top of page
Post: Blog2 Post

CO WARTO ZOBACZYĆ W LIZBONIE. 17 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI.


Lizbona moim zdaniem jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Stolica Portugali położona jest nad rzeką Tag, a dokładniej przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Po mieście kursują charakterystyczne żółte tramwaje, architektura zapiera dech w piersiach, a życie nocne potrafi uderzyć do głowy. Magiczna dzielnica Alfama z labiryntem wąskich uliczek, ukrytych dziedzińców i zacisznych alejek, jest duszą i sercem Lizbony. To właśnie tam możesz najczęściej usłyszeć fado, melancholijną muzykę dawnych robotniczych dzielnic tego niezwykłego miasta. To jedno z tych miast, w którym można się zakochać. Na jej odkrywanie trzeba poświęcić co najmniej dwa dni, choć samo miasto nie należy do największych. Zobaczcie co warto zobaczyć w portugalskiej stolicy. Poznajcie listę najciekawszych atrakcji turystycznych Lizbony.


Co warto zobaczyć w Lizbonie?

1. Klasztor Hieronimitów


Klasztor Hieronimitów, czyli Mosteiro dos Jeronimos, to klejnot dzielnicy Belem. Jeden z największych i najciekawszych zabytków Lizbony. Powstały w wyniku połączenia kreatywnej wizji Diega de Boitaca, twórcy stylu manuelińskiego i finansów króla Manuela I, który zamówił to dzieło, by uczcić odkrycie drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gamę. Budowla ta jest znakomitym odzwierciedleniem złotego wieku portugalskich odkryć. Została sfinansowana z zysków ze sprzedaży przypraw, które Vasco da Gama przywoził z subkontynentu indyjskiego. Budowę, która zajęła niemal sto lat rozpoczęto w 1502 roku. Do opieki nad powstałym klasztorem Król Manuel I wybrał Zakon św. Hieronima, nazywany również Hieronimitami, stąd też obecna nazwa – Klasztor Hieronimitów. Zakon Hieronimitów zajmował klasztor do 1834 roku, kiedy to nastąpiła kasacja zakonów w Portugalii. Klasztor szczęśliwie przetrwał wielkie trzęsienie ziemi w 1755 roku, które poważnie zniszczyło większą część Lizbony.

Większość osób i grup zorganizowanych zwiedzanie rozpoczyna od Kościóła Najświętszej Marii Panny w Belem wchodzącego w skład kompleksu klasztornego. Przy zachodnim wejściu do kościoła, zobaczymy kolumny podobne do pni palmowych, wrastających w pajęczynowe kamienne sklepienie. Po lewej stronie w prezbiterium znajduje się nagrobek Vasco da Gama, a po prawej stronie jest pochowany Luís de Camões. Oba nagrobki zostały wykonane w stylu neomanuelińskim w XIX wieku przez Costa Mota. Niezwykłego klimatu dodają promienie słoneczne z okien rozjaśniające kościół złotawą poświatą. Wejście do kościoła jest bezpłatne.

Krużganki z miodowego kamienia Klasztoru Hieronimitów zachwycą każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić. Były one przeznaczone do odpoczynku, medytacji i pracy mnichów zamieszkujących klasztor. Wstęp na nie jest płatny dorośli 10 euro dzieci powyżej 7 roku życia 5 euro. Moim zdaniem jest to atrakcja warta swojej ceny.

2. Wieża Belem


Wcinająca się w ujście rzeki Tag Wieża Belem jest drugim zabytkiem Lizbony wpisanym na listę UNESCO. Forteca symbolizuje epokę wielkich odkryć. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie, a przy okazji należy ona również do najcenniejszych zabytków całej Portugalii Wieża Belem została wybudowana w stylu manuelińskim, w 1519 roku na polecenie króla Manuela I. Do dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków wykonanych właśnie w tym stylu, tak bardzo charakterystycznym dla Portugalii. Do jej budowy użyto lokalnych wapieni, a dokładnie odmiany nazywanej lioz, która jest charakterystyczna dla regionu Lizbony. Wieża miała uzupełniać system ochrony ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Na przestrzeni lat pełniła jednak różne funkcje, mieściły się w niej m.in. koszary, punkt obsługi telegrafu, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, czy też latarnia morska. Wieża Belem składa się z dwóch części – nieregularnego bastionu oraz czterokondygnacyjnej wieży, która przylega do bastionu z jego północnej strony. Wejście po schodach na jej szczyt jest dość męczące, ale warto dla widoków się z niej roztaczających. Bastion posiada 17 otworów strzelniczych, a wchodząc do środka można dokładnie zobaczyć cały pokład strzelniczy – znajduje się na nim również niewielki sklep poświęcony produktom związanym z wieżą. Pod pokładem strzelniczym schodzi się do dawnego więzienia, a nad pokładem strzelniczym znajduje się taras bastionu. Znajdują się na nim zdobione bartyzany (niewielkie wieżyczki nadbudowane w formę bastionu), które kiedyś pełniły funkcje strzelnicze i strażnicze. Wieżę można zwiedzać wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 -18:30 (ostatnie wejście o 17:00) od maja do września oraz od października do maja w godzinach 10:00 – 17:30 (ostatnie wejście o 17:00). Wieża jest zamknięta w poniedziałki, a bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 6 euro, dzieci do 12 roku życia wchodzą bezpłatnie.

3. Pomnik Odkrywców


Pomnik Odkrywców w Lizbonie to jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko dzielnicy Belem, ale i całej Lizbony. Pierwsza konstrukcja Pomnika Odkrywców została wybudowana na wystawę światową, którą Portugalia organizowała w roku 1940. Krótko po wystawie, pomnik ten postanowiono wyburzyć, jednak po kilku latach pomysł postawienia pomnika upamiętniającego portugalskich marynarzy, odkrywców, nawigatorów i innych związanych z wielkimi morskimi odkryciami powrócił. Obecna forma pomnika powstała w 1960 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci słynnego Portugalczyka, księcia Henryka Żeglarza. Na 52 metrowym pomniku wykonanym z betonu o kształcie karaweli, znajdują się łącznie 33 postacie. Przewodzi im Henryk Żeglarz z modelem karaweli w dłoniach, tuż obok niego znajdują się takie postacie jak Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque. Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m. Przedstawiająca różę wiatrów, na której znajduje się mapa świata z zaznaczonymi miejscami i datami odkryć Portugalczyków.


Z dzielnicy Belem jedziemy tramwajem nr 15 z przystanku “Mosteiro dos Jeronimos” do centrum Lizbony na Praca do Comercio.

4. Plac Comercio


Z dzielnicy Belem kierujemy się na jeden z głównych placów Lizbony Plac Comercio. Wielkie XVIII wieczne arkady, cieliste elewacje i mozaikowy bruk czynią nadrzeczny plac wyjątkowym i niepowtarzalnym. Wszyscy ci, którzy powracali z morskich podróży, właśnie tutaj się zatrzymywali i nadal jest to tętniąca życiem brama Lizbony. Wielkie trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Lizbonę 1 listopada 1755 roku, na zawsze wpisało się w jej historią odmieniając jej wygląd, w szczególności architekturę, który możemy dziś podziwiać. Trzęsienie to zniszczyło stojący tu Pałac Królewski Paços da Ribeira i wiele innych budynków na placu. Zaprojektowany na nowo plac przez Markiza Pombal, który odpowiadał za odbudowę całego miasta, miał pełnić nową funkcję handlową. Z polecenia Pombala zaprojektowano regularny plac, w kształcie litery U, otwarty od strony rzeki. Znajdujące się przy nim budynki posiadają na parterach obszerne galerie, a sam plac zamykają dwie potężne wieże, które mają symbolizować dawny Pałac Ribeira i jego wielkość. W centrum placu znajduje się pomnik Józefa I, który jednocześnie stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Patrząc w kierunku Rua Augusta zobaczymy okazały łuk triumfalny Arco da Rua Augusta.

5. Żółty tramwaj linii 28


Żółty tramwaj 28 wspinający się z trudem wąskimi i stromymi uliczkami starego miasta, to jedna z wizytówek Lizbony i motyw, który można znaleźć na wielu pamiątkach ze stolicy Portugalii. To obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Lizbony. Stary tramwaj przejeżdża przez najciekawsze dzielnice Lizbony – Alfamę, Baixe, Graca, Estrele, Chiado i Bairro Alto, przejazd nim to również świetny pomysł na zwiedzanie, poznanie i zobaczenie miasta. Tramwajem linii 28 najlepiej jechać rano, lub wieczorem, żeby uniknąć tłumów.

6. Bairro Alto


Bairro Alto to centralna dzielnica Lizbony. Jej nazwa znaczy dosłownie tyle co „Wysoka Dzielnica”, a to dlatego, że jest położona na siódmym wzgórzu miasta. Ulice są strome i wąskie. Bairro Alto to dla wielu synonim dobrej zabawy, znajdują się tam najlepsze bary, puby i kluby. Dzielnica ta ma dwa oblicza i naprawdę warto poznać je oba. Pierwsze za dnia jako senne miejsce, w którym między starymi kamienicami toczy się codzienne leniwie życie lizbończyków, oraz a drugie w nocy, kiedy to ze spokojnej dzielnicy zamienia się w rozrywkową, tłoczną i głośną część miasta. Oczywiście kulminacja imprez ma miejsce w weekendy. Z tego to powodu mieszkańcy tej dzielnicy mówią, że nie śpią od piątku od niedzieli. Każdy znajdzie tu coś dla siebie zarówno fani klimatycznych uliczek, jak starej i nowej Lizbony, tradycji i nowoczesności. Jedno jest pewne w tej dzielnicy nie sposób się nudzić.


7. Klasztor Karmelitów


Klasztor Karmelitów, a raczej ruiny klasztoru i kościoła Karmelitów, to naszym zdaniem jedno z ciekawszych miejsc w Lizbonie. W kościele Karmelitów mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne Carmo, jednak najciekawsze są jego wnętrza, które nie mają dachu, gdyż zawalił się on na skutek trzęsienia ziemi z 1755 roku. Ruiny gotyckiego kościoła Igreja do Carmo są dziś żywym śladem największego kataklizmu, który na zawsze zmienił oblicze Lizbony. To właśnie brak kościelnego dachu sprawia, że Klasztor Karmelitów jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście, wpisując się na stałe w jego panoramę. Muzeum Arqueologico w klasztorze prezentuje skarby archeologiczne, sarkofagi z VI wieku, fragmenty kolumn z gryfami, XVI wieczne azuljejos i dwie straszące peruwiańskie mumie z XVI wieku. Muzeum Archeologiczne Carmo jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 (października – maj) i 10.00-19.00 (czerwiec – wrzesień). W niedziele muzeum jest zamknięte. Wstęp do Muzeum Archeologicznego Carmo jest płatny 5 euro/os.

8. Winda Santa Justa


To smukła żelazna winda z której roztacza się wspaniała panorama na miasto. Jest zdecydowanie jednym z najciekawszych obiektów w centrum Lizbony, prawdziwa perła dzielnicy Baixa, która jest dziełem Raula Mesniera, ucznia Gustava Eiffela. Ta jedyna w Lizbonie uliczna winda została zbudowana w 1902 roku i do 1907 roku była napędzana parą. Wstęp na nią jest płatny bilet kupiony u konduktora kosztuje 5,3 euro i obejmuje dwa przejazdy windą, oraz wstęp na punkt widokowy Miradouro de Santa Justa, znajdujący się na samym szczycie windy. Jednak można zaoszczędzić 3,8 euro wchodząc na platformę widokową od góry z Convento do Carmo, płacąc tylko 1,5 euro za wstęp. Warto również wiedzieć, że Winda Santa Justa wchodzi w skład systemu komunikacji miejskiej w Lizbonie, dzięki czemu obowiązują na nią normalne bilety komunikacji miejskiej. W taki sposób za jednorazowy przejazd zapłacimy 1,35 euro/ osoba. Winda jest czynna codziennie od 7.00 do 22.00 w sezonie zimowym i do 23.00 w sezonie wakacyjnym.

9. Park Edwarda VII


Park Edwarda VII jest wspaniałym parkiem miejskim rozciągającym się na powierzchni 26 hektarów w samym centrum Lizbony. Za jego granice uchodzą brzegi placu Markiza de Pombal, oraz jezdnie arterii Avenida da Liberdade. W środku parku znajduje się ośmiohektarowy ogród szklarniowy Estufa Fria. Nazwa parku jest hołdem dla Edwarda VII, króla Zjednoczonego Królestwa, który odwiedził Portugalię w 1902 roku w celu wzmocnienia stosunków między obu krajami. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta.


10. Alfama


Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony i wspaniały labirynt wąskich, brukowanych uliczek oraz starożytnych domów, prowadzący od ujścia Tejo w górę stromego wzgórza, aż do zamku św. Jerzego. W tej niezwykle różnorodnej i charyzmatycznej dzielnicy kryje się wiele z najważniejszych historycznych zabytków Lizbony, włączając w to Katedrę Se, zamek św. Jerzego, Panteon i Kościół św. Antoniego. Dawniej Alfama znajdowała się poza murami miasta, ponieważ mieszkali w niej jedynie biedni i nieuprzywilejowani obywatele, wielu osobom kojarzyła się głównie z nędzą i ubóstwem. Dzisiaj swoją mroczną reputację pozostawiła daleko za sobą, jednocześnie zachowując swój wyjątkowy charakter i bogate dziedzictwo. Alfama to wspaniałe miejsce, które najlepiej odkrywać gubiąc się w labiryncie alejek i bocznych uliczek. Za każdym rogiem i na końcu każdego stromego podejścia znajduje się wspaniały placyk, modna kawiarnia, niezależny sklepik, lub punkt widokowy z niezwykłą panoramą miasta.

11. Katedra Se


Podobną do fortecy lizbońską katedrę Najświętszej Maryi Panny wzniesiono w 1150 roku w miejscu meczetu, wkrótce po odbiciu miasta przez chrześcijan z rąk Maurów. Jest najstarszą świątynią w stolicy Portugalii. Została wybudowana w koncepcji stylu romańskiego, jednak trzęsienie ziemi, a także inne klęski żywiołowe sprawiły, że była wielokrotnie restaurowana i obecnie prezentuje różne style. Wstęp do głównego budynku katedry jest bezpłatny, płaci się tylko za zwiedzanie krużganków i skarbca. Wstęp na krużganki kosztuje 2,50 euro, wstęp do skarbca 2,50 euro, bilet łączony na krużganki i do skarbca 4 euro.

12. Malowany Łuk –Rua Norberto de Araújo


Tuż obok słynnego punktu widokowego Portas do Sol znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Lizbonie - malowany łuk „Historii Lizbony”. Fototapeta opisuje historię tego pięknego miasta od jego powstania do dziś za pomocą zabawnych i kolorowych kreskówek. Lokalizacja tego pomalowanego łuku znajduje się na Rua Noberto de Araújo.

13. Różowa ulica - Rua Nova do Carvalho


Dawna dzielnica czerwonych latarni przy, której niegdyś cumujący w Lizbonie żeglarze chętnie robili sobie krótki urlop, w 2011 roku ulica została pomalowana na… różowo. Modernizacja doścignęła również burdele, które zostały zabite dechami, oraz stare opuszczone bary, które zmieniły się w klimatyczne knajpki wypełniane przez młodych ludzi. Dziś ten zakątek Lizbony cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród miłośników Instagrama.

14. Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge)


Położony w najstarszej dzielnicy Lizbony – Alfamie, Zamek św. Jerzego dominuje góruje na szczycie wzgórza nad miastem, wkradając się niemal w każdy kadr. Jest jednym z najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych na mapie Lizbony. Z jego wijących się murów obronnych i ocienionych sosnami dziedzińców roztacza się wspaniała panorama miasta, z czerwonymi dachami i błękitna rzeką w tle. Warto tu wejść na Wieża Ulysses, z której roztacza się unikatowa 360 stopniowa panorama na miasto. W środku zamku znajduje się kilka galerii prezentujących pamiątki minionych wieków. Jednak największą atrakcją zamku są wspaniałe widoki, oraz niezwykłe wrażenie podróży w czasie, spacerując po ufortyfikowanych dziedzińcach chronionych przez wysokie mury. Zamek można odwiedzić w okresie od listopada, do końca lutego w godzinach 9:00 -18:00, oraz od marca, do końca października w godzinach 9:00-21:00, ostatnie wejście jest na 30 min przed zamknięciem. Wstęp kosztuje 8,5 euro, dzieci do 10 roku życia wchodzą bezpłatnie.

15. Panteon


Panteon Narodowy czyli kościół św. Engracii to XVII wieczny zabytek Alfamy. Jest atrakcją turystyczną Portugalii nie tylko ze względu na architekturę, ale również fakt związany z jego historią. Jego budowa trwała ponad 284 lata, a w XX wieku utworzono w nim Panteon Narodowy, gdzie znajdują się groby osób zasłużonych dla Portugalii. Znajduje się on tuż obok kościoła i klasztoru św. Wincentego na Alfamie, a dzięki charakterystycznej białej kopule jest widoczny z wielu miejsc w Lizbonie. W każdą sobotę i wtorek u jego podnóża odbywa się słynny Targ Złodzieji, czyli Feira da Ladra.

16. Punkty widokowe na wschodniej i zachodniej części Lizbony


Lizbona położona na wzgórzach oferuje wiele ciekawych punktów widokowych z niezwykłą panoramą na miasto. Pierwszym punktem widokowym we wschodniej części Lizbony jest Miradouro de Senora de Monte leżący u stóp najwyższego wzniesienia w dzielnicy Graca. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych, na położony na przeciwległym wzgórzu zamek św. Jerzego, oraz znajdujący się w jego tle zjawiskowy most Ponte de 25 Abril z wodami rzeki Tag. Drugim punktem widokowym jaki odwiedzamy w tej części miasta jest Miradoro da Graca uwielbiany przez mieszkańców Lizbony, niemal stykający się z Igreja da Graca. Rozpościera się stąd spektakularny widok zamku na zboczu wzgórza, rzeki, oraz Ponte 25 de Abril. Również wartym uwagi jest punkt widokowy Miradouro de Santa Luzia, z którego widok wędruje ponad mozaikami dachów i wież w kierunku płynącej poniżej rzeki Tag. Najlepszą porą do odwiedzenia punktów widokowych wschodniej Lizbony to zachód słońca.

Punkty widokowe zachodniej części Lizbony najlepiej podziwiać o wschodzie słońca, kiedy cała Lizbona jest oświetlona kolorem dojrzałego miodu. Pierwszy punkt w tej części miasta jaki odwiedzamy to Miradouro de Sao Pedro de Alcantara położony na odkrytym tarasie przy sporej fontannie i nieco wyżej nad parkiem o tej samej nazwie. Widać stąd przeciwległe wzgórza, ale również trochę tafli ujścia Tagu. Drugi punkt, do którego się kierujemy to Miradouro de Santa Catalina, położony nieco na uboczu, zupełnie inny, niż wcześniejsze punkty . Zobaczymy stąd jak na patelni rzekę Tag, z Mostem 25 Kwietnia w oddali i dachy ciągnące się aż do Belem.

17. Fabryka LX


Jeśli chcesz odkryć alternatywną Lizbonę, LX Factory będzie idealnym do tego miejscem. To kreatywna mini-dzielnica powstała w starych budynkach fabrycznych, która jest uważana za jedno z najciekawszych miejsc spotkań w mieście. Dziś wypełniona jest kawiarniami, modnymi restauracjami, niebanalnymi barami, wystawami sztuki, salkami konferencyjnymi, przestrzeniami do coworkingu. Artystom pozwolono tu malować mury i tworzyć instalacje, lokalnym przedsiębiorcom – sprzedawać swoje dzieła na coniedzielnym targu. Jednym z najciekawszych miejsc w LX Factory, a jednocześnie najchętniej fotografowanych jest księgarnia Ler Devagar, która powstała w budynku dawnej drukarni. Najlepsze ciasto czekoladowe w Lizbonie zjecie w Landeau Chocolate. Będąc w LX Factory popołudniu koniecznie polecamy odwiedzić bar Rio Maravilha – posiada on dwa tarasy, z których roztacza się przepiękny widok na most 25 Kwietnia, oraz rzekę Tag.


Kiedy najlepiej jechać do Lizbony?


Szczyt sezonu turystycznego przypada na lato, czyli okres od czerwca, do połowy września. W tym czasie jest tu strasznie tłoczno, a z nieba leje się ukrop. Najlepsza pora na zwiedzanie Lizbony to wiosna: marzec–maj, oraz jesień: wrzesień – listopad. Omija się wtedy szczyt sezonu turystycznego, a infrastruktura turystyczna w pełni już działa. Turystów jest wtedy znacznie mniej, a pogoda cały czas dopisuje.


Warto również wziąć pod uwagę miesiące zimowe, od grudnia, do lutego, choć w tych miesiącach trzeba pamiętać, że jest szansa na złą pogodę. Panują wtedy najniższe temperatury w roku (średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 15°, jednak w nocy spada do około 4-7° ), może padać deszcz. Są również plusy podróży w tym okresie do Lizbony - jest wtedy najmniej turystów i przyjemniej zwiedza się miasto. Dodatkowo ceny noclegów są niższe niż w szczycie sezonu. W tym okresie można również upolować bilety lotnicze w dobrych cenach. Jeśli zdecydujesz się na wakacje w zimie, zabierz ze sobą ciepłe ubrania. Pamiętać należy, że w Lizbonie większość mieszkań zimą jest nieogrzewana, więc warto zabrać też coś cieplejszego do spania.

Jak dostać się do Lizbony?


 • Samolotem - Do Lizbony bez problemu dolecimy dzięki tanim liniom lotniczym (Wizz Air, oraz Ryanair), które operują na bezpośredniej trasie do Lizbony z kilku miast w Polsce (Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdańsk). Bilety zaczynają się od kilkuset złotych w obie strony (400-500 zł). Wszystko jednak zależy od terminu, promocji itd. Najkrócej i “najwygodniej” z Warszawy do Lizbony polecimy portugalską narodową linią lotniczą – TAP Air Portugal. W przypadku taryfy discount średnia cena połączenia w obie strony to ok. 700-800 zł. Jest to wygodna opcja, gdyż w cenę biletu jest wliczony bagaż rejestrowany, oraz posiłki.

 • Samochodem – Do Lizbony z Krakowa jest dość daleko bo ok 3260 km, podróż bez większych przystanków zajmie nam tu ok 32 godzin. Warto się jednak zastanowić nad takim środkiem transportu jeżeli mamy w planach zobaczyć coś więcej. I zrobić sobie kilka przystanków po drodze.

Jak dostać się z lotniska do centrum?


Lotnisko znajduje się w samej Lizbonie, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Najtańszym i najszybszym sposobem dotarcia z lotniska do centrum miasta jest metro ( 1,5€ jednorazowy przejazd). Można również dojechać autobusem, lecz jest to dużo bardziej czasochłonna opcja.


Aby dojechać do centrum trzeba na lotnisku wsiąść w czerwoną linię metra, a następnie przesiąść się na stacji Alameda w linię zieloną.


Gdzie nocować w Lizbonie?


Wybór miejsc noclegowych w Lizbonie jest bogaty i zróżnicowany. Znajdziemy tu zarówno drogie hotele, jak i hostele i pensjonaty, ale przede wszystkim dużą ofertę apartamentów i domów. W przypadku wyboru apartamentu upewnijmy się, że podana cena jest tą ostateczną. Zdarza się, że pomiędzy wierszami w zasadach wpisana jest dodatkowa kwota za sprzątanie, która może w najgorszym wypadku niemal podwoić cenę. Wybierając się do Lizbony warto szukać noclegu stosunkowo blisko centrum, lub niedaleko przystanków komunikacji publicznej.

Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta w Lizbonie, polecam zatrzymać się w dzielnicy Baixa, Chiado, lub niedaleko Avenida de Liberdade. Baixa jest głównym obszarem turystycznym stolicy Portugalii z wieloma restauracjami, barami, sklepami, w bliskiej odległości wielu atrakcji turystycznych. Z Chiado dojdziemy na piechotę do słynącej z nocnych atrakcji dzielnicy Bairro Alto, którą ze względu na nocny hałas odradzam jako bazę noclegową zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, w której znajdziemy wiele klimatycznych apartamentów, położonych w labiryncie alejek i bocznych uliczek. Należy pamiętać, że znajduje się tam wiele stromych zboczy i spacer z pełną walizką, czy wózkiem dziecięcym może być sporym wyzwaniem.


Jak poruszać się po Lizbonie?


Centrum Lizbony najlepiej zwiedza się spacerem. Odległości pomiędzy poszczególnymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi nie są duże. Najwygodniej pokonać je właśnie spacerem. Lizbonę warto zwiedzać dzielnicami, zobaczyć wszystko co nas interesuje w jednej dzielnicy i dopiero potem wybrać się na zwiedzanie innych części miasta. To pozwoli nam w pełni dostrzec różnice między poszczególnymi częściami miasta. Jednocześnie nie marnując czasu na przejazdy i przemieszczanie się pomiędzy danymi dzielnicami.


W przypadku Lizbony zdecydowanie odradzam wypożyczenie samochodu. Ulice są w wielu miejscach wąskie i zakorkowane. Ponadto stolica Portugalii jest miastem położonym na wzgórzach i występują duże różnice poziomów. Raz trzeba stromo podjechać pod górę by za chwilę z niej zjechać. Do tego dochodzi problem z parkingami, ciężko znaleźć miejsca, a opłaty też nie należą do najniższych.


Najwygodniejszą metodą poruszania się po mieście jest komunikacja miejska.

 • Tramwaj – Lizbona posiada sześć linii tramwajowych + linie turystyczne. Sieć tramwajowa przecina całą Lizbonę, a sama podróż tramwajem należy do atrakcji samej w sobie, gdyż pięć linii: 12, 18, 24, 25 i 28 są obsługiwane przez charakterystyczne krótkie, żółte wagony. Linia nr 15 biegnąca z centrum Lizbony do dzielnicy Belem jest obsługiwana przez niskopodłogowe składy. No i mamy jeszcze windy, czyli tramwaje kursujące wahadłowo, wjeżdżające pod wysokie i strome wzniesienia.

 • Metro – podstawia komunikacji miejskiej w Lizbonie. Cztery linie metra oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym, zielonym i żółtym. Metro w Lizbonie działa od godziny 6.30 do 01.00 każdego dnia. Metro łączy lotnisko w Lizbonie z centrum miasta.

 • Autobus – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobusy firmy Carris, która wchodzi w skład firmy Transporte de Lisboa. Autobusy często docierają tam, gdzie nie dociera metro i tramwaje. W Lizbonie działają zarówno autobusy dzienne, jak i nocne.

 • Windy – w skład transportu publicznego w Lizbonie wchodzą również windy / kolejki, w tym słynna winda Santa Justa.

 • Promy – w niektórych przewodnikach nazywane barkami. Łączą Lizbonę z drugą stroną rzeki Tag. Z Lizbony dopłyniemy promami m.in. do Trafaria, Cacilhas, lub Seixal.

 • Kolej podmiejska – w skład transportu publicznego wchodzi dobrze rozwinięty system pociągów miejskich i podmiejskich. Najpopularniejsze trasy w Lizbonie trasy dla turystów to: Lizbona /Rossio – Sintra i Lizbona / Cais do Sodre – Cascais.

