top of page
Post: Blog2 Post

JAK ZNALEŹĆ TANIE BILETY LOTNICZE?


Bilety lotnicze to niepowtarzalna okazja, by w szybki sposób dotrzeć do interesujących nas miejsc. Zastanawiasz się jak szukać tanich biletów lotniczych? Są na to sprawdzone sposoby !! Sami z nich wielokrotnie korzystamy i większość tych sposobów przetestowaliśmy na własnej skórze. W tym artkule zobaczysz jakie zastosować triki, aby znaleźć tanie loty. Zakup taniego biletu lotniczego to klucz do niedrogich podróży, cena biletu jest jedną z najbardziej znaczących kwestii wpływających na całość wydatków związanych z wyjazdem.


 • Bądź elastyczny z datą wyjazdu.


Cena biletów lotniczych w dużej mierze jest uzależniona od pory roku, świąt, dni tygodnia. Jeżeli masz taką możliwość nie planuj wyjazdów w najpopularniejszych okresach tj.: święta, długie weekendy, kiedy bilety są najdroższe. Tańsze bilety kupicie planując lot w tygodniu, na weekendy z reguły ceny są wyższe. Najważniejsze bądź elastyczny jeśli chodzi o termin lotu, czasem różnica kilku dni może mieć znaczący wpływ na cenę, albo sporo oszczędzisz, albo znacznie przepłacisz.


 • Bądź elastyczny jeśli chodzi o kierunek.


Czasem może trafić Ci się świetna okazja na bilety w całkowicie inny lecz nie mniej ciekawy kierunek niż na wstępie planowałeś. Czemu więc go spontanicznie nie zmienić i zaoszczędzić? Podobnie jak w przypadku wyboru terminu wyjazdu, bądź elastyczny również z kierunkiem. Często bilety do popularnych miejsc pracowniczych takich jak Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja są dużo tańsze niż do popularnych kierunków turystycznych na południu Europy.

 • Wyszukuj lotów w trybie incognito/ prywatnym


Pamiętaj, aby zawsze loty wyszukiwać w trybie incognito! Za każdym razem gdy wchodzisz na jakąkolwiek stronę, czy to wyszukiwarek lotów, czy linii lotniczych zostaje po Tobie ślad w postaci tzw. ciasteczek. Zapamiętany zostaje Twój każdy ruch (jakich lotów szukałeś, w jakich datach i cenach). Szukając lotu w trybie incognito jesteś anonimowy w związku z czym system nie jest w stanie wyłapać, że już szukałeś danego lotu i nie jest realne, aby nagle i niespodziewanie zawyżył cenę biletu.


 • Korzystaj z VPN


Skrót VPN to nic innego jak: Virtual Private Network (z ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Najprościej ujmując jest to przekierowanie twojego sygnału, przez któryś z serwerów znajdujący się „gdzieś” w świecie, a przez to ukrycie twojego właściwego adresu IP. Każdy dostawca internetu, a także jego odbiorca ma przypisane konkretne IP np. Jesteś z Krakowa zatem przeglądając stronę roboty wyszukiwarek, wiedzą, że Ty jesteś z Krakowa. Jeśli logujesz się do VPN zmieniasz adres Twojego IP. Używając VPN i zmieniając swoje połączenie na np. z Meksyku, pomimo, że wciąż jesteś w Krakowie możesz nieco oszukać roboty wyszukiwarek lotów i ceny mogą pokazać Ci się dużo niższe, niż te które sprawdzałeś wcześniej na swoim IP. No bo kto przy zdrowych zmysłach kupuje lot z Krakowa na Bali, będąc w Meksyku?

 • Nie wpisuj właściwej daty lotu.


Jeżeli chcesz sprawdzić z ciekawości ceny biletów planując swoją podróż, to staraj się nie wpisywać konkretnych terminów, które Cię interesują. Czasem lepiej wpisać datę, tydzień, lub miesiąc późniejszą i później cofnąć w wyszukiwanych rezultatach. Wpisując konkretne daty roboty wyszukiwarek odnotowują, że chcecie lecieć np. 15 maja do Lizbony więc po kilku sprawdzeniach zakładają, że zależy wam na tym terminie, więc możecie dostać cenę nawet o kilkaset złotych wyższą, bo widzą, że na tym konkretnym terminie Wam zależy.


 • Korzystaj z ofert tanich linii lotniczych


Tanie linie lotnicze jak sama ich nazwa wskazuje są tańsze od zwykłych linii, co nie oznacza że są gorsze. Taniość tych biletów polega na tym, że bilet składa się z ceny podstawowej samego biletu, a dodatkowe usługi dokupujemy w zależności od potrzeb. Tanie linie lotnicze zarabiają na dodatkowych usługach takich jak: większy limit bagażu, posiłki i napoje, możliwość pierwszeństwa wejścia na pokład, możliwość wyboru miejsca w samolocie, ubezpieczenie, odprawa na lotnisku. Za te wszystkie rzeczy musimy dodatkowo zapłacić. Dlatego przed zakupem biletu warto sobie porównać cenę ze zwykłymi liniami lotniczymi, bo jeżeli dokupimy dodatkowy bagaż, lub inne usługi cena może okazać się podobna, a czasem nawet wyższa. Nie zawsze to, co tanie w nazwie jest faktycznie tanie. Niekiedy warto wyjść poza schemat i zajrzeć do renomowanych przewoźników, którzy od zawsze kojarzyli się nam z wysokimi cenami. Świat się zmienia i linie tradycyjne również muszą za nim nadążać. Walka o klienta trwa. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie zrezygnować z tych wszystkich udogodnień i zmieść się do bagażu podręcznego, można podróżować naprawdę tanio. Różnica może być również znacząca przy wyborze lotniska, na którym wylądujemy często tanie linie mają lotniska w sąsiednich miejscowościach (Hiszpania-Girona, Paryż- Beauvais, Londyn – Luton) gdzie koszty dojazdu do centrum mogą mieć znaczący wpływ na ogół wydatków.

 • Szukaj tanich lotów z kilkutygodniowym wyprzedzeniem


Duże linie lotnicze takie jak: Emirates, Lufthansa, KLM itp. najkorzystniejsze oferty cenowe dają na 3-6 miesięcy przed planowanym wylotem, najczęściej im bliżej terminu wylotu ceny rosną w górę. Tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair, EasyJet) najlepsze oferty mają zazwyczaj z 2-4 miesięcznym wyprzedzeniem. Nie są to reguły i czasem może zdarzyć się wyjątki w ofercie, nie mówiąc o „last minute”, ale to zupełnie inna bajka.


 • Szukaj okazji „last minute” bezpośrednie czartery


Często biura podróży na kilkanaście a czasem a nawet kilka godzin przed wylotem robią super promocje na bilety „last minute” Duże biura podróży dla swoich klientów wykupują całe czartery, jednak często zdarza się, że zostaje kilka wolnych miejsc, wówczas biura sprzedają je po kosztach. Jest to świetna opcja na naprawdę tani lot, z której sami często korzystamy. Warto przeglądać zakładki bilety czarterowe takich biur jak: Rainbow, Itaka, czy Tui. Jeżeli widzisz, że latają do jakiejś destynacji, która Cię interesuje sprawdź daty wylotów i jeżeli masz możliwość spontanicznego wyjazdu na ostatnią chwilę czekaj na okazję.

 • Bądź elastyczny jeśli chodzi o lotnisko wylotu


Czasem wybór innego lotniska niż to do którego mamy najbliżej może również mieć wpływ na cenę biletu. Dlatego warto rozważyć inne lotniska np. mieszkając w Krakowie sprawdzić ceny biletów z: Katowic (Pyrzowice), Wrocławia, czy Warszawy. Alternatywą mogą również okazać się lotniska ościenne z granicą Polski: Berlin, Praga, Lwów, Budapeszt. Porównuj ceny biletów lotniczych i postaraj się wybrać te lotniska, z których loty okażą się najtańsze.

My akurat ostatnio staramy się odchodzić od tej zasady i podróżując z dzieckiem stawiamy na wygodę. To, że znajdziemy tańsze bilety o 100-200 zł nie jest w stanie nam zrekompensować zmęczenia związanego z dojazdem, straconym czasem i dłuższą podróżą, oraz dodatkowymi kosztami jak np. parking.

 • Zapisz się do programów lojalnościowych sojuszów lotniczych


Programy lojalnościowe linii lotniczych to okazja do darmowych biletów lotniczych, upgrade’u do wyższej klasy, dodatkowego bagażu, odprawy na stanowisku dla klasy business bez czekania w kolejce, czy wejścia do saloników VIP, gdzie w spokoju, wygodnie można czekać na swój lot. Praktycznie wszystkie linie lotnicze należą do jakiegoś sojuszu. Największe z nich to: Star Alliance, OneWorld i SkyTeam.

Sami często korzystaliśmy z tej opcji i związanych z nią korzyści, w tym darmowych lotów również dla osób nie będących członkami programu. Wystarczy, że tylko jedna osoba zapisze się do programu, zbierze odpowiednią ilość punktów, a jej partner/znajomy będą mogli skorzystać np. z darmowego lotu. Zasada jest prosta im więcej przelecianych kilometrów (mil) tym więcej zbiera się punktów. Jeżeli chcecie zbierać takie punkty warto przy zakupie biletów lotniczych starać się wybierać przewoźników zrzeszonych w tym samym sojuszu, dzięki temu szybciej uzbieracie więcej punktów.


 • Korzystaj z wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych


Szukanie tanich lotów za pomocą wyszukiwarek lotniczych jest jedną z najpopularniejszych opcji, z której sami najczęściej korzystamy. Dużym plusem jest to, że system wyszukuje bilety u różnych przewoźników i porównuje różne oferty, w różnych kombinacjach. Często ceny pomiędzy wyszukiwarkami nawet na te same loty potrafią się znacząco różnić, dlatego przed zakupem warto skorzystać z kilku. My najczęściej wyszukujemy loty za pomocą: Tanie loty, SkyScanner, Momondo.pl, Flipo.pl, Fly google, lub Kayak.pl

 • Korzystaj z serwisów wyszukujących tanie loty


Jest to znakomita opcja dla osób, które nie mają czasu samodzielnie wyszukiwać tanich lotów, lub nie posiadają takich umiejętności. My sami czasem korzystamy z tych wyszukiwarek, najczęściej z : mlecznepodróże.pl, wakacyjnipiraci.pl, fly4free.pl lub lotter.pl. Strony te stale zamieszczają różnego rodzaju okazje cenowe na loty, podają informacją skąd i dokąd polecimy, oraz za ile, czasem dają propozycję noclegu i dodatkowych usług, które złożą się na praktycznie gotową kalkulację waszego wyjazdu. Minus jest taki, że wiele osób obserwuje te strony i bilety szybko znikają, więc trzeba szybko się decydować, czasem w zaledwie kilka godzin oferta znika (pula promocyjnych biletów jest dość ograniczona, a chętnych sporo), termin/ terminy są sztywne więc nie każdy może sobie pozwolić na taki spontaniczny wyjazd.

 • Kupuj bilety z „pierwszej puli”


Promocje oferowane przez nowych przewoźników na rynku, lub przy otwarciu nowych kierunków potrafią być super atrakcyjne. Nie ma tutaj czasu na długie zastanawianie, trzeba kupować bo takie okazje szybko się kończą. Jest to znakomita forma rozpromowania nowego kierunku.


 • Korzystaj z lotów multicity


Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza jeżeli planujesz dużo się przemieszczać, a nie lecisz tylko z punktu a, do b. Bilet multicity to nic innego jak bilet łączony, przykładowo wylatujesz z Krakowa do Bangkoku odwiedzając po drodze Singapur, a w drodze powrotnej wylatujesz z innego miejsca np. z Dżakarty. Daje Ci to wiele swobody, że nie musisz wracać do tego samego punktu gdzie startowałeś. Loty multicity można znaleźć za pomocą wyszukiwarek tanich lotów, lub bezpośrednio na stronach linii lotniczych.


 • Zapisz się do listy mailingowej linii lotniczych oraz wyszukiwarek.


Aby nie przegapić ciekawych ofert warto zapisać się do listy mailingowej konkretnej linii lotniczej. Dzięki temu to nie Ty będziesz wyszukiwał okazji, tylko zostaniesz o nich powiadomiony. Dodatkowo można dodać alerty, czyli powiadomienia na interesujących Cię trasach (jeżeli bilety będą dostępne w interesującej Cię cenie otrzymasz powiadomienie). Strony internetowe takie jak: Airfare, Watchdog, CheapAir.com, czy polska wersja skyscanner.pl ułatwiają znalezienie najlepszych ofert. Możesz skorzystać z ich alertów cenowych. Na czym to polega? Wprowadzasz interesujący cię kierunek, a administratorzy tych stron powiadomią cię, gdy tylko pojawi się adekwatna promocja lotnicza.

 • Obserwuj wyszukiwarki lotów i linie lotnicze w mediach społecznościowych


Linie lotnicze, oraz wyszukiwarki lotów bardzo często umieszczają na swoich fanpage’ach informacje o aktualnych promocjach, ofertach “last minute”, konkursach, a nawet specjalnych zniżkach dla fanów. Trzeba mieć jednak sporo szczęścia, bo oferty na tanie loty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Warto śledzić także promocje lotnicze na profilach Fly4free, czy MlecznePodróże — znajdziemy tu propozycje na tanie loty, oraz tanie wakacje. Tutaj również sprawdza się zasada „im wcześniej, tym lepiej”, ponieważ promocyjne oferty bardzo szybko się rozchodzą.


 • Wyszukuj loty poprzez wyszukiwarki linii lotniczych


Jest to chyba najbardziej oczywista opcja lecz bardzo czasochłonna. Rzadko z niej korzystamy, wolimy wyszukiwać loty za pomocą wyszukiwarek lotniczych. Często, co może okazać się dziwne, tańsze połączenie znajdziemy za pomocą wyszukiwarki, niż bezpośrednio na stronie linii lotniczych. Z tej opcji opłaca się skorzystać jedynie, kiedy wiemy, że mają jakąś super promocję np. szalone środy w LOT.


 • Upewnij się, czy nie płacisz za rezerwację przez telefon


Kiedy liczy się szybkość, zakupy przez telefon to świetne rozwiązanie. Niestety, niektóre linie lotnicze wprowadzają dodatkowe opłaty za dokonywanie rezerwacji przez telefon. Opłata może wynosić nawet 50 dolarów! Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że nie ponosisz dodatkowych kosztów.


 • Uważaj na przewalutowania


Uważaj na przewalutowania, które mogą znacznie podnieść cenę biletu. Pamiętaj, że jeśli masz konto w złotówkach, a faktyczna cena jest w euro to bank najpierw przewalutuje Ci pieniądze na USD po kursie Master Card, a następnie przewalutuje po kursie bankowym na Euro. Warto zatem bacznie obserwować i zawsze wybierać walutę, w której mamy konto bankowe, lub używać karty walutowej (np. Revolut, gdzie w każdej chwili możemy wymienić środki na potrzebną nam walutę po korzystnym kursie)


 • Wybieraj poranne i nocne loty


Okazuje się, że najtańsze bilety lotnicze upolujemy we wczesnych godzinach porannych, oraz podczas nocnych lotów. Większość osób nie lubi jednak zrywać się wczesnym rankiem i spieszyć na lotnisko, czy też zarywać nocy z powodu podróży. A szkoda, bo to najbardziej przyjazna opcja dla naszego portfela.

My najczęściej kupujemy bilety bezpośrednio na stronach tanich linii lotniczych, korzystamy z wyszukiwarek tanich lotów, lub kupujemy w okazyjnych cenach bilety na bezpośrednie czartery „last minute”, choć w tej ostatniej opcji czasu na organizację wyjazdu mamy niewiele (może to być zaledwie kilka godzin przed wylotem) to cena za bilet potrafi zrekompensować wszelkie niedogodności. Jednak gwarantuję Wam, że wszystkie powyższe sposoby działają i pozwolą Wam zaoszczędzić często niemałą kwotę w budżecie wyjazdu.


Jakie są Twoje sposoby na tanie latanie? Z chęcią poznam Wasze opinie poniżej.

1 Comment


Dominik Łaguz
Dominik Łaguz
Nov 29, 2023

Super teraz już wiem jak znaleźć tanie bilety lotnicze

Like
bottom of page