top of page
Post: Blog2 Post

WIELKI MECZET SHEIKH ZAYED W ABU DHABI


Pierwsze spojrzenie na ten wielki meczet i ma się wrażenie, że coś nam przypomina, faktycznie ta niezwykła budowla była inspiracją dla Walta Disneya i pałacu z bajki Alladyn. Meczet Sheikha Zyeda jest najbardziej imponującą budowlą w Abu Dhabi. Z założenia miał być największym meczetem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i dominować nad miastem, tak właśnie jest. Jego śnieżnobiała fasada (symbol czystości i pobożności) pokryta macedońskim marmurem Sivec i 24-karatowym złotem lśniącym w słońcu robi niesamowite wizualne wrażenie, jest widoczna ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę Abu Dhabi ze stałym lądem.

Historia Wielkiego Meczetu Sheikh Zayed w Abu Dhabi

Inicjatorem budowy świątyni był Szejk Zayed bin Sultan Al Nahayan, nazywany „Ojcem Emiratów”, który sprawował funkcję pierwszego prezydenta prze 33 lata. Szejk marzył o wzniesieniu świątyni, która będzie nawiązywać do historycznego dziedzictwa i jednoczyć cały świat islamu. Budowla miała być symbolem otwartości i nowoczesności Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowę meczetu rozpoczęto w 1996 roku, a została ukończona w 2007 roku, niestety nie było dane zobaczyć szejkowi końca swego dzieła, zmarł na krótko przed ukończeniem budowy. Świątynia o powierzchni 22 tys. m2 jest największym meczetem w Emiratach i ósmym, co do wielkości na świecie.

Wielki Meczet Sheikha Zayeda wraz z dziedzińcem jest w stanie pomieścić do 40 tys. wiernych, w głównej sali modlitewnej może modlić się 7 tys. osób, a dodatkowe 3 tys. w dwóch salach bocznych, z których jedna przeznaczona jest tylko dla kobiet Przy projektowaniu i budowie meczetu brało udział ponad 3000 architektów, rzemieślników i robotników z różnych zakątków świata: z Indii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Maroka, Pakistanu, Turcji, Chin, Iranu, Nowej Zelandii i ZEA. Do budowy meczetu zostały wykorzystane materiały, których dobór nie był przypadkowy, a najważniejszym kryterium była jego trwałość. Wykorzystano wiele różnych materiałów w tym marmur, złoto, kamienie półszlachetne, kryształy i ceramikę.

To architektoniczne dzieło sztuki w kolorze bieli i złota otoczone błękitnymi basenami, w których odbijają się arkady. Składa się z 82 kopuł, w tym największa kopuła świata, o średnicy wewnętrznej 70 m i zewnętrznej 85 m znajdująca się nad główna salą modlitewną i ponad 1000 kolumn. Zwieńczenia kopuł i minaretów oraz kapitele wszystkich kolumn wykonano z 24-karatowego złota. Jego olbrzymi dziedziniec na planie kwadratu o powierzchni 17 tys. m2 zdobi największa na świecie marmurowa mozaika ułożona w przepiękny kwiatowy wzór. Arkadowy dziedziniec, inspirowany budownictwem Maurów, otacza ponad 1000 kolumn, a w narożnikach wznoszą się cztery minarety o wysokości 107 m.

Okazałe wnętrza wzbudzają zachwyt. Z pokrytych kwiatowymi zdobieniami sufitów zwisają olbrzymie żyrandole, a posadzkę przykrywa największy na świecie ręcznie tkany dywan, o powierzchni 5.627 m2 i wadze 35 ton. Jego wyprodukowanie zajęło aż 2 lata, a jego wykonanie powierzono 1200 tkaczom! W głównej sali znajduje się 96 marmurowych kolumn inkrustowanych macicą perłową. Świątynię oświetla 7 gigantycznych żyrandoli wykonanych z milionów kryształów Swarovskiego. Największy z nich znajduje się w głównej Sali modlitewnej, jest jednym z trzech największych na świecie żyrandoli o średnicy 10 metrów, 15 metrów wy­so­kości i ważący około dwunastu ton. Wnętrze Meczetu Szejka Zayeda zdobią tradycyjne, geometryczne wzory z dodatkiem kwiatów. Kopuły udekorowane są, malowanymi złotą czcionką, wersetami Koranu, do których zastosowano trzy style kaligrafii. Kibla, główna ściana meczetu wskazująca kierunek Mekki, zdobiona jest jedynie delikatnie podświetlonymi wersetami Koranu, a mihrab – wnęka w ścianie wskazująca Mekkę udekorowana jest 24-karatowym złotem. Meczet Szejka Zayeda posiada niezwykły system iluminacji. Na marmurowej fasadzie i kopułach wyświetlane są błękitne falujące obłoki, których natężenie odzwierciedla fazy Księżyca.

