top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZANIE HELSINEK - TOP 12 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Helsinki to kameralne miasto, które można zwiedzić nawet w jeden dzień. Choć nie znajdziemy tu może urokliwego starego miasta z klimatycznymi kamieniczkami, ale i tak ma coś w sobie. Swój urok na pewno zawdzięcza położeniu na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach nad Zatoką Fińską. Większość tych wysepek połączonych jest ze stałym lądem mostami tworząc niezwykle malowniczy, portowy krajobraz. Co ciekawe czasem zimą można przejść pieszo do tych wysp po zamarzniętym Bałtyku.


Helsinki przeczą stereotypowej opinii miast północnej Europy, że są nudne, monotonne i ponure. Fińska stolica jest gwarna i barwna, a zimą przytulna i atrakcyjna. Warto tu przyjechać, by spróbować słynnego steku z renifera i zobaczyć najciekawszy, współczesny kościół wbudowany w potężną granitową skałę. Dużą atrakcją w Helsinkach, jak i w całym kraju są też wizyty w publicznych saunach. Podobno na jednego Fina przypada aż jedna sauna, a mają je oni nawet w swoich domach. Pozostające przez lata pod wpływem rosyjskim Helsinki klimatem i architekturą bardziej przypominają Petersburg, niż pozostałe skandynawskie stolice. To miasto z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią klimat północny, portowe miasta i klasycystyczną architekturę.


Helsinki na weekend to propozycja idealna! Choć można je zwiedzić spokojnie w jeden dzień. Warto jednak mając kilka dni wolnego połączyć zwiedzanie Helsinek ze zwiedzaniem stolicy Estonii, Talllina, do którego dostaniemy się bez problemu promem. Zobaczcie co warto zobaczyć w fińskiej stolicy. Poznajcie listę najciekawszych atrakcji turystycznych Helsinek.


Helsinki na weekend. Co warto zobaczyć?

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (Sobór Uspieński)

Zwiedzanie Helsinek rozpoczynamy od znajdującego się niedaleko portu Soboru Uspieńskiego nazywanego inaczej Soborem Zaśnięcia Matki Boskiej , który wyróżnia się a tle pozostałych budowli w mieście ceglaną czerwoną fasadą zwieńczoną złotymi kopułami. Mają one symbolizować Jezusa wraz z dwunastoma apostołami. Zbudowany w 1868 roku sobór jest najważniejszą w Helsinkach świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego i co ciekawe największą prawosławną katedrą w całej Europie Zachodniej.


Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej ma 42 metry wysokości. Zaprojektował ją rosyjski architekt Aleksiej Gornostajew, a jej wnętrza nawiązują do sztuki bizantyjskiej. W środku, na uwagę zasługuje okazały ikonostas, oraz bogato zdobione złotem wnętrze. Warto też zwrócić uwagę na siedem zabytkowych dzwonów, które zostały podarowane przez mieszkańców Moskwy. Świątynia znajduje się na wzgórzu, na małej wyspie Katajanokka, w dzielnicy o tej samej nazwie, znakomicie ją widać z Portu, do którego następnie się kierujemy.

Plac Targowy – Kauppatori

Plac Targowy Kauppatori, jak sama nazwa wskazuje, jest głównym handlowym skwerem miasta położonym nad samym morzem. Są na nim rozstawione liczne stragany z pamiątkami, świeżymi warzywami, owocami i innymi lokalnymi specjałami, a także jest wiele budek z jedzeniem, w całkiem przystępnych cenach. My skusiliśmy się na pyszne kalmary, oraz ryby. Można tu również kupić typowe dla Finlandii produkty: ciepłe wełniane swetry, rękawiczki i czapki, a także wyroby ze skóry. Pomiędzy straganami wznosi się „Wykałaczka”, jak mówią mieszkańcy miasta o tzw. kamieniu imperatorowej. Jest to obelisk ze stojącym na kuli złotym orłem o rozpartych skrzydłach powstał w 1835 roku upamiętniający wizytę w Helsinkach cara Mikołaja I i carycy Aleksandry Fiodorowny. Jesienią w tym miejscu odbywa się popularny targ śledziowy

Nabrzeże portowe w Helsinkach

Po spróbowaniu lokalnych przysmaków robimy krótki spacer wzdłuż wybrzeża. Jest tu gwarno przez cały dzień i cały rok. Znajduje się tu niewielki port, w którym cumują zarówno niewielkie łódki, jak i większe statki pasażerskie. Knajpki serwujące ryby, są chętnie odwiedzane przez turystów, a na straganach pobliskiego targu Kauppatori, jest gwarno od turystów i miejscowych. Z nabrzeża portowego możemy dostać się promem do leżącego na wyspie fortu Suomenlinna. Z innych ciekawych miejsc w tej okolicy znajdziecie tu siedzibę Flytour Helsinki, w której możecie wybrać się na 10-minutową przejażdżkę 4D po mieście, oraz koło widokowe SkyWheel Helsinki.

Stara Hala Targowa Vanha Kauppahalli

Po zachodniej stronie nabrzeża, naprzeciwko koła widokowego, znajduje się długi i niski budynek, z czerwonej cegły z pomalowanymi na żółto detalami, w którym mieści się hala targowa Vanha Kauppahalli. To jedna z najstarszych tego typu budowli w Helsinkach, która została zbudowana w 1889 rok. Wzniesiono ją głównie po to, by można było swobodnie handlować nawet zimą. W środku możemy kupić zarówno wyroby artystyczne, lokalne pamiątki, jak i spróbować fińskich przysmaków. Oprócz smacznych serów, czy słodyczy znajdziemy tam bardzo egzotyczne fińskie przysmaki, np. mięso z niedźwiedzia, łosia, czy renifera, a także produkty z moroszką (maliną nordycką). Można tu również smacznie zjeść, w przystępnych jak na Helsinki cenach.

Plac Senacki

Z nadbrzeża już tylko kilka kroków dzieli nas od serca Helsinek - Placu Senackiego, nad którym góruje luterańska Katedra. Nie sposób pominąć tego miejsca, gdyż wysokie białe kolumny zakończone zielonymi kopułami widać z daleka. Na placu znajduje się również pomnik cara Aleksandra II, który przypomina o ścisłych związkach nie tylko Helsinek, ale też całej Finlandii z Rosją. Na placu znajdują się też najważniejsze gmachy państwowe, w tym siedziba premiera Finlandii. Tutaj mieści się też najstarszy fiński uniwersytet, oraz biblioteka. Przy placu Senackim możemy też zobaczyć najstarsze kamienice Helsinek, w tym pochodzącą z XVIII wieku kamienicę Sederholma, mieszczącą obecnie Muzeum Miejskie. To właśnie tutaj zimą odbywa się jeden z popularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych.

Katedra w Helsinkach

Katedra w Helsinkach jest symbolem niezależności religijnej Finlandii od Cerkwi rosyjskiej. Ogromy, biały, widoczny z daleka luterański kościół z wieloma kolumnami i zielonymi kopułami jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w mieście. Jego dach zdobią figury dwunastu apostołów. Do jego wejścia z poziomu placu prowadzą monumentalne schody, na których chętnie odpoczywają turyści i mieszkańcy miasta. Budowa świątyni rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku, ale oficjalnie zakończyła się dopiero w roku 1956. Katedra w Helsinkach została zbudowana w neoklasycystycznym stylu. Jej kształt, zaprojektowany na planie greckiego krzyża, może nieco dziwić, gdyż podczas wznoszenia gmachu wzorowano się na prawosławnej cerkwi świętego Izaaka w Petersburgu. Oczywiście do środka warto wejść, choć jak to u protestantów ilość dekoracji w środku i na zewnątrz jest minimalna. Wewnątrz katedry na uwagę zasługuje figura Martina Luthera Kinga, umieszczona pod pozłacanym dachem ambona w kształcie walca, prospekt organowy, oraz ołtarz z malowidłem przedstawiającym zdjęcie Chrystusa z krzyża. Ciekawostką jest, że w krypcie helsińskiej katedry mieści się dziś kawiarnia.

Pomnik Cara Aleksandra II

U stóp Katedry, na środku Placu Senackiego od 1894 roku stoi pomnik dobroczyńcy Helsinek cara Aleksandra II. Przypominający o ścisłych związkach przez wiele lat nie tylko Helsinek, ale też całej Finlandii z Rosją. To właśnie rosyjska władza zadecydowała o przeniesieniu stolicy z Turku do Helsinek. Jest to podobno jedyny pozostały pomnik cara poza Rosją. Jego twórca Walter Runeberg wokół cokołu, na którym stoi car Sleksander II, umieścił lwa, anioła i dziewicę, reprezentujące pokój, prawo, oświecenie i pracę, które ponoć wyróżniały rządy cara.

Kościół Temppeliaukio

Jedną z najciekawszych atrakcji Helsinek jest luterański kościół Temppeliaukio, który został wykuty w skale. Budowla powstała w 1969 roku, z projektu braci Timo i Tuomo Suomalainen. Ma kształt owalu, a światło wpada do niej przez 180 szklanych paneli, które są umieszczone pomiędzy kopułą, a skalnymi ścianami. Surowy i nieobrabiany granit zachowano jako dekorację wnętrza, połączony jest z ciepłem drewna. Najciekawiej kościół prezentuje się z wewnętrznego balkonu, gdzie można bez problemu wejść. Z zewnątrz budynek jest dość niepozorny, widoczna jest jedynie jego miedziana kopuła, ale warto zapłacić 3, 4 euro aby zobaczyć od środka tę oryginalną i interesującą budowlę, w której wnętrzy panuje dość nietypowy mroczny klimat, ze względu na naturalne oświetlenie. Kościół Temppeliaukio położony jest w helsińskiej dzielnicy Töölö, przy niewielkim placu, w dzielnicy pełnej wąskich uliczek, przez co znalezienie miejsca parkingowego nie jest prostą sprawą. Skalny kościół jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Finlandii, oraz jednym z najpiękniejszych nowoczesnych kościół na świecie.

Pomnik Sibiliusa

Pomnika Sibelisa złożony z kilkuset stalowych rur w kształcie organów jest, jednym z najbardziej znanych pomników w Finlandii, a także jest on symbolem stolicy. Powstał na cześć fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Dodatkowo obok po kilku latach od jego powstania umieszczono rzeźbę głowy samego kompozytora. To oryginalne miejsce znajduje się także w helsińskiej dzielnicy Töölö, w Parku Sibeliusa. Swoim nietypowym kształtem przyciąga rzesze turystów, choć wśród miejscowych początkowo wzbudzał małe kontrowersje.

Zabytkowy Budynek Dworca Kolejowego

Zabytkowy Budynek Dworca Kolejowego jest najciekawszym przykładem helsińskiej secesji w architekturze. Został zbudowany w latach 1907-1914 według projektu Eliela Saarinena. Budynek ten słynie z czterech wielkich granitowych rzeźb które stoją u jego głównej bramy, trzymając w rękach lampy, które miały u podróżnych wywoływać poczucie bezpieczeństwa. Przez lata dworzec kolejowy był sceną wielu wydarzeń. Jedno z bardziej dramatycznych rozegrało się w 1940 roku, gdy były prezydent Kyösti Kalio dostał wylewu na peronie i na oczach tysięcy rodaków, którzy żegnali go przed podróżą do domu w Nivali zmarł. Działo się to zaraz po zawarciu przez Finlandię pokoju na niechlubnych warunkach narzuconych przez Stalina, kończących wojnę zimową i po przyjęciu przez parlament dymisji prezydenta ze względu na jego stan zdrowia.


Blisko dworca znajdują się dwa słynne muzea: Kiasma ze sztuką współczesną, oraz Ateneum ze sztuką fińską. Na placu po prawej stronie od dworca stoi pomnik Aleksisa Kivi, znanego pisarza fińskiego. Tam też zimą znajduje się lodowisko!

Kaplica Ciszy Kamppi

Innym niezwykle ciekawym miejscem w Helsinkach jest Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy. Wybudowana z drewna w 2012 roku, zupełnie nie przypomina budynku sakralnego. Ultranowoczesna kaplica Kamppi znajduje się w samym centrum miasta, na placu Narrinkkatori. Owalne wnętrze kaplicy podobnie do całej fasady jest w całości wykonane z jasnego drewna i urządzone z niezwykłą prostotą. Znalazły się w nim tylko dwa rzędy ławek i ołtarz. Wnętrze luterańskiej świątyni pozbawione jest jakichkolwiek dekoracji, sakralną funkcję obiektu zaznacza jedynie krzyż. Światło dociera do pomieszczenia od góry, przez świetliki w suficie, sprzyja to medytacji i skupieniu, z dala od zgiełku miasta.

W świątyni nie odbywają się regularnie nabożeństwa, ani żadne religijne wydarzenia, takie jak chrzty, czy ceremonie weselne. Drewniana budowla o kształcie wielkiej donicy, ma być miejscem gdzie można się choć na chwile oderwać od miejskiego zgiełku, który panuje po sąsiedzku w ruchliwym centrum handlowym rozlokowanym wokół placu Narinkkatori. Świątynia ma służyć wszystkim, którzy potrzebują chwili spokoju w środku miasta. Wejście do niej jest bezpłatne i obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

Kaplicę zaprojektowali Mikko Summanen, Niko Sirola i Kimmo Lintula, architekci z biura K2S Architects. Helsinki mogą pochwalić się zatem oazą spokoju otwartą dla wszystkich przybyszy.

Twierdza Suomelinna

Tym, którzy jeszcze mają czas i siłę polecam wycieczkę promem do fortu Suomenlinna. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Helsinkach. Położona na sześciu wyspach forteca wybudowana w XVIII wieku przez Szwedów, miała strzec miasto od strony morza przed najazdami Rosjan, obecnie pełni funkcję turystyczną, choć przez wiele lat uznawana była za fort praktycznie nie do zdobycia. W Twierdzy Suomenlinna znajduje się kilka restauracji i kawiarni, muzeum wojskowe, oraz morska szkoła wojskowa. Latem odbywają się na jej terenie liczne koncerty, wystawy, oraz inne imprezy kulturalne. Na wyspę dostaniemy się w ok 20 min z Placu Targowego zarówno wielkimi promami, jak i stateczkami. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się tam popłynąć, ale akurat jak doszliśmy do portu odpływał ostatni statek.

Esplanadi

Kierując się z nabrzeża w stronę centrum miasta dostaniemy się do jednej z najbardziej reprezentatywnych ulic Helsinek, Esplanadi. To bardzo elegancki deptak położony w środku dużej alei, przy której mieszczą się najdroższe restauracje i sklepy, m.in. ze słynną fińską ceramiką. Znajduje się przy niej jedna z najsłynniejszych i najstarszych restauracji w Helsinkach – Kappeli, będąca również jednym z najdroższych lokali w mieście.


Helsinki na weekend. Informacje praktyczne:

Kiedy najlepiej jechać do Helsinek?

Do Helsinek warto przyjechać praktycznie przez cały rok. Zimą szczególny urok mają spacery po zamarzniętym Bałtyku i wizyty w jednej spośród setek miejskich saun, a w okresie przed świątecznym odwiedzenie jednego z jarmarków bożonarodzeniowych. Długie letnie dni z przyjemną temperaturą i dopisującą pogodą także będą znakomitą porą do odwiedzenia stolicy Finlandii.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Helsinek?

Stolica Finlandii nie jest dużym miastem, dodatkowo najważniejsze atrakcje są zlokalizowane w centrum, po którym możemy poruszać się na piechotę. Dlatego jeden dzień w Helsinkach w zupełności wystarczy, by poczuć atmosferę tego miasta i zobaczyć jego najważniejsze atrakcje turystyczne. Jednak na spokojne zwiedzanie miasta i spróbowanie lokalnej, dość ciekawej kuchni, potrzeba przynajmniej dwóch dni. Polecam Wam połączyć zwiedzanie Helsinek z Tallinem. Miasta te mają ze sobą bezpośrednie i szybkie połączenie promowe.


Jak dojechać do Helsinek?

Do Helsinek możemy dostać się samolotem, lub promem. Prom do Helsinek odpływa z Gdyni. Istnieje również możliwość dojechania tam samochodem tak jak my to zrobiliśmy, ale jest to już dłuższa wyprawa.

  • Samochód - jest bardzo popularnym środkiem transportu, gdyż pozwala na zaplanowanie podróży wedle indywidualnych preferencji. Tras do wyboru jest kilka, jedna z najchętniej wybieranych wiedzie z Warszawy do Helsinek. Ze stolicy ruszamy w kierunku na Białystok, Suwałki i Szypliszki (przejście z Litwą), następnie jedziemy przez miejscowości Kaunas, Vandžiogala, Pumpėnai (przejście z Łotwą), Bauska, Lecava, aż do Rygi, skąd przez Arumetsę kierujemy się do Tallina. W Tallinie wjeżdżamy na prom, a gdy dotrzemy do Finlandii, udajemy się do Helsinek przez miejscowości Hietasaarenkuja iTullaajankuja. Długość trasy ok 1076 km, a jej pokonanie zajmie nam bez większych przystanków ok 16 godzin.. Alternatywą jest również dłuższa trasa przez Rosję, którą możemy połączyć ze zwiedzaniem Sankt Petersburga. Długość trasy ok 1578 km, a jej pokonanie zajmie nam bez większych przystanków ok 20 godzin.

  • Autobus - Pomiędzy Polską, a Finlandią, nie ma bezpośrednich połączeń autokarowych. Jeżeli jednak ktoś chciałby wybrać się w podróż właśnie autokarem, musi pojechać do Tallina, stolicy Estonii. Tam należy przesiąść się na prom do Helsinek. Autokarem z Warszawy do Tallina jedzie się ok. 17 godzin.

  • Samolot - Najszybciej do Finlandii dostaniemy się samolotem. Z Polski mamy bezpośrednie rejsy z z Warszawy, Gdańska i Krakowa bezpośrednio do Helsinek, gdzie znajduje się najważniejszy fiński międzynarodowy port lotniczy. Podróż nie jest długa i zajmie nam ok 1 godzinę 40 minut. Do wyboru mamy również podróż z przesiadkami, ale będzie ona dłuższa średnio 3-4 godziny.

Jak dostać się z portu lotniczego Helsinki-Vantaa do centrum miasta?

Port lotniczy Helsinki-Vantaa mieści się około 15 km od miasta. Najszybszą i najwygodniejszą opcją na dostanie się z lotniska do centrum Helsinek jest pociąg, który kursuje co pół godziny. Bilet, który można kupić w specjalnych automatach VR, kosztuje 5,5 euro. Do Helsinek jadą linie I oraz P. Z lotniska do dworca głównego w Helsinkach odjeżdża kilka linii autobusowych 415, 615, 617, koszt przejazdu jest taki sam jak pociągiem. Jadą one jednak nieco dłużej i pociąg moim zdaniem jest wygodniejszą opcją. Jeśli chcemy dostać się do miasta taksówką, musimy pamiętać, że przejazd będzie kosztować około 40–50 euro.


Jak poruszać się po Helsinkach?

Fińska stolica jest bardzo mała, całe centrum i wszystkie zabytki spokojnie można zwiedzić pieszo, nawet jeśli nie lubicie chodzić. Nie ma nawet sensu jeździć komunikacją, o ile nie macie np. zarezerwowanego noclegu poza jego centrum. Jeśli jednak z jakiś powodów zdecydujecie się na transport komunikacją miejską, to do dyspozycji turystów w Helsinkach jest metro, tramwaje, oraz autobusy. Za bilet będziecie musieli zapłacić 2,90€ w automacie, lub 3,20€ w pojeździe. Istnieje również możliwość zakupu biletów całodziennych, lub kilkudniowych.


Gdzie nocować we Helsinkach?

Ceny hoteli w Helsinkach nie należą do najniższych, ale dobrze szukając i rezerwując z wyprzedzeniem możemy znaleźć nocleg za rozsądne pieniądze. Podczas naszego pobytu w Helsinkach oczywiście nocleg wyszukiwaliśmy za pomocą booking.com. Wybór padł na Hotel Haaga Central Park, który oferuje swoim gościom wygodne i gustownie urządzone pokoje, położony ok 15 minut jazdy od centrum i serwujący całkiem przyzwoite śniadanie, jak na skandynawskie warunki.

3 Comments


Magdalena Konieczna
Magdalena Konieczna
May 31

"Wewnątrz katedry na uwagę zasługuje figura Martina Luthera Kinga". Serio? Czy Pani nie rozróżnia Marcina Lutra od Martina Luthera Kinga??? Co za blamaż...

Like
Tomasz F.
Tomasz F.
Jul 04
Replying to

Magdalena Konieczna mam nadzieję, że Ty jesteś nieomylna. Wyjmij kij z tyłka!!!!

Like

Monika Błaśkiewicz
Monika Błaśkiewicz
Jan 21, 2023

Dziękuję za cenne wskazówki, wybieram się do Helsinek za trzy dni i jestem bardzo ciekawa jakie wrażenie zrobi na mnie to miasto.

Like
bottom of page