top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZAMY OJCOWSKI PARK NARODOWY. CO WARTO ZOBACZYĆ?


Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce położony w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w odległości zaledwie około 16 km od Krakowa. Przez niektórych nazywany krainą skał i nietoperzy. To jedno z naszych ulubionych miejsc na krótką jednodniową wycieczkę poza miasto. Park jest świetnym kierunkiem na wypad za miasto zarówno z Krakowa, jak i z okolicznych miejscowości. Uwielbiamy go odwiedzać o każdej porze roku, gdyż za każdym razem prezentuje zupełnie inne oblicze. Jednak zdecydowanie najczęściej lubimy tu przyjeżdżać jesienią, kiedy w parku robi się kolorowo i krajobraz zostaje wymalowany kolorami jesieni. Królewska czerwień, połyskujące złoto, intensywny pomarańcz, ciemny brąz – taką feerią barw mienią się drzewa, które wcześniej cieszyły oko różnymi odcieniami zieleni.

Ojcowski Park Narodowy oprócz pięknej natury na obszarze 21,46 km kwadratowych skrywa wiele ciekawych atrakcji. To, z czym najbardziej jest kojarzony Ojcowski Park Narodowy, to białe wapienne skały przybierające najróżniejsze kształty, otoczone przez bujną roślinność, jaskinie zamieszkiwane przez nietoperze, będące symbolem parku, ruiny zamków, oraz malowniczo wijące się potoki wokół doliny Prądnika i Sąspowskiej. Dziś zabieram Was na małą wycieczkę po Ojcowskim Parku Narodowym i pokażę co warto w nim zobaczyć, a jest tego naprawdę sporo!!


Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym?


1. Zamki i grody na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Na terenie parku możemy podziwiać dwa średniowieczne zamki leżące na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. Obie ojcowskie warownie wybudowano aby chronić szlak handlowy ciągnący się wzdłuż Doliny Prądnika. Niestety po dawnych grodach zbudowanych w okolicy niewiele pozostało.

 • Zamek w Ojcowie

Jedną z głównych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego są ruiny średniowiecznego zamku kazimierzowskiego. Wzniesionego na Górze Zamkowej na polecenie Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiejszych czasów zachowały się niestety tylko nieliczne jego fragmenty min: resztki murów obronnych i budynków mieszkalnych, brama wjazdowa, ośmioboczny obniżony stołp (wieża obronna), oraz przykryta kratą studnia. Ruiny zamku w Ojcowie, leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowano w systemie fortyfikacji, znanych dziś pod nazwą Szlaku Orlich Gniazd. Był to system średniowiecznych zamków, mających niegdyś chronić zachodnią granicę Królestwa Polskiego. Przez ostatnie lata ruiny zamku były remontowane i dziś możliwe jest ich zwiedzanie w odresturowanej postaci. Szczególnie pięknie prezentuje się brama wjazdowa. Legenda głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca – Władysława Łokietka, który ukrywał się w jednej z jaskiń


Zamek w Ojcowie informacje praktyczne:

- Zamek można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 (ostatnie wejście 14:30), oraz soboty i niedziele w godzinach 9:00-16:00 (ostatnie wejście 15:30). Z wyłączeniem kilku dni w roku.

- Bilet wstępu normalny 18 zł, ulgowy 9 zł.

 • Zamek w Pieskowej Skale

To bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego, górująca na zboczu Doliny Prądnika. Zamek ten, podobnie jak Kazimierzowski w Ojcowie, jest częścią dawnego systemu obronnego zachodniej granicy Małopolski broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Zamek Pieskowa Skała wchodzi w skład Szlaku Orlich Gniazd. To wspaniale zachowana niemal w pierwotnym stanie, renesansowa budowla i dawne rodzinne gniazdo rodu Szafrańców. Zachwyt wzbudza arkadowy dziedziniec, wzorowany na wawelskim, ozdobiony 24 maszkaronami. Zamek udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok i jest on odziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ciekawostką jest fakt, że na zamku kręcono sceny do wielu popularnych polskich filmów min: „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Janosik”, „Ogniem i mieczem” czy „Nie kłam, kochanie”. Szczegółowe informacja o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie tutaj.


 • ·Grodzisko i Pustelnia błogosławionej Salomei

Jest to kompleks religijny znajdujący się w miejscowości Grodzisko, na trasie z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała. Wysoko ponad doliną wznosi się na fundamentach dawnego klasztoru barokowy kompleks, w skład którego wchodzą: Kościół Najświętszej Marii Panny w Grodzisku, Groty modlitewne i domki modlitwy. Zachowała się też oryginalna pustelnia błogosławionej Salomei. Wiąże się z tym miejscem ciekawa historia, która sięga XIII wieku, kiedy na górującym nad Doliną Prądnika wapiennym zboczu doliny Bolesław Wstydliwy postawił obronny gródek. Kilkanaście lat później oddał Grodzisko wraz z przyległymi wioskami i późniejszą Skałą swej siostrze Salomei, która po śmierci męża, wstąpiła do klasztoru Klarysek. Bolesław Wstydliwy dając Grodzisko Salomei polecił aby w tym miejscu wybudowała potężny, obronny zamek, a przy nim klasztor. Zabudowa wzgórza klasztornego musiała być niezbyt bezpieczna, gdyż siostry od pocz. XIV w. starały się o przeniesienie w inne miejsce. Ostatecznie Władysław Łokietek przeniósł klaryski do Krakowa do kościoła św. Andrzeja. Opuszczony zespół klasztorny popadł w ruinę i dopiero za sprawą toczącego się w XVII wieku procesu beatyfikacyjnego Salomei miejsce zaczęło odzyskiwać swoje dawne znaczenie religijne. Można tu dojechać od strony Skały i pozostawić samochód na bezpłatnym parkingu, lub przejść pieszo szlakiem niebieskim, oraz czerwonym.


2. Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

Na obszarze Parku występuje największe na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej skupisko jaskiń i grot powstałych w wapiennych skałach. Do tej pory doliczono się na terenie parku ponad 700 różnej wielkości jaskiń. Jednak turystom udostępniono tylko dwie z nich: Jaskinię Ciemną i Jaskinię Łokietka. Wszystkie jaskinie stanowią dogodne siedlisko dla nietoperzy – małych, latających ssaków poruszających się za pomocą echolokacji, które są symbolem parku.

 • Jaskinia Łokietka

Jest to największa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Grota składa się z kilku sal i korytarzy o długości 320 metrów i stanowi obowiązkowy punkt wycieczek. Wejście do jaskini zamyka krata z motywem pajęczyny nawiązująca do pobytu Władysława Łokietka, który ukrywał się tam przed królem czeskim Wacławem II. Pajęczyna w korytarzu wejściowym, pokryta kroplami porannej rosy, zmyliła pogoń. Przyszły król Polski odpoczywał na kamiennym łożu w „sypialni”, a w „kuchni”, czyli skalnej wnęce, przygotowywał sobie posiłki przynoszone mu przez włościan przez otwarty ku górze korytarz wstępny.


Jaskinia Łokietka informacje praktyczne:

– Codziennie w godz. 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.30). Wejścia co 30 min w grupach do 50 os. Obowiązuje kolejność przybycia i zakupu biletu w kasie (brak możliwości rezerwacji telefonicznej ani na późniejszą godzinę).

– Bilet Normalny kosztuje 26 zł a ulgowy 13 zł.

 • Jaskinia Ciemna

Na zboczu po drugiej stronie Doliny Prądnika, w masywie Góry Koronnej, znajduje się druga udostępniona do zwiedzania jaskinia w parku czyli Jaskinia Ciemna . Stanowi ona fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 230 m. Jaskinia jest uważana za największą pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość wynosi 88 metrów, szerokość ok. 20 m, a wysokość dochodzi miejscami do 10 metrów. Do Jaskini Ciemnej prowadzi dość stromy zielony szlak, a wejście do niej znajduje się na zboczu Doliny. Jaskinia Ciemna zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, niegdyś zamieszkiwali ją Neandertalczycy, po których do dziś archeolodzy odnajdują liczne narzędzia. Na pamiątkę byłych mieszkańców przy jaskini utworzono niewielką ekspozycję przedstawiającą neandertalską rodzinę. Wnętrze jaskini jest wilgotne, temperatura wynosi ok. + 7°C przez cały rok.


Jaskinia Ciemna informacje praktyczne:

- Do jaskini można wejść codziennie od 7 maja 2021(piątek) do 15 września w godz. 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wejścia co godzinę w grupach do 30 os. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna zwiedzania w kasie jaskini tel. 123801011.

- Jaskinia Ciemna jest zamknięta w sezonie zimowym ze względu na ochronę nietoperzy.

- Jaskinia nie jest oświetlona elektrycznie. Zwiedzanie zajmuje około 15 minut i odbywa się z przewodnikiem za pomocą świeczek.

- Kasa znajduje się około 200 metrów od Bramy Krakowskiej w stronę Igły Deotymy.

- Bilet Normalny kosztuje 14 zł a ulgowy 7 zł.

3. Zabytkowa drewniana zabudowa w Dolinie Prądnika

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego warto zwrócić uwagę na drewnianą zabudowę wsi Ojców. Znajduje się tam sporo drewnianych zabudowań pochodzących z XIX i XX wieku. W większości są to obiekty mieszkalne i gospodarcze, zamieszkiwane przez lokalnych mieszkańców. Część z nich to stare hotele, pensjonaty i wille, z których korzystali kuracjusze odwiedzający ojcowskie uzdrowisko, które pełniło tę funkcję od połowy XIX wieku. Były one budowane na kształt stylu alpejskiego, jednak z miejscowymi zdobieniami. Niestety do dziś przetrwało niewiele obiektów, a w większości są one mocno zniszczone. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka obiektów: Hotel pod Kazimierzem, Hotel pod Łokietkiem, Willa pod Koroną, Willa pod Berłem, Willa Koziarnia i Bazar Lwowski.

 • Kaplica „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Robotnika

Kolejną bardzo popularną atrakcją w OPN jest Kaplica „Na Wodzie”, która została wzniesiona w 1901 roku, z przebudowanych łazienek zdrojowych u podnóży skał zwanych Prałatkami, w tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim. Z kaplicą wiąże się pewna legenda. Otóż Ojców na przełomie XIX i XX w. był znaną miejscowością uzdrowiskową i letniskową, w której nie było świątyni. Ponieważ car Mikołaj II wydał zarządzenie zabraniające stawiania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Ale, że zakaz brzmiał "na ojcowskiej ziemi", sprytni mieszkańcy zbudowali kapliczkę na rzece Prądnik, na betonowych podporach tym samy nie łamiąc zakazu.

 • Boroniówka Osada Młynarska

Boroniówka to stara osada młynarska, która znajduje około kilometr za Kaplicą na Wodzie. W tym wyjątkowym miejscu można zobaczyć zabytkowy stary młyn napędzany kołem wodnym, oraz tartak wodny na jedną piłę, przyjrzeć się pochodzącej z 1850 roku zabudowie mieszkalnej, oraz gospodarczej. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej. Na terenie Boroniówki znajduje się kawiarnia, w której można się napić się pysznej lemoniady a także zjeść kruche ciasteczka. Można również zakupić mieloną we młynie mąkę, która powstaje jak za dawnych czasów, poprzez mielenie ziarna pomiędzy kamieniami, a następnie jest przesiewana, dając otręby, oraz mąkę pytlową.

Osadę Młynarska można odwiedzić w wybrane soboty , niedziele i święta , w godzinach 10:00 – 17:00, oraz w tygodniu po wcześniejszym umówieniu się. Bilet wstępu kosztuje 14 zł normalny, oraz 10 zł ulgowy. Przy Boroniówce znajduje się bezpłatny parking dla gości.


4. Niezwykłe formacje skalne w Ojcowie

 • Brama Krakowska

To jedna z najbardziej znanych formacji skalnych w Ojcowie. Składa się ona z dwóch kolumn, wyższej i niższej, o wysokościach około 20 i 15 metrów. Jej nazwa wywodzi się od biegnącego w średniowieczu przez Dolinę Prądnika szlaku handlowego z Krakowa na Śląsk. Z tym miejscem wiąże się lokalna legenda według, której odległość dzieląca kolumny Bramy Krakowskiej z roku na rok stale się zmniejsza. Gdy w końcu połączą się dwa bloki skalne, wówczas nastąpi koniec świata. Dlatego też niektórzy turyści przechodzący przez bramę umieszczają pod skałami kije, starając się tym samym uniemożliwić ich przesuwanie się.