Wielki Meczet w Abu Dhabi – informacje praktyczne

  • Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne

  • Meczet dla zwiedzających jest dostępny od soboty do czwartku między godziną 9:00, a 22:00.

  • W piątki od 16:30 do 22:00, wcześniej meczet jest nieczynny dla zwiedzających.

  • Podczas Ramadanu otwarcie ograniczone jest do godziny 14:00, natomiast w piątek kompleks jest całkowicie zamknięty.

  • Na terenie Wielkiego Meczetu i przed jego wejściem obowiązuje odpowiedni ubiór. Należy całkowicie zakryć ciało, obowiązkowo: długie spodnie, luźna koszulka z długim rękawem , kobiety bezwzględnie muszą zakryć swoje włosy i nogi. Niedopuszczalne są również bluzki z krótkim rękawem! Mężczyźni nie muszą zakrywać głowy ani nosić koszuli z długim rękawem, niedopuszczalne jest jednak odsłanianie nóg. Jeśli niespecjalnie gustujecie w obowiązującym dress kodzie, można wypożyczyć odpowiedni strój na miejscu, przed wejściem na teren Sheikh Zayed Grand Mosque. Będzie to jedna z niewielu okazji do założenia tradycyjnej abai. Ważna uwaga – aby wypożyczyć abaję trzeba zostawić numeru telefonu oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (w formacie dowodu osobistego – nie przyjmują dokumentów w innym rozmiarze).

  • Dziedziniec i salę modlitewną, zwiedzamy boso, skarpetki są dopuszczalne, chociaż nie jest to do końca w zgodzie z zasadami obowiązującymi muzułmanów. Buty zostawiamy na wspólnych stojakach. Nie musimy się obawiać o kradzież ich, ponieważ taki czyn na terenie meczetu to poważne świętokradztwo i żaden muzułmanin się na to raczej nie odważy.

  • Większy bagaż musi być pozostawiony w darmowym depozycie. Na teren meczetu nie można wnosić jedzenia, ani napojów.

  • Zwiedzanie meczetu polecam Wam rano, kiedy słońce nie świeci tak intensywnie lub po zachodzie słońca, kiedy jest pięknie oświetlony.

Jak dotrzeć do Wielkiego Meczetu Sheikh Zayed w Abu Dhabi?

  • Z Dubaju do Abu Dhabi można bardzo łatwo dojechać. W zależności od tego, w jakiej części Dubaju się znajdujemy, do wyboru mamy dwie bezpośrednie linie autobusów – E100 oraz E101. Przebywający na północy Dubaju – w dzielnicach Deira, Bur Dubai, Jumeirah, najlepiej wyruszyć z dworca autobusowego Al Ghubaiba Bus Station, skąd odjeżdża bus E100. Tuż przy dworcu znajduje się stacja metra Al Ghubaiba. Autobus pokonuje trasę do Abu Dhabi w 2 godziny. Południową część miasta obsługuje dworzec zlokalizowany przez stacji metra Ibn Battuta. Stąd odjeżdżają do Abu Dhabi autobusy linii E101. A czas przejazdu to 1,5 h. Koszt przejazdu z Dubaju do Abu Dhabi wynosi 25 AED (25 zł) niezależnie od dworca, z którego rozpoczniemy podróż. Biletów nie można kupić u kierowcy, muszą być one zakodowane na elektronicznych kartach miejskich Dubaju (można je kupić na dworcach autobusowych i stacjach metra). Obie linie zawiozą nas do głównego dworca autobusowego Abu Dhabi.

  • Z dzielnicy Downtown oraz centralnego dworca autobusowego w Abu Dhabi dostaniecie się do meczetu autobusem linii 54. Koszt przejazdu to 2 AED/osoba.

Kiedy jechać do ZEA?

Najlepszą porą na odwiedzenie ZEA jest jesień i zima, kiedy temperatury powietrza są dla nas „znośne” W listopadzie temperatura dochodzi do 30 stopni. Życie w tym skwarze umila wszechobecna klimatyzacja. W Abu Dhabi spotkacie się z klimatyzowanymi przystankami autobusowymi, niestety jak my byliśmy wiele z nich nie działało. Skwar na zewnątrz jaki panował podczas naszej wizyty w maju, był ciężki do wytrzymania.


Opmerkingen


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB