top of page
Post: Blog2 Post

JAK ZAREZERWOWAĆ TANIO NOCLEG? GDZIE GO SZUKAĆ I NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?


Zaraz po zakupie biletu lotniczego, kolejną bardzo ważną kwestią związaną z planowaniem podróży jest rezerwacja noclegu. To zaraz po kosztach transportu jeden z największych wydatków, jaki musimy ponieść w związku, z wyjazdem. Warto więc przed kliknięciem „rezerwuj” zastanowić się co chcemy robić na miejscu? Bo czy jest sens wykupić pobyt na „all inclusive” jeżeli planujemy dużo zwiedzać i większość dnia spędzać poza hotelem? Lub czy warto wybierać ekskluzywny kompleks z basenami i spa jak nie będziemy mieli kiedy z nich korzystać? Czy jeżeli udajemy się przykładowo do Hiszpanii, tylko i wyłączenie w celach wypoczynkowych, to czy jest sens rezerwować nocleg w centrum miasta?


No i na koniec jakże istotna kwestia...czy koniecznie musi być drogo? Nie, większości z nas nocleg kojarzy się ze spaniem w hotelu i faktycznie ta opcja jest jedną z najdroższych. Jest jednak wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić na noclegu. W poniższym artykule postaram się pokazać Ci jak szukać taniego noclegu? Gdzie go szukać, oraz na co należy zwracać uwagę dokonując rezerwacji?


Gdzie szukać noclegu?

 • Korzystaj z wyszukiwarek noclegów

Najbezpieczniejszą i najszybszą opcją jest rezerwacja noclegu za pomocą wyszukiwarek noclegów. Z tej opcji korzysta zdecydowanie największa liczba osób. Daje nam ona możliwość dokonania rezerwacji bez konieczności kontaktu z obiektem noclegowym. W wyszukiwarkach możemy skorzystać z wielu filtrów, które ułatwią nam wyszukiwanie, takich jak: cena, lokalizacja, typ obiektu, ocena gości, udogodnienia czy standard. Warto również korzystać z programów lojalnościowych oraz przywilejów jakie oferują wyszukiwarki swoim lojalnym klientom w postaci zniżek, bonów na przyszłe rezerwacje, darmowych noclegów, dodatkowych usług czy korzystniejszych warunków anulacji rezerwacji.

 • Najpopularniejsze wyszukiwarki noclegów:

-Booking.com - jest pośrednikiem obiektów noclegowych, który za pomocą swojej strony pozwala dokonać rezerwacji.

-Airbnb.pl - posiada w swojej bazie dużo ofert od osób prywatnych tj. wynajem pokoi, apartamentów, domów.

-Wimdu.pl - platforma internetowa służąca do krótkoterminowego wynajmu noclegu od osób prywatnych. Jest alternatywą dla hoteli, hosteli i pensjonatów.

-Kidandcoe.com– platforma internetowa służąca do krótkoterminowego wynajmu miejsca noclegowego dla rodzin z dziećmi.

-Hotels.com - wyszukiwarka działająca na podobnych zasadach jak booking.com


Ważne ! Warto korzystać z kilku wyszukiwarek noclegów jednocześnie, ten sam obiekt może mieć różne ceny na różnych wyszukiwarkach. Po wyszukaniu interesującego nas obiektu warto również wpisać go w google, pokaże nam się wtedy na którym serwisie możemy dokonać rezerwacji w najniższej cenie.

 • Korzystaj z porównywark cen noclegów

Porównywarki cen noclegów pozwalają nam na wyszukiwanie noclegów, oraz jednoczesne porównanie cen na różnych wyszukiwarkach. Kiedy zainteresuje nas nocleg i klikniemy w niego zostaniemy przekierowani na stronę pośrednika, gdzie będziemy mogli dokonać rezerwacji. Podobnie jak w przypadku wyszukiwarek noclegów możemy skorzystać tam z wielu filtrów ułatwiających nam wyszukiwanie: cena, lokalizacja, standard itp.


Najpopularniejsze porównywarki noclegów:

- Trivago.pl - łączy w sobie opcje wyszukiwarki hoteli z porównywarką cen, która ostatecznie w momencie rezerwacji przekieruje nas na witrynę pośrednika np. Booking.com.

- Google – nie jest to do końca porównywarka, ale kiedy wpiszemy nazwę hotelu który nas interesuje zostaną nam pokazane ceny na różnych wyszukiwarkach i w ten sposób można wybrać najtańszą opcję.

- Eholiday - popularna porównywarka cen noclegów w Polsce.

- e-Turysta -druga równie popularna porównywarka cen noclegów w Polsce.

Inne sposoby na znalezienia taniego noclegu

 • Korzystaj z programów lojalnościowych wyszukiwarek internetowych

Przystąpienie do programów lojalnościowych wyszukiwarek internetowych daje wiele przywilejów i zniżek:

- Booking.com –program Genius, do którego można przystąpić po dokonaniu 5 rezerwacji, daje nam 10 – 15% zniżki na wybrane noclegi, możliwość darmowej anulacji rezerwacji, późniejszego wymeldowania, wcześniejszego zameldowania, czy darmowego śniadania.

- Hotels.com - po dokonaniu 10 rezerwacji, daje nam darmowy 11 nocleg, za średnią wydaną kwotę na poprzednie rezerwacje.

- Agoda.com - do niektórych noclegów dodaje vouchery na kwoty, które w przyszłości obniżą wartość kolejnej rezerwacji.

 • Korzystaj z kodów rabatowych

Na wielu blogach znajdziecie linki do kodów rabatowych na rezerwacje dokonane na booking.com 50 zł, lub airbnb.com 100 zł. Z takiej zniżki można skorzystać tylko raz.

 • Podejdź elastycznie do terminu noclegu

Cena za nocleg często jest uzależniona od sezonu, pory roku czy dnia tygodnia. Warto zastanowić się nad wyjazdem poza sezonem, za nocleg na Portugalskim wybrzeżu Algarve zapłacimy mniej we wrześniu czy październiku niż w szczycie sezonu, w sierpniu. Poza sezonem nawet dobre hotele potrafią obniżyć cenę tak, aby zwiększyć obłożenie. Plusów podróżowania poza sezonem oprócz niższych cen noclegów jest co najmniej kilka: jest mniejszy tłok, nie jest tak upalnie choć pogoda w dalszym ciągu dopisuje, jest większy wybór noclegów, tańsze bilety lotnicze. Dni tygodnia również mają wpływ na cenę noclegów zwłaszcza w miastach biznesowych (Frankfurt, Londyn, Bruksela) gdzie taniej zarezerwujemy nocleg w weekend, a zupełnie na odwrót będzie wyglądać sytuacja w turystycznych miastach takich jak (Barcelona, Wenecja czy Rzym) gdzie tańsze noclegi znajdziemy w tygodniu, a droższe w weekend.

 • Podejdź elastycznie do kierunku, w który chcesz się wybrać

Im bardziej popularny kierunek turystyczny, tym ceny noclegów będą wyższe. Zapłacimy również w takim miejscu więcej, w restauracjach za posiłki i napoje, transport czy pamiątki. Jeżeli planujesz wypad do dużego miasta czasem warto rozważyć nocleg na obrzeżach oddalony od centrum, gdzie w niższej cenie możemy otrzymać nocleg o wyższym standardzie (minus stracimy więcej czasu i wydamy na dojazd). Przykładowo za nocleg w przestronnym apartamencie z widokiem na panoramę miasta i dostępnym dla gości „infiniti pool” w Kuala Lumpur zapłaciliśmy tyle, co za malutki pokoik o średnim standardzie w Singapurze. Podobnie było z noclegiem w mniej popularnym turystycznie Amed na Bali, gdzie zapłaciliśmy zdecydowanie mniej za nocleg o wyższym standardzie niż w popularnym kurorcie Nusa Dua.

 • Warto spróbować prosić o zniżkę

Jeżeli jakiś hotel, czy obiekt noclegowy nam się spodoba, warto spróbować skontaktować się z nim bezpośrednio i zapytać o zniżkę. Obiekty płacą prowizję serwisom i wyszukiwarkom rezerwacyjnym za dokonaną rezerwację, więc czasem dokonując bezpośrednio w hotelu taką rezerwację i wcześniej prosząc o zniżkę możemy trochę zaoszczędzić (zwłaszcza w malutkich obiektach). Oczywiście nie zawsze się to sprawdza (a czasem przyniesie odwrotny skutek), ale jeżeli w hotelu pracuje myśląca obsługa to woli dać rabat i dzięki temu przyciągnąć klienta, jednocześnie oszczędzając na prowizji pośrednika i dodatkowo zapewniając obłożenie w obiekcie. Łatwiej o takie zniżki zwłaszcza w okresie kiedy jest mniej gości np. poza sezonem.


Jeżeli możecie zaoferować hotelowi coś w zamian za rabat – warto spróbować! Może robicie świetne zdjęcia, które możecie im potem udostępnić do celów marketingowych? Albo prowadzicie pięknego Instagrama lub fajnego bloga? Skontaktujcie się z działem marketingu upatrzonego hotelu i porozmawiajcie o możliwościach! Ja bardzo często korzystam z właśnie tego typu rabatów.

 • Mieszkaj u osób prywatnych

Jest to znakomita opcja na trochę tańszy nocleg, jednocześnie dająca możliwość poznania lokalnych mieszkańców i ich zwyczajów. W wyszukiwarkach znajdziecie szeroką ofertę wynajmu noclegów w pokojach, apartamentach lub całych domków od prywatnych właścicieli. Jest to wygodna opcja dająca nam wiele swobody zwłaszcza podróżując z dziećmi. W niektórych obiektach jest możliwość korzystania z kuchni i przygotowywania samodzielnie posiłków, co jest kolejnym plusem tego typu noclegów. Często w sąsiedztwie lub na terenie takich obiektów mieszkają ich właściciele, którzy dzielą się z wynajmującymi przydatni wskazówkami, polecają miejsca, których nie znajdziemy w przewodnikach, a czasem także można od nich zakupić lokalne wyroby. Tego typu noclegi najlepiej rezerwować poprzez Airbnb.com, Wimdu czy Kidandcoe.com.

 • Przystąp do programów lojalnościowych sieci hotelowych

Jeżeli często wybieramy noclegi w hotelach. Warto przystąpić do programów lojalnościowych dużych sieci hotelowych takich jak Accore, Hilton czy Radisson, w których bezpłatnie wyrobimy karty członkowskie, na które za dokonane rezerwacje będziemy zbierać punkty, a które w późniejszym czasie możemy wymienić na zniżki, bezpłatne noclegi, czy dodatkowe przywileje (możliwość bezpłatnego upgrade pokoju do wyższego standardu, późniejszego wymeldowania lub wcześniejszego meldunku, powitalnego drinka, zniżek w restauracjach hotelowych, czy darmowego śniadania).


Największe i najpopularniejsze hotelowe programy lojalnościowe:

- Accor Live Limitless – do którego należą hotele : Novotel, Ibis, Mercure, Sofitel ,Raffles, Fairmont, Pullman

- Hilton Honors

- Radisson Rewards

- Hilton Honors


Ważne !! Punkty będą doliczone jedynie kiedy dokonamy rezerwacji bezpośrednio na stronie hotelu, lub jego sieci, nie liczą się tutaj rezerwacje dokonane za pomocą pośredników.

 • Hotelowe pakiety

Wiele hoteli oferuje specjalne pakiety. Najczęściej jest to ich sposób na rozszerzenie zakresu usług z jakich możemy skorzystać. W pakiecie jest trochę taniej, jeżeli zsumujemy poszczególne usługi, jednakże z pewnością znajdą się takie, którymi nie będziemy zainteresowani, typu powitalne wino, płatki róż na łóżku, albo zestaw zabiegów SPA, normalnie może zdecydowalibyśmy się na jeden zabieg, a w pakiecie dostaniemy ich kilka. W większości jest to tylko próba skuszenia nas by wydać pieniądze na coś, z czego normalnie nie planowaliśmy skorzystać. Czasem jednak pakiety mogą się opłacać, ja lubię te gdzie przy zakupie konkretnej ilości noclegów jeden otrzymamy za darmo np.: 2+1, 3+1.

 • Rezerwuj noclegi tylko poprzez pewne systemy rezerwacyjne

Czasem możemy trafić na nieuczciwy obiekt noclegowy, lub przeglądarkę i nasza rezerwacja zostanie odwołana w ostatniej chwili bez podanej przyczyny, zostaniemy oszukani, lub okradzeni z pieniędzy, albo obiekt pobierze wyższą kwotę niż tę którą wcześniej ustaliliśmy. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych i stresujących sytuacji zawsze rezerwuj noclegi tylko za pomocą pewnych systemów rezerwacyjnych.


Zdarzyło nam się podróżując z dużą grupą znajomych zrobić rezerwację gwarantowaną za pomocą booking.com, za którą zapłaciliśmy w momencie dokonywania rezerwacji. Po dojechaniu na miejsce okazało się że obiekt nie dysponuje wolnymi pokojami i nas nie przyjmą. Właściciele obiektu mieli gdzieś całą sytuację. Zadzwoniłam na infolinię booking.com, poinformowałam o zaistniałej sytuacji, oni skontaktowali się z obiektem, aby to potwierdzić. Po godzinie mieliśmy zarezerwowany nocleg alternatywny, o wyższym standardzie, sytuację jedynie komplikował brak dostępnych noclegów w jednym miejscu ze względu na szczyt sezonu. Ale na szczęście udało się znaleźć obiekt, tak abyśmy wszyscy spaliśmy w tym samym miejscu. W tego typu sytuacjach to booking.com odpowiadał za gwarancję rezerwacji, w sytuacji takiej jak nasza mieli obowiązek znaleźć nam nocleg w podobnym standardzie i okolicy, a ewentualną różnicą w cenie obciążyć nieuczciwy obiekt.


Na co należy zwracać uwagę dokonując rezerwacji noclegu?

 • Ukryte / dodatkowe opłaty

Obiekty noclegowe zobowiązane są do wyszczególnienia wszystkich obowiązkowych i dodatkowych opłat, jakie poniesie klient podczas pobytu. Niektóre opłaty mogą być "ukryte" lub napisane mniejszą czcionką, ale znaleźć się powinny. Warto zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu rezerwacji, żeby na miejscu nie okazało się, że nocleg będzie nas kosztował o kilkadziesiąt, lub kilkaset złotych więcej, bo dodatkowo musimy zapłacić za podatek, parking, klimatyzację, wifi, pościel, śniadanie, sprzątanie, późne zameldowanie/wymeldowanie; np. zameldowanie po godzinie 22:00, przykładów mogła bym wymieniać wiele dlatego tak ważne jest zapoznać się z warunkami rezerwacji nim będzie za późno.

 • Podatek miejscowy/opłata klimatyczna

Są to obowiązkowe opłaty, której nie jesteśmy w stanie uniknąć, a którą zobowiązane są pobierać obiekty noclegowe od swoich gości. Ich wysokość jest uzależniona od miasta i wacha się od 0,50 euro do 5 euro za noc za osobę (z reguły dzieci są zwolnione z tej opłaty), choć w dalszym ciągu zdarzają się miasta gdzie nie jest ona wymagana. Taki wydatek choć niewielki może istotnie wpłynąć na koszt noclegu. Przykładowo jadąc w trzy osoby na 7 dni przy opłacie 2 euro wydamy dodatkowo 42 euro.

 • Ocena gości

To chyba najważniejszy czynnik, który pomoże nam wybrać obiekt. Podczas wyszukiwania noclegu za pomocą systemów do rezerwacji lub porównywarek warto ustawić sobie próg punktacji, jeżeli w skali od 1 do 10, to minimum 7, jeżeli w skali (zły, słaby, dobry, bardzo dobry) to minimum dobry. Zawsze zwracam uwagę na opinie gości. Nieraz zdarzyło mi się nie dokonywać rezerwacji ze względu na powtarzające się negatywne opinie gości typu: niedobre śniadanie, brudna pościel, niemiły personel itp..

 • Czy dostępna jest opcja bezpłatnego odwołania rezerwacji?

Podróżując zwłaszcza z dziećmi lub rezerwując z dużym wyprzedzeniem czasowym nigdy nie wiemy, co nam się przytrafi np. zachorujemy, zmienią nam się plany i będziemy zmuszeni odwołać nasz wyjazd, dlatego ważne jest aby mieć możliwość bezpłatnej anulacji, lub zmiany terminu rezerwacji, tak abyśmy nie musieli ponosić kosztów odwołanego noclegu. Bardzo ważne jest pilnowanie daty bezpłatnego odwołania, ponieważ po jej upływie trzeba będzie zapłacić. Najczęściej im korzystniejsze są promocje na rezerwacje, tym mniejsza jest możliwość ich zmiany, lub anulacji.

 • Czy obiekt pobiera kaucję przy zameldowaniu?

Często obiekty noclegowe pobierają przy meldunku kaucję w gotówce lub z naszej karty kredytowej. Ta kwota zostanie nam zwrócona w dniu wymeldowania, po sprawdzeniu przez właściciela stanu pokoju /apartamentu, w jakim go zostawiliśmy. Jest to forma zabezpieczenia, w razie wyrządzonych przez nas szkód (pozbijane naczynia, uszkodzone meble itp.). Najczęściej jest to kwota od 50 do 200 euro, rzadko kiedy zdarza się więcej, ale jednak czasem właściciele mogą przesadzić z kwotą, dlatego uważnie czytajmy warunki rezerwacji, bo jeżeli rezerwujemy obiekt z ofertą bezzwrotna, to możemy się później trochę zdziwić...

A jakie są Wasze sposoby na rezerwowanie tańszych noclegów?

Comments


bottom of page