top of page
Post: Blog2 Post

SOKOTRA – WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ.


Sokotra

Jeśli planujesz podróż na Sokotrę, lub chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda podróż po Sokotrze to zapraszam do lektury!Odkąd po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcia z Sokotry wiedziałam, że prędzej czy później musimy tam dotrzeć. Wyspa zajęła jedną z topowych pozycji na mojej podróżniczej liście marzeń. Jednak ze względu na bardzo wysokie koszta podróży, myślałam że to marzenie jest bardzo odległe. Na szczęście rzeczywistość okazała się zgoła inna 😊 Tak naprawdę od marzenia do realizacji upłynęło zaledwie kilka miesięcy. Z racji tego, że na Sokotrę nie ma możliwości samodzielnego zorganizowania wyjazdu przeglądaliśmy kilka ofert dostępnych na Polskim rynku, ale ich ceny były bardzo wysokie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że podróżujemy 2+1.


Zaczęłam przeglądać inne alternatywne opcje i udało mi się trafić do lokalnej agencji turystycznej na Sokotrze, która dała nam stosunkowo dobrą cenę (choć to w dalszym ciągu nie jest najtańsza wycieczka), a w dodatku nie policzyli nam za Lelcię, więc już o jedną osobę oszczędziliśmy. Jedyne koszta jakie ponieśliśmy związane z Lelcią to wiza i bilet lotniczy. Długo się nie zastanawialiśmy, szybka rezerwacja, wysłaliśmy skany naszych paszportów, przesłaliśmy zaliczkę na bilety i wizę. A po tygodniu na maila przyszły bilety lotnicze, a tydzień przed wylotem wiza. I tak oto udało nam się dotrzeć do Jemenu, na wyspę która jest marzeniem wielu podróżników. To jedno z najbardziej odizolowanych i najrzadziej odwiedzanych miejsc na świecie.


W poniższym wpisie dzielimy się naszymi doświadczeniami z podróży na Sokotrę. Znajdziecie w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania, począwszy od tego jak zorganizować wyjazd, jak załatwić wizę, jak dostać się na Sokotrę, co zabrać ze sobą, czy jest tam bezpiecznie, najlepszy czas na podróż, czy można latać dronem. Post ten powstał w oparciu o nasze doświadczenia związanie z naszą samodzielną podróżą na Sokotrę, którą odbyliśmy w marcu 2023 roku.

Sokotra

Sokotra – informacje praktyczne

Sokotra jest największą z czterech wysp archipelagu Sokotra na Oceanie Indyjskim, należącego do Jemenu. Wyspa ma 132 kilometry długości i 49,7 kilometra szerokości, a jej obszar liczy 3 625 kilometrów kwadratowych. Chociaż nie jest super rozwinięta, wyspa nie jest też bezludna – ma około 60 000 mieszkańców, głównie miejscowej ludności Soqotri.


Oddalona o 240 km od najbliższego lądu, czyli Somalii i o 380 km od Jemenu, Sokotra w pełni zasłużyła na miano „najdziwniejszego miejsca na ziemi”. Wyspa jest tak odizolowana od reszty świata, że rośliny i zwierzęta ewoluowały tam niezależnie. Co trzeci gatunek żyjący na wyspie jest endemiczny, co oznacza, że występuje tylko w tym miejscu. 37% z 825 gatunków roślin Sokotry, 90% gatunków gadów i 95% gatunków ślimaków lądowych nie występuje nigdzie indziej na świecie. Na obszarze tym występują również znaczące w skali światowej populacje ptaków lądowych i morskich (192 gatunki ptaków, z których 44 lęgną się na wyspach, a 85 regularnie migruje), w tym wiele gatunków zagrożonych.

Sokotra

Turystyka na Sokotrze

Sokotra jeszcze do niedawna była praktycznie niedostępna dla turystów z powodu wojny w Jemenie i braku lotów. Co prawda można było dostać się na nią z Egiptu (Kairu), lecąc do Jemenu, a stamtąd na Sokotrę. Jednak było to bardzo skomplikowane, bo trzeba było załatwiać dodatkowe wizy i specjalne pozwolenia. Od 2021, lata raz w tygodniu samolot liniami Air Arabia z Abu Dhabi (ZEA) na Sokotrę. Kursuje również raz w tygodniu, w każdy wtorek wylatuje o 9:25, z Abu Dhabi i przylatując na Sokotrę o 10:40. Lot powrotny odlatuje o 12:10 i przylatuje do Abu Zabi o 15:25. Nie są to jednak takie normalnie połączenia, bo trzeba mieć „znajomości”, by na taki lot kupić bilety. Połączeń tych nie znajdziemy w żadnej wyszukiwarce. Nie ma możliwości kupić biletów online, czy w jakikolwiek inny sposób, a jeszcze trzeba mieć specjalne pozwolenia, które też ktoś nam musi pomóc zdobyć. Dodatkowo zwiedzanie tak dużej wyspy bez samochodu 4x4 i bardzo wprawnego kierowcy off-road, jest raczej nierealne, w dodatku nie ma tam żadnej wypożyczalni samochodów. Przez co w dalszym ciągu podróż na Sokotrę nie jest taka prosta. Ale wbrew pozorom oprócz niezwykłej przyrody i krajobrazów, właśnie te wszystkie utrudnienia sprawiają, że wyspa jest tak wyjątkowa.


Jednym z najbardziej unikalnych elementów dla osób odwiedzających Sokotrę jest fakt, że przylatuje na nią nieco ponad 100 turystów tygodniowo. Wynika to z tego, że obecnie tylko dwa loty tygodniowo przylatują i odlatują na wyspę. Najpopularniejszy jest lot liniami lotniczymi Air Arabia, przylatujący z Abu Zabi z około 100 osobami na pokładzie. Ten sam samolot przylatuje i odlatuje we wtorki z podobną liczbą podróżujących.


Ta liczba odwiedzających sprawia, że ​​zwiedzanie wyspy Sokotra jest raczej kameralne. Podczas podróży po Sokotrze wpadniesz na znajome twarze, inne osoby podróżujące tym samym lotem. Spodziewaj się wielu fotografów, miłośników przyrody i innych miłośników podróży poza utartymi szlakami.


Jest tylko garstka agencji turystycznych, które są w stanie załatwić wizę, aby wjechać do Republiki Jemenu. Wszystkie starają się zaspokoić potrzeby turystów i starają się aby każdy odwiedzający wyspę wrócił z niej zadowolony, z niezapomnianymi wspomnieniami.

Sokotra

Czy podróż na Sokotrę jest bezpieczna?

Sokotra administracyjnie jest częścią Jemenu, ale wyspa bardzo różni się od reszty kraju, przede wszystkim jest tam bezpiecznie.


Wyspa stała się terytorium Jemenu w 1967 roku, ale zawsze pozostawała w pewnym sensie bardzo niezależna – ma własny język i kulturę. Nigdy tak naprawdę nie została dotknięta wojną domową toczącą się na kontynencie (nie licząc faktu, że została prawie przejęta przez Zjednoczone Emiraty Arabskie). Do wyspy zgłasza także roszczenia Somalia. Prawdę powiedziawszy, nigdy nie było na wyspie niebezpiecznie i nigdy nie było gwałtownego konfliktu na Sokotrze. Od 1990 Sokotra stopniowo zaczęła przyjmować turystów, którzy zachwycali się pięknymi plażami, unikalnymi krajobrazami i niezwykłą fauną i florą. W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, wraz z napływem turystów poprawiła się także sytuacja ekonomiczna wyspy. Niestety ostatnie lata to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Sokotra, choć daleka od konfliktu została na jakiś czas odcięta od ruchu turystycznego. Na szczęście od jakiegoś czasu sytuacja ta się zmieniła i ponownie turyści mogą odwiedzać Sokotrę.


Przestępstwa jeżeli są to raczej jakieś drobne. Jest jedno więzienie w stolicy wyspy Hadiboh, w którym przebywa jeden więzień. Pan trafił do więzienia po tym jak po pijaku pobił się z kolegą i ten niestety zmarł. Jednak nie jest to więzienie takie jak w naszym myśleniu, bo Pan z niego wychodzi kiedy jest potrzeba aby pomóc rodzinie w domu. Po tym incydencie wprowadzono zakaz spożywania alkoholu na wyspie. Ale jej mieszkańcy jak na muzułmanów raczej liberalnie do tego podchodzą, gdyż całkiem dobrze działa tam rynek pędzenia lokalnego bimbru, smakiem przypominającego grappę. Zresztą nasz przewodnik praktycznie zaraz po naszym przylocie pytał czy mamy coś z bezcłówki. My niestety się nie zaopatrzyliśmy, ale Feisal (tak na imię ma przewodnik) załatwił bez problemu lokalny alkohol, który z ciekawości spróbowaliśmy.


Obecnie statki transportowe wciąż przybywają z portu Al Mukallah w Jemenie, oraz Salala w Omanie z zapasami, oprócz cotygodniowych lotów zaopatrzeniowych do Seiyun.

Sokotra

Kiedy najlepiej lecieć na Sokotrę?

Najlepszy czas na podróż na Sokotrę jest od lutego do czerwca oraz od października do listopada. Nie jest wtedy ani za gorąco, ani za deszczowo. To znakomity czas na podziwianie lokalnej przyrody. Poza tym okresem wysokie temperatury sprawiają, że zwiedzanie, trekkingi, czy nawet noclegi w namiotach mogą być trudne. Z racji tego lepiej unikać wypraw na Sokotrę poza miesiącami jesiennymi i zimowymi, gdyż upały w połączeniu z wilgotnością spowodowaną bliskością oceanu są nie do wytrzymania. Średnia temperatura w październiku to 31°C w dzień i 24°C w nocy. W styczniu i w lutym jest to odpowiednio 27°C i 21°C. Na wyżynach zajmującą centralną część wyspy jest chłodniej. Deszcze nie są częstym zjawiskiem, niemniej w listopadzie i grudniu jest ich stosunkowo dużo, co jest oczywiście ważne dla wspaniałej, endemicznej roślinności. W tych dwóch wilgotniejszych miesiącach mamy do czynienia średnio z 5 do 8 dniami deszczowymi w miesiącu. Na pewno warto unikać Sokotry od czerwca do końca września - to okres monsunów i silne wiatry nie będą, delikatnie mówiąc, sprzymierzeńcem turysty


My byliśmy w połowie marca i pogoda była fantastyczna. Noce w górach były nieco chłodniejsze, ale bluza, leginsy i lekkie nakrycie spokojnie dawały radę.

Sokotra

Ile kosztuje podróż na Sokotrę?

Podróż na Sokotrę nie jest tania. Sam lot kosztuje 850 $ z Abu Dhabi. Ze względu na odległe położenie wyspy Sokotra koszty podróży są wysokie. Najtańsza podróż w zależności od wybranego pakietu kosztuje od około 1300 $ na osobę, za tygodniowy pobyt nie licząc przelotów i wiz.


Zanim powiesz „to śmieszne płacić tak dużo za spanie w namiocie, w spartańskich warunkach”, pomyśl przez chwilę... Sokotra to bardzo odległe miejsce. Oprócz ryb, które miejscowi mogą łowić, wszystko inne musi być importowane na wyspę. Samochody, z których będziesz korzystać (ponieważ oczywiście nie ma transportu publicznego) również musiały tam dotrzeć i pozostać w dobrym stanie. Podobnie z namiotami, materacami i tak dalej. W cenę wycieczki jest wliczony kierowca, przewodnik, jedzenie, można powiedzieć, że to takie „all inclusive”, tylko w standardzie kampingu na dziko. Ale wierzcie mi nawet te niewygody, rekompensuje to co na wyspie doświadczycie i zobaczycie.


Udogodnienia na wyspie są bardzo ograniczone. Przy niektórych miejscach są toalety, ale dość często trzeba wykopać sobie dół i zakopać w nim odpady. Prowizoryczne prysznice, występują przy kilku kampingach, ale najczęściej trzeba się myć w naturalnych zbiornikach ze słodką wodą.


