top of page
Post: Blog2 Post

WIEDEŃ - NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI BOŻNONARODZENIOWE


Wiedeń

Wiedeń, oprócz wspaniałych zabytków z wpisanym na listę UNESCO Starym Miastem na czele i wspaniałym Praterem, słynie z pięknych jarmarków świątecznych. Od połowy listopada do Świąt Bożego Narodzenia najpiękniejsze wiedeńskie place przemienią się w czarujące jarmarki bożonarodzeniowe. Można powiedzieć, że w okresie świątecznym Wiedeń jest zasypany przepięknymi jarmarkami świątecznymi. Co więcej, stają się one jeszcze bardziej interesujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ich tradycja sięga XIII wieku. W powietrzu unosi się zapach świątecznych wypieków, gorącego ponczu i prażonych migdałów. Stare miasto i ulice handlowe są udekorowane świątecznymi lampkami, które nadają miastu świąteczny nastrój. W tym okresie świąteczną atmosferę czuje się tam prawie na każdym kroku. Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, Wiedeń musi znaleźć się na liście Twoich grudniowych podróży. W poniższym wpisie chciałabym Wam pokazać najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu – każdy z nich jest inny, każdy ma swój wyjątkowy klimat, więc polecam zobaczyć wszystkie. Do każdego z nich bez problemu dojedziesz metrem. Niektóre z nich znajdują się na tyle blisko siebie, że można przemieszczać się spacerkiem od jednego do drugiego.


1. Jarmark na Placu Ratuszowym – Christkindlmarkt

Plac ratuszowy to miejsce od którego proponuję zacząć zwiedzanie jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu. To właśnie tam znajduje się największy i najpopularniejszy wiedeński jarmark świąteczny. Moim zdaniem to najładniejszy jarmark w całym Wiedniu. Atmosfera jest naprawdę magiczna, jest gwarnie i wesoło. Wszyscy piją poncz, lub grzane wino w charakterystycznych czerwonych kubkach. Wchodząc od ulicy Universitätsring przywita Was pięknie oświetlona brama w kształcie łuku ze świeczkami i napisem Frohe Weinachten. Na jarmarku znajdziecie blisko 150 stoisk z ozdobami świątecznymi(bombki o różnych kształtach i rozmiarach, niestety są strasznie drogie od 6 do 18€), wyrobami rzemieślniczymi (pojawiły się również polskie wyroby ceramiczne z Bolesławca), wyrobami spożywczymi (sery, wędliny, wyroby cukiernicze jak np. słynny apfelstrudel, są także owoce zatopione w czekoladzie). Znajdują się tam również stoiska z gorącymi napojami, oraz ogromna choinka. Dla dzieci przygotowano wysoką na 12 metrów, piętrową karuzelę, tuż obok w parku jest plac z karuzelami, stylowym „diabelskim młynem” i lodowisko. Są również domki z przeróżnymi szopkami. To właśnie one najbardziej zachwyciły Lelcię i nie mogliśmy jej od nich oderwać. Organizowane są również wydarzenia specjalnie dla dzieci (np. czytanie świątecznych bajek, świąteczna poczta). Jarmark świąteczny na placu ratuszowym w Wiedniu ma także specjalne atrakcje dla zakochanych – ogromne drzewo udekorowane świecącymi po zmroku 200 serduszkami i altanki dla dwojga z jemiołą. Miejsce to wygląda przepięknie zwłaszcza po zmroku, kiedy wszystkie drzewka, choinki, drewniane budki, okoliczne uliczki, no i sam ratusz rozświetlane są kolorowymi lampkami. Polecam wybrać się tam poza weekendem, choć tak naprawdę każdego dnia tygodnia możecie spodziewać się tłumów. Jednak jest to jarmark typu must-see.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Informacje praktyczne:

Adres: Rathausplatz, 1010 Wien

Godziny otwarcia:

nd - czw: 10.00-21.30

pt - sb: 10.00-22.00

24.12.: 10.00-18.00

Stacja metra: U2 Rathaus/ U3 Volkstheater


2. Wioska bożonarodzeniowa na Maria Theresien-Platz

Tylko kilka kroków od Placu ratuszowego leży wioska bożonarodzeniowa na placu Maria-Theresien-Platz, pomiędzy Muzeum Historii Sztuki, a Muzeum Historii Naturalnej. Wszystko skupia się wokół pomnika cesarzowej Marii Teresy. To jeden z najstarszych jarmarków w całym mieście, jego tradycja sięga 1772 roku. Znajdziecie tam ponad 70 pięknie przystrojonych stoisk oferujących tradycyjne wyroby rękodzielnicze, przeróżne ozdoby choinkowe i drobne pamiątki. Jak na każdym jarmarku można też coś zjeść i wypić. My decydujemy się na poncz, który jest po pierwsze wyśmienity, a po drugie podają go w uroczych kubeczkach w kształcie bucika, które przypominają mi Wrocławskie. Jarmark robi także duże wrażenie w dzień, za sprawą pięknego widoku na wiedeńskie muzeum sztuki. Wieczorami można posłuchać tam świątecznej muzyki.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Informacje praktyczne:

Adres: Maria Theresien-Platz, 1010 Wiedeń

Godziny otwarcia:

nd - czw: 11.00-21.00

pt - sb: 11.00-22.00

24.12.: 11.00-16.00

25 - 26.12: 11.00-19.00

Stacja metra: U2 Schottentor / U3 Volkstheater


3. Art Advent na Placu Karlsplatz

Uwielbiam klimat tego jarmarku, panuje na nim taka starodawna atmosfera. To także świetny jarmark dla rodzin z dziećmi. Na placu pod pięknie oświetlonym barokowym kościołem Karlskirche (Kościół św. Karola Boromeusza) rozłożono ogromną ilość siana, w której swobodnie mogą bawić się dzieci. Ponadto znajduje się tam żywa szopka, a w niej kózki i świnki, które dziecko nie lubi zwierzątek. Kolejną atrakcją dla najmłodszych jest hipsterska karuzela napędzana siłą ludzkich mięśni, Wystarczy że dziecko usiądzie na rowerku i będzie pedałować wprawiając w ten sposób karuzele w ruch. Oprócz różnorodnego programu dla dzieci znajdziecie stoiska z wyrobami rzemiosła artystycznego, oraz stragany z jedzeniem i gorącymi napojami. Jest to jedyny świąteczny jarmark w Austrii z całkowicie ekologiczną gastronomią. Skosztować na nim można takich smakołyków jak np. podpłomyki prosto z pieca (od 3€), dania z jagnięciną, różne zupy, pulchniutkie pączki posypane kiszoną kapustą (5€), klasyczne z cukrem, lub dżemem. Jeśli lubisz cydr, to znakomitą alternatywą dla grzanego wina jest gorący cydr z dodatkiem miodu. Tanio nie jest, ale warto spróbować przeróżnych pyszności. Jeśli bym miała wybrać jeden mój ulubiony jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu, to byłby to właśnie Art Advent na Placu Karlsplatz.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Informacje praktyczne:

Adres: Karlsplatz, 1010, 1040 Wien

Godziny otwarcia:

codziennie: 12.00-20.00

Stacja metra: U1/ U2/ U4 Karlsplatz


4. Jarmark świąteczny przy Pałacu Schönbrunn

Kolorowa świąteczna wioska z drewnianymi budkami rozłożonymi po obydwóch stronach placu, w centrum wielka choinka, oraz szopka na tle oświetlonego zamku przenosi nas w magiczną krainę jak z bajki. Ja mam szczególny sentyment to tego pałacu, gdyż jako dziecko uwielbiałam oglądać bajki o przygodach księżniczki Sisi. Na tym nastrojowym jarmarku można znaleźć produkty tradycyjnego rzemiosła, ręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe, wysłuchać świątecznych koncertów i bogatego programu dla dzieci połączonego z warsztatami bożonarodzeniowymi. Jest tam baaaardzooo romantycznie. W porównaniu do innych wiedeńskich jarmarków świątecznych wyróżnia się przede wszystkim wspaniałymi koncertami, które w dni powszednie zaczynają się od godziny 18:00, a w weekendy już od 14:00. Poza tym, duże rozmiary placu przed pałacem, sprawiają, że nie jest tak tłoczno jak na pozostałych jarmarkach w Wiedniu i można bez większych problemów przemieszczać się po nim chłonąć panującą magiczną atmosferę.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Warto wybrać się akurat na ten jarmark, ponieważ Pałac Schönbrunn zbudowany w XVII-XVIII w. jest jednym z najwspanialszych zabytków Wiednia. Polecam pojawić się odpowiednio wcześniej, najlepiej koło południa i połączyć wizytę na jarmarku ze zwiedzaniem Pałacu Schönbrunn. Pałac został wzniesiony na południowy-zachód od miasta w rozległym parku, dziś znajduje się graniach miasta, w jego 13. Dzielnicy. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks pałacowy zachwyca pięknymi freskami i sztukaterią, które wypełniają wnętrza w stylu rokoko. Zwiedzającym udostępniono ponad czterdzieści komat. W niegdysiejszej przybudówce znajduje się Muzeum Powozów, a pałac otaczają bajkowe ogrody w stylu francuskim. Na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na pałac i widoczną w oddali panoramę miasta znajduje się barokowa Glorietta, będąca symbolem sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju. Na niespieszne zwiedzenie pałacu i ogrodów, ewentualnie wizytę w „Tiergarten” czyli Zoo, które również znajduje się na terenie pałacowych ogrodów zarezerwujcie sobie minimum 3 godziny

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Informacje praktyczne:

Adres: wejście przy Haupttor, Hietzinger Tor i Meidlinger Tor, 1130 Wien

Godziny otwarcia:

23.11 - 23.12.: 10.00-21.00

24.12.: 10.00-16.00

25.12 - 05.01.20: 10.00-18.00

Stacja metra: U4 Schönbrunn/ U4 Hietzing


5. Jarmark na Stephansplatz przy katedrze św. Szczepana

Kolejny jarmark w Wiedniu i kolejny zachwyt. Około 40 stoisk rozmieszczonych wokół katedry św. Szczepana (Stephansdom) - jednej z największych świątyń w Europie i jednego z najwspanialszych zabytków Wiednia oferuje przeróżne produkty świąteczne oraz najwyższej jakości produkty z Austrii. Oczywiście znajdują się tam również stoiska gastronomiczne. Obowiązkowo skosztujcie grzanego wina, które serwowane jest w charakterystycznych czerwonych kubkach – butach (każdy jarmark w Wiedniu ma swoje specjalne kubki). Warto zajrzeć tam ze względu na pięknie rozświetlony sam plac jak i odchodzące od niego ulice handlowe. Sama katedra wieczorami jest również pięknie podświetlana naprzemiennie różnymi barwami - gra świateł daje niesamowity efekt.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Poza spacerem wzdłuż jarmarkowych stoisk warto zajrzeć do samej katedry - w środku jest naprawdę ładnie. My dodatkowo skorzystaliśmy z okazji i wdrapaliśmy się na katedralną wieżę południową. Wejście na wieżę znajduje się na zewnątrz katedry, a bilet kosztuje 4,50 € dla osoby dorosłej. Aby dostać się na samą górę należy pokonać 343 stopnie zakręconej klatki schodowej. Jest ona dość wąska w związku z tym mijanie się z osobami podążającymi w przeciwnym kierunku bywa nieco kłopotliwe. Jako, że jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta to spodziewajcie się tam większych tłumów. Jeśli chodzi o jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu to moim zdaniem ten trzeba zobaczyć, zaraz po jarmarku przy Ratuszu.


Informacje praktyczne:

Adres: Stephansplatz, 1010 Wien

Godziny otwarcia:

15.11. – 23.12.: 11.00-21.00

24.12.: 11.00-16.00

25.12. – 26.12: 11.00-19.00

Stacja metra: U1 Stephansplatz


6. Wioska przy Belwederze

Mimo, że plac przed Belwederem nie jest ozdobiony ogromną choinką, jak przed Ratuszem, to przepięknie oświetlona barokowa fasada pałacu sprawia, że Wioska Bożonarodzeniowa ma swój niezaprzeczalny urok i charakter. Zachwycając odwiedzających swoim barokowym stylem. Jedyny w swoim rodzaju park pałacowy zmienia się w imponujący jarmark bożonarodzeniowy z wysokiej jakości wyrobami rękodzielniczymi, niezwykłymi prezentami bożonarodzeniowymi, oraz smakołykami. Jest to raczej kameralny, mały jarmark, więc fajna opcja np. dla rodzin z dziećmi, lub tych, którzy wolą spokój. Odwiedziny na targu są świetną okazją, by z bliska przyjrzeć się wiedeńskiemu Belwederowi, czyli barokowemu pałacowi księcia Sabaudzkiego. Kompleks pałacowy składa się z dwóch budynków, rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim. Górny Belweder przeznaczony był na bankiety i uroczystości, a Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. Od zakończenia I wojny światowej w budynkach zlokalizowane są muzea z bogatą kolekcją sztuki obejmującą arcydzieła od średniowiecza i baroku po wiek XXI.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Informacje praktyczne:

