top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZANIE PETRY INFORMACJE PRAKTYCZNE. PRZEWODNIK PO JEDNYM Z SIEDMIU CUDÓW ŚWIATA.


Praktycznie każdy turysta odwiedzający Jordanię w swoich planach ma odwiedzenie Petry. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to najsłynniejsza jordańska atrakcja i jedna z największych atrakcji turystycznych na świecie. Przez długie stulecia była skrzętnie ukryta przed światem, a droga do niej była znana jedynie lokalnym plemionom. Dziś rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych skałach są uznane za jeden z 7 nowych cudów świata, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca swym pięknem, architekturą i magiczną scenerią. To obowiązkowy punkt w Jordanii. Jeśli Petra w Jordanii nie znalazła się jeszcze na Waszej podróżniczej liście marzeń, to koniecznie musicie to zmienić! W poniższym artykule zebrałam odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zwiedzania Petry. Znajdziecie w nim wszystko co warto wiedzieć przed podróżą do Petry.


Kiedy jest najlepsza pora na wizytę w Petrze?


Najlepszą porą na wizytę w Petrze są miesiące wiosenne (marzec-maj) i jesienne (październik-listopad). W tym okresie temperatury powietrza w ciągu dnia są bardzo przyjemne i wahają się między 18-25 stopni Celsjusza. Dni są ciepłe, ale nie jest za gorąco, natomiast noce są chłodne. Latem jest tam upalnie, a temperatury w ciągu dnia są powyżej 30 stopni Celsjusza. Warto wziąć to pod uwagę gdyż Petra jest na otwartym terenie i ciężko tam o cień, a większość szlaków będziemy musieli przemierzyć w pełnym słońcu. Natomiast w okresie zimowym jest tam dość zimno i nawet może zdarzyć się śnieg, zatem planując w tym okresie wycieczkę warto zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania.

Jak dostać się do Petry?


Brama wejściowa do Petry znajduje się w miejscowość Wadi Musa, położonej około 130 km od Akaby i 240 km od Ammanu. To dość spore miasteczko położone na wzgórzu. Do Petry można dostać się na kilka sposobów. Zdecydowanie najlepszym i najwygodniejszym, z którego sami skorzystaliśmy jest wypożyczenie samochodu w Ammanie. Samochód to najwygodniejszy sposób na przemieszczanie się po Jordanii, który dawał nam wiele swobody i komfortu. Pokonanie trasy z lotniska w Ammanie do Wadi Musa powinno Wam zająć niecałe trzy godziny. Około 100 metrów od wejścia do Petry znajduje się dość duży, darmowy parking publiczny. Jeśli przyjedziecie wcześnie rano, to nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca. Innym sposobem jest wynajęcie taksówki, w tym przypadku ceny w dużej mierze zależą od umiejętności targowania się, oraz od trasy, którą będzie trzeba pokonać. Ale i tak będzie to dość spory wydatek, choć podróżując w kilka osób i dzieląc koszta na wszystkich może wyjść całkiem rozsądna kwota. Przykładowo za taksówkę z Akaby do Wadi Musa zapłacicie około 45 JOD, z Wadi Rum do Wadi Musa około 20 JOD, a z Ammanu do Wadi Musa około 80-90 JOD. Tańszą opcją jest transport lokalnymi mini busami, ale nie mają one do końca określonych godzin odjazdu. Odjeżdżają najczęściej w godzinach porannych z Ammanu, Akaby, Wadi Rum, kiedy zapełnią się pasażerami, więc trzeba być bardzo elastycznym, pojawić się rano by zająć miejsce i niejednokrotnie trzeba czekać kilka godzin na odjazd, można też minąć się z busem, który już się zapełnił i odjechał. Alternatywą są autobusy linii JETT, które odjeżdżają z Ammanu codziennie o 6:30. Kursy powrotne z Petry są o 16:00. Koszt biletu w obie strony dla osoby dorosłej to 10 JOD. Podróż zajmuje ok 3h.

Ile kosztuje wstęp do Petry?


Bilety wstępu do Petry są drogie. Jest to jeden z najdroższych biletów wstępu, jakie kiedykolwiek kupiliśmy. Opcji zakupu biletu jest kilka, w zależności od tego ile czasu planujesz spędzić w Jordanii. Obecnie funkcjonują bilety jedno, dwu lub 3-dniowe. Można je kupić na dwa sposoby:

 • W kasach biletowych Petra Visitor Center, będącymi bramą wejścia na teren starożytnego miasta. Jednodniowy bilet wstępu dla osób, które nie planują zostać w Jordanii dłużej niż jeden dzień, kosztuje 90 JOD. Dla osób, które na terenie Jordanii spędzą co najmniej jedną noc, ceny zostały nieco obniżone. W zależności od tego, ile dni chcesz spędzić w Petrze. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje wówczas 50 JOD, dwudniowy-55 JOD, trzydniowy-60 JOD. Zwiedzający, którzy przyjeżdżają do Petry pierwszego dnia po przekroczeniu granicy jordańskiej za bilet zapłacą 90 JOD. Tym, którzy zostaną przynajmniej na jedną noc, zwracane jest 40 JOD na granicy. Tym, którzy wracają tego samego dnia, nie. Wszystko to ma na celu zatrzymanie turysty jak najdłużej w Jordanii. Jeśli zamierzasz zwiedzać w Jordanii więcej niż Petrę i nie wjeżdżasz do Jordanii przez Aqabę (tam nie ma opłaty wizowej), najbardziej opłaca się kupno Jordan Pass

 • Zakup Jordan Pass. W cenie Jordan Pass mamy m.in. bilet wstępu do Petry, wizę i darmowy wstęp do ponad 40 atrakcji Jordanii. Koszt jednodniowego biletu w ramach Jordan Pass wynosi 70 JOD, dwudniowy-75 JOD, trzydniowy-80 JOD. Dzieci do lat 12, jak w całej Jordanii, mają darmowy bilet wstępu do wszystkich atrakcji.

Więcej informacji na temat aktualnych cen biletów znajdziecie tutaj.

Petra – godziny otwarcia


Petra otwarta jest w godzinach 6:00 – 18:00 w miesiącach letnich, natomiast 6:00 – 16:00 zimą. To są godziny, w których można wejść na teren skalnego miasta. Teoretycznie Petrę należy opuścić przed godziną 19:00, a zimą przed 17:00. W praktyce jest to godzina, o której musimy opuścić okolice Skarbca, więc faktycznie park opuszczasz się dopiero pół godziny później.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Petry?


Wszystko tak naprawdę zależy od Waszych osobistych upodobań i tego jaka jest Wasza kondycja. Czy lubicie spokojne zwiedzanie i wolicie przysiąść na chwilę aby nacieszyć się widokami. Czy jesteście fanami historii i architektury starożytnej, pragnącymi zgłębić wiedzę na temat miasta i jej pierwotnych mieszkańców.


Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że nam jeden pełny dzień w zupełności wystarczył. Ale był to bardzo intensywny dzień i nie wszędzie poszliśmy razem (niektóre miejsca nie są łatwo dostępne dla małych dzieci – długi spacer wąskimi półkami skalnymi i prażące słońce bez grama cienia). Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy o 6 rano, tak jak jest otwierane wejście i wchodziliśmy praktycznie jako pierwsi. Uważam, że była to świetna decyzji dzięki, której mieliśmy niepowtarzalną okazję spacerować wąwozem Siq i być pod Skarbcem praktycznie sami. Co jest praktycznie nie możliwe w późniejszych godzinach. Zwiedzanie zakończyliśmy o 17. Wspólnie przeszliśmy Główny Szlak (Main Trail), później ja się odłączyłam i poszłam szlakiem Ad-Deir Monastery Trail pod sam Monastyr, oraz częściowo przeszłam zielony szlak Al-Khubtha. Odpuściłam jedynie wejście do knajpki, która znajduje się na końcu tego szlaku. Miałam też czas na odpoczynek przy herbacie i świeżo wyciskanym soku i uważam, że w pełni nacieszyłam się Petrą i zakończyłam jej zwiedzanie usatysfakcjonowana.

Jeśli nie chcecie się zbytnio forsować i chcecie zobaczyć jedynie najważniejsze atrakcje to 6 godzin powinno Wam wystarczyć. Osobom, które chcą nieco bardziej nacieszyć się Petrą i na spokojnie ją zwiedzić, zgłębiając wiedzę na temat miasta i jej pierwotnych mieszkańców polecam wykupić bilet 2 dniowy. Petra to rozległy teren, który ma wiele do zaoferowania. Szlaków jest tam kilka, więc zdecydowanie jest co robić.


Na terenie Petry istnieje możliwość transportu konnego, na osiołkach, lub wielbłądach. Generalnie nie polecam tego typu „atrakcji” i uważam, że jedynie małe dzieci, osoby starsze lub takie, które mają problemy z poruszaniem, powinny brać taką opcję pod uwagę.

Co warto zobaczyć w Petrze?


Szlaki w Petrze

Zwiedzający Petrę mają do wyboru 8 szlaków o różnym stopniu trudności i różnym czasie potrzebnym na ich przejście, ale każdy z nich bez problemu dasz radę pokonać. My przeszliśmy tylko kilka z nich. Być może pokonanie wszystkich w ciągu jednego dnia jest wykonalne, ale to byłaby bardziej gonitwa niż zwiedzanie. Wszystkie poniższe szlaki są zaznaczone na mapie, którą za darmo można otrzymać w Visitor Center.

 • Main Trail – 8 km łatwy 3,5-4 h

 • Ad-Deir (Monastery) Trail – 2,5 km, średni 2,5- 3 h

 • Al-Khubtha Trail – 3,5 km, trudny, 2,5-3 h

 • High Place of Sacrifice Trail – 3 km, trudny, 3,5–4 h

 • Umm al-Biyara Trail – 4 km, trudny 3,5-4 h

 • Jabal Haroun Trail –7,5 km, trudny, 5-6 h

 • Sabra Trail – 10 km, średni, 6-7 h

 • Al-Madras Trail – 1,5 km, średni, 1,5 h

Moim zdaniem poniższa kolejność tras jest najbardziej optymalna, jeżeli chcesz zobaczyć Petrę w 1 dzień. Do pokonania jest w sumie ok. 20 km, ale wierzcie mi dacie radę spokojnie bez pędu przejść tę trasę za dnia. Pod warunkiem, że zwiedzanie rozpoczniecie wcześnie rano.

Main Trail (Główny Szlak) – szlak czerwony


Najpopularniejszy szlak w Petrze o długości 8 kilometrów. Rozpoczyna się przy wejściu do Petry w Visitors Center, a następnie ciągnie się przez 1,5 kilometra pięknym, wąskim wąwozem Siq. Prowadzi przez największa atrakcje Petry:, imponujący Skarbiec Faraona Al-Khazneh będący najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w Petrze. Szlak dalej prowadzi ulicą Fasad wzdłuż kolejnych grobowców, amfiteatru, Wielkiej Świątyni, Ulicą kolumnową. Kończy się przy Pałacu Córki Faraona. Przejście szlaku zajmuje ok. 4 godzin.

Ad-Deir (Ad Dajr) Monastery Trail – szlak różowy


Naturalną kontynuacją głównego szlaku jest szlak prowadzący od Pałacu Córki Faraona do Monasteru (Klasztoru) Ad Deir. Ten szlak ma długość nieco ponad 1 kilometra. To malownicza trasa, której trudność polega na tym, że praktycznie cały czas trzeba się wspinać po schodach prowadzących pod górę, których jest podobno około 900. Moim zdaniem trasa nie jest tak straszna i męcząca jak czytałam w opisach przed wyjazdem. Z całą pewnością wysiłek wart jest tego co możemy zobaczyć na szczycie, widok wynagradza każdy krok, Monastyr Ad Deir jest przepiękny to druga po Skarbcu najpiękniejsza budowla w Petrze! Na przeciw Monasteru znajduje się maleńka beduińska knajpka, w której możesz napić się herbaty z miętą, lub kawy z kardamonem, odpocząć i nacieszyć się tym niezwykłym miejscem. Dodatkowo zaraz obok znajduje się jaskinia, która jest chyba najpopularniejszym miejscem do fotografowania budowli. Przejście szlaku zajmuje ok. 2,5 godziny.

Al-Khubtha Trail – szlak zielony


Jeżeli podziwianie Skarbca z poziomu ziemi było za mało emocjonujące, koniecznie musisz pokonać Al-Khubtha Trail. Szlak ten prowadzi do jednego z najpopularniejszych miejsc widokowych na Skarbiec Faraona. Idąc tą trasą po drodze miniemy kilka imponujących grobowców: Grobowiec Urny (Urn Tomb), Grobowiec Jedwabny (Silk Tomb), Grobowiec Koryncki (Corinthian Tomb), Grobowiec Pałacowy (Palace Tomb), oraz zobaczymy piękne widoki na całą dolinę Petry. Na końcu tej trasy znajduje się beduińska knajpa, w której można usiąść i nacieszyć się widokiem, oraz zrobić zdjęcia. Przedsiębiorczy Beduini liczą sobie opłatę 1 JOD za widok lub wystarczy u nich kupić coś do picia. Herbata jest w tej samej cenie czyli 1 JOD, więc wybór jest prosty. Długość szlaku to 3,5 km (w obie strony), a przejście go zajmuje około 2 godziny.

High Place of Sacrifice Trail – szlak pomarańczowy


Szlak ten nie jest bardzo popularny, przez co wybiera go niewiele turystów. Przejście go zajmuje nieco ponad godzinę . To świetna alternatywa, aby po przejściu głównego czerwonego szlaku nie wracać tą samą drogą. Moim zdaniem lepiej wejść na pomarańczowy szlak bokiem przez mniej uczęszczaną trasę i wrócić do Skarbca. Trasa ta was nie rozczaruje, gdyż skrywa przepiękne widoki i zakamarki. Po drodze odwiedzamy Świątynię Ogrodową, Grób Żołnierza Rzymskiego, oraz Wielką Wyżynę Ofiarną. Długość szlaku 3 km.


Gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe?


Skarbiec Faraona to jedno z najbardziej fotogenicznych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Petrze. Nic dziwnego, że każdy turysta chce zrobić sobie na jego tle zdjęcie. Przeglądając instagrama, często widziałam wiele pięknych zdjęć osób na tle fasady Skarbca Faraona. Sama również jadąc tutaj o takim marzyłam. Zatem gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe na Skarbiec?

 • „Po prawej” od skarbca

Pierwszy punkt widokowy, który często można zobaczyć na Instagramie jest najłatwiej dostępny i znajduje się na skale po prawej stronie od Skarbca. Oczywiście przedsiębiorczy miejscowi chłopcy rozłożyli na skale dywany i krzyczą sobie opłatę za zrobienie tam zdjęcia. Powiem szczerze nie podpieram takiego wyciągania kasy od turystów i z reguły nie korzystam z takich „atrakcji”, ale ze względu na to, że nie byli natarczywi i miło się z nimi rozmawiało dałam im 1 JOD. Oni zarobili, a ja mam super fotki na pamiątkę.

 • Drugi punkt „Na prawo” od skarbca

Drugi punkt po prawej stronie znajduje się nieco powyżej skały, którą Wam wcześniej opisałam. Prowadzi do niego dość stroma ścieżka, której pokonanie zajmuje kilka minut. Na końcu znajduje się punkt widokowy na szczycie skały, gdzie znajduje się mini sklepik, oraz można napić się herbaty. Oczywiście nie da się wejść bez towarzystwa „przewodnika”. Ja po chwili targowania zapłaciłam 5 JOD. Powiem tak, wiem że jest to naciąganie ale oni z tego żyją. Ja nie zbiednieję, a bez większego wysiłku można mieć podobne zdjęcie jak te zrobione na końcu Al-Khubtha Trail.

 • Al-Khubtha Trail

Najlepszy punkt widokowy na Skarbiec z góry znajduje się na końcu szlaku Al-Khubtha Trail. Stoi tam mały beduiński namiot, w którym można napić się czegoś orzeźwiającego z widokiem na skarbiec.

 • „Po lewej” od skarbca

Jest to kolejny punkt widokowy na Skarbiec z góry, który zaczyna się po lewej stronie Skarbca. Co prawda nie ma czegoś takiego jak „płatne wejście”, ale przedsiębiorczy “lokalni przewodnicy” wmawiają turystom, że jest inaczej. Ponoć trasa na górę nie jest długa i prowadzi dość stromymi schodami. My się poddaliśmy i nie skorzystaliśmy z tej trasy.


Petra by Night zwiedzanie Petry nocą


W poniedziałki, środy i czwartki na terenie skalnego miasta organizowane jest nocne zwiedzanie tzw. „Petra by night”. To znakomite uzupełnienie wizyty w Petrze, i jedyna możliwość zobaczenia starożytnego miasta Nabatejczyków w świetle gwiazd, księżyca, oraz ponad 1500 lampionów ułożonych wzdłuż wąwozu Siq, a także pod Skarbcem Faraona, gdzie odbywa się krótkie przedstawienie. Muszę przyznać, że jest to niezwykłe przeżycie zobaczyć oświetloną setkami lampionów fasadę Skarbca przy dźwiękach beduińskiej muzyki, które polecam każdemu. Wejście jest możliwe od godziny 20:30 spod Petra Visitor Center, a teren Petry należy opuścić najpóźniej o 22:30. Bilet wstępu kosztuje 17 JOD od dorosłej osoby, dzieci do lat 12 mają darmowe wejście. Bilet można kupić w ciągu dnia, lub tuż przed samym wejściem w kasach biletowych w Visitor Center. Należy posiadać przy sobie bilet dzienny lub Joran Pass uprawniający do wejścia na teren Petry. Choć w praktyce nikt tego biletu nie sprawdzał.

Gdzie nocować w Petrze?


W Wadi Musa znajdziecie mnóstwo hosteli i hoteli. Zlokalizowane są one zarówno tuż przy Petra Visitor Center, w centrum miasta Wadi Musa, oraz na wzgórzach. Oczywiście im bliżej wejścia do Petry, tym ceny noclegu są wyższe. My zdecydowaliśmy się na nocleg Tetra Tree Hotel i śmiało mogę Wam go polecić. Położony jest na wzgórzach Wadi Musa, zaledwie 5 minut jazdy od głównej bramy Petry. Do dyspozycji gości jest kryty i odkryty basen. Na terenie całego hotelu można bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pokoje są duże i przestronne wyposażone w telewizor z płaskim ekranem, lodówkę , klimatyzację, oraz łazienkę z prysznicem. Codziennie rano serwowane jest pyszne śniadanie w formie bufetu w restauracji na dachu ze wspaniałym widokiem na okolice. Świetny stosunek jakości do ceny. Cena: ok. 220 zł za pokój 2 os. ze śniadaniem2 Kommentare


Aneta Badełek-Kotowska
Aneta Badełek-Kotowska
02. Nov. 2022

Jak oceniasz możliwość poruszania się z wózkiem po Petrze. Wybieramy się z 2 i 4 latkami :)

Gefällt mir
Marta Burzyńska
Marta Burzyńska
05. Jan. 2023
Antwort an

z wózkiem udało nam się dotrzeć do skarbca, dalej mała przesiadła się na osiołka, z wózkiem byłoby bardzo ciężko, wózek "porzuciliśmy" w restauracji.

Gefällt mir
bottom of page