Wakacje, słońce, piękne krajobrazy. Rodzinna sielanka, poznawanie nowych miejsc smaków, kąpiele w morzu lub basenie. Wszyscy wiemy, że nic tak nie jest w stanie popsuć wakacyjnej sielanki jak CHOROBA. Przeziębienie, wysoka temperatura, zatrucie, biegunka, wymioty mogą zdarzyć się WSZĘDZIE. Niezależnie czy jest to odległa podróż czy weekendowy wypad, warto jednak być na to przygotowanym. Cała szafa z lekami to przesada, jednak gdy objawy chorobowe wystąpią np. późnym wieczorem, poza dużym miastem może być problem ze znalezieniem otwartej apteki. Wakacje już niedługo, więc przygotowałam dla Was gotową listę z najważniejszymi rzeczami, które powinny znaleźć się w apteczce podróżnej☺
Pamiętajcie jednak, że przed każdym podaniem dziecku lekarstwa czy innego wyrobu medycznego, należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli wcześniej nie używaliście danego produktu.
Co spakować do dziecięcej apteczki podróżnej?
PRZEZIĘBIENIE:
lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy: w czopku, w syropie lub w kropelkach wraz z wygodnym aplikatorem np. Paracetamol, Ibum czy Nurofern Forte dla dzieci. Dobrze mieć leki z różną substancja czynną np. ibuprofenem i paracetamolem, aby podawać je na zmianę. Leki na bazie ibuprofenu poza działanie przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, wykazują działanie przeciwzapalne.
coś na kaszel - w zależności od tego, jaki syrop zwykle dajecie dziecku na kaszel. U nas najlepiej sprawdza się na kaszel suchy-Supremin, na kaszel mokry-Flegamina, na kaszel i mokry i suchy-Prospan.
coś na katar – my korzystamy z soli morskiej Marimer lub Stermiar do odetkania noska plus aspirator do noska, na zmianę z Nasivin baby lub Otrivin. Kiedy katar jest bardzo męczący używam Euphorbium. Dodatkowo świetnie sprawdzają się plasterki Aromactive.
na ból gardła – lizaki Natursept lub Thonsilan, spray Natursept lub Tantum Verde - z lizakami jest najłatwiej:)
witamina C w kropelkach – np. Juvit C lub Cebion
nebulizator – zajmuje sporo miejsca, ale jest niezastąpiony przy kaszlu i katarze, warto do niego zabrać roztwór soli fizjologicznej lub nebudose hialuronic.
sól fizjologiczna – przydaje się nie tylko do inhalacji ale również do przemycia np. zatartego oka. 5-10 ampułek to taki niezbędnik.
termometr – absolutny niezbędnik!!
ZATRUCIA POKARMOWE:
Biegunka i wymioty to dolegliwości towarzyszące nie tylko zatruciu pokarmowemu, ale też grypie żołądkowej, alergii pokarmowej, infekcji wirusowej. Biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlaczego trzeba z nimi walczyć. Oprócz nawadniania i lekkostrawnej diety warto mieć w apteczce leki na taką ewentualność.
leki na biegunkę i wymioty. Tu obowiązkowa jest Smecta na zahamowanie biegunki.
warto zabrać kilka saszetek jakieś elektrolitów, które uzupełniają niedobór wody i elektrolitów, dzięki czemu zapobiegają odwodnieniu. My zawsze ze sobą wozimy Orsalit – saszetki do rozpuszczenia (do wyboru smak: neutralny, bananowy, malinowy), widziałam też w aptece Orsalit drink o smaku truskawkowym – gotowy napój, którego nie trzeba wcześniejszego przygotowywać.
Przed wyjazdem w tropiki warto przez kilka dni podawać dziecku probiotyk, my używaliśmy Acidolac i Dicoflor 30
PIERWSZA POMOC:
Rzadko się zdarza, żeby dziecko nie przewróciło się, nie doznało zadrapania, otarcia czy stłuczenia – szczególnie podczas wakacji. Nie zawsze jednak całus wystarczy, dlatego zabieram z sobą:
plastry najlepiej z jakimiś fajnymi nadrukami. Wiadomo nic tak nie ukoi bólu, a rany goją się „szybciej”
octonisept – do oczyszczenia i dezynfekcji ran. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo i co najważniejsze – nie szczypie! Ja zabieram ze sobą jeszcze wodę utlenioną, którą przelewam do takich malutkich jednorazowych 10 ml buteleczek, które można kupić w aptece.
plastry chirurgiczne Steri-Strip– niezastąpione przy niezbyt głębokich rozcięciach.
środki opatrunkowe – gaza i gaziki jałowe, bandaż dziany i bandaż elastyczny
altacet junior – na stłuczenia i obrzęki – łagodzi ból i sprawia, że siniaki szybciej się wchłaniają. Działa też łagodząco po ukąszeniu owadów i zmniejsza obrzęki.
GDY PODRÓŻUJESZ Z NIEMOWLAKIEM:
jeśli dziecko ząbkuje lub jest w okresie w którym powinno zacząć obowiązkowo żel na zęby i inne środki, których używacie na co dzień.
krem na odparzenia - u nas najlepiej sprawdza się różowy Linomag
kropelki na kolkę - u nas sprawdzał się Espumisan 100 w kroplach oraz Sab Simplex
ALERGIE I UKĄSZENIA:
fenistil żel (preparat przeciwhistaminowy) – pomaga nie tylko przy ugryzieniu przez komary, ale też przy użądleniu przez osę, pszczołę, a nawet przy niewielkich poparzeniach (pierwszego stopnia). Żel przede wszystkim działa przeciwuczuleniowo, łagodzi podrażnienia i sprawia, że miejsca po ugryzieniu już tak nie swędzą.
repelent na komary i kleszcze dostosowany do wieku dziecka
warto mieć również przyrząd do wyciągania kleszczy.
wapno
CHOROBY PRZEWLEKŁE:
leki, które dziecko przyjmuje na stałe, koniecznie sprawdźcie czy macie zapas na cały wyjazd!
witaminy, które dziecko bierze na co dzień
leki przeciwko chorobie lokomocyjnej, każdemu może się zdarzyć warto mieć je ze sobą na wszelki wypadek. My akurat nie mamy tego problemu, ale często polecany jest preparat z imbirem (od 3 roku życia) lub aviomarin (powyżej 5 roku). Dobrym rozwiązaniem jest też akupresura, specjalnymi plastrkami uciskającymi nadgarstek, lub zaklejenie pępka zwykłym plasterkiem.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA:
środek przeciw oparzeniom słonecznym - aby dobrze chronić skórę malucha przed słońcem, należy używać kremów z wysokim filtrem UV najlepiej w przedziale 25-50+.
jeżeli mimo ochrony zdarzy wam się przeholować ze słońcem, spakuj także preparat łagodzący oparzenia słoneczne
Warto przed wyjazdem skonsultować zawartość apteczki z pediatrą.
WAŻNE!
Zabierzcie ze sobą książeczka zdrowia z informacją o szczepieniach - zwłaszcza gdy wybieracie się gdzieś daleko
.Wszystkie leki, czopki, syropy, żele, maści, środki medyczne – muszą być odpowiednie do wieku dziecka! Sprawdzajcie opakowania, ulotki, a podczas zakupów poinformujcie farmaceutę dla kogo kupujecie lek.
Sprawdzajcie datę ważności wszystkich środków aptecznych jakie podajecie dzieciom. Jeśli znajdziecie w domowej apteczce przeterminowany lek (lub zaraz kończący się), natychmiast go wyrzućcie.
Przestrzegajcie dawek wszystkich leków (dawkowanie zawsze znajduje się na ulotce).
Niektóre leki i środki medyczne mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego do apteczki spakujcie tylko sprawdzone produkty.
Pamiętajcie o warunkach przechowywania większości preparatów – temperatrura, w której są nie może być wyższa, niż 25 stopni. Leki warto przewozić w specjalnych torbach termicznych. Niektóre substancje są też wrażliwe na zmiany ciśnienia, dlatego mogą się nie nadawać do użytku po podróży samolotem (np. insuliny).
Comments