Adres: Prinz Eugen-Straße 27 – 1030 Wien – centralnie przed Pałacem Oberes Belvedere

Godziny otwarcia:

pon - pt: 11.00-21.00

sb - nd i 8.12.: 10.00-21.00

24.12.: 11.00-16.00

25.12 - 30.12.: 11.00-19.00

31.12.: 11.00-18.00

Stacja metra: U1 Südtiroler Platz/ Hauptbahnhof, dalej tramwajem 18 lub O do Quartier Belvedere


7. Wioska Świąteczna na terenie kampusu Uniwersytetu Wiedeńskiego

Popularnym miejscem spotkań w okresie przedświątecznym, szczególnie dla studentów jest Wioska Świąteczna na terenie kampusu Uniwersytetu Wiedeńskiego. Wioska świąteczna na terenie kampusu jest także popularna wśród rodzin ze względu na dziecięcą ciuchcię, oraz nostalgiczną karuzelę. Ponadto znajdują się tam również dwa tory lodowe do popularnej austriackiej gry Stockschiessen.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

8. Freyung

Przyznam szczerze, że za pierwszym razem pomimo, że mieliśmy zaparkowany samochód tuż obok to go pominęliśmy. Dopiero za drugim razem całkiem przypadkiem tu trafiliśmy i bardzo nam się spodobał ten niewielki jarmark. Freyung jest jednym z najstarszych jarmarków w Wiedniu. Jest to kameralny, przytulny jarmark, polecam go Wam szczególnie ze względu na wyjątkową, bardzo świąteczną atmosferę.

Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń

Pozostałe jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu, które warto odwiedzić:

  • Adventmarkt Am Hof

  • Wintermarkt Prater

  • Jarmark Bożonarodzeniowy przy Spittelberg

  • Advent in der Stallburg

  • Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Freyung

Czy warto jechać na jarmarki bożonarodzeniowe do Wiednia?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Ich niesamowity klimat, aromatyczne grzane wino, oraz przepyszne lokalne potrawy sprawiają, że lubimy wracać do Wiednia w okresie przedświątecznym. Świąteczne klimaty czuć nie tylko na jarmarkach, lecz w całym Wiedniu. Warto wybrać się do Wiednia jeszcze w tym roku, lub przed następnymi świętami, aby poczuć tamtejszą świąteczną atmosferę i zaznać trochę relaksu w czasie przedświątecznej gorączki porządków i zakupów. Ilość ozdób świątecznych i światełek na budynkach i witrynach sklepowych potrafi przyprawić o zawrót głowy.


Wiele przydatnych informacji na temat jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu znajdziecie na stronie www.wien.info.


“Glühwein” czy jednak “Punsch”? Czym się różnią ?

Na jarmarkach bożonarodzeniowych w Wiedniu jest naprawdę spory wybór ponczów i grzanych win. Występują one w przeróżnych smakach i mieszankach alkoholowych, ale zaobserwowaliśmy również wersje bezalkoholowe dla dzieci Musimy przyznać, że poncz i grzane wino świetnie rozgrzewają w trakcie jarmarkowych spacerów w mroźne dni. No dobrze ale czym właściwie różni się poncz od grzanego wina?


“Glühwein” to po prostu grzane ze świątecznymi przyprawami. Nie zawiera ono wody. Natomiast “Punsch”, czyli poncz wino dodatkowo zawiera przeważnie rum lub whisky, choć wariacji jest coraz więcej. Poncz jest więc mocniejszy niż grzane wino – kubek ponczu ma zawartość ok. 14% alkoholu, a grzane wino ma o połowę mniej. Jako ciekawostkę dodam, że grzane wino pochodzi z Europy, a poncz ma swoje korzenie w Azji Południowej. Ja osobiście bardziej preferuję dobrze doprawione grzane wino. A Wy wybieracie grzane wino, czy poncz?
תגובות


bottom of page