top of page
Post: Blog2 Post

KAPADOCJA – BAJKOWA KRAINA. ZWIEDZANIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE


Kapadocja to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji. Słynie z niezwykłego księżycowego krajobrazu, podziemnych wielopoziomowych miast i kilkuset wyrzeźbionych w skałach kościołów z pięknymi freskami. Swój krajobraz zawdzięcza erupcjom wulkanicznym, w wyniku których Kapadocja pokryła się grubą warstwą pyłów i popiołów wulkanicznych, które scementowane utworzyły tuf – miękką i porowatą skałę osadową. Resztę dokonały deszcze i wiatry, żłobiąc podczas stuleci w miękkiej skale osobliwe formy: olbrzymie stożki, grzyby i piramidy. Jeżeli dodamy to tego jeszcze przepiękne wschody słońca wypełnione kolorowymi balonami, przekonacie się, że ta bajkowa kraina będzie niezapomnianym kierunkiem na następną podróż i z pewnością dodacie ją do swojej listy miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić.


Ja się zakochałam w tej uroczej krainie, byłam tam już dwa razy, za pierwszym nie pomyślałam o locie balonem, za drugim niestety nie mogłam polecieć… nie chcieli zabrać naszej małej fasolki w brzuszku. A tak na serio loty balonem dla kobiet w ciąży są zabronione. Dzięki temu mam kolejny pretekst aby tam jeszcze wrócić, tym razem we trójkę.


JAK DOJECHAĆ DO KAPADOCJI Z POLSKI?


Kapadocja zlokalizowana jest w centrum Anatolii, na wschód od miejscowości Kayseri w której znajduje się lotnisko oddalone od Göreme godzinę jazdy. Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest samolot, najtaniej można tam dolecieć linią Pegasus, która lata z Istambułu (lot trwa 1.5 h). Alternatywną opcją jest autobus z Istambułu, najlepiej wtedy wybrać nocny przejazd, który zajmie ok. 8 godzin. My lecieliśmy Pegasusem z Berlina. Tanio do Istambułu linią Pegasus dolecimy również z Budapesztu, Lwowa, czy Wiednia. Do Istambułu lata również LOT z Krakowa i Warszawy ale bilety są znacznie droższe.


Ok, jak już dolecimy do Kayseri, to jak wydostać się z lotniska? Istnieje kilka opcji:

  • Wypożyczyć samochód na lotnisku, moim zdaniem jest to najlepsza opcja – która pozwoli nam jednocześnie zwiedzić region. Za wypożyczenie samochodu na 3 dni zapłaciliśmy 260 zł.

  • Taksówka z Kayseri do Göreme koszt dojazdu ok 120 zł. W jedną stronę

  • Transfer, organizowany przez większość hoteli, autobusem 6€/w jedną stronę za osobę.

KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ?


W Kapadocji panuje klimat kontynentalny z mroźną i śnieżną zimą, oraz upalnym latem gdzie temperatury sięgają 35°C. Najlepszy okres na zwiedzanie tej pięknej krainy to okres od kwietnia do października. Przy czym ja najbardziej polecam maj i wrzesień, wtedy są najprzyjemniejsze temperatury i jest troszkę mniej turystów.

PROPOZYCJE NOCLEGÓW W KAPADOCJI


Rezerwacje noclegu warto zrobić ze sporym wyprzedzeniem czasowym. My zawsze rezerwujemy noclegi poprzez booking.com lub Airbnb.

Kapadocja przyciąga turystów z całego świata, nie ma się co dziwić, gdyż zachwyca na każdym kroku. Jednak ceny noclegów w takich miejscach na świecie są wyższe, warto jednak przez chwilę „zaszaleć” i spędzić noc w jednej z cudownych jaskiń z tarasem widokowym.

Poniżej kilka propozycji, które skradły moje serce:

- Sultan Caves Suites

Chyba jeden z najpopularniejszych hoteli na Instagramie. Jeżeli zależy wam na rezerwacji w tym miejscu, warto dokonać ją z dużym wyprzedzeniem. Cena za noc ok: 360 zł ,nie jest najniższa w porównaniu z innymi obiektami o tym samym standardzie, ale dla widoków o wschodzie słońca warto.

-Mythra Cave

Obiekt znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od centrum Goreme. Dysponuje jednym z najpiękniejszych tarasów widokowych. Podobnie jak Sultan Caves jest to jeden z droższych tego typu obiektów cena za noc ok 420 zł . Jednak dla widoków o wschodzi słońca z tarasu widokowego warto zapłacić tę cenę.

-Local Cave House

Fantastyczny nocleg w prawdziwej jaskini, a do tego fajny basen. Idealna opcja w sezonie letnim, która pozwoli nam połączyć zwiedzanie z odrobiną lenistwa nad basenem. Cena za nocleg ok 290 zł.

-Koza Cave Hotel

Kolejny hotel oferujący nam nocleg w skalnej jaskini z przepięknym tarasem widokowym. Ten ekologiczny hotel został odrestaurowany przy użyciu materiałów pochodzących z odzysku kamienia, żelaza i drewna. Jest to najdroższa propozycja , cena noclegu ok 420 zł /noc.

-Roma Cave Suit

Kolejny obiekt gdzie mamy możliwość skorzystania z noclegu w tradycyjnych pokojach wykutych w skale. Oprócz tarasu widokowego na dolinę Goreme mamy możliwość skorzystania z łaźni tureckiej, niektóre pokoje są wyposażone w wannę z hydromasażem. Cena za noc ok 260 zł.

-Harman Cave Hotel

Ostatnia z propozycji to już tradycyjnie opcja noclegu w pokojach – jaskiniach z tarasem, z przepiękną panoramą na dolinę Goreme. Jeżeli chcecie zrobić sobie zdjęcie o wschodzie słońca na tle kolorowych balonów w rozsądnej cenie polecam ten obiekt. Cena za noc 260 zł.

CO WARTO ZOBACZYĆ?


Jadąc w tak atrakcyjny turystycznie region zawsze stawiamy sobie pytanie - Co warto zobaczyć? Lokalne biura podróży oferują całą masę wycieczek do „TOP”, miejsc które koniecznie musisz zobaczyć, jednocześnie organizatorzy obwiozą Cię po zaprzyjaźnionych sklepach z lokalnymi produktami. W których ceny oczywiście będą „promocyjne”. Przygotowałam dla was spis miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie i których nie można pominąć. Warto chociaż część z tych miejsc odwiedzić wcześnie rano, kiedy nie ma w nich jeszcze tłumów turystów. (tu przyda się samochód).


PASABAG - MONKS VALLEY


Zwana inaczej Monks Valley, zlokalizowana 5 km od centrum Göreme. Miejsce z wieloma bardzo ładnie ukształtowanych stożkami tufowymi stojącymi tuż przy drodze. Tutaj również możemy zrobić sobie zdjęcie z wielbłądami, lub przejechać się konno. Najlepiej odwiedzić to miejsce rano, przed godziną 9:00, kiedy jest mniej zwiedzających.

LOVE VALLEY – DOLINA MIŁOŚCI


Matka natura pozostawiła w Dolinie Miłości gigantyczne pomniki, ogromne falliczne struktury wydają się być rodzajem hołdu męskiej płodności. Usytuowany w samym sercu współczesnej Turcji, ten cud natury położony na wysokości tysiąca metrów, jest jednym z najpopularniejszych obrazków przedstawianych na pocztówkach i innych pamiątkach z tego regionu.

RED VALLEY – CZERWONA DOLINA


Prezentuje się najpiękniej o zachodzie słońca. Warto zorganizować sobie tutaj wycieczkę konną, lub na quadach.

PIGEON VALLEY – GOŁĘBIA DOLINA


Pigeon Valley, Gołębia dolina – zawsze znajdzie się tu małe stadko gołębi, jest jedną z najdłuższych dolin z charakterystycznymi formacjami skalnymi. Położona pomiędzy Göreme a Uchisar, możemy tutaj zobaczyć drzewka szczęścia z ceramicznymi dzbanami, wstążkami oraz oczywiście z oczami proroka. Warto kupić je na pamiątkę i nosić przy aby zawsze przynosiły nam szczęście. Ze znajdującego się tu punktu widokowego możemy podziwiać cudowną panoramę na Uchisar. Jest to również idealne miejsce na spacery, wędrówki piesze, trekking.

UCHISAR


Urocze miasteczko z przepięknym skalnym zamkiem.

GöREME OPEN AIR MUZEUM


Niezwykłe miejsce z dawnymi kaplicami oraz freskami ukrytymi w jaskiniach, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 45 TL.

DERINKUYU

W Kapadocji znajduje się 36 podziemnych miast, najgłębsze mające około 85 m głębokości, składa się z 18 poziomów, a zwiedzającym udostępnionych jest ich aż 10. Podziemne miasto Derinkuyu znajduje się w mieście o tej samej nazwie, położonym od Göreme 40 km (30 minut jazdy samochodem). Istnieje ok 600 zewnętrznych drzwi do miasta, ukrytych na dziedzińcach mieszkań, na powierzchni. Zwiedzanie tego miejsca odradzam osobą cierpiącym na klaustrofobie i niepewnie czującym się w ciasnych, ciemnych i niskich pomieszczeniach. Część trasy trzeba przejść praktycznie na kolanach, a całość to bardzo niskie i wąskie korytarze. Ze względu na swój charakter, to niezwykłe podziemne miasto, które było w stanie zapewnić schronienie dla paru tysięcy osób zostało wpisane na listę UNESCO. Bilet wstępu dla dorosłej osoby kosztuje 25 TL.


GALERIE IKMAN


Największy w Göreme sklep z dywanami. Jest tu ich ponad 3000 o każdym kształcie, kolorze i wielkości od podłogi do sufitu. Aby zrobić zdjęcie wewnątrz tego sklepu musisz zrobić drobne zakupy lub zapłacić 40 TL za taką możliwość.

LOT BALONEM


Kapadocja jak żaden inny rejon na świecie kojarzy się z kolorowymi balonami na niebie o wschodzie słońca. Loty odbywają się pomiędzy 5 a 6 rano (w sezonie letnim). Jest to jedna z najdroższych atrakcji w tym rejonie ok 150€/ osoba. Loty możemy wykupić w hotelu lub w lokalnych biurach podróży. Wtedy w cenę lotu wliczony jest również transport na miejsce. Pomimo wysokiej ceny dla tak pięknych widoków warto skorzystać z tej atrakcji. Trzeba pamiętać, że w przypadku złej pogody balony nie latają, na szczęście w sezonie nie zdarza się to często.


Commentaires


bottom of page