top of page
Post: Blog2 Post

UBEZPIECZENIE W PODRÓŻY, CZY WARTO JE WYKUPIĆ?


O tym, że przed podróżą zawsze należy się ubezpieczyć chyba nikomu nie trzeba przypominać. My nigdy nie ruszamy się w podróż bez ważnego ubezpieczenia. Wbrew pozorom ubezpieczenie, to nie tylko możliwość bezpłatnego pójścia do lekarza, czy opłaty kosztów leczenia szpitalnego. Warto również dobrać jak najlepszy zakres assistance tak, aby rodzina uzyskała jak najszybszą pomoc i była w pełni chroniona w razie jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji, jakie mogą się przytrafić na wyjeździe zagranicznym.


Chociaż sami wielokrotnie zastanawialiśmy się, czy jest sens wykupywać ubezpieczenie w podróży, to zawsze odpowiedź była TAK WARTO. I chociaż na szczęście nigdy nie było ono nam potrzebne, to wychodzimy z założenie że „Przezorny zawsze ubezpieczony” i lepiej nie kusić losu, zwłaszcza podróżując z dzieckiem. Bo to, że do tej pory nic się nie działo, wcale nie oznacza, że za jakiś czas nie będziemy musieli z niego skorzystać. Zawsze może trafić się rozcięty łuk brwiowy, nagła gorączka, zatrucie. Wolimy zaoszczędzić sobie kłopotów i często wysokich dodatkowych kosztów, swoim bliskim problemów i stresów, a w najczarniejszym scenariuszu obciążania ich kosmicznymi kosztami i formalnościami. Dodatkowo sama świadomość, że posiadamy takie ubezpieczenie, daje nam większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza choć minimalnie stres, gdy będziemy zmuszeni z niego skorzystać.


Czym jest ubezpieczenie podróżne?


To ubezpieczenie od nagłych i niespodziewanych wypadków, które mogą nam się przytrafić podczas wakacji poza granicami naszego kraju. Ubezpieczeniu może podlegać opieka medyczna, zniszczenie lub zagubienie bagażu, opóźnienie lotu, czy odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Jest to wszystko zależne od opcji ubezpieczenia na jaką się zdecydujemy.


Jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę?


Wykupując ubezpieczenie niezwykle ważne jest aby zwrócić uwagę na jaką kwotę opiewa ubezpieczenie, czyli do jakiej sumy ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia, ratownictwa i transportu medycznego (z miejsca wypadku lub zakwaterowania do szpitala), w tym koszty hospitalizacji, ewentualnie transport zwłok, albo pogrzebu na miejscu, OC i NW. Jak długo jednorazowo możemy przebywać za granicą (jest to ważne w przypadku dłuższych podróży). Wybrać najkorzystniejszy dla nas wariant czasowy, jeżeli nie planujecie częstych podróży, a Wasz wyjazd jest bardziej jednorazowy lepszą opcją ze względów ekonomicznych jest jednorazowe ubezpieczenie, jest ono tańsze od rocznego, ale jeżeli planujecie co najmniej kilka razy w roku wyjechać za granicę to roczna opcja wyjdzie Wam dużo korzystniej. Poniżej przedstawię Wam warianty jakie może zawierać Wasze ubezpieczenie:

 • Koszty leczenia i assistance

Podstawowy pakiet ochrony assistance i kosztów leczenia, to pomoc medyczna oraz pokrycie wszelkich niezbędnych kosztów leczenia, które mogą przytrafić się w czasie podróży. Ubezpieczenie to obejmuje leczenie szpitalne, jak i również pomoc lekarską w miejscu w którym aktualnie przebywamy.


Najbardziej podstawowy zakres ochrony assistance może wystarczyć osobie podróżującej indywidualnie, jednak nie zabezpiecza w pełnym zakresie rodziny na wakacjach. Warto czasem zastanowić się nad wykupieniem rozszerzonego pakietu, które można poszerzyć o:

- Opiekę nad dzieckiem w przypadku pobytu w szpitalu rodzica lub opiekuna podróżującego z dzieckiem (ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje zakwaterowania i wyżywienia niepełnoletniego dziecka/dzieci, opieki nad niepełnoletnim dzieckiem/dziećmi w trakcie pobytu w szpitalu rodzica lub opiekuna, transportu niepełnoletniego dziecka do domu (wraz z opieką nad dzieckiem w trakcie podróży)

- Organizacja i pokrycie kosztów transportu osoby towarzyszącej, po wykupieniu tej opcji można liczyć, że firma ubezpieczeniowa zorganizuje i pokryje koszta powrotu do domu członków rodziny, przyjazdu osoby do opieki nad poszkodowanym (koszty transportu, hotelu i wyżywienia osoby towarzyszącej).

- Pomoc w przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do kraju – Firma ubezpieczeniowa w sytuacji: choroby bliskiej osoby, śmierci bliskiej osoby, włamania do domu, zalania lub innych sytuacji losowych zorganizuje i pokryje koszta wcześniejszego powrotu do domu.

 • Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NW)

Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku lub śmierci ubezpieczonego w wyniku również nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście wypłata odszkodowania zależy od procentu uszczerbku na zdrowiu. Nie warto „oszczędzać” na sumie gwarancyjnej. Ubezpieczając się na wyższe kwoty, zyskujemy wyższe świadczenie, które pozwoli na pokrycie kosztów leczenia za granicą i będzie stanowiło lepszą rekompensatę za nieodwracalne szkody na zdrowiu np. kalectwo.

 • Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym (OC)

Podróże mają to do siebie, że niosą ze sobą ryzyko wielu nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Możecie stać się ofiarą ale również i sprawcą wypadku. W tym drugim przypadku ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przejmie odpowiedzialność finansową za wypadek, który spowodujecie na urlopie lub spowoduje go ktoś z Waszej rodziny np. dziecko, mąż lub żona. Podróżując z dziećmi nietrudno o takie nieprzewidziane sytuacje, kiedy nasze kochane maleństwo wcale nie umyślnie zbije szybę w hotelowym oknie, zniszczy rzecz należącą do hotelu lub innego turysty, uszkodzi aparat fotograficzny. Ktoś z naszej rodziny uszkodzi sprzęt sportowy np. rower. Dojdzie do nieszczęśliwego wypadku np. potrącenia pieszego jadąc na rowerze lub wypadku podczas uprawiania sportu. Takich przykładów jest wiele i często się zdarzają dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć.

 • Zniszczenie, opóźnienie lub utrata bagażu

Możecie w Waszym ubezpieczeniu wybrać również wariant chroniący Was na wypadek zniszczenia, opóźnienia lub nawet całkowitej utraty bagażu, który znajduje się pod bezpośrednią opieką przewoźnika. Ważne, aby ubiegać się o odszkodowanie, należy posiadać kwitek na niego jaki otrzymujemy przy nadaniu od przewoźnika. Takie sytuacje się zdarzają i warto być również na nie przygotowanym My mieliśmy dwie takie sytuacje raz wracając z Cuzco do Rio de Janeiro nie zapakowali naszego bagażu na pokład samolotu, i tak odzyskaliśmy go dopiero następnego dnia praktycznie przed samym odlotem do Polski. Drugi raz urwali nam kółka od walizki, zgłosiliśmy ten problem na lotnisku i w ciągu dwóch tygodni nową, bardzo podobną walizkę przywiózł nam kurier do domu.


W sytuacji całkowitego zaginięcia bagażu podróżnego ubezpieczyciel zwraca wam całkowitą sumę na jaką ubezpieczyliście bagaż. W przypadku kiedy wasz bagaż ma opóźnienie i np. nie doleci z Wami na czas (zazwyczaj jest to uznawane powyżej 4-6 godzin) macie prawo do zakupu niezbędnych przedmiotów (ubrania, kosmetyki itp.)mających na celu zastąpienie Waszych rzeczy, na czas kiedy jesteście bez prawidłowo nadanego przez Was bagażu. Ubezpieczyciel ma obowiązek oddać Wam kwotę na jaką opiewało wykupione przez Was ubezpieczenie od tego typu sytuacji. Natomiast w sytuacji, kiedy Wasz bagaż został częściowo, lub całkowicie zniszczony podczas transportu, to ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócenia Wam koszty naprawy lub zakupu nowego bagażu. Tak jak to było w naszej sytuacji, kiedy po zniszczeniu walizki, otrzymaliśmy nową, prawie identyczną.

 • Ubezpieczenie od odwołanej imprezy turystycznej

Ta opcja ubezpieczenia jest bardzo przydatna zwłaszcza dla osób podróżujących z dziećmi. Najczęściej nasze wyjazdy planujemy z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, kupujemy bilety na samolot, rezerwujemy noclegi czy wykupujemy gotową wycieczkę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu sytuacji losowych jakie mogą nam się przytrafić, czy to choroba, lub jakieś inne okoliczności uniemożliwiające nam wyjazd. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie dzięki, któremu uda się Wam odzyskać chociaż część poniesionych kosztów związanych z rezerwacją.

 • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Podróżując często zabieramy ze sobą sprzęt elektroniczny, który jest łakomym kęskiem dla złodziei, a także lubi ulegać różnym uszkodzeniom. Czy to laptop, czy aparat fotograficzny, kamerka lub telefon komórkowy. Możemy nasz sprzęt ubezpieczyć od nieprzewidzianych sytuacji i cieszyć się w spokoju urlopem.

 • Ubezpieczenie narciarskie

Czy wiecie, że koszta ratownictwa na stokach narciarskich są bardzo wysokie. Chyba nie chcielibyście się przekonać na własnej skórze ile to kosztuje we Włoszech, Francji, Szwajcarii czy nawet u naszych sąsiadów Słowaków. Zatem jeżeli planujecie zimowe szaleństwo na stokach narciarskich pomyślcie o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Tu nawet nie zawsze chodzi o to, co może nam się stać, ale również o to, że całkowicie nieświadomie możecie również doprowadzić do wypadku z inną osobą znajdującą się na stoku.

 • Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

Jeżeli planujecie nurkowanie, wycieczki wysoko górskie, safari lub uprawianie innych sportów ekstremalnych, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, gdyż nasze podstawowe nie obejmuje tego typu aktywności.


Gdzie wykupić ubezpieczenie?


Tradycyjnie u jednej z firm ubezpieczeniowych. To chyba jedno z najprostszych i najbardziej oczywistych rozwiązań dostępnych na rynku. Możemy porównać oferty takich ubezpieczeń na porównywarkach internetowych. Lub po prostu wykupić ubezpieczenie na stronie internetowej ubezpieczyciela, lub w ich biurze.


Najpopularniejsi ubezpieczyciele podróżni to:

- Axa Travel

- Signal IDUNA

- Aviva w podróży

- Warta Travel


Warto przed wykupem ubezpieczenia zapoznać się z jego ogólnymi warunkami, często jest tam wiele wyłączeń z umowy, np. wyłączenia krajów na terenie których ubezpieczenie nie działa, często tak jest w przypadku USA.

 • Ubezpieczenie w banku do konta

Wiele banków w swojej ofercie posiada możliwość zakupu ubezpieczenia w podróży. Wystarczy, że zalogować się na swoje bankowe konto internetowe i wybrać interesujący Was pakiet. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie bez wychodzenia z domu. Należy wiedzieć, że w takiej opcji jesteście ubezpieczeni w jednej z większych firm ubezpieczeniowych, a bank jest jedynie w tym wszystkim pośrednikiem.

 • Karta kredytowa

To kolejna wygodna opcja ubezpieczenia w podróży. Wiele kart oferuje nam takie ubezpieczenie w podstawowej opcji za darmo, lub w niewielkich kosztach jeżeli za pomocą jej kupimy bilet lotniczy lub wynajmiemy auto. Warto sprawdzić także ofertę poszerzonych pakietów, i zastanowić się nad wyborem jednego z nich.


Jak widzicie dostępne na rynku jest wiele wariantów polis, przed jej wykupieniem warto dopasować ją do swoich potrzeb i stylu podróży, bo jeżeli nie planujemy np.. uprawiać sportów ekstremalnych lub jeździć na nartach to wykupywanie ubezpieczenia rozszerzonego o takie opcje jest całkowicie bez sensu. Wydacie więcej pieniędzy, a nawet nie będziecie mieli możliwości z niego skorzystać.


Generalna zasada przy ubezpieczeniach turystycznych jest taka, że im są one droższe, tym na większą pomoc możemy liczyć. Warto też zawsze przeczytać dokładnie umowę, by mieć pewność, co dokładnie będziemy mieć zapewnione i jak ubezpieczyciel definiuje poszczególne zdarzenia.


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)


Plusem podróży do większości krajów Europejskich jest fakt, że tak naprawdę nie potrzebujemy żadnego dodatkowego ubezpieczenia (choć moim zdanie warto je i tak wykupić). Jeśli planujecie podróż po krajach Unii europejskie, wystarczy przed wyjazdem we właściwym dla siebie oddziale NFZ wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


Kilka ważnych informacji na temat karty"

 • Karta EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to: - kraje Unii Europejskiej - Islandia - Liechtenstein - Norwegia - Szwajcaria - Wielka Brytania.

 • Karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.

 • Karta EKUZ jest bezpłatna. Otrzymasz ją, jeśli obejmuje Cię w Polsce ubezpieczenie zdrowotne.

My zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie, o którym nie musimy pamiętać a zawsze jest z nami. Mamy wykupione ubezpieczenie na rok dla całej naszej trójki przy karcie Revolut. Mając tę kartę ze sobą jest z nami ubezpieczenie zawsze niezależnie gdzie się wybieramy, a ubezpieczenie działa w każdej zagranicznej podróży w jakiej jesteśmy. Podróżując tak często jak my, gdzie spędzamy od kilku lat ok 1/3 roku w podróży, zarówno podczas naszej podróży po Skandynawii, czy Bałkanach, jak i Azji (Singapur, Indonezja, Wietnam, Malezja), nie musieliśmy się martwić wykupieniem ubezpieczenia, a przez cały czas było ono z nami.


Wcześniej podróżując we dwoje mieliśmy ubezpieczenie również na rok w Planeta Młodych, która jest kartą ubezpieczeniowo-zniżkową dla wszystkich w wieku od 4 do 59 lat, ale ponieważ jakiś czas temu zmieniła się firma obsługująca Planetę Młodych, a w internecie pojawiło się wiele niezbyt pochlebnych opinii zrezygnowaliśmy z jej kontynuacji.


Dodatkowo mamy wykupione roczne ubezpieczenie DAN (Divers Alert Network) (nurkowanie, ale nie tylko), które chroni nas, zarówno jak zwykłe ubezpieczenie podróżne plus dodatkowo w razie konieczności pokrywa koszta transportu do najbliższego ośrodka hiperbarycznego i leczenia w nim.


Comments


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB