gotowym przepisem na nieudany wyjazd. Dlatego ważnym elementem planowania podróży jest sprawdzenie, gdzie i kiedy należy jechać, aby pogoda nam dopisała. Oczywiście nie ma tu 100% pewności, ale zawsze daje nam to odrobinę spokoju. Sami kiedyś polecieliśmy do Tajlandii, bo trafiła nam się super opcja na lot… teraz już wiemy czemu było tak tanio, był to sam środek pory deszczowej i na 10 dni udało nam się tylko jeden spędzić z ładną pogodą.

2. Sprawdź czy są wymagane szczepienia, oraz wiza


Podróże do niektórych państw świata wiążą się z koniecznością posiadania wizy i odbycia obowiązkowych szczepień chroniących przed różnego rodzaju chorobami tropikalnymi. Każdy kto planuje egzotyczne podróże, po wyborze kierunku powinien sprawdzić jakie są zalecane i obowiązkowe szczepienia w danym kraju, najlepiej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przygotowanie do wyjazdów od tej strony jest bardzo ważna kwestią i pozwoli Wam podjąć ostateczną decyzję o wyborze kierunku. Ja oczywiście nie będę nikogo namawiać do szczepień, jest to całkowicie indywidualna decyzja. Natomiast sami wychodzimy z założenia, że albo unikamy miejsc gdzie są one wymagane, albo się na nie godzimy. Zwłaszcza jest to ważna kwestia podróżując z dzieckiem (część szczepionek można przyjąć po ukończeniu określonego wieku), lub w ciąży kiedy nie możemy przyjmować tych szczepionek. Wiele osób w trakcie swoich podróży spotyka się z różnymi problemami zdrowotnymi, które czasem potrafią odebrać radość z wyjazdu i są powodem wcześniejszych powrotów do domu. Większości zagrożeń zdrowotnych możesz jednak zapobiec, lub je zminimalizować , jeżeli odpowiednio przygotujemy się do podróży i będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad w trakcie jej trwania.

Do przekraczania granicy najczęściej wystarczy nam dowód osobisty (to na terenie Unii Europejskiej), lub paszport. Jest jednak obecnie ok. 80 państw na świecie które wymagają posiadania wizy. Często można ją otrzymać i opłacić na miejscu po przylocie. Warto jednak wcześniej upewnić się jak wygląda to w przypadku państwa, do którego planujemy podróż, aby nie spotkało nas niemiłe zaskoczenie po przylocie skutkujące brakiem możliwości przekroczenia granicy. W przypadku kiedy wcześniej sami musimy aplikować o wizę możemy to zrobić sami, lub za niewielką dodatkową opłatą zdać się na pomoc biur pośredniczących w załatwianiu wizy, które pomogą Wam sprawnie i szybko przejść przez ten proces jeżeli nie czujecie się na siłach samodzielnie tego ogarnąć.


3. Kup bilety lotnicze


Ok jak już wiemy gdzie i kiedy chcemy jechać kolejnym krokiem jest znalezienie i zakup tanich biletów lotniczych. Tani bilet lotniczy to klucz do niedrogich wakacji na własną rękę. Sposobów na to jest kilka, przeczytacie o nich w kolejnym artykule „ Jak znaleźć tanie bilety lotnicze”.

4. Zarezerwuj nocleg


Wybór rodzaju noclegu w głównej mierze jest uzależniony od zasobności Twojego portfela, oczekiwanego standardu, oraz innych dodatkowych preferencji. Obecnie baza noclegowa w miejscach turystycznych jest najczęściej świetnie rozwinięta. Znajdziemy zarówno hotele (droższa opcja) jak i hostele, wynajem mieszkań, kempingi, opcją jest także namiot, czy prywatne kwatery. My najczęściej noclegi rezerwujemy poprzez strony: booking.com, hotels.com, agoda.com lub najrzadziej airbnb.com. Często też, kiedy jakieś miejsce mi się spodoba wpisuję w google i wtedy pokazuje mi za pomocą, której wyszukiwarki mogę zarezerwować najtaniej ten nocleg.

Jeżeli planujecie często się przemieszczać, a plan Waszej podróży nie jest sztywny, warto zarezerwować nocleg tylko na pierwszą noc, lub dwie pierwsze noce. Jeżeli tylko będziecie mieć dostęp do internetu (a obecnie nawet jeśli nie posiadacie lokalnej sim karty, większość restauracji czy knajpek posiada free wifi) nie powinniście mieć problemu z rezerwacjami z dnia na dzień. Da to Wam dużą elastyczność, bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z anulacją, np. w sytuacji gdy jakieś miejsce szczególnie przypadnie Wam do gustu i będziecie chcieli w nim dłużej zostać.


5. Wykup ubezpieczenie


Wykup ubezpieczenia to kolejna bardzo istotna kwestia podczas planowania samodzielnego wyjazdu, o której często zapominamy i ją lekceważymy. Pewnie zadajecie sobie pytanie czy jest sens je wykupywać? Moim zdaniem nie tylko watro, ale nawet trzeba, choć sami na szczęście nigdy nie musieliśmy z niego korzystać, ale posiadanie go daje nam wewnętrzny spokój i jesteśmy przygotowani, choć w małym stopniu na sytuacje, tzw. losowe. Jest to niezwykle istotna kwestia zwłaszcza przy podróżach z dziećmi, nigdy nie wiadomo, co nam maluch wywinie. Przewróci się złamie nogę, rękę, złapie jakąś dziwną infekcję. Leczenie za granicą jest dość kosztowną sprawą, więc kwota wydana wcześniej na ubezpieczenie przy tym wszystkim jest niewielkim wydatkiem. Pamiętajcie, to że wielokrotnie podróżowaliście i nic Wam się nie stało, nie oznacza że akurat tym razem będzie podobnie. Dzięki ubezpieczeniu zaoszczędzisz sobie stresu i dodatkowych kosztów, a swoim najbliższym problemów (zakładając najgorszy scenariusz). Ubezpieczenie możecie wykupić jednorazowe, lub na cały rok. Tutaj musicie sobie przekalkulować co Wam się lepiej opłaca, w zależności od tego jak często planujecie podróżować.

6. Przygotuj plan co chcesz zrobić i zobaczyć podczas podróży


To jeden z najprzyjemniejszych elementów planowania wyjazdu, ale i również najbardziej czasochłonny. Przed wyjazdem należy się dowiedzieć co ciekawego możemy zobaczyć w kraju do którego się wybieramy, poznać odrobinę historii i informacji o nim. Jest to niezwykle ważne, bo pozwoli nam przygotować wstępny plan podróży, a na miejscu zaoszczędzić sporo nerwów i czasu, który możemy wykorzystać na inne bardziej przyjemne sprawy. W obecnych czasach nie powinniście mieć z tym większych trudności i wiele porad oraz informacji znajdziecie w internecie, oraz przewodnikach.

My najczęściej przy planowaniu podróży czerpiemy informacje i inspiracje z:

  • przewodników turystycznych

  • blogów podróżniczych

  • programów telewizyjnych związanych z tematyką podróżniczą

  • instagrama

  • książek podróżniczych

  • folderów biur podróży

Warto również wcześniej zastanowić się nad środkami transportu jakimi będziemy się przemieszczać na miejscu. Mamy tutaj wiele opcji: możemy wynająć samochód, jechać pociągiem, autobusem, po mieście przemieszczać się komunikacją miejską, łodzią. Możliwości jest wiele, ważne aby dostosować je do swoich możliwości, dostępności i wygody.

7. Spakuj się i korzystaj z wyjazdu


Jak już mamy wszystko zaplanowane pozostaje nam się spakować i ruszać w drogę. Pozostaje jedno pytanie w co się spakować walizka, czy plecak. I jedna opcja i druga ma swoje plusy i minusy, to którą z opcji wybierzesz powinno być uzależnione od Twoich indywidualnych preferencji, planu podróży i sposobu podróżowania.


Comentários


bottom of page