top of page
Post: Blog2 Post

XCARET NIETYPOWY PARK ROZRYWKI, W KTÓRYM KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE


Jeśli mielibyśmy wybrać nasz ulubiony park rozrywki na Jukatanie to byłby właśnie Xcaret, który jest nietypowym parkiem rozrywki. To połączenie parku wodnego z możliwością poznania historii i odkryć archeologicznych Jukatanu. Na odwiedzających czekają tam zarówno wodne atrakcje jak i kulturalne, więc myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Xcaret park to podziemne rzeki, morze i kultura Meksyku w jednym miejscu. Jeśli będziecie w rejonie Playa del Carmen i nie będziecie wiedzieć gdzie się wybrać na wycieczkę to zdecydowanie polecam Wam zaplanowanie całego dnia w Xcaret! To idealna opcja dla osób, które chcą się świetnie pobawić przy okazji poznać nieco historii i kultury. Niech nazwa was nie zmyli, gdyż nie jest to kolejny park z rollercoasterami i świecącymi neonami. Park Xcaret jest wyjątkowy. Dlaczego?

Co znaczy Xcaret?

W języku Majów Xcaret oznacza małą zatoczkę. Ze względu na swoje położenie był atrakcyjnym punktem dla zamieszkujących ten obszar Majów, którzy zbudowali port, czyniąc Xcaret świetnym ośrodkiem handlowym.

Xcaret – nietypowy park rozrywki

Xcaret jest prezentowany jako eko-archeologiczny, wodny park rozrywki. Został stworzony na terenie starego miasta Majów o tej samej nazwie. Otwarto go w 1991 r. i nie bez powodu podbił on serca turystów. Na 81 ha mieści się ponad 50 atrakcji, łącznie z przyrodniczymi i kulturowymi, które pozwalają poznać historię i kulturę Jukatanu. Dopełnieniem jest piękny teren z egzotycznymi mieszkańcami w środku.


Można tam popływać w nurcie rzeki otoczonej skałami, snurkować na rafie koralowej, poznać kulturę Majów, zobaczyć mnóstwo egzotycznych zwierząt i ptaków, przepłynąć statkiem po rzece. Znajdziemy tam naturalne baseny, wodospady i jaskinie, a wszystko otoczone niezwykłą roślinnością, jak w prawdziwej dżungli. Możemy odwiedzić zaaranżowaną wioskę, która pozwala na poznanie historii i kultury regionu. Wioska, a właściwie malutkie miasteczko z kościołem, niezwykłą kaplicą, kolorowym cmentarzem jest utrzymana w tradycyjnej zabudowie. Możemy też wziąć udział w warsztatach, czy zajrzeć do Muzeum Folkloru. Na koniec dnia wisienką na torcie jest dwugodzinne wielkie show, opowiadające historię Meksyku. W „Xcaret Mexico Espectacular” (to nazwa show) bierze udział ok 300 artystów, jest pełne muzyki, tańców, barw i nawiązań do kultury regionu, stanowi jedną z największych atrakcji.


W Xcaret jest tak dużo atrakcji i pokazów, że warto na początku zorientować się w mapie parku i programach występów, które odbywają się o konkretnych godzinach w różnych zakątkach parku, tak aby zobaczyć to co nas interesuje i zaplanować czas tak, by czegoś nie pominąć. Na terenie całego kompleksu znajduje się również kilka restauracji. Pobyt w Xcaret warto zacząć z samego rana i zarezerwować sobie na to cały dzień, a i tak zapewne na koniec wielu z Was powie, że jest Wam mało.

O czego zacząć zwiedzanie?

Jeśli kupiliście bilet przez internet, musicie je odebrać w kasie. Przy odbiorze biletów niezbędny będzie paszport osoby, która dokonywała transakcji, oraz potwierdzenie zakupu biletów. Kolejną rzeczą, w którą musicie się zaopatrzyć przy wejściu jest mapka, która ułatwi Wam poruszanie się po parku i rozplanowanie w nim czasu. Park jest naprawdę ogromny i pomimo dobrych oznaczeń, map rozlokowanych na jego terenie, mniejsza jej wersja naprawdę może się przydać.

Kolejną rzeczą jaką możecie zrobić to odebrać klucz do szafki, jeśli jesteście w większej grupie dobrze wziąć więcej niż jedną szafkę, warto zostawić wszystko i nie nosić zbędnego bagażu. Co prawda po drodze miniecie kilka informacji, że można zarezerwować szafkę bez kolejki, za opłatą 5 USD, ale nie jest to obowiązkowe. Z reguły jest tam kolejka więc chwilę trzeba odstać po kluczyk, zostawcie rzeczy, których nie musicie nosić ze sobą i ruszajcie odkrywać park świetnie się przy tym bawiąc.


Teren parku jest ogromy, a na jego terenie dzieje się wiele i jest mnóstwo atrakcji, dlatego na początku warto dobrze rozplanować czas. Tak aby skorzystać, możliwie z jak największej liczby atrakcji. Część z nich odbywa się w tym samym czasie, część jest powtarzana kilka razy w ciągu dnia. To jak spędzicie czas w Xcaret zależy tylko od was i waszych potrzeb. My naszą wizytę w parku podzieliśmy na 3 główne kategorie, które realizowaliśmy w poniższej kolejności, pomiędzy nie wplatając różnego rodzaju pokazy, które odbywały się na terenie parku w ciągu dnia.

Xcaret – atrakcje

W parku rozrywki Xcaret każdy znajdzie coś dla siebie. Zgromadzone tam atrakcje można podzielić na 3 kategorie:

 • atrakcje wodne

Do największych atrakcji wodnych należy spływ korytem rzeki w kamizelkach do pływania, w trakcie którego podziwiamy formacje skalne, oraz groty. Trasa, którą my płynęliśmy miała około 700 metrów, a jej pokonanie zajęło nieco ponad 30 minut. Rzeka na koniec wynosi nas na plażę nad morzem. Można również skorzystać z opcji, w której płyniemy fragmentem rzeki tratwą nie mocząc się w wodzie. Kolejną wodną atrakcją parku jest snurkowanie na rafie, można także nurkować „Snuba” (jest to specjalny podwodny system oddychania). W praktyce, wygląda to w ten sposób, że nurkujemy z obciążeniem i płetwami, ale zamiast butli tlenowych koniecznych przy nurkowaniu tutaj oddychamy przez gumowe węże, które przymocowane są do zbiorników z tlenem, znajdujących się na pływających na powierzchni tratwach. Jest to nurkowanie na niewielkiej głębokości do 3 metrów. Często Snuba uważana jest za wstęp do nurkowania, jednak tu nie trzeba posiadać certyfikatów wymaganych przy nurkowaniu głębinowym. Jeszcze inną atrakcją Xcaretu jest tzw. „Sea Trek”, czyli spacer pod wodą w hełmie wkładanym na głowę, w którym oddychamy jak na powierzchni. Nie potrzebujemy butli z tlenem, a pod wodą oddychamy normalnie. W ten sposób, możemy chodzić po dnie morza, na głębokości ok. 3 metrów i podglądać podwodne życie bez konieczności posiadania certyfikatów i osprzętu nurkowego. Na terenie parku za dodatkową opłatą istnieje możliwość pływania z delfinami. Do dyspozycji zwiedzających jest kilka plaż i zatoczek, gdzie można zażyć kąpieli nie tylko morskich, ale i słonecznych.

 • zwierzęta

W Xcaret zwierzęta spotkacie praktycznie na każdym kroku, oprócz zwierząt wodnych w basenach i akwariach można z bliska zobaczyć flamingi i papugi ary. Na terenie parku znajdziemy pawilon motyli, który jest jednym z największych na świecie. Jest tam też akwarium z gigantycznymi żółwiami morskimi, basen z rekinami, bardziej odważne osoby za dodatkową opłatą mogą z nimi popływać. W parku jest również oceanarium w którym za szklaną szybą możemy podglądać życie pod wodą, oraz miejsce lęgowe żółwi, gdzie pokazany jest proces wykluwania żółwi morskich, a w poszczególnych zbiornikach wodnych pływają żółwie w różnej fazie wzrostu, można również podziwiać płaszczki, manaty i krokodyle. Jest również kilka wybiegów m.in. dla jaguarów, małp i jeleni, a także różowych flamingów i ogromnych, kolorowych papug.

 • atrakcje historyczne i kulturowe

Atrakcje kulturalne obejmują prawdziwe, starożytne ruiny miasta Majów. W 4 miejscach możemy podziwiać niewielkie, ale bardzo dobrze zachowane struktury. Znajdziemy tam również Muzeum Sztuki Meksykańskiej, Plac Witraży, Dom Szeptów, Kaplicę de Guadalupe z przepięknym i oryginalnym ołtarzem, Kaplicę św. Franciszka, replikę meksykańskiego cmentarza z bardzo wymyślnymi nagrobkami, a także wioskę majów, w której możemy podglądnąć życie i prace jej mieszkańców. Spacerując po parku, można również skorzystać z Temascal, czyli majańskiej łaźni lub SPA oferujących masaże. Niedaleko Hacjendy Henequenera znajduje się wybieg dla koni, na którym w wyznaczonych godzinach odbywają się pokazy jeździeckie. Warto przespacerować się po samej hacjendzie, podpatrzeć jak wyglądała kolonialna rezydencja i jak toczyło się życie na plantacji sizalu w XIX wieku. We wnętrzu znajduje się również muzeum.

 • pokazy

Na terenie Xcaret odbywają się różne występy w ciągu dnia w różnych częściach parku. Jednym z ciekawszych pokazów w parku są Latający Tancerze Valadores de Papantla. Pięciu mężczyzn wspina się na szczyt 30 metrowego słupa. Jeden pozostaje na szczycie i wygrywa melodię na flecie, podczas gdy 4 pozostałych rzuca się z linami przywiązanymi do kostek. Valadores, zanim osiągną stały grunt zataczają 13 okrążeni, co pomnożone przez liczbę tancerzy daje liczbę 52, czyli tyle, ile wynosi wiek według prekolumbijskiego kalendarza. Dlatego też, niegdyś, obrzęd ten miał charakter religijny, dziś stanowi również atrakcję turystyczną Meksyku i Xcaret. Możemy również popatrzeć na rodeo i pokazy jazdy konnej. Największy pokaz w parku Xcaret México Espectacular odbywa się w teatrze Gran Tlachco na koniec dnia. Trwa 2 godziny i występuje w nim ponad 300 artystów.

Espectacular Show

Gdy zapada zmrok, Xcaret przygotowuje się do jednego z najbardziej zaskakujących show na całej Riviera Maya, w trakcie którego na scenie imponującego teatru Gran Tlachco gromadzi się ponad 300 artystów. Samo show jest niesamowite, a w trakcie jego trwania wyruszamy w podróż przez rozległą historię Meksyku. Towarzyszymy artystom przez ponad 500 lat historii zawartej w najsłynniejszym pokazie Xcaret. Poznamy tam kulturę Meksyku od czasów przed hiszpańskich, poprzez podbój, czasy kolonialne, niepodległy Meksyk i rewolucję, by w końcu dotrzeć do dzisiejszego Meksyku, kraju z tysiącletnią mieszanką kultury i tradycji, która trwa do dziś.


Cały spektakl podzielono na dwie części. Pierwsza, to ukazanie historii podboju Meksyku, charakteryzacja aktorów i inscenizacje robią niesamowite wrażenie i pozwalają przekonać się jakie wrażenie na konkwistadorach musiał budzić widok majańskich królów i kapłanów. W show biorą udział żywe zwierzęta, ptaki, psy i konie co sprawia, iż całość jest jeszcze bardziej widowiskowa. Bardzo ciekawie jest przedstawione zderzenie dwóch światów prekolumbijskiego i europejskiego. Druga część spektaklu ma charakter folklorystyczny, gdzie poprzez muzykę, stroje i tańce poznajemy poszczególne stany Meksyku.


Podróż rozpoczyna się ponad 500 lat temu od rytuału otwierającego, który ustępuje miejsca Tańcowi Sów, odtwarzając moment, w którym boskie bliźniaki, Huainpú i Ixbalanque, zostają zaproszone do gry w piłkę z władcami podziemi Majów, również znany jako Xibalbá. The Mayan Ball Game to jedna z pamiętnych scen nocnego show Xcaret , w rytuale życia i śmierci. Ponadto odbywa się przedstawienie gry w piłkę , która miała szczególne znaczenie w kulturze Purépecha około 3000 lat temu. Ponadto można nacieszyć oko różnymi przedstawieniami, takimi jak Los Tamborileros de Tabasco, taniec ananasa z Oaxaca, potpourri rewolucyjnych korridów, tradycyjny taniec Michoacán Viejitos, La Bamba jarocha.


Na wieczorne show w hali widowiskowej najlepiej przyjść z co najmniej z godzinnym wyprzedzeniem, żeby zająć dogodne miejsce. Idąc do amfiteatru spotkacie niezliczoną liczbę artystów i aktorów, pomalowanych i ucharakteryzowanych w cudowny sposób. Miniecie masę palących się pochodni, które dodatkowo budują nastrój.

Co warto zabrać do Xcaret

 • Jedzenie i picie – nawet jeśli wykupiliście pakiet z jedzeniem, zjeść i napić się można tylko raz w ciągu dnia. Więc na cały dzień pełen atrakcji może to być troszkę za mało, pamiętajmy przy tym, że ceny jedzenia i picia na terenie parku są wyższe niż w zwykłym sklepie. Ponadto w bufetach zawarte w cenie biletu jedzenie jest serwowane od godziny 12:00.

 • Aparat fotograficzny – w większości miejsc bez problemu można robić zdjęcia zwykłym aparatem, bez obawy, że zamoknie. Jednak jeśli będziecie korzystać z atrakcji wodnych, najlepiej normalny aparat schować w szafce i zabrać ze sobą wodoodporny aparat, aby nie stresować się, że coś mogłoby się stać z naszym sprzętem kiedy dostanie się do niego trochę wody.

 • Krem z filtrem – słońce jak to na półwyspie Jukatan jest dość ostre, więc dobrze zabrać ze sobą krem z filtrem niż później cierpieć ze spaloną skórą.

 • Ubrania na zmianę – dobrze zabrać ze sobą coś do przebrania jakbyśmy się gdzieś zmoczyli oraz strój kąpielowy / kąpielówki jakbyście korzystać z atrakcji wodnych w parku. Dobrze ze sobą również zabrać ręcznik.

 • Dla dziecka – dobrym pomysłem jest zabranie wózka, jeżeli jeszcze z niego czasem korzysta, cały dzień na nogach daje się odczuć wszystkim, są też miejsca, gdzie można wózek chwilowo porzucić.

Xcaret informacje praktyczne

 • Bilety kupione online są tańsze. Na miejscu zapłacicie ok. 10 $ więcej za każdy bilet.

 • Na Xcaret trzeba poświęcić cały dzień, a i tak będzie Wam mało.

 • W pakiecie oferującym jedzenie, pamiętajcie, że zjeść i napić się można tylko raz w ciągu dnia. Do wyboru jest parę bufetów, gdzie serwowanie jedzenia zaczyna się od 12:00.

 • W wielu miejscach na terenie parku mamy dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego internetu wifi min. na Rynku Głównym, w Strefie Plus, w restauracjach bufetowych, oraz w teatrze Gran Tlachco.

 • Na Placu Głównym i przy wejściu do Parku znajdują się bankomaty.

 • Na terenie parku znajduje się kilka stref łazienek, pryszniców i przebieralni.

 • Jeśli nie mamy własnego ręcznika można go wypożyczyć, lub kupić na terenie parku.

 • W parku znajduje się również specjalna strefa zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami, płytkimi basenami, oraz małpim gajem.

Bilety wstępu do Xcaret

To stosunkowo droga atrakcja, ale zdecydowanie warta odwiedzenia. Wybierając się do Xcaret do wybory mamy cztery rodzaje biletów:

Xcaret Basic – pakiet obejmuje:

 • Wstęp do parku od 08.30 – 21.30 codziennie, dostęp do ponad 50 atrakcji,

 • Leżaki, hamaki i miejsca do odpoczynku.

 • Kamizelki ratunkowe i opony do pływania.

 • Toalety, garderoby i prysznice.

 • Inne usługi (WiFi).

 • Darmowy parking.

 • Dodatkowo płatna jest szafka na odzież, sprzęt do snorkelingu, ponadto pobierana jest kaucja , którą zwraca się przy oddaniu sprzętu (maska, rurka i płetwy)

Cena biletu przez internet: Dorośli (w wieku powyżej 12 lat) 109.99 USD, dzieci (5-11 lat) 54.99 USD, dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie


My wybraliśmy pakiet Xcaret Plus, który obejmuje:

 • Wstęp do parku od 08.30 – 21.30 codziennie, dostęp do ponad 50 atrakcji.

 • Wszystkie oferty pakietu Xcaret Basic

 • Jeden posiłek w formie bufetu w wybranej przez siebie restauracji wraz z piciem (jedna sztuka alkoholu na osobę plus nieograniczone soki, kawa świeża woda)

 • Promocje: 10 % rabatu na jedną z wybranych atrakcji do wyboru: snorkeling na rafie koralowej z przewodnikiem lub wszelkiego rodzaju Snube lub Temazcal

 • Dostęp do Strefy Plus (garderoby, łazienki i prywatne szafki).

Cena biletu przez internet: Dorośli (w wieku powyżej 12 lat) 149.99 USD, dzieci (5-11 lat) 74.99 USD, dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.


Xcaret Total najdroższy pakiet obejmuje wszystko co jest zawarto w pakiecie „Xcaret Basic”, plus dodatkowo:

 • Wstęp do parku od 08.30 – 21.30 codziennie, dostęp do ponad 50 atrakcji.

 • Wszystkie oferty pakietu Xcaret Basic

 • Pływanie szybką łodzią, która poprowadzi Cię przez fale, obracając się o 360 ° i zanurzając się w Morzu Karaibskim.

 • Nurkowanie z przedłużoną rurką snorkelingową.

 • Nurkowanie „Sea Trek” w hełmie wkładanym na głowę, w którym oddychamy naturalnie przy okazji podziwiając podwodny krajobraz.

Cena biletu przez internet: Dorośli (w wieku powyżej 12 lat) 191.00 USD, dzieci (5-11 lat) 123.00 USD, dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie


Xcaret night / nocą – pakiet obejmuje:

 • wstęp do parku, w sezonie letnim od 15.00 do 21.30, w sezonie zimowym od 16.00 do 21.30

 • wszystkie oferty pakietu Xcaret Basic

Cena biletu przez internet: Dorośli (w wieku powyżej 12 lat) 89.99 USD, dzieci (5-11 lat) 44.99 USD, dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie

Bilety można kupić przez internet TUTAJ w kasach biletowych przed wejściem do parku, hotelach, oraz wielu punktach sprzedaży. W przypadku zakupów przez internet samego wejścia i pakietu plus uda Wam się zaoszczędzić:

 • 10% – jeśli kupicie bilet z wyprzedzeniem 7-20 dni,

 • 15% – jeśli kupicie bilet z wyprzedzeniem 21 dni i więcej.

Zachęcam Was do skorzystania z zakupów przez internet, z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki temu zaoszczędzicie całkiem sporo na biletach, które do najtańszych nie należą.


Wizyta w parku Xcaret to był fantastycznie spędzony czas!! Wiem, że cena na początku przyprawia o zawrót głowy i sami się na początku zastanawialiśmy, czy warto wydawać tyle kasy, to z perspektywy czasu patrząc na to ile dostajemy w cenie biletu, to ze stu procentową pewnością powiem, że warto było przyjechać i nie żałujemy wydanych pieniędzy.

Jak dostać się do parku Xcaret?

Xcaret znajduje się w odległości 74 km od międzynarodowego lotniska w Cancun w kierunku Tulum, 6 km od Playa del Carmen, 57 km na północ od Tulum. Do parku najszybciej dotrzemy własnym wynajętym samochodem, taksówką, lub autobusem.

Bezpośrednie autobusy do parku Xcaret odjeżdżają z dworca autobusowego w Cancun (Av. Uxmal), oraz z terminalu autobusowego Playa del Carmen (5th Avenue). Autobusy odjeżdżają co 30 minut od 8:30 do 22:00.Alternatywą są furgoneteki, które wysadzą Cię na poboczu. Następnie wystarczy przejść zaledwie kilka metrów do miejsca, z którego za darmo zabierze Cię folklorystyczny autobus „El despeinado”, który zawiezie Cię pod wejście.Comments


bottom of page