top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZAMY PARK NARODOWY BRYCE CANYON. CO WARTO ZOBACZYĆ W PARKU I JAKI SZLAK WYBRAĆ?


Bryce Canyon

Park narodowy Bryce Canyon jest jednym z tych miejsc, gdzie człowiek rozglądając się dookoła zadaje sobie pytanie, czy to miejsce istnieje naprawdę? I ma ochotę wykrzyczeć WOW, jak tu pięknie! Bryce Canyon to niezwykłe dzieło sztuki stworzone na przestrzeni tysięcy lat przez matkę naturę. Słynie ze spektakularnych skalnych amfiteatrów ozdobionych tysiącami ażurowych Hoodoos, ukształtowanych przez wiatr, wodę i częste zmiany temperatur przyczyniających się do zachodzenia procesów erozyjnych Przepiękne formacje można podziwiać zarówno z malowniczych punktów widokowych znajdujących się na skraju kanionu, jak i szlaków pieszych wytyczonych jego dnem. Wszystkie te osobliwe formacje z czerwonego i pomarańczowego piaskowca zmieniają odcienie w zależności od pory dnia tworząc niesamowitą paletę barw.


Bryce Canyon to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych i prawdziwy raj dla fotografów. Jeśli planujecie zwiedzanie zachodniego wybrzeża USA, koniecznie musicie w swoich planach uwzględnić Bryce Canyon! Co warto wiedzieć na temat tego Parku Narodowego? Zobacz powody, dla których warto go odwiedzić.

Bryce Canyon

Kilka informacji o Bryce Canyon

Park Narodowy Bryce Canyon położony jest w południowej części stanu Utah wzdłuż wschodniej strony płaskowyżu Paunsaugunt, na wysokości ponad 2500 m. Zajmuje powierzchnie około 145 km² i jest jednym z najmniejszych Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe wbrew swojej nazwie, Bryce Canyon nie jest prawdziwym kanionem, ponieważ nie płynie przez niego rzeka.


Te niezwykłe tereny zostały ustanowione parkiem narodowym w 1928 roku, a nazwę zawdzięczają mormońskiemu osadnikowi Ebenezera Bryce’a, który przybył na te tereny wraz z rodziną w 1875 roku. Specjalizujący się w stolarce imigrant ze Szkocji zamieszkał z bliskimi na samym dnie kanionu, tuż przy dzisiejszym Bryce Amphitheatre. Wspólnota kościoła, do którego należał, wysyłając go do doliny rzeki Paria uznała, że jego umiejętności będą bardzo pomocne w zasiedleniu tego terenu. Mieszkańcy szybko zaczęli używać jego nazwiska do określenia tego miejsca i tak zostało już do dzisiaj. Bryce mieszkał na tych terenach przez pięć lat starając się , by to miejsce uczynić nadającym się do zamieszkania na stałe. Ostatecznie poddał się i przeniósł do Arizony. Przed przeprowadzką Bryce wybudował w Pine Valley najstarszą mormońską kaplicę użytkowaną do dziś, a na terenie dzisiejszego parku stworzył drogę prowadzącą do amfiteatru.


Bryce Canyon jest jednym z pięciu najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych parków narodowych leżących na terenie stanu Utah, jest zaliczanym do tak zwanej wielkiej piątki kanionów (Mighty 5). Pozostałe z nich to słynny Arches, Canyonlands, Capitol Reef i Zion.

Bryce Canyon

Co to jest Hoodoos – wizytówka Bryce Canyon?

Kanion Bryce słynie z charakterystycznych formacji skalnych zwanych hoodoos. Słynne Hoodoos to wysokie (od 1,5 do 45 metrów wysokości) iglice lub pokaźnych rozmiarów skalne grzyby. Zostały utworzone na skutek wietrzenia mrozowego, oraz erozji termicznej i chemicznej. Największą rolę w procesie tworzenia tych niezwykłych form odgrywają lód i deszcz. Park Narodowy Bryce Canyon znajduje się wysoko, dlatego temperatury znacznie się wahają i w nocy spadają dość nisko. Przez ponad 200 dni w roku w ciągu doby na terenie parku występują zarówno temperatury dodatnie i ujemne. Tak duża różnica temperatur w ciągu doby sprawia, że woda wpływa w drobne szczeliny skalne, gdzie później zamarza. Przez to, woda zalegająca w szczelinach piaskowca zwiększa jego masę, wielokrotnie zamraża się i rozmraża, powodując rozsadzanie, oraz kruszenie się skał. W cienkich ścianach skalnych z czasem tworzą się dziury i tak zwane okna. Okna powiększają się, aż w końcu górna część ściany odpada. Tak powstają kolumny, które dalej rzeźbi woda tworząc słynne hoodoos. Ponadto woda deszczowa ma odczyn kwasowy, dzięki czemu rozpuszcza wapienne skały, ciągle przekształcając krajobraz skalnego amfiteatru. Szacuje się, że erozja przebiega w tempie 60-130 cm na 100 lat, co oznacza, że zmiany w ukształtowaniu terenu wciąż trwają.

Bryce Canyon
Bryce Canyon

Bryce Canyon - ciekawostki, które warto znać

Z Bryce Canyon wiąże się bardzo ciekawa legenda, która według Indian z plemienia Pajutów miała odpowiadać na pytania, skąd się wziął kanion, i co to właściwie jest. Według wierzeń Pajutów, nie byli oni pierwszymi osadnikami na terenie kanionu. Miejsce to zamieszkiwały wcześniej stworzenia mające przyjmować różne formy zwierząt, a dzięki specjalnej mocy swoim wyglądem przypominać ludzi. Stworzenia te, zwane To-when-an-ung-wa, czyli Twarze Pomalowane na Czerwono, były bardzo złe. Wypijały całą wodę, wyjadały orzeszki piniowe, a reszcie zwierząt nie pozostawiały nic do jedzenia, tak że zwierzęta głodując ledwo mogły przeżyć. W końcu poskarżyły się potężnemu bogu-kojotowi. Ten stwierdził, że dalej tak być nie może i należy natychmiast położyć temu kres. Kojot zaprosił To-when-an-ung-wa na wielką i wystawną ucztę na dnie kanionu, sprytnie zwabiając je w jedno miejsce. Rzucił na wszystkie zaklęcie zamieniając je w kamień. Rozpoczęła się wielka ucieczka z uczty, która przerodziła się w walkę o wydostanie z kanionu. Jednak klątwa była szybsza i wszystkie zamieniły się w kamień. Tak właśnie powstały Hoodoosy, stożkowate skalne formacje będące wizytówką Bryce Canyon. Ta legenda nie ma jednak szans w starciu z nauką, ale i tak jest ciekawą opowieścią, którą można opowiedzieć dzieciom podczas zwiedzania.

Zwiedzanie Parku Narodowego Bryce Canyon

Najlepsze punkty widokowe w Bryce Canyon

Z racji tego, że Bryce Canyon zwiedzaliśmy z dwulatką, zimą, w planach mieliśmy głównie odwiedzenie kilku punktów widokowych i jeden, krótszy szlak. Na szczęście udało nam się w parku zobaczyć całkiem sporo, dzięki pogodzie która nas pozytywnie zaskoczyła.


Dolina w której położony jest Bryce Canyon, ze względu na swój kształt nazywana jest potocznie amfiteatrem. Rozpościera się on od Fairyland Point do Bryce Point i jest to główna część parku. To właśnie wzdłuż Bryce Amphitheater znajdują się najciekawsze punkty widokowe takie jak: Sunrise Point, Sunset Point, Inspiration Point i Bryce Point, do których bez problemu dojedziecie samochodem lub shuttel bus’em.

Bryce Canyon

Fairyland Point

To punkt widokowy jaki można odwiedzić nie wjeżdżając na teren Parku Narodowego Bryce Canyon, gdyż znajduje się jeszcze przed jego bramami. Ten punkt widokowy da Wam spojrzenie na Amfiteatr z nieco innej perspektywy, oraz da możliwość zobaczenia hoodoos na różnym etapie erozji, od zwartych pionowych ścian po pojedyncze pinakle. Do tego punktu dotrzecie zjeżdżając z głównej drogi zaraz za wjazdem na teren parku, jeszcze przed kasami biletowymi. Obszar od Fairyland Point do Bryce Point nazywany jest amfiteatrem Bryce i jest to główna część parku. Z Fairyland Point możemy wyruszyć na Fairyland Loop Tail, lub tylko do Tower Bridge, który jest po drodze.


Sunrise Point

Po wjeździe do parku naszym pierwszym przystankiem był Sunrise Point położony w Bryce Amphitheatre. Możemy stąd udać się na Queens Garden Trail. To jeden z najciekawszych punktów widokowych w Bryce Canyon. Wbrew nazwie Sunrise Point wcale nie jest najlepszym miejscem, do fotografowania i obserwowania wschodu słońca, gdyż mamy tam opcję fotografowania tylko pod słońce.

Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

Sunset Point

Następny punkt to Sunset Point, stąd, podobnie jak z Sunrise Point, mamy świetny widok na skalny amfiteatr. Jeśli miałabym wybrać dwa punkty, z których widok zrobił na mnie największe wrażenie to właśnie byłby to Sunset Point, oraz Sunrise Point. Z tego miejsca możemy wyruszyć także na szlak Navajo Loop.

Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

Inspiration Point

Nasz następny przystanek to Inspiration Point. Stąd mamy widok na kolorowe hoodoos, oraz Boat Mesa ciągnący się po horyzont. Tam ukazuje się także Silent City w całej okazałości. W tym miejscu jest więcej zieleni, a w oddali widać okoliczne góry, natomiast iglice są bardziej poszarpane. To według kolejności mój trzeci ulubiony punkt widokowy w Bryce Canyon.

Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

Bryce Point

Jadąc dalej parkową drogą docieramy do Bryce Point. Rozpościera się stąd jeden z najbardziej malowniczych widoków na amfiteatr i jego cuda. Bryce Point to idealne miejsce do obserwowania wschodów słońca. Wierzchołki hoodoos wyglądają jakby płonęły pierwszymi promieniami wschodzącego słońca. Do samego punktu widokowego mamy około 150 metrów do przejścia. Leży on wyżej niż te wcześniej odwiedzane i dlatego widoki są wyjątkowo spektakularne, obejmują cały kanion. Z Bryce Point możemy wyruszyć na szlak Peak-A-Boo Trail.

Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

Paria Point

Po drugiej stronie Bryce Point znajduje się Paria Point. Paria Point jako jedyny w parku skierowany jest na zachód i tylko tam możemy sfotografować zachodzące słońce nad klifami. Aby dostać się do tego punktu widokowego trzeba przejść z parkingu 250 metrów. Trzy kolejne punkty, Swamp Canyon, Piracy Point i Farview Point są mniej spektakularne i jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zwiedzanie Bryce Canyon spokojnie możecie je opuścić.


Natural Bridge

Natural Bridge, to moim zdaniem obowiązkowy przystanek. To uroczy łuk skalny będący jednym z symboli parku.

Bryce Canyon

Agua Canyon

Nasz ostatni postój to Agua Canyon, przy którym znajduje się najbardziej znany w Bryce Canyon hoodoo - szczupły i wysoki The Hunter. Dwa kolejne punkty to Ponderosa Point i Black Birtch Canyon nie są jakoś szczególnie ciekawe i spokojnie możecie je sobie odpuścić.


Rainbow i Yovimpa Point

Mając więcej czasu na zwiedzanie, możecie też przejechać główną drogą nr 63 do samego końca. Najdalej położonymi punktami są Rainbow Point i Yovimpa Point. Z Visitor Center dojedziecie tam w około 30 minut. To najwyżej położona część Bryce Canyon, a przy dobrej pogodzie można zajrzeć do... Arizony. Stopniowo zmieniające się kolory skał ukazują geologiczne ukształtowanie terenu. To ponoć świetne miejsce do oglądania nieba nocą, ze względu na wysokość brak tam zanieczyszczeń światła. Nam niestety nie udało się tam dojechać, gdyż droga na tym odcinku była zamknięta.


Na jakie szlaki warto się wybrać w Bryce Canyon?

Park narodowy Bryce Canyon to również idealne miejsce dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek. Oferuje szlaki bardzo łatwe, jak i te nieco trudniejsze, wymagające dobrej kondycji. W parku znajdziemy zarówno długie szlaki, na pokonanie których trzeba poświęcać kilka godzin, jak i te krótsze na pokonanie, których wystarczy nam nawet godzinka. Ponieważ wiele z nich jest połączonych ze sobą, warto rozważyć połączenie dwóch lub więcej szlaków w jedną dłuższą wędrówkę. Zanim wyruszycie na szlaki koniecznie sprawdźcie, czy wszystkie są w całości otwarte i wtedy zdecydujcie jaką trasę obrać.


Bryce Canyon - Łatwe Szlaki


Queen’s Garden

Queens Garden Trail, który rozpoczyna się przy Sunrise Point, to prawdopodobnie najsłynniejszy szlak w parku. To najmniej wymagający szlak prowadzący w głąb amfiteatru Bryce. Droga prowadzi na dno kanionu i umożliwia podziwianie bajecznych hoodoos praktycznie na wyciągnięcie ręki, m.in. przypominającego swoim wyglądem londyńską rzeźbę Królowej Wiktorii. To absolutny raj dla dzieci, gdzie mogą skakać po skałkach, wspinać się i zaglądać do skalnych dziur i grot, a co chwilę można tam spotkać i zobaczyć z bliska różne zwierzątka. Szlak ma 2,9 km długości w obie strony, pokonanie go zajmuje 1 godzinę.

Bryce Canyon
Bryce Canyon
Bryce Canyon

Mossy Cave

Jadąc od strony Escalante drogą nr 12, praktycznie przed skrętem w drogę nr 63 prowadzącą do parku, można wybrać się na szlak Mossy Cave. To przyjemna rodzinna trasa spacerowa prowadząca wzdłuż koryta rzeki, wśród pinakli i ciekawych skałek z dziurami, kończąca się przy niewielkiej jaskini, oraz przy całkiem urokliwym wodospadzie. Na rozgałęzieniu szlaku do jaskini kierujemy się na lewo, a do wodospadu na prawo. Niewątpliwym plusem tego szlaku jest możliwość zobaczenia hoodoos na wyciągnięcie ręki, bez konieczności schodzenia w głąb kanionu. Ten mały szlak stał się ostatnio bardzo zatłoczony, i władze parku odradzają jego odwiedzanie w godzinach 10:00-18:00. Problemem jest zaparkowanie samochodu, pojazdy parkujące poza wyznaczonym parkingiem są karane mandatem, lub odholowywane. Szlak ma 1,3 km w obie strony, pokonanie go zajmuje 1 godzinę.


Rim Trail

To bardzo prosty szlak prowadzący wzdłuż krawędzi kanionu. Szlak łączy pierwszy z punktów widokowych, Fairyland Point z Bryce Point, w sumie ma prawie 18 km długości w jedną stronę. Nie trzeba jednak pokonywać go w całości. Zwłaszcza, że do każdego z punktów widokowych znajdujących się na jego trasie dojedziemy samochodem. Najbardziej popularną i wybrukowaną częścią szlaku jest ta pomiędzy punktami widokowymi Sunset Point, a Sunrise Point (ok 1,5 km), który uznawany jest za najłatwiejszy. Dzięki shuttle busom wędrówkę można zakończyć w dowolnym miejscu, bez konieczności wracania do punktu początkowego. Szlak ma 1,6 -17,7 km w jedną stronę, pokonanie go zajmuje od 1 do 7,5 godziny, w zależności od tego ile z niego postanowimy przejść.


Bristlecone Loop

Z Rainbow Point możemy wyruszyć na szlak Bristlecone Loop. Jest to jeden z najrzadziej wybieranych szlaków, przez co nie spotkacie tam tłumów. To krótki do pokonania szlak wśród drzew, co ciekawe niektóre z nich mają nawet po 1800 lat. Na końcu szlaku znajduje się cypel, na którym można zrobić zdjęcie kanionu z nieco innej perspektywy. Szlak ma ok 1,6 km w obie strony, pokonanie go zajmuje 1 godzinę.


Bryce Canyon – średniej trudności szlaki


Navajo Loop

Pętelka Navajo Loop prowadzi w głąb kanionu. Zaczyna się i kończy przy Sunset Point. Szlak jest krótki, ma tylko 2,2 km długości, ale musimy pokonać 150 metrów różnicy wzniesień schodząc do kanionu, a potem z niego wychodząc, przez co jest odrobinę męczący. Na jego przejście trzeba przeznaczyć ok 2 godziny. Pokonując Navajo Loop Trail po drodze spacerujemy wśród gigantycznych pinakli przypominających wielkomiejskie wieżowce odcinkiem zwanym Wall Street. Przejście przez Wall Street Canyon, gigantyczny kanion szczelinowy robi niesamowite wrażenie. Dalej mamy słynny Thor’s Hammer będący jedną z ikon Bryce Canyon. Planując zwiedzanie zimą warto wziąć pod uwagę, że Wall Street otwarta jest tylko latem.

Queen’s Garden & Navajo Loop

Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie szlaków i zejście Queens Garden Trail, a następnie przejście dołem do Navajo Loop Trail i powrót na górę dalszą częścią pętli. Taka kombinacja to ponad 3,9 km (lub 4,6 km jeśli zdecydujecie się też dojść górą z powrotem do Sunrise Point). To ponoć najpopularniejszy szlak w Bryce Canyon. Pokonanie go w całości zajmuje 2 do 3 godzin.

Tower Bridge

Szlak Tower Bridge prowadzi do skalnego mostu zawieszonego między dwoma pinaklami. Formacja skalna nawiązuje do brytyjskiej kultury. Na szlaku, oprócz hoodoos, zobaczycie Bristlecone Pines, tzw. starożytne sosny mające po kilka tysięcy lat, oraz wspaniałą formację skalną stojących równym murem pinakli, zwaną Chinese Wall. Szlak jest częścią Fairyland Loop i ma 4,8 km w obie strony. Przejście go zajmuje 2 do 3 godzin .Można go także połączyć w większą wyprawę i zrobić bardziej wymagającą pętlę Fairyland Loop .


Swamp Canyon Loop

Kolejny szlak Swamp Canyon Loop jest jednym z najmniej popularnych szlaków w Parku Narodowym Bryce Canyon. Z punktu widokowego Swamp Canyon można zejść na obie strony wzniesienia szlakiem, który połączy się ze szlakiem Under the Rim, a następnie wrócić na drugą stronę, tworząc pętlę. Szlak ma 6,4 km w obie strony, pokonanie go zajmuje 3 do 4 godzin.


Bryce Canyon –trudne szlaki


Fairyland Loop

Fairyland Loop Trail rozpoczyna się w Fairyland Point, w północnej części amfiteatru. Pokonując ten szlak doświadczymy rewelacyjnych widoków i krajobrazów, a na trasie co rusz ukazywać będą nam się spektakularne hoodoosy. Fairyland Loop Trail obejmuje również część szlaku Rim Trail od Sunset Point do Fairyland Point. Częścią tego szlaku jest opisana wyżej jako wędrówka do Tower Bridge. Fairyland Loop uznawany jest za trudną trasę ze względu na długość i liczne przewyższenia. Szlak ma 12,9 km długości, pokonanie go zajmuje 4 do 5 godzin.


Peek-A-Boo Loop Trail

Szlak Peek-A-Boo Loop zaczyna się w Bryce Point i szybko opada na dno kanionu. Trasa zachwyci każdego niezwykłymi formacjami skalnymi, oraz kolejnymi hoodas’ami. Najsłynniejsze z nich to The Cathedral – wielki skalny ostaniec otoczony skalnymi wieżyczkami, Fairy Castle – imponująca kamienna iglica, oraz Wall of Windows – wąska skalna ściana z wydrążonymi w niej oknami. Tym szlakiem podążają również konne wycieczki, więc nie zdziwcie się jeśli spotkacie na nim końskie odchody. Szlak ma 8,8 km długości i choć nie jest to dużo, to wędrówka określana jest jako męcząca ze względu na różnice wzniesień 500 metrów i strome podejścia szlak daje w kość. Na pokonanie tego szlaku trzeba przeznaczyć 3 do 4 godzin.


Under-the-Rim Trail

Najdłuższy szlak w Bryce Canyon. Uznawany za bardzo trudny ze względu na blisko 40 kilometrów długości. Na jego pokonanie trzeba 2-3 dni z przerwami na nocleg, na który trzeba uzyskać specjalne zezwolenie. Szlak jest przeznaczony dla prawdziwych backpackerów, oraz osób które chcą sprawdzić swoje siły i wytrzymałość. Jeśli jednak przyjeżdżacie tak jak większość turystów odwiedzających park nacieszyć się widokami i poznać cuda natury jakie oferuje park, to zdecydowanie możecie sobie odpuścić tą wędrówkę.


Jak poruszać się po parku?

  • Samochodem

Do parku można wjechać własnym samochodem. Jeśli jednak będziecie zwiedzać go latem, musicie liczyć się z tym, że przy popularnych punktach widokowych parkingi mogą być pełne i wtedy wjazd na parking jest czasowo zamknięty. My byliśmy w Bryce na początku lutego i na szczęście nigdzie nie mieliśmy problemów z parkowaniem, a miejsc było pod dostatkiem.


Park zwłaszcza w sezonie zaleca, by zostawić swój samochód w Bryce Village przed wjazdem do parku i dalej korzystać z darmowego parkowego transportu. Ma to zapobiec korkom i problemom z parkowaniem.

Bryce Canyon
  • Parkowym autobusem

W Bryce funkcjonuje bezpłatny system shuttle (od kwietnia do października). Korzystanie z niego jest rekomendowane przez władze parku, ale nie jest obowiązkowe. Autobusy odjeżdżają z przystanków średnio co 15 minut. Najfajniejsze szlaki w Bryce funkcjonują jako loop trails (pętelki), gdzie w jednym punkcie zaczynamy wędrówkę i kończymy w tym samym. Ale jeżeli chcemy połączyć szlaki, lub wyjść w innym miejscu, wtedy parkowy autobus służy pomocą w powrocie do naszego samochodu.

Bryce Canyon

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Bryce Canyon?

Bryce Canyon nie jest bardzo dużym parkiem, a zwiedza się go niezwykle łatwo. Jego położenie, wielkość, oraz udogodnienia dla zwiedzających sprawiają, że jest to idealny przystanek zarówno na kilkugodzinne zwiedzanie, kiedy ma się na to bardzo niewiele czasu jak i całodniowe. Najważniejsze z perspektywy turysty miejsca znajdują się blisko bramy wjazdowej do parku. Wzdłuż krawędzi kanionu zlokalizowane są punkty widokowe: Sunrise Point, Sunset Point, Inspiration Point i Bryce Point. Do wszystkich czterech dojedziecie zarówno autem, jak i shuttle busem. By nacieszyć się widokami i zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty w parku wystarczy tak na dobrą sprawę kilka godzin. Jeśli planujecie przejście kilku dłuższych i bardziej wymagających szlaków, to warto przeznaczyć na jego zwiedzanie dzień lub dwa, aby zrobić to na spokojnie bez żadnego pośpiechu.

Bryce Canyon

Kiedy najlepiej zwiedzać Bryce Canyon?

Bryce Canyon otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok, również zimą. Najlepiej go odwiedzić między majem, a wrześniem, z uwagi na pewniejszą pogodę. Jeśli natomiast zależy Wam na ciszy i spokoju, oraz niższych cenach biletów lotniczych i zakwaterowania, to okres od października do kwietnia będzie bardziej trafiony. Ze względu na wysokie położenie parku, zimy w Bryce są mroźne i śnieżne, a śnieg w niektórych miejscach potrafi utrzymywać się nawet do czerwca. Planując zwiedzanie warto wziąć pod uwagę, że nawet latem noce i poranki są tam dość chłodne. W związku z tym warto ubrać się na cebulkę, a planując zwiedzanie nawet latem w godzinach porannych i wieczornych mogą przydać się długie spodnie i ciepła bluza. Zimą w parku jest dość dużo śniegu. Główna droga, oraz dojścia do większości punktów widokowych są odśnieżane. Niektóre parkowe drogi w sezonie zimowym mogą być zamknięte (jak droga do Paria View, czy Fairyland Point), tak jak czasowo mogą być zamykane szlaki, a nawet główna droga w parku. Informacje te najlepiej na bieżąco sprawdzać na stronie parku. Najwięcej turystów odwiedza park w lipcu i sierpniu. Latem w parku jest najcieplej, za to można trafić na (przeważnie krótkie) burze z piorunami i ulewne deszcze.


Amerykanie uwielbiają spędzać święta narodowe i długie weekendy z nimi związane w parkach. I to wtedy właśnie zwiedzanie jest najbardziej uciążliwe. Jeśli macie taką możliwość, zaplanujcie wizytę w parku tak, by nie wypadła w jednym z takich dni. W przeciwnym razie musicie liczyć się z potencjalnymi utrudnieniami i tłumem ludzi przy punktach widokowych i na szlakach.


Ile kosztuje wstęp do Parku Narodowego Bryce Canyon?

Wstęp kosztuje 35$ od samochodu, ale jeśli planujecie więcej niż 3 parki narodowe, to warto kupić za 80$ kartę America the Beautiful i wtedy ona pokrywa koszt wjazdu do WSZYSTKICH parków narodowych w USA.


Gdzie najlepiej nocować planując zwiedzanie Bryce Canyon?

Na terenie parku znajdują się dwa pola kempingowe North Campground, oraz Sunset Campground i jeden motel. Oba mają podobne udogodnienia, różni je jedynie położenie. North Campground znajduje się bliżej Visitor Center, Sunset Campground zaś przy słynnym Sunset Point. Na obu można rozbić namiot i postawić RV. Kempingi wyposażone są w toalety, stoły piknikowe i miejsce na grilla. Na obu panuje zasada rezerwacji first-come, first-served. Co oznacza, że kto pierwszy się tam pojawi, ten bierze sobie dane miejsce. North Campground otwarty jest od 1 kwietnia do 31 grudnia, natomiast Sunset Campground od 15 kwietnia do 31 października. Rezerwacji miejsc kempingowych można dokonać na stronie www.recreation.gov.


Jedyny hotel na terenie parku to Lodge at Bryce Canyon. Oczywiście za taką lokalizację trzeba sporo zapłacić, a ceny za pokój zaczynają się od 170$ za noc. Pokoje są prosto urządzone, ale mają lodówki i mikrofalówki. Nie ma w nich także telewizorów ani wi-fi.


W stosunkowo bliskiej okolicy od parku znajdziecie również inne opcje noclegowe jak chociażby motele. My za bazę noclegową obraliśmy, w dość przystępnej cenie hotel Rodeway Inn Bryce Canyon, znajdujący się niedaleko miasteczka Panguitch. Niewątpliwym plusem była odległość od parku, gdyż od Brice Canyon Visior Center dzieliło nas około 20 minut jazdy samochodem.

Bryce Canyon
留言


bottom of page