Najbardziej znaną historyczną linią tramwajową jest linia nr 28. Jest to słynny żółty tramwaj, którym każdy turysta chociaż kawałek chce się przejechać. Tramwaj przejeżdża obok Katedry Se i przez plac Portas do Sol, skąd można spacerem udać się na zamek św. Jerzego. W sezonie tramwaje są niemal zawsze zapchane, z reguły jedyną szansą na zajęcie miejsca siedzącego jest wejście na pierwszym przystanku. Tramwaje linii 28 zaczynają jeździć o 5:00 a kończą o 23:00.


Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić:

 • Na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika “Carris”.

 • W punktach oznaczonych napisem “MOB”.

 • Na wszystkich stacjach metra w specjalnych niebieskich lub żółtych automatach, oraz w kasie.

 • U kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak są one odpowiednio droższe.

 • Na stacjach kolejowych, promowych, oraz niektórych oddziałach poczty.

 • W sezonie turystycznych na niektórych przystankach tramwajowych od sprzedawców biletów, którzy są w uniformach i mają specjalne automaty do sprzedaży biletów.

Najlepszą opcją na zakup biletu na komunikację miejską jest zakup kartonowej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje 0.50 €, jest ona ważna rok od daty zakupu, jest to karta wielokrotnego użytku.


Rodzaje i ceny biletów:

Bilet za pojedynczy przejazd kosztuje 1,5 € kartą Viva Viagem / 7 Colinas / Viva Viagem SRT za przejazd metrem, autobusem, windą lub tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro. Bilety można również kupić u kierowcy, ale są one droższe 2 €/autobus; 3 €/tramwaj 5,30 €/winda Santa Justa. Na tramwaje, autobusy, windy oraz na metro działa ten sam bilet. Więc jeśli kupicie bilet całodniowy (za 6,4 €) to możecie jeździć do woli tymi wszystkimi środkami komunikacji. Jest również bilet 24h za 9,55 € na tramwaje, metro, windy, autobusy i promy Transtejo do Casilhas i uprawnia on do nielimitowanej ilości przejazdów powyższymi środkami transportu przez 24h od pierwszego skasowania. Bilet 24h na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado w cenie 10,6€. Oraz karta prepaid zapping,która jest tańsza od zakupu jednorazowych biletów dająca możliwość doładowania karty Viva Viagem / 7 Colinas określoną kwotą i korzystanie ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo).


Taksówki w Lizbonie

Taksówki w Lizbonie są zawsze koloru kremowego, lub czarnego z zielonymi dachami. Tak jak w Polsce, trzeba sprawdzić czy to na pewno “prawdziwa” taksówka, tzn. czy ma taksometr, radio, licencję. Ceny nie są wygórowane i zwykle dojazd z lotniska do dowolnego punktu w mieście zapłacimy około 10-20 euro. Kierowcy często próbują oszukać turystów i zawieźć ich do miasta dłuższą drogą, dlatego lepiej jest sprawdzić odległości na mapie. Podróże po centrum miasta są natomiast w całkiem rozsądnych cenach (7-8 euro). Przy 4 osobach czasami warto się zastanowić, czy lepiej jest jechać komunikacją miejską, czy może zamówić taksówkę, gdyż kosztowo może to wyjść bardzo podobnie.


Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Lizbony?


Na samo zwiedzanie: idealnie trzy dni. Dwa dni też starczą: jeden dzień trzeba spędzić w centrum, drugiego pojechać do dzielnicy Belem. Bardzo polecam jednak wyjazd na nieco dłużej, aby mieć czas pojechać do Sintry i Cascais. To przepiękne miejscowości pod Lizboną, które mogą Wam się spodobać nawet bardziej, niż sama stolica Portugalii!


1 commentaire


rafal misiuro
rafal misiuro
08 juin

Dzięki . Przydało się 🤝.

Polecam .

J'aime
bottom of page