Jedzenie jest podstawowe. Ryby, ryż i arabski chlebek to w zasadzie to, co miejscowi jedzą cały czas i warto wspomnieć, że na Sokotrze, podobnie jak w wielu innych miejscach, miejscowi nie używają sztućców. Na szczęście przewodnicy starają się aby było bardziej „zachodnio” i dają widelce i łyżki. Oprócz ryb możesz spodziewać się gotowanych warzyw, makaronu lub koziego mięsa. Nie oczekuj posiłków na miarę 5-gwiazdkowej restauracji, ale jedzenie naprawdę nie jest złe. Nie zabraknie też herbaty. Jedzenie owszem jest przygotowywane w standardach dla nas niedopuszczalnych, a sanepid z pewnością złapałby się za głowę. Jednak my przez tydzień czasu nie słyszeliśmy o osobie, która miałaby problemy żołądkowe. Wszystko jest przygotowywane na świeżo więc nie ma jak się zepsuć. Oczywiście bez ograniczeń mamy dostępną wodę pitną w małych butelkach i większych butlach.

Sokotra

Jak dostać się na Sokotrę?

Wiza na Sokotrę

Samodzielnie nie można załatwić wizy, gdyż trzeba do niej dołączyć specjalne pozwolenie. Wizy można załatwić na Sokotrze w urzędzie imigracyjnym w Hadiboh i w zasadzie każdy lokalny touroperator może to zrobić za Ciebie. Wszystko, co musisz zrobić, to wysłać skan paszportu, a po załatwieniu wizy agencja wyśle Ci kopię wizy na maila. Wiza kosztuje 100 $, ale często pośrednik dolicza 50$ za tzw. fatygę


Jeśli rezerwujesz podróż za pośrednictwem agencji z poza Sokotry, czyli pośrednika, oni również zorganizują dla Ciebie wizę. Wszystko, co zrobią, to poproszą lokalną firmę o zorganizowanie tego dla ciebie i wiadomo doliczą do tego prowizję.


WAŻNE: Nie możesz otrzymać wizy Jemeńskiej, jeśli masz w paszporcie stempel z Izraela. Zmień paszport przed zorganizowaniem tej podróży.


Chociaż nie ma zasady, która zabraniałaby odwiedzenia Izraela z pieczątką z Jemenu, Syrii, Iranu, lub Iraku, to można być z tego powodu narażonym na dodatkową kontrolę bezpieczeństwa i ryzyko odmowy wjazdu. Najlepiej przed planowaną podróżą złożyć wniosek o nowy paszport i go wymienić.


RÓWNIEŻ WAŻNE: Po odwiedzeniu Jemenu, Iranu, Iraku, Sudanu, Syrii, Libii, Somalii (po marcu 2011 r.) nie będziesz mógł ubiegać się o zezwolenie ESTA do USA. Zamiast tego będziesz musiał ubiegać się o zwykłą wizę turystyczną, która jest droższa i wymaga wizyty i rozmowy w ambasadzie amerykańskiej. Wiele osób powie, że przecież można po prostu zmienić paszport i powiedzieć, że nigdy nie było się w żadnym z tych krajów, ale tu jest ryzyko, że mogą nam odmówić wjazdu po przylocie, jeśli przy kontroli dowiedzą się o tym, a mają swoje sposoby. My już za sobą mamy bardzo szczegółową kontrolę na lotnisku w Stanach, mimo że byliśmy już tam kilkukrotnie, a w wyżej wymienionych krajach nie byliśmy wcześniej.


Loty na Sokotrę

Istnieją dwie opcje lotu na Sokotrę – z Abu Dhabi, lub z Kairu.

 • z Abu Dhabi liniami lotniczymi Air Arabia

Od 2021 roku jest bezpośredni lot z Abu Dhabi na Sokotrę. Operatorem na tej trasie są linie lotnicze Air Arabia. W internecie jest wiele opinii, że ta linia lotnicza jest bardzo zła, samoloty są brudne i tak dalej. Chociaż nie jest to luksusowa linia lotnicza, nie jest tak źle. Prawdę powiedziawszy my nie widzieliśmy tu żadnej różnicy pomiędzy innymi tanimi liniami lotniczymi. Baaa było nawet lepiej niż myśleliśmy bo samolot był stosunkowo czysty, obsługa sympatyczna i pomocna, a jedzenie podawane podczas lotu naprawdę smaczne. Nawet Lelcia zjadła całą swoją porcję. Biletów niestety nie ma możliwości kupić online. Próbowaliśmy się również dowiedzieć na lotnisku w Abu Dhabi czy istnieje jakiś sposób, aby bezpośrednio je kupić, ale nikt nie umiał nam udzielić odpowiedzi. Jedyny sposób zakupu biletu jest przez którąś z lokalnych agencji turystycznych na Sokotrze. Dodatkowo aby kupić bilet należy posiadać wizę jemeńską. Wizy jemeńskiej... nie kupisz online. Bilety nie należą do najtańszych bo za lot w obie strony, który trwa około 2 godziny trzeba zapłacić 850 $. Lot odbywa się raz w tygodniu we wtorek. Samolot Air Arabia wylatuje o 9:25 z Abu Dhabi i przylatując na Sokotrę o 10:40. Lot powrotny odlatuje z Sokotry o 12:10 i przylatuje do Abu Dabi o 15:25.

 • z Kairu liniami lotniczymi Yemenia Airways

Wcześniej jedynym sposobem, aby dostać się na Sokotrę, był odbywający się raz w tygodniu lot z Egiptu (Kairu) narodowymi liniami lotniczymi Jemenu z międzylądowaniem w Seiyun. Jednak podróż jest bardzo skomplikowana, bo trzeba załatwić dodatkowe wizy i specjalne pozwolenia. Po doleceniu do Seiyun wszyscy pasażerowie muszą wysiąść z samolotu. Miejscowi wysiadają jako pierwsi, następnie wszyscy pozostali pasażerowie (turyści) są proszeni o opuszczenie samolotu. Personel zbiera wszystkie paszporty, a następnie wszyscy czekacie w klimatyzowanej poczekalni. Cały proces trwał około 2-3 godzin w drodze do Sokotry i około 1,5 godziny w drodze powrotnej. Nie ma obawy, ze zostanie odebrany Wam paszport, jest to standardowa procedura.

 • Rejs łodzią

To najtańszy i najmniej komfortowy sposób na dostanie się na Sokotrę. Łodzie wypływają z Salalah w Omanie, a podróż może zająć kilka dni w jedną stronę. Trzeba pamiętać również o tym, że nie jest to łódź turystyczna i warunki na niej panujące są mocno spartańskie. My poznaliśmy parę, która właśnie w ten sposób dostała się na wyspę, ale niezbyt polecali ten środek transportu. Zwłaszcza, że samo załatwianie żeby dostać się na łódkę zajęło im cały dzień. Za rejs w jedną stronę zapłacili oni 80$. A na miejscu i tak musieli skorzystać z lokalnej agencji turystycznej.

Hotele na Sokotrze

Czy na Sokotrze są jakieś hotele? To częste pytanie jakie słyszę. Tak są, ale jedynie w Hadiboh. Jeśli zdecydujesz się tam zostać, będziesz skazany na codzienne długie dojazdy i utratę niektórych pięknych chwil, takich jak wschody i zachody słońca na plaży, czy w górach. Poza tym nie polecam zatrzymywać się na dłużej w Hadiboh – gdzie są tylko 3 hotele, a miasto jest brudne i nie ma tam tak naprawdę nic do roboty z turystycznego punktu widzenia. Hotele też pozostawiają wiele do życzenia.


Jak można się domyślić, hoteli nie można rezerwować online. Aby zarezerwować nocleg potrzebujesz kogoś na miejscu, jak lokalnego tour operatora. Jeśli jednak będziesz chciał zatrzymać się w Hadiboh najlepszym wyborem jest hotel Summerland. Doba kosztuje 75 $ za pokój jednoosobowy, 140 $ za pokój dwuosobowy, co wcale nie jest tanie. Trzeba też pamiętać, że hotele te są raczej o dość podstawowym standardzie. Więc nie oczekujcie tu luksusów.

Czy można polecieć na Sokotrę na własna rękę? Czy wycieczka zorganizowana to jedyny sposób na zwiedzanie Sokotry?

Tak jak już Wam na wstępie wspominałam na Sokotrę nie ma możliwości zorganizowania samodzielnej wycieczki. Jeśli nie znasz kogoś z Sokotry, kto może pomóc Ci załatwić wizę, lot i transport, to tak – potrzebujesz zorganizowanej wycieczki. Na wyspie nie ma transportu publicznego, a miejscowi też nie jeżdżą zbyt często (nawet nie myśl, że możesz jechać autostopem), więc nawet jeśli tam dotrzesz, tak naprawdę nie możesz się nigdzie poruszać.


Zorganizowana wycieczka nie oznacza, że ​​musisz podróżować z grupą. Wielu podróżników wybiera się ze swoim partnerem, przyjacielem, a nawet samotnie i taki wyjazd można bez problemu zorganizować przez lokalną agencję turystyczną. Do dyspozycji będziesz mieć kierowcę, kucharza i przewodnika. Czasem wszystko w jednym.


Na Sokotrze jest wiele do zrobienia i zobaczenia, więc najlepiej uzgodnić wcześniej własne preferencje dotyczące tego co chcesz robić na wyspie. Spotkaliśmy grupę, która nie czuła się komfortowo biwakując w odległych miejscach, więc ich przewodnik zorganizował im hotel na wszystkie 7 nocy. Inna grupa, którą spotkaliśmy na Sokotrze, nie interesowała się wędrówkami i cieszyła się głównie plażami. Jednak zdecydowana większość osób, która przybywa na Sokotrę, decyduje się na standardowy program zwiedzania, czyli taką objazdówkę po wyspie, która daje możliwość zobaczenia tego co najpiękniejsze na wyspie.

Sokotra

Co zabrać na Sokotrę?

Lecąc na Sokotrę lecisz do części Jemenu. Dlatego pamiętaj o odpowiednim stroju, z szacunku dla lokalnej ludności. Miejscowe kobiety zawsze noszą nikab, podczas gdy miejscowi mężczyźni zwykle noszą długie spodnie lub chusty owinięte w pasie. Jednak odpowiedni strój jest zalecany jedynie w miastach. Większość turystów wędruje po wyspie w szortach, T-shirtach, bikini, sukienkach i tak dalej. W miastach oczekuje się, że będziesz mieć zasłonięta ramiona, kolana i włosy, aby uniknąć wścibskich spojrzeń. Miejscowi jednak, którzy pracują z turystami, są przyzwyczajeni do zachodnich ubrań i nikt tak naprawdę nie zwraca uwagi jak się ubieramy. Ja jednak dla większego komfortu chodziłam w chuście na głowie, z której robiłam turban, lub maxi sukience.

Warto ze sobą zabrać:

 • Sandały trekkingowe odpowiednie do chodzenia po kamieniach. Ja chodziłam cały wyjazd w sandałach crocss i było mi wygodnie. (Ciężkie buty trekkingowe, dla mnie to lekka przesada w tych warunkach)

 • Śpiwory i namioty są zazwyczaj dostarczane przez lokalne biuro podróży. Jeśli wolisz przywieźć własne rzeczy, możesz, ale nie musisz.

 • Coś cieplejszego, jeśli planujesz nocować w górach. Bluza dresowa, długie spodnie i cieplejsze skarpety wystarczają w zupełności.

 • Latarka z zapasową baterią, która bardzo przyda się podczas nocnego biwakowania i zwiedzania jaskiń.

 • Energia elektryczna jest dostępna tylko w Hadiboh. Dlatego warto zabrać ze sobą ładowarkę samochodową działającą na zapalniczce, aby podładować telefon, czy baterie do aparatu. Power bank najlepiej solarny również może się bardzo przydać.

 • Pamiętaj, że nawet jeśli czasami niebo przysłaniają chmury, słońce jest mocne i będziesz potrzebować nakrycia głowy i kremu do opalania. Najlepiej wybierz biodegradowalny, aby nie niszczyć rafy. Jako nakrycie głowy, także dla mężczyzn najlepiej sprawdza się chusta, którą w razie potrzeby możemy zakryć także kark i ramiona, a na co dzień nosić jako turban.

 • Chusteczki biodegradowalne. Nie zawsze będziesz mógł wziąć prysznic, więc aby się odświeżyć, czy umyć ręce takie chusteczki bardzo się przydają. Kup biodegradowalne, aby nie przyczyniać się do jeszcze większego problemu ze śmieciami niż ten, który już istnieje na wyspie.

 • Suchy szampon. W przypadku, gdy twoje włosy są paskudne bez mycia.

 • Środek odstraszający owady. Nam akurat się nie przydał bo w tym okresie nie było komarów, ale z tego co słyszałam czasem się pojawiają.

 • Apteczka pierwszej pomocy. Środki przeciwbólowe, plastry, bandaże, coś do odkażenia ran itp. Co prawda na Sokotrze jest kilka punktów medycznych, ale czasem dość daleko, więc jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony.

GOTÓWKA! Gotówka jest koniecznością podczas podróży na Sokotrę ze względu na brak bankomatów. Za wycieczkę zapłacisz najprawdopodobniej gotówką w dolarach (USD). Można mieć trochę rialów jemeńskich (można wymienić pieniądze w Hadiboh), bez problemów można także płacić w dolarach, nie ma jednak wiele okazji do wydatków, może tylko aby kupić suchą smoczą krew od miejscowych dzieciaków. Tak naprawdę poza opłatą za pobyt raczej nie będziesz mieć okazji do wydawania pieniędzy. Nie kupisz pamiątek bo ich po prostu nie ma. Niestety na magnesiki też nie ma co liczyć. 😉

Internet na Sokotrze

Na wyspie praktycznie nie ma zasięgu telefonii komórkowej, a co za tym idzie internetu, jeżeli jest to bardzo słaby i nadaje się głównie do wysyłania wiadomości. Rzadko kiedy jest możliwość przeglądania stron. My czasami korzystaliśmy z internetu naszego kierowcy, ale z tego co się dowiedzieliśmy działają tam karty sim ZEA, dlatego warto przed wylotem się w taką zaopatrzyć, lub doładować ją.


Drony na Sokotrze

Na Sokotrze nie ma problemu z lataniem dronem. Tak naprawdę wszędzie gdzie chcieliśmy mogliśmy go bez problemu użyć. Istnieje możliwość, że dron zostanie w depozycie na lotnisku do waszego wyjazdu, ale bagaże są sprawdzane bardzo pobieżnie i nikt się specjalnie nie dopatruje jaką macie w nich zawartość.

Sokotra

Jeśli jesteś zainteresowany wspólną podróżą na Sokotrę napisz do nas :) Najbliższy wyjazd organizujemy na przełomie października i listopada.

3 Comments


Joanna Gruszecka
Joanna Gruszecka
Aug 06, 2023

A nie będziecie organizować czegoś w lutym 2024 -byłabym bardzo zainteresowana?

Like

Itesin Itesin
Itesin Itesin
May 14, 2023

mam nadzieję że w najbliższych latach możliwość podrużowania na socotre się "zmieni" np że będzie łatwiejsze podróżowanie i żeby był np jakiś ?prom? żeby wziąść swoje auto czy co tam innego np żeby warunki życia były wyższe w miastach.

Like
Kouta90
Kouta90
Oct 04, 2023
Replying to

Zanim zaczniesz poznawać świat lepiej poznaj zasady pisowni. "Łatwiejsze podróżowanie" oznacza więcej niszczących wszystko turystów. To nie jest dobra

Like
bottom of page