 • Rękawica

Jest to wapienny ostaniec, który swoim kształtem przypomina pięciopalczastą rękawicę bądź dłoń. Ta niezwykle fotogeniczna skała góruje nad Doliną Prądnika na jego zachodnim zboczu w masywie Góry Koronnej, tuż przy Jaskini Ciemnej. Najlepiej prezentuje się z punktu widokowego nieco powyżej Jaskini Ciemnej, choć doskonale ją również widać z Doliny Prądnika. Skała Rękawica nazywana jest również Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z jedną legendą. Według, której miejscowa ludność schroniła się przed Tatarami, podczas najazdu na Polskę w Jaskini Ciemnej. Bóg zasłonił wejście do jaskini własną dłonią, by ratować ich przed niewolą. A gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

 • Igła Deotymy

Nazwa tej charakterystycznej wapiennej iglicy pochodzi od słowa Deotyma, literackiego pseudonimu poetki Jadwigi Łuszczewskiej. Pisarka podobno mieszkała w willi „Pod Koroną”, obok Igły Deotymy i czerpała natchnienie do swoich wierszy w otoczeniu przyrody Dolinie Prądnika.

 • Maczuga Herkulesa

Najbardziej oryginalna skała w Ojcowskim Parku Narodowym, jest z pewnością jedną z najciekawszych jego atrakcji. Pięknie komponując się ze stojącym nieopodal zamkiem w Pieskowej Skale i stanowi najpopularniejszy akcent krajobrazowy w Dolinie Prądnika. Na jej szczycie znajduje się krzyż, upamiętniający jej pierwsze zdobycie w roku 1933. Skała ma 25 metrów wysokości. Jest efektem działania wody, powietrza i nierównomiernej odporności na wietrzenie wapnia, z którego jest zbudowana. Według jednej z legend Maczuga Herkulesa powstała w wyniku umowy pomiędzy Twardowskim, a diabłem, który miał postawić skałę cieńszym krańcem do ziemi.

5. Inne atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym

 • Źródełko Miłości

Tuż obok Bramy Krakowskiej na głównym szlaku Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się niewielkie źródełko zwane „źródełkiem miłości”. Choć terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest wiele naturalnych źródeł, to niewątpliwie to jest najsłynniejsze i często odwiedzane przez turystów. Pierwotnie woda wypływała tuż przy lewej skale Bramy Krakowskiej, ale od czasu budowy drogi przez Dolinę Prądnika woda wypływa poniżej niej. Zgodnie z legendą para, która wspólnie spróbuje wody ze źródełka, zostanie połączona wieczną miłością, stąd też wzięła się jej nazwa. Jednak odradzam tę próbę, gdyż jakiś czas temu badania sanepidu, wykazały obecność bakterii Escherichia coli, także albo miłość, albo ryzyko ciężkiego zatrucia...

 • Skałka Jonaszówka

Jonaszówka, nazywana też Grubym Jankiem, jest świetnym punktem widokowym na dolinę oraz Zamek Ojcowski. Ta niewielka skała znajduje się na styku Doliny Prądnika, oraz Doliny Sąspowskiej, tuż nad stawami z hodowlą pstrąga tęczowego. Jonaszówka ma ok. 20 m wysokości, na jej szczycie znajdowało się dawniej dno Doliny Sąspowskiej i Prądnika. Wejście na skałę zajmuje kilka minut, prowadzi na jej szczyt ścieżka z poręczą, jednak ze względu na wyślizgane wapienne skały trzeba szczególnie uważać , gdy jest mokro. Na szczycie znajdziecie niewielką platformę widokową wraz z barierkami, oraz tablicą, na której została opisana panorama.

 • ·Ekspozycja Przyrodnicza

Mieszcząca się dawnym Hotelu Pod Łokietkiem Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego to znakomite źródło wiedzy o tym jak powstała Dolina Prądnika, jej jaskinie, oraz kiedy zamieszkali w nich pierwsi ludzie. Zwiedzanie rozpoczyna się w sali projekcyjnej od pokazu dwóch filmów zrealizowanych w technologii 3D, z których jeden przedstawia tworzenie się doliny Prądnika od czasu górnej jury, po czasy współczesne, a drugi pokazuje Ojcowski Park Narodowy. Następnie po salach wystawowych oprowadza lektor. Pierwsza sala poświęcona jest zagadnieniom geologicznym. Następnie zwiedzający przechodzą na piętro do pomieszczenia, w którym zrekonstruowane jest wnętrze jaskini, w której słychać kapiącą wodę, oraz odgłosy nietoperzy. Kolejna sala przedstawia makietę Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z terenami sąsiednimi w skali 1:2000. Obcokrajowcy mogą korzystać z audio-przewodników w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim.


Ekspozycja przyrodnicza czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00.Obowiązuje elektroniczna rezerwacja zwiedzania dla grup powyżej 10 os. Bilet wstępu kosztuje 16 zł normalny, oraz 8 zł ulgowy, zwiedzanie ekspozycji bez filmu: 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy.

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy ze względu na swoje niezwykle ciekawe walory przyrodnicze i historyczne jest skrzyżowaniem pięciu szlaków pieszych i rowerowych, oferujących wiele możliwości zwiedzenia tego co w nim najpiękniejsze. Trasy te prowadzą przez wiele ciekawych miejsc, takich jak, Zamek w Ojcowie ,zamek w Pieskowej Skale, Jaskinie Ciemną, jaskinię Łokietka, czy przez Dolinę Prądnika. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega słynny Szlak Orlich Gniazd, oraz Szlak Warowni Jurajskich. Przebiega też kilka szlaków turystycznych o długości 46,6 km. Część z nich biegnie wspólnie, dając łączną długość 37,3 km.

Najpopularniejsze z nich to:

 • Szlak czerwony (Szlak Orlich Gniazd) to najdłuższy szlak w Ojcowskim Parku Narodowym o długości 13,6 km. Biegnie on dnem Doliny Prądnika i obejmuje najważniejsze atrakcje parku. Od Bramy Krakowskiej do Grodziska łączy się ze szlakiem niebieskim. Podążając tym szlakiem możemy zobaczyć min: chatę pustelnika u podnóża skały Sukiennice, Źródło Miłości, skałkę Igła Deotymy, plantację brzozy ojcowskiej, ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, kaplicę "Na Wodzie", kościół i pustelnię bł. Salomei, Maczugę Herkulesa, oraz Zamek w Pieskowej Skale.

 • Szlak niebieski (Szlak Warowni Jurajskich) o długości 9 km. Zaczyna się od zachodniej strony Parku. Następnie prowadzi lasami i jego obrzeżami, kierując się w dół przez wąwóz Ciasne Skałki, aby wejść przez Bramę Krakowską skąd roztacza się piękny widok na Górę Koronną i wejście do Jaskini Ciemnej. Następnie szlak łączy się ze szlakiem czerwonym i wspólnie biegnie przez Doliną Prądnika, przez Ojców, aż do Grodziska i Skały.

 • Szlak żółty (Szlak Dolinek Jurajskich) o długości 9,5 km. Jego trasa prowadzi z Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich, obok Bramy Krakowskiej przez Dolinę Prądnika, do ujścia potoku Sąspówka i dalej Doliną Sąspowską wciętą pomiędzy Złotą Górę, a Górę Chełmową do zamku w Pieskowej Skale.

 • Szlak zielony o długości 5,3 km. To lokalny szlak zaczynający się w Dolinie Sąspowskiej. Jest on najbardziej wymagającym szlakiem spośród wszystkich w parku, gdyż ma dwa podejścia. Pierwsze z nich napotkamy na samym początku trasy przy podejściu na Złotą Górę, z której schodzimy do Doliny Prądnika. Po drodze mijamy Zamek w Ojcowie, Park Zamkowy, przechodzimy obok dawnych hoteli: "Pod Łokietkiem" i "Pod Kazimierzem", oraz Muzeum OPN. Drugie dość strome podejście, zaczyna się przy kasie do Jaskini Ciemnej (około 400 m). Jest to moim zdaniem najciekawszy odcinek zielonego szlaku. Nad Jaskinią szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy, na którym znajdował się średniowieczny gród. Na całej długości szlaku znajduje się kilka ciekawych punktów widokowych, z których można zobaczyć całą Dolinę Prądnika, skałę Rękawica, czy Bramę Krakowską.Dalej szlak schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa.

 • Szlak czarny o długości 9,2 km. Dość długi szlak zaczynający się przy Grocie Łokietka. Jego najciekawszy fragment to krótki odcinek, zaczynający się przy Skałce Jonaszówce, którym dojdziemy do Jaskini Łokietka, znajdującej się na szczycie Góry Chełmowej, z której roztacza się rozległy widok na wieś Ojców w dolinie Prądnika i ruiny Zamku w Ojcowie. Dalej czarny szlak prowadzi na parking na Złotej Górze, skąd można zielonym szlakiem dotrzeć do Doliny Sąspowskiej. Następnie czarny szlak opuszcza Park i ciągnie się przez wieś Wola Kalinowska, by po kilku kilometrach znów znaleźć się w jego granicach. Szlak swój bieg kończy przy zamku w Pieskowej Skale.

Informacje Praktyczne:

- Wstęp do Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny.

- Trasy w Ojcowskim Parku Narodowym są czynne przez cały rok.


Gdzie zjeść w Ojcowskim Parku Narodowym?

Na teranie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się kilka restauracji i kawiarni, każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Ze swojej strony możemy polecić kilka miejsc, które sami lubimy odwiedzać.


Pstrąg Ojcowski

Pstrąg wersji grillowanej z cebulką i ziołami, lub wędzonej to nasz obowiązkowy punkt, za każdym razem jak jesteśmy w parku. Przyznam szczerze, że chyba nie jadłam lepszego pstrąga niż ten, który jest tam podawany. Pstrąg jest wędzony naturalnie na drewnie bukowym, bez dodatku konserwantów, czy sztucznych barwników. Do pstrąga możemy dobrać sobie do zestawu świeży lokalny chleb, kiszone ogórki, lub kiszoną kapustę. Dodatkowo znajdziemy tam duży wybór piw z lokalnych browarów, napojów, tłoczonych soków, herbat, oraz wino z lokalnych winnic. Na deser polecam pyszne domowe ciasta. A wszystko w pięknym otoczeniu stawów rybnych i przyrody.

Kawiarnia Niezapominajka

Urokliwa kawiarnia położona w Ojcowskim Parku Narodowym, znajdująca się za Źródełkiem Miłości. Polecam odwiedzenie tego miejsca zwłaszcza w chłodniejsze dni na kawę, herbatkę rozgrzewającą z cytryna, pomarańczą, świeżym imbirem i wspaniałym miodem, oraz pyszne domowe ciasta.


Osada Młynarska Boroniówka

Tak jak już wcześniej pisałam na terenie Boroniówki znajduje się kawiarnia, w której można się napić się pysznej lemoniady, a także zjeść kruche ciasteczka


Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego?

Ojcowski Park Narodowy położony jest w niewielkiej odległości od Krakowa i jest popularnym kierunkiem wycieczek mieszkańców miasta i okolic. Dojazd do Ojcowa można zaplanować na kilka sposobów.

# Autem - najwygodniejszym sposobem na dojazd do Ojcowskiego Parku narodowego, jest podróż samochodem, który można pozostawić na jednym z parkingów znajdujących się na terenie parku lub wzdłuż prowadzącej do Ojcowa drogi.


# Busem- Kraków i okoliczne miejscowości są bardzo dobrze skomunikowane dzięki sieci prywatnych przewoźników, którzy świadczą swoje usługi transportu busami. Tu możecie sprawdzić aktualny rozkład jazdy. Do wyboru mamy busy jadące w czterech kierunkach:

 • Skała - busy te jadą w kierunku na Wolbrom. Z Krakowa odjeżdżają z przystanków Dworca M.D.A. tuż przy dworcu PKP Kraków Główny oraz Wita Stwosza (parking autobusowy zlokalizowany pod wiaduktem przy dworcu autobusowym).

 • Ojców - z Krakowa do Ojcowa bezpośrednio dojedziemy busami Kraków – Skała firmy Unibus. Busy odjeżdżają one z przystanku Nowy Kleparz na ulicy Kamiennej 8 przy Forcie Kleparz. Z Dworca Głównego w Krakowie można przejść się tu pieszo lob podjechać tramwajem linii 3, 5, 18 i 50. Największy minus, że tych połączeń jest niewiele, kilka w ciągu dnia i jeżdżą głównie w dni robocze oraz sezonie turystycznym.

 • Olkusz – busy zatrzymują się przy drodze numer 94, która jest zachodnia granicą parku. Z Krakowa odjeżdżają z przystanku Dworca M.D.A. tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Plusem jest, że te busy jeżdżą dość często. Korzystając z tego połączenia możecie wysiąść w : - Biały Kościół Murownia, gdzie przemyka żółty szlak, którym po około godzinie dotrzecie min pod Bramę Krakowską. - Czajowicach, gdzie najpierw musicie przespacerować przez wieś około 20 minut do granic Ojcowskiego Parku Narodowego i dalej w stronę pod Bramą Krakowską około 25 minut.

 • Sołoszowa - jeżeli Waszym celem jest Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa czy Grodzisko to ten bus zapewni Wam bezpośredni dojazd. Busy odjeżdżają z przystanku Nowego Kleparza (zatoczka autobusowa).

# Autobusami miejskimi (MPK Kraków) – Alternatywą dla prywatnych busów są autobusy miejskie. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z centrum Krakowa. Autobusy miejskie linii 210 jadące do Ojcowskiego Parku Narodowego ruszają z pętli Bronowice Małe, lub Krowodrza Górka. Najlepiej wysiąść na przystankach Biały Kościół Murownia lub Czajowice, które są także miejscami postojowymi busów wymienionych wyżej. Dodatkową przewagą autobusów miejskich jest możliwość zabrania ze sobą rowerów.


# Rowerem – dojechać rowerem do granic Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowem możemy na wiele sposobów. Średnio mamy do pokonania około 25 km w jedną stronę. Jedną z propozycji jest trasa, którą można rozpocząć w centrum Krakowa, jadąc przez aleję 29-ego Listopada, Opolską następnie skręcając w Białoprądnicką. Trasa ta od momentu wyjazdu z Krakowa prowadzi praktycznie w linii prostej do Ojcowa i jest dobrze oznakowana. Nie ma na niej zbyt dużego ruchu, gdyż prowadzi lokalnymi, bocznymi, drogami dojazdowymi momentami polnymi i szutrowymi. Po ok. 10 km jazdy szlakiem dojedziemy do Doliny Prądnika, od tego miejsca prawie cały czas prowadzi wąska asfaltowa droga wzdłuż doliny.

Gdzie zaparkować samochód?

W zależności od tego, którą cześć Ojcowa planujecie zwiedzić, macie do wyboru trzy lokalizacje. Parkingi samochodowe pod Zamkiem w Ojcowie, oraz na Złotej Górze są płatne. Opłata parkingowa obowiązuje w godzinach 8.00 – 20.00, przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia. Na parkingach znajdują się parkomaty. Płatność w parkomatach można dokonać wyłącznie bilonem, lub kartą płatniczą. Parking "Pod Zamkiem" w Ojcowie jest dość spory ale w słoneczne dni, oraz dni wolne i święta bardzo szybko się zapełnia i tak naprawdę już przed południem są znikome szanse na znalezienie wolnego miejsca. Jest to również moim zdaniem najwygodniejszy parking jeśli planujecie zwiedzanie parku z małymi dziećmi, ciągną się od niego asfaltowe alejki. Sporo osób również pozostawia samochody na poboczu drogi. Parking w Ojcowie znajduje się pod Maczugą Herkulesa, oraz dwa u podnóża Zamku w Pieskowej Skale, na skrzyżowaniu dróg do Skały, Sułoszowej i Wielmoży. Opłata za parking wynosi 12 zł. Parkingi znajdują się także przy granicach Parku (min. w Czajowicach, Murowni, Skale, Wielmoży).

Gdzie nocować w Ojcowskim Parku Narodowym?

W okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się wiele pensjonatów, agroturystyk oraz pokoi gościnnych, więc ze znalezieniem noclegu nie powinniście mieć problemu. Ja ze swojej strony mogę polecić: Jura Glamp w Woli Kalinowskiej, to cztery całoroczne, komfortowe domki z wyposażonym aneksem kuchennym i łazienką przeznaczone dla 4-5 osób wraz z tarasem oraz igloo, w którym można wypić kawę podczas deszczu lub podziwiać gwiazdy na niebie z lampką wina w dłoni. Na miejscu dostępny jest plac zabaw dla dzieci, oraz sprzęt do grillowania. Nazwy domków mają nazwy od czterech artystów: włoskiego projektanta mody Valentino, francuskiej piosenkarki Edith Piaf, meksykańskiej malarki Frida Kahlo i amerykańskiego muzyka Miles Davis. Nocowanie tutaj to już sama przygoda w sobie. Wspaniały klimat, piękna okolica, dokoła cisza i spokój.Comments


bottom of page