top of page
Post: Blog2 Post

JARMARK BOŻONARODZENIOWY WE WROCŁAWIU. NAJPIĘKNIEJSZY JARMARK W POLSCE!


Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Wrocławski Rynek po raz dziewiąty stał się tłem bajkowej scenerii jarmarku bożonarodzeniowego. Przez ponad miesiąc wrocławski rynek, ale także Plac Solny, ulica Świdnicka, oraz ulica Oławska przesiąknięte są świąteczną atmosferą, oraz bajkowymi dekoracjami, które co roku przyciągają tysiące turystów i mieszkańców. Pośród pachnących lasem choinek, tysięcy kolorowych światełek, aromatu grzanego wina, smażonych kiełbasek, czekoladowych pierników i drewnianych straganów na odwiedzających czeka wiele atrakcji.


O tym, że Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych jarmarków w Polsce i Europie wspominałam już nie raz. Doceniony został także przez Amerykański serwis „The Huffington Post” i niemiecki dziennik "Die Welt", które uznały wrocławski jarmark bożonarodzeniowy za jeden z najładniejszych w Europie. Wrocławski jarmark znalazł się obok tak wspaniałych i historycznych jarmarków, jak organizowany od 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji, słynny jarmark we Frankfurcie, czy w Norymberdze. Natomiast popularny niemiecki dziennik "Die Welt" uznał wrocławski jarmark za jeden z pięciu najpiękniejszych w Europie.


Wrocław może być dumny, że stworzył jarmark, który nie wypada blado przy najpiękniejszych na świecie. Może wrocławski jarmark nie jest jeszcze tak znany, ale jest nie mniej piękny i nastrojowy od tych najsłynniejszych w Europie. Wiedeń, Praga, słynne niemieckie jarmarki, Budapeszt mają obecnie piękną konkurencję, która aż miło patrzeć jak rozwija się i rozrasta z roku na rok. Ciesząc się przy tym stale rosnącą popularnością. Jeżeli lubicie atmosferę jarmarków bożonarodzeniowych, to koniecznie musicie odwiedzić Wrocławski!

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmarki Bożonarodzeniowe, od czego zaczęła się tradycja?

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych i sięga okresu późnego średniowiecza. Pierwszy jarmark świąteczny odbył się w Wiedniu w 1294 roku, natomiast w 1310 roku odbył się w Monachium pierwszy jarmark w Niemczech. Niegdyś wyglądały one zupełnie inaczej. Początkowo trwały tylko jeden dzień, a ich celem było zaopatrzenie ludności w rzeczy potrzebne na święta. Wraz ze wzrostem ich popularności, oraz upływem lat, stawały się one coraz dłuższe i bardziej okazałe. Ich asortyment stopniowo poszerzał się o ręcznie wytwarzane przetwory, produkty i zabawki. Od pierwszej połowy XX wieku jarmarki zaczęły pojawiać się w całej Europie. Dzisiaj podczas jarmarków są sprzedawane lokalne specjały, tradycyjne rękodzieła i ozdoby świąteczne. Oczywiście nieodłącznym elementem są również różnego rodzaju potrawy, oraz grzane wino.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Mało osób o tym wie, ale Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy również ma długą tradycję. Bowiem pierwszy jarmark we Wrocławiu odbył się już w XVI wieku, a od kilku lat jego tradycja jest przywracana. Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy zaczynał dość skromnie i stopniowo się rozrastał, dzisiaj jest to aż 180 straganów, które zajmują większą część Rynku, Plac Solny, oraz fragment ulicy Świdnickiej i Oławskiej. Wzorowany jest na niemieckich jarmarkach, co rzuca się tak naprawdę od razu w oczy. Większość straganów i zabudowań, w tym wiatrak z trzykondygnacyjną szopką, pochodzą właśnie z Niemiec. A trzykondygnacyjna budowla postawiona na Placu Solnym przypomina typowy bawarski domek.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2022.

Atrakcje dla dzieci, ale także dla dorosłych!

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy, to moim zdaniem najlepszy jarmark w Polsce dla rodzin z dziećmi. Atrakcji znajdziecie tam bez liku– zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. Choć starajcie się unikać jarmarku w weekendy, bo jest tam naprawdę duży tłok! A jakie atrakcje dla dzieci czekają na jarmarku bożonarodzeniowym we Wrocławiu przeczytacie poniżej.

 • Krasnal Prezentuś

Wrocławskie krasnale to jeden z charakterystycznych elementów miasta. Jest jednak jeden krasnal, który pojawia się tylko raz w roku właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. To Wrocławski Krasnal Prezentuś. Warto rozglądać się za nim, gdyż trzykrotne dotknięcie jego czapeczki sprawia, że spełniają się wszystkie świąteczne życzenia. My w tym roku spotkaliśmy go tuż pod choinką.

 • Bajkowy lasek

Niesamowicie bajkowe miejsce, na terenie którego znajduje się: świąteczny wiatrak, karuzela, mini kolejka górska, domki z postaciami z bajek, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzają wszystkie maluchy do iście baśniowego świata. Nie mogliśmy oderwać od nich Lelci. Jest też dwupoziomowy domek Mikołaja i elfów. Możemy w nim prześledzić historię otrzymania prezentu od samego początku, czyli od momentu otrzymania przez Świętego Mikołaja listów z prośbami, aż po wysyłkę podarunków.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

 • Kraina Krasnali i Reniferów

To miejsce znajdziecie tuż przy ogromnej wrocławskiej choince. Tam prym wiodą sanie z zaprzęgiem reniferów, przy którym każdy robi sobie zdjęcie, Domek pod Krasnalem, Grzybek Krasnala, Krasnal Prezentuś, Kuźnia Kowala, skrzynka na listy do Świętego Mikołaja, oraz kolorowa karuzela „Rudolf i przyjaciele”.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 • Karuzele

Dużą popularnością, i to nie tylko wśród najmłodszych, cieszą się karuzele. Na jarmarku znajdziemy ich kilka. Do wybory mamy:

- Kolejka górska „Santa Express”, znajduje się zaraz obok pręgierza. Przeżycie małego dreszczyku emocji kosztuje 15 zł za osobę, nie ma zniżek dla dzieci.

- Karuzele dla dzieci z samochodami i postaciami z bajek przy fontannie na Rynku, oraz pod pręgierzem. W przypadku pierwszej zapłacimy 12 zł za bilet dla jednej osoby, lub 40 zł dla czterech. Bilet na karuzelę pod pręgierzem kosztuje 10 zł za osobę.

- Kolorowa karuzela „Rudolf i przyjaciele”, za przejażdżkę zapłacimy 15 zł. Atrakcja znajduje się zaraz przy wejściu z Rynku na pl. Solny.

 • Domek dla dzieci

Domek dla dzieci to nowość, ustawiona na Placu Solnym. Z zewnątrz przypomina on inne drewniane domki, choć jest znacznie bardziej kolorowy. Za to po przejściu jego progu czeka moc atrakcji. Zarówno najmłodsi jak i dorośli mogą w nim spróbować swoich sił na torze przeszkód. Powiem, że to znakomita zabawa. Cena za wstęp: dorośli 25 zł, dzieci 20 zł.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 • Choinka

Oczywiście na jarmarku zachwyca również ogromna sztuczna choinka, która co roku prezentuje się w całkowicie innej odsłonie.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 • Brama Zakochanych, przy ulicy Świdnickiej

Sporo zakochanych staje pod jemiołą w tym miejscu i raczy się całusami.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 • Plac Solny

Znajduje się na nim trzy poziomowy domek w Bawarskim stylu z tarasem widokowym, z którego możemy podziwiać jarmark i wrocławskie kamieniczki z góry, popijając przy tym gorącego grzańca w kubkach – bucikach.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Nowością w 2022 roku są „fotodomki” i "fotokubki", w których można wykonać pamiątkowe fotografie.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Gdzie znajduje się jarmark świąteczny we Wrocławiu?

Jarmark bożonarodzeniowy znajduje się na:

 • Rynku (pierzeja południowa, wschodnia i północna),

 • Plac Solnym,

 • Ulicy Świdnickiej (od rynku do przejścia podziemnego),

 • Ulicy Oławskiej(od rynku do ul. Szewskiej).

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Co można zjeść na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu?

Oferta gastronomiczna na wrocławskim jarmarku jest bardzo ciekawa i dość urozmaicona. Do wyboru, do koloru… Są potrawy lokalne, ale także popularne w innych krajach. Pośród smaków i aromatów możecie skosztować min.: góralskie oscypki z żurawiną, chleb ze smalcem, pierogi, bigos, golonkę, dania z grilla, alzackie podpłomyki, węgierskie langosze, oraz pieczone kasztany. Nie zabraknie świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie, owoców suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, hiszpańskich pączków churros, tureckiej baklavy, węgierskich, kołaczy, świątecznych pralin i pierników. Można by wymieniać jeszcze długo. Jeśli lubisz jeść i delektować się różnymi smakami, śmiało polecam wybrać się na jarmark do Wrocławia, chociaż wiadoma jak w przypadku tego typu miejsc, ceny nie należą do najniższych.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Na pierzei północnej Rynku już po raz drugi została utworzona strefa pod hasłem „Wrocław Społecznie i Lokalnie”, w której – dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – prezentują się certyfikowani wystawcy Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. W drewnianych domkach można znaleźć manufakturę regionalnych wyrobów z Dolnego Śląska. Znajdują się tam między innymi wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury sery i wędliny, a także miody z dolnośląskich pasiek i pierniki.

Wszystkie te pyszności można popić aromatycznym grzańcem. To jeden z moich faworytów na jarmarkach świątecznych! Do wyboru mamy kilka wariantów smakowych, w tym brzoskwiniowe i śliwkowe, oraz gorącą czekoladę, lub rozgrzewającą herbatę. Grzańce są podawane w uroczych kubeczkach w kształcie małych bucików, za które płaci się zwrotną kaucję w wysokości 20 zł. Polecam zostawić sobie kubeczki-buciki, jako oryginalną pamiątkę z jarmarku. Ja w swojej kolekcji mam już 5 takich bucików z poprzednich lat. Pamiętajcie żeby mieć ze sobą gotówkę! Na większości straganów nie ma możliwości płacenia kartą.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Co warto kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu?

Świąteczny jarmark we Wrocławiu jest największym jarmarkiem w Polsce z ponad 180 domkami, w których można kupić prezenty dla najbliższych, oraz pamiątki. A wybór jest ogromny. Znajdziesz na nim: ręcznie malowane bombki i inne świąteczne ozdoby, oraz dekoracje, wyroby rzemieślnicze, kolorowe pierniki, nalewki, wina, miody i konfitury, ceramikę i rzeźby, biżuterię, ręcznie robione zabawki, akcesoria dla dzieci z serii hand made, naturalne kosmetyki, wyroby haftowane, swojski chleb, tradycyjne wędliny i sery, kawy, herbaty z różnych stron świata, oraz pamiątki z Wrocławia: widokówki, magnesy, figurki krasnali itp. I wiele, wiele więcej. Oferta jarmarku jest naprawdę bogata, i ciężko wszystko wymienić.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Kiedy odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu w 2022 roku?

W tym roku jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu odbywa się od 18 listopada do 31 grudnia 2022 roku.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

W jakich godzinach otwarty jest jarmark we Wrocławiu w 2022 roku?

Codziennie od godziny 10:00 do 21:00.

Program atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego 2022:

 • 18.11.2022

godz. 10:00 – Otwarcie stoisk

godz. 18:00 – Oficjalne otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 • 06.12.2022

godz. 17:00 – Koncert zespołu KrzKaśki

godz. 17:30 – Przybycie św. Mikołaja

godz. 18:00 – Oficjalne rozświetlenie choinki i iluminacji miejskich.

 • 18.12.2022

godz. 14:00 – 19:00 – Wizyta Wawel Truck

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Funkcjonowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra:

 • 24 grudnia 2022 r. (Wigilia) – Jarmark jest nieczynny,

 • 25 grudnia 2022 r. (pierwszy dzień Świąt) – Jarmark jest nieczynny,

 • 26 grudnia 2022 r. (drugi dzień Świąt) – Jarmark otwarty w godzinach od godz. 13:00 do 21:00,

 • 31 grudnia 2022 r. (Sylwester) – domki przemysłowe – sprzedaż do godz. 17:00, wybrane stoiska do godz. 3:00 (1 stycznia 2023 r.).

Kiedy najlepiej wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu?

Jarmarki w Polsce są bardzo popularne, a jarmark we Wrocławiu jest jednym z najpopularniejszych. Jeżeli mogłabym doradzić to najlepiej odwiedzić jarmark w ciągu tygodnia. W weekendy na jarmarku panuje duży tłok, a im bliżej świąt, tym jest gorzej. Najmniej ludzi spotkacie w tygodniu zaraz po otwarciu jarmarku, czyli od godziny 10:00. Po zmroku jarmark również prezentuje się magicznie, bo wszystko się świeci i panuje niesamowita atmosfera. Jednak ludzi jest w tym czasie najwięcej.

Jak dojechać na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu?

Jarmark zlokalizowany jest na wrocławskim rynku, w samym sercu Wrocławia. Rynek (pierzeja południowa, wschodnia i północna), ul. Świdnicka (od przejścia podziemnego do Rynku), ulica Oławska (od ul. Szewskiej do Rynku), Plac Solny. W szybki i łatwy sposób na Jarmark można dojechać tramwajem, autobusem, lub samochodem.


Comments


bottom of page