top of page
Post: Blog2 Post

JORDAN PASS, CZY WARTO GO KUPIĆ?


Wiele osób, tak jak my przed podróżą do Jordanii zastanawia się, czy warto kupić Jordan Pass? Czy faktycznie w ten sposób uda się zaoszczędzić na wstępach, które w Jordanii nie należą do najtańszych. Sam wstęp do słynnej Petry kosztuje dużo, w najtańszej opcji jakieś 290 zł za osobę. W poniższym artykule znajdziecie podpowiedź jak działa Jordan Pass, gdzie go kupić, czy zawsze warto go kupić ,oraz czy faktycznie pozwala zaoszczędzić ,czy raczej jest to bezsensowny wydatek? Bo wbrew pozorom nie każdemu i nie w każdej sytuacji Jordan Pass się przyda i jest opłacalny.


Co to jest Jordan Pass?


Jordan Pass to specjalna karta/bilet przeznaczona dla turystów, którą kupuje się online przed przyjazdem do Jordanii. Jest to połączenie wizy z jednorazowym biletem wstępu do 36 atrakcji turystycznych w Jordanii, w tym słynnej Petry.


Jordan Pass jest ważny przez 12 miesięcy od momentu zakupu. ale tylko 14 dni od pierwszego wejścia do którejś z jordańskich atrakcji w niej uwzględnionych. Oznacza to, że gdy po raz pierwszy użyjesz Jordan Pass w jednej z atrakcji turystycznych, możesz go używać tylko przez następne 14 dni. Nie możesz użyć Jordan Pass ponownie, wracając do Jordanii kilka miesięcy później.


Oprócz tego w ramach Jordan Pass możemy pobrać specjalną aplikację, która może nam posłużyć za mini przewodnik po Jordanii. Jordan Pass możesz mieć ze sobą w wersji wydrukowanej, lub na telefonie. Jordan Pass zaopatrzony jest w spersonalizowany kod QR, który skanowany jest na wejściu w trakcie zwiedzania. Polecam jednak mieć ze sobą wersję wydrukowaną, gdyż nie wszędzie posiadają przyrządy do skanowania biletów i zamiast tego używają zwykłego dziurkacza.


Jeśli posiadasz Jordan Pass, nie musisz płacić dodatkowo za wizę. Na granicy/lotnisku pokazujesz swój Jordan Pass i dostajesz pieczątkę wjazdową do Jordanii. Wiza z Jordan Pass ważna jest 30 dni (tyle co zwykła wiza turystyczna). Zwolnienie z opłaty wizowej (40 JOD = 230 PLN), jest możliwe przy pobycie na minimum 4 dni (3 noce). Jeżeli wykupimy Jordan Pass, a w Jordanii spędzimy np. jedynie 2 dni, to przy wylocie będziesz musiał dokonać opłaty wizowej (więc się to nie opłaca). Ponadto Jordan Pass nie zwalnia z opłaty wyjazdowej z Jordanii (10 JOD), jeśli opuszczamy Jordanię drogą lądową lub morską, np. do Izraela.


Jakie atrakcje obejmuje Jordan Pass?


Aktualnie w cenę Jordan Pass wliczony jest wstęp do 36 poniższych atrakcji:

Najważniejsze z nich to zdecydowanie Petra, Wadi Rum, Zamek Shobak, Zamek Kerak, Jerash oraz zamki pustynne. Aktualną listę znajdziecie na oficjalnej stronie Jordan Pass, na której można również kupić bilet. Pamiętajcie , że jeśli planujecie się wybrać się do Kanionu Wadi Mujaib, miejsca chrztu Chrystusa, oraz kilku innych ciekawych miejsc, które nie znajdują się na powyższej liście to musicie do nich kupić normalnie bilety wstępu, gdyż Jordan Pass nie zawiera w swojej cenie wstępu do tych miejsc.


Ile kosztuje Jordan Pass?


Cena Jordan Pass zależy od tego, na ile dni chcesz wybrać się do Petry. I choć nie należy do najtańszych warto przed wyjazdem rozważyć jej zakup. Bowiem jeśli policzymy bilet wstępu do Petry, wizę i bilety wstępu do jeszcze kliku atrakcji, które planujemy odwiedzić nagle okazuje się, że dzięki Jordan Pass jesteśmy w stanie całkiem sporo zaoszczędzić.

Jordan Pass dostępny jest w 3 wariantach:

 • Jordan Wanderer - 70 JOD z opcją jednodniowego zwiedzania Petry (30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)

 • Jordan Explorer - 75 JOD z opcją dwudniowego zwiedzania Petry (30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu) – najbardziej polecam

 • Jordan Expert - 80 JOD z opcją trzydniowego zwiedzania Petry (30 dniowa wiza jednokrotnego wjazdu)

Szczegółowe informacje oraz warianty tego rozwiązania przedstawione są na stronie www.jordanpass.jo – płatność odbywa się online.


Większość osób na zwiedzanie Petry przeznacza jeden dzień. I tak naprawdę w ciągu jednego dnia jest się w stanie zobaczyć na spokojnie największe jej atrakcje. Ale jeśli jesteście fanami archeologii i na spokojnie chcecie poznać historię danych mieszkańców Petry najlepszym rozwiązaniem będzie wersja dwudniowa. Opcja trzydniowa jest dla prawdziwych fanów historii, lub osób które lubią zwiedzać w bardzo wolnym tempie. Moim zdaniem trzy dni to już za dużo i takie zwiedzanie może być nużące.


Niestety z Jordan Pass nie wejdziemy na Petra by Night (nocny pokaz). Nie jest on częścią programu i bilety trzeba kupić osobno. Kiedy podeszliśmy do kasy z naszym Jordan Pasem po bilety na Petra by Night okazało się, że jest inny organizator nocnego wejścia i trzeba na nie normalnie kupić bilet za 17 JOD.


Gdzie i jak można kupić Jordan Pass?


Kartę Jordan Pass można kupić poprzez dedykowaną stronę internetową www.jordanpass.jo Przy zakupie należy podać swoje dane: imię, nazwisko (dokładnie takie same dane jak w paszporcie, bez polskich liter), telefon, adres email, narodowość, numer paszportu. Pamiętaj, że Jordan Pass przynależy do 1 osoby. Podczas zwiedzania i korzystania z Jordan Pass, często zdarza się że będą sprawdzane także Twoje dokumenty, które widnieją na samym Jordan Pass. Dlatego trzeba mieć je zawsze przy sobie. Sam proces rejestracji jest szybki i dość prosty. Pamiętać trzeba jednak aby przed dokonaniem zapłaty wybrać ile dni chcemy zwiedzać Petrę. Później już nie będzie możliwości zmiany na krótszy, lub dłuższy czas. Jeżeli na miejscu zdecydujemy się, że jednak chcemy więcej czasu przeznaczyć na zwiedzanie Petry, niestety będzie trzeba w takim wypadku kupić normalny bilet wstępu, gdyż Jordan Pass nie można modyfikować po zakupie.


Do ceny każdej karty automatycznie doliczana jest opłata za transakcję w wysokości 2.12 JOD. Strona akceptuje polskie karty płatnicze, a także kartę Revolut. Po dokonaniu płatności w ciągu kilku minut na podany adres email przychodzi wiadomość z Jordan Pass w wersji PDF, oraz kodem QR. Pamiętaj, aby go wydrukować i mieć ze sobą, a prócz tego mieć wersję mobilną na telefonie. Tak napraw w większości miejsc wystarczy wersja mobilna, choć w Petrze poprosili nas o wersję drukowaną. Ważne jest, by Jordan Pass kupić przed wjazdem do Jordanii. Kupując go na miejscu w Jordanii, traci się możliwość zaoszczędzenia na wizie. A jest to jednak dość spory wydatek.


Czego nie