• Marta Burzyńska

PRZEWODNIK - JORDANIA INFORMACJE PRAKTYCZNE


Jordania to niezwykle ciekawy kraj, który turystom ma wiele do zaoferowania. Planujesz samodzielną podróż do Jordanii i nie wiesz jak się za to wszystko zabrać? W głowie kłębi Ci się sporo pytań, na które szukasz odpowiedzi. Zastanawiasz się kiedy jechać do Jordanii czy jest tam bezpiecznie, czy potrzebna jest wiza. Jak najlepiej przemieszczać się po kraju, czy wynająć samochód, a może lepiej korzystać z lokalnego transportu? Czy jest tam drogo, jaką walutę ze sobą zabrać, gdzie nocować? Takie pytania też często nas trapią, dlatego zebrałam w jednym miejscu wszystkie informacje, na bazie własnych doświadczeń, które ułatwią podróż do tego pięknego kraju. Mam nadzieję, że ten post pomoże zorganizować wymarzone wakacje w Jordanii, tak aby podróż ta nie była zaskoczeniem. Znajdziesz w nim wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wizytą w Jordanii!


Jordania przewodnik:

1. Jak dostać się do Jordanii

Do Jordanii możemy dostać się na kilka sposobów:

 • Samolotem

Najpopularniejszym i niedrogim sposobem, aby dostać się do Jordanii jest lot samolotem. Lot trwa ok 4 godzin. Obecnie do Jordanii bezpośrednio dolecimy tanimi liniami lotniczymi Ryanair do międzynarodowego portu lotniczego Queen Alia International Airport w Ammanie. Samoloty Ryanair z polski wylatują z lotnisk w Krakowie, Poznaniu, oraz Warszawie-Modlin. Bardzo często można znaleźć bilety w atrakcyjnych cenach, my za bilety w obie strony dla 3 osób z jednym bagażem zapłaciliśmy 430 zł. Niestety obecnie nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Akaby, na południu Jordanii.

 • Pieszo

Alternatywną opcją na dostanie się do Jordanii jest lot tanimi liniami lotniczymi Ryanair i Wizzair z Krakowa, Katowic, Poznania lub Warszawy do Ejlatu, lub Tel Awiwu w Izraelu, lub LOT-em do Tel Awiwu i przekroczenie pieszo granicy. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie lepiej wybrać lot do Ejlatu niż Tel Awiwu, łatwiej, taniej i szybciej można dostać się do Jordanii. Pomiędzy Izraelem, a Jordanią znajdują się trzy piesze przejścia graniczne:

 • King Hussein Bridge/Allenby – przejście graniczne na zachodzie,

 • Yitzhak Rabin/Wadi Araba –przejście graniczne na południu,

 • Rzeka Jordan (Jordan River/Sheikh Hussein) –przejście graniczne północy.

Najpopularniejsze przejście graniczne pomiędzy Eilatem, a Aquabą, można przekraczać pieszo, w samochodzie, lub autobusie. Nie możemy tej granicy przekraczać wynajmowanym samochodem. Trzeba też pamiętać, że przejście to nie jest czynne całą dobę. Na chwilę obecną przejście to jest otwarte od niedzieli do czwartku w godzinach 6:30 – 20:00 oraz piątki i soboty w godzinach 8:00- 20:00. Dodatkowo na przejściu przy wyjeździe z Izraela należy opłacić podatek wyjazdowy, który wynosi 110 NIS +opłata manipulacyjna 5 NIS/os (podchodząc do okienka w kilka osób, płacimy tylko jedną opłatę manipulacyjną). Po stronie jordańskiej, przy przekraczaniu tego przejścia granicznego obowiązuje podatek wjazdowy w wysokości 10 JOD, płatny tylko wtedy, jeżeli w Jordanii planujemy spędzić mniej niż przynajmniej 3 noce (lepiej zapłacić, przy wjeździe, gdyż przy wyjeździe doliczą kolejne opłaty manipulacyjne).


Pamiętaj jednak, by w Twoim paszporcie nie została wbita pieczątka izraelska. W przeciwnym wypadku w przyszłości możesz mieć problem z wjazdem do krajów nieuznających Izrael, np. Libanu, czy Iranu. Co prawda już od dobrych kilku lat nie wbija się pieczątki izraelskiej do paszportu, a zamiast tego jest dawana karteczka, po której później w paszporcie nie ma śladu, ale jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony i warto na wszelki wypadek zwrócić uwagę.


2. Jak dotrzeć z lotniska do centrum Ammanu?


Jak w przypadku większości lotnisk na świecie Międzynarodowy Port Lotniczy Queen Alia położony jest w sporej odległości od centrum miasta. Znajduje się około 16 km na południe od Ammanu tuż przed miastem Al Jizah. Dotrzeć do centrum możesz na tak naprawdę na dwa sposoby:

 • Taksówka

Najszybsza opcja, najbardziej komfortowa, ale niestety najdroższa. Przejazd taksówką z lotniska do centrum Ammanu oscyluje w granicach 15 – 20 JOD. Warto przed rozpoczęciem kursu uzgodnić cenę z taksówkarzem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

 • Autobus Airport Express Buses

Opcja wolniejsza i mniej komfortowa, ale za to tańsza. Przejazd kosztuje około 3.50 JOD, za osobę. Bilet autobusowy możesz kupić jedynie za gotówkę w kiosku, który znajduje się naprzeciwko wyjścia z lotniska.Autobusy odjeżdżają co pół godziny pomiędzy 06:00 - 17:00 i po godzinie 17:00 raz na godzinę, przez całą noc. Przystanek Express Bus znajduje się poza budynkiem terminalu. Czas dojazdu do/z lotniska do dworca autobusowego Tabarbour w Ammanie zajmuje około 45-60 minut. Tam najlepiej złapać taxi i dostać się do wskazanego przez nas miejsca. Na dworcu musicie liczyć się z grupką taksówkarzy, którzy bardzo chętnie zawiozą Cię gdzie tylko zechcesz... o ile cię stać😊. Warto odejść od nich kilkadziesiąt metrów i dopiero tam złapać taxi.

3.Wiza do Jordanii


Aby wjechać do Jordanii Polacy potrzebują wizy. Warunkiem jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie potrzebujemy do jej uzyskania żadnych dodatkowych dokumentów. Wizy turystyczne on arrival uprawniające do jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii wydawane są na okres 30 dni i kosztują 40 JOD. Można je kupić na lotniskach i na większości lądowych przejść granicznych, z wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Jeśli po przyjeździe do Jordanii zapragniesz zostać tam dłużej, wizę można przedłużyć do 3 miesięcy na dowolnym posterunku policji, ale wiąże się to z wieloma formalnościami. Absolutnie nie powinniście pozostawać w Jordanii, ani dnia dłużej bez przedłużania wizy, grozi za to wysoka kara finansowa wynosząca 1500 JOD za każdy dzień.


Dobrym rozwiązaniem, pozwalającym nie tylko ominąć wymóg wizowy ale i zaoszczędzić trochę pieniędzy jest wykupienie przed przylotem Jordan Pass, jest to połączenie wizy z biletem wstępu do ok. 40 atrakcji turystycznych kraju, w tym słynnej Petry. Cena Jordan Pass zależy od tego, na ile dni chcesz wybrać się do Petry. Jordan Pass dostępny jest w 3 wariantach:

 • 70 JOD z opcją jednodniowego zwiedzania Petry ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)

 • 75 JOD z opcją dwudniowego zwiedzania Petry ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu) – najbardziej polecam

 • 80 JOD z opcją trzydniowego zwiedzania Petry ( 30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)


Szczegółowe informacje oraz warianty tego rozwiązania przedstawione są na stronie - www.jordanpass.jo – płatność odbywa się online. Co ważne, Jordan Pass nieużywany ważny jest przez 12 miesięcy od zakupu, ale automatycznie wygaśnie po 2 tygodniach od pierwszego zeskanowania w pierwszej atrakcji turystycznej. Zwolnieni z opłat za wizę turystyczną wjazdową przy zakupie Jordan Pass, są turyści spędzający minimum trzy noce (4 dni) w Jordanii, jeśli nie spełnimy tych wymogów przy wylocie będziemy musieli opłacić normalnie wizę plus karę 1,5 JOD za każdy dzień.


Jeśli potrzebujecie wizę uprawniającą do wielokrotnego wjazdu lub planujecie przekraczać granicę w most Allenby Bridge musicie wcześniej odwiedzić ambasadę Jordanii. Niestety w Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa znajduje się w Berlinie.


Istnieje także możliwość otrzymania wizy do Jordanii za darmo! Przekraczają granicę w Akabie lub po przylocie do Ammanu zgłaszacie chęć skorzystania z bezpłatnej wizy w Akabie. W przypadku tej opcji musimy odwiedzić biuro Aqaba Special Economic Zone, w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy i uzyskać odpowiednie zaświadczenia. Jest jeszcze jeden warunek aby w tym wypadku wiza była bezpłatna, mianowicie musicie spędzić w Jordanii przynajmniej 3 dni i 2 noce. W przeciwnym razie przy wyjeździe będziesz musiał dokonać opłaty wizowej. Ponadto w Jordanii obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, który opłacany jest tylko przez osoby przekraczające graniczne przejścia lądowe. Aktualnie podatek wyjazdowy wynosi 10 JOD.

4. Jordania koronawirus – jakie są warunki wjazdu?


Podróżni przylatujący z Polski do Jordanii zobowiązani są do:

 • Posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego na max. 72 godz. przed przylotem do Jordanii. Okazanie negatywnego wyniku testu jest warunkiem wpuszczenia na pokład samolotu przylatującego do Jordanii i jest sprawdzany przed wejściem na pokład samolotu. Dzieci poniżej 5 lat są zwolnione z wykonywania testów.

 • Po przylocie na lotnisku przeprowadzenia kolejnego testu RT-PCR, koszt to 28 JOD (około 150 PLN). Z obowiązku wykonania testu na lotnisku zwolnione są osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19. Opłatę za test należy uiścić po zarejestrowaniu się na stronie www.registration.questlabjo.com (akceptowane karty Visa lub Mastercard), nie ma możliwości opłacenia testu na lotnisku.

 • Rejestracji na portalu www.visitjordan.gov.jo, wygenerowanie kodu QR, który należy mieć przy sobie podczas podróży w celu okazania na lotnisku. Rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich podróżnych, również osób zaszczepionych.

 • Posiadania ubezpieczenia obejmującego zakres leczenia COVID-19.

 • Są to warunki jakie należało spełnić jak my lecieliśmy czyli w listopadzie 2021. Najlepiej przed podróżą sprawdźcie aktualne restrykcje na stronie MSZ https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jordania.

5. Kiedy najlepiej jechać do Jordanii?


To zależy czego poszukujemy, Jordania to dobry kierunek w każdej porze roku. Wiosna (marzec-maj) i jesień (październik-listopad) to najlepszy czas na odwiedzenie Jordanii. Na południu kraju (Petra, pustynia Wadi Rum) w tym okresie temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne i wahają się między 18-25 stopni Celsjusza. To idealny czas na piesze wędrówki i zwiedzanie, gdyż nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Wiosna w Jordanii jest naprawdę magiczna, ponieważ cały kraj jest pokryty dzikimi kwiatami, nawet pustynia! Jesień to znakomity czas jeśli interesuje Cię nurkowanie w Akabie.


Miesiące letnie (czerwiec-sierpień) w Jordanii są niezwykle gorące i suche, temperatury często dochodzą do 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo czasem wieje silny wiatr od pustyni, nanosząc ogromne ilości piasku i pyłu, a to strasznie utrudnia zwiedzanie. Zatem o ile nie planujesz wypoczywać przez cały dzień przy basenie, nie polecam tego okresu na podróż.


Zima w Jordanii (grudzień-luty) jest na ogół krótka i chłodna. Na północy temperatury zwykle spadają poniżej zera i trzeba liczyć się z opadami. Wszystkie popularne atrakcje turystyczne są wtedy dość puste, więc jeśli chcesz zwiedzać bez tłumów i nie przeszkadza Ci chłód, to warto zastanawiać się nad podróżą zimą.


Przy planowaniu podróży warto również wziąć pod uwagę kalendarz świąt muzułmańskich. W najważniejsze z nich miejscowi licznie wyjeżdżają do Akaby i nad Morze Martwe, jest wtedy strasznie tłoczno, a ceny są wyższe. Nie najlepszym pomysłem jest wyjazd do Jordanii w czasie ramadanu, czyli muzułmańskiego postu, kiedy wierni tej religii powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Oczywiście nie dotyczy to turystów, mimo wszystko jedzenie i picie w miejscach publicznych jest źle postrzegane. Ponadto utrudnione może być kupienie czegoś do jedzenia poza popularnymi wśród turystów miejscami (restauracje i inne punkty gastronomiczne poza hotelowymi są zamknięte w ciągu dnia). Warto sprawdzić kiedy w danym roku wypada ramadan, jego termin jest ruchomy, gdyż w religii muzułmańskiej obowiązuje kalendarz słoneczny.

6. Pieniądze w Jordanii


Oficjalną walutą Jordanii jest dinar jordański JOD. (obecnie: 1 JOD = 5,58 PLN). Wybierając się do Jordanii najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach, a nawet w niektórych hotelach. Na lotnisku w Ammanie znajduje się Arab Bank (zaraz obok biur wypożyczalni samochodów), który jako jedyny nie pobiera prowizji za wymianę waluty. Pozostałe banki i kantory na lotnisku pobierają prowizję min. 5 JOD od transakcji. Kurs wymiany jest identyczny w każdym z banków. Dlatego proponuję, aby od razu po przylocie kierować się najpierw do tego punktu. Nastawcie się, że w Jordanii najpopularniejszą formą płatności jest gotówka i większości miejsc będziecie płacić właśnie w ten sposób. Nawet w Petrze płatność kartą związana jest z dodatkową prowizją w wysokości 2 JOD (polecam Jordan Pass).


Bankomaty są dostępne w całym kraju, a karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Niestety wyciągając pieniądze, będziemy zmuszeni zapłacić niemałą prowizję (od 1 do 5 JOD zależnie od banku od transakcji). Jednak w miejscach takich jak pustynia Wadi Rum, czy Petra nie ma bankomatów i tam można płacić tylko gotówką. W wielu miejscach przy płatności kartą doliczana jest prowizja w wysokości 0,5 JOD lub 2% (np. w kasie biletowej w Petrze).


Opłaty za wypłacanie piędzi w bankomatach:

 • Jordan Kuwait Bank 0 JOD

 • Arab Bank 3 JOD

 • Housing bank

 • Jordan Islamic bank 3,5 JOD

 • Cairoamman bank 5 JOD

 • Bank of Jordan 5 JOD

 • Bank of Etihad 5 JOD

 • Investbank 1 JOD Capitalbank 5 JOD

7. Internet


Najlepiej kupić lokalną kartę SIM z połączeniami i pakietami danych od razu na lotnisku. Do wyboru mamy dwóch operatorów: Orange, oraz ZAIN. W trakcie naszego pobytu, najtaniej wychodziła karta w Orange. Za 40 GB Internetu, bez połączeń i SMSów zapłaciliśmy13,5 JOD. Kraj dobrze pokryty jest siecią komórkową i w większości miejsc jest zasięg internetu.


Nieodpłatny dostęp do wi-fi oferuje właściwie każdy, nawet tani hostel. Niestety często lokalna sieć wi-fi jest bardzo wolna. Na pustyni Wadi Rum praktycznie nie ma zasięgu internetu.

8. Jak poruszać się po Jordanii?

 • Wynajem auta

W kraju działa bardzo dużo wypożyczalni samochodów, zarówno dużych międzynarodowych firm jaki i mniejszych lokalnych. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest wypożyczenie samochodu na lotnisku w Ammanie. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielne poznawać Jordanię. Wynajęte auto daje nam wiele swobody oraz pozwala w ciągu jednego dnia dotrzeć w kilka miejsc. W Ammanie i innych większych miastach bez problemu można wypożyczyć samochód. Koszt wypożyczenia auta w międzynarodowej wypożyczalni (Hertz, Dollar) w najniższej klasie wynosi ok 40 JOD na dzień (plus zwrotna kaucja). Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy krótkoterminowych pobytach akceptowane jest również polskie prawo jazdy. Planując wynajem auta w Jordanii warto kierować się nie tylko samą ceną wynajmu lecz także przyjrzeć się ogólnym warunkom wypożyczenia. Warto pamiętać, ze najczęściej ubezpieczenie OC, oferowane przez wypożyczalnie jest w podstawowym pakiecie i nie obejmuje kosztów wielu zdarzeń drogowych, takich jak uszkodzenie szyb, czy ogumienia. Również najtańsze ubezpieczenie nie pokryje wszystkich kosztów ewentualnego wypadku z udziałem pieszego. Dlatego warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie.


Drogi w Jordanii są dobre. Szczególnie główne trasy szybkiego ruchu. Troszkę wymagające są za to serpentyny wijące się w górzystym terenie, szczególnie w okolicach Petry i miejscowości Dana oraz trasa z kanionu Wadi Mujib do Madaby, przez górę Nebo. Znaki są w dwóch językach arabskim i angielskim, więc nie powinniście mieć problemu z poruszaniem się. Ogólnie po Jordanii jeździło nam się bardzo dobrze, wiadomo w miastach zwłaszcza w Ammanie ciężej się jeździ ze względu na duży ruch. Ceny paliw są zbliżone do naszych Polskich i nie ma problemu z płatnością kartą kredytową na dużych stacjach.

 • Autobus

Autobusy są najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu. Na obszarze Jordanii działa kilku państwowych przewoźników, z których największym jest JETT (Jordan Express Travel&Tourism). Dowiozą nas do wszystkich największych miast oraz głównych atrakcji turystycznych. Autobusy jeżdżą zgodnie z rozkładem, a na ich pokładzie serwowane są przekąski oraz kawa i herbata. Ze względu na duże zainteresowanie tym środkiem transportu bilety najlepiej kupić na stronie jett.com z wyprzedzeniem, bo dość szybko się wyprzedają nawet w niższym sezonie. Przykładowo autobus trasę z Ammanu do Wadi Musa (Petra) pokonuje w około 3 godziny, a bilet kosztuje 10 JOD. Autobusy odjeżdża z przystanku autobusowego (JETT bus station) Abdali Office. (kalkulując w ten sposób to przy dwóch osobach opłaca już się wynająć samochód)

 • Lokalne mini busy

Minibusy pełnią rolę uzupełniającą w stosunku do autobusów. Kursują między większymi miastami i do głównych atrakcji turystycznych. Nie mają stałego rozkładu jazdy, jedynie orientacyjne, jeżdżą jak chcą, nie ma pewności, czy w ogóle odjadą, z tego co słyszałam odjeżdżają kiedy zapełnią się wszystkie miejsca. Więc lepiej je brać jako alternatywę podczas podróży, niż pewniak. Po drodze nie ma też określonych przystanków, zatrzymać się mogą dosłownie wszędzie na żądanie (sygnałem dla kierowcy jest uderzenie monetą o szybę). Podróżując nimi należy zwracać uwagę na cenniki wystawione na szybach i patrzyć ile płacą miejscowi aby nie paść ofiarą oszustwa. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

 • Taksówki wieloosobowe

Obok mikrobusów wśród miejscowych popularne są tzw. service taxi, czyli taksówki wieloosobowe, poruszające się po określonych trasach tak jak autobusy. Są to zwykłe samochody osobowe, które zabierają do czterech pasażerów z bagażem i poruszają się wzdłuż ustalonej trasy, a cena za przejazd jest stała. Taksówki te kursują zarówno w dużych miastach jak i na trasach międzymiastowych. Choć podróż, na dłużej trasie w ścisku na tylnej kanapie samochodu z pewnością nie należy do komfortowych. Taksówki, te nie posiadają taksometrów, a często zdarza się, że nieuczciwi kierowcy widząc turystów, próbują ich naciągnąć, że mają do czynienia z normalną taksówką. Jeśli chcemy skorzystać z taksówki wieloosobowej musimy zaznaczyć to słowem „service”. W Ammanie taksówki te są zawsze białe.

 • Taxi

Zwyczajne taksówki też cieszą się dość dużą popularnością. Spora część turystów decyduje się na wybór taksówki, którą transport podobnie jak wypożyczonym samochodem pozwala na zobaczenie większej liczby miejsc w krótszym czasie. Wielu kierowców oferuje na zamówienia przejazdy na dalszych trasach międzymiastowych. Niestety jak wszędzie na świecie trzeba się liczyć z dość sporymi kosztami. Ceny taksówek w Jordanii są nieco wyższe niż w Polsce . Warto jednak rozważyć tę opcję jeżeli podróżujecie większą grupą, wtedy cena może być zbliżona do ceny autobusu. Większość to stosunkowo nowe pojazdy, choć już mocno zdezelowane. Wszystkie muszą mieć taksometr, choć kierowcy często ich w ogóle nie włączają. Najlepiej z góry ustalić z taksówkarzem cenę, oraz miejsca, które chcecie zobaczyć. Należy również pamiętać o zwyczaju targowania się bo pierwotna cena bywa często mocno zawyżona. W Ammanie są to zawsze żółte taksówki.

 • Samolot

Jedyne loty w obrębie kraju to trasa między Akabą a Ammanem. Lot na tej trasie obsługują linie lotnicze Royal Jordanian, koszt biletu w jedną stronę to ok 80 $. Podróż trwa około 45 min.


9. Wynajem auta w Jordanii


Podczas naszej podróży do Jordanii zdecydowaliśmy się na wynajem auta, dzięki czemu byliśmy w 100% niezależni i program zwiedzania bez problemu dostosowywaliśmy do naszych potrzeb. Mogliśmy pojechać w dowolne miejsce i zostać w nim tak długo jak chcieliśmy. Jeśli chodzi o wynajem samochodu do wyboru mamy dwie opcje wynajem auta z lokalnej wypożyczalni lub korzystamy z porównywarek i sieciowych wypożyczalni. My zdecydowaliśmy się na małą wypożyczalnię. Przy wyjściu czekał na nas Pan z kartką z nazwą wypożyczalni i nazwiskiem wynajmującego Zostaliśmy zawiezieni do wypożyczalni odległej o kilka minut jazdy. Za wynajem auta zapłaciliśmy 85zł za dzień plus pełne ubezpieczenie za ok 50zł za dzień. Warto wykupić pełne ubezpieczenie na miejscu (nie przez internet), wtedy nie jest blokowana żadna kwota na karcie kredytowej i przy zwrocie nikt nawet nie ogląda samochodu.

10. Co warto zobaczyć w Jordanii?


Ten niewielki bliskowschodni kraj zachwyca różnorodnością atrakcji i ma naprawdę sporo do zaoferowania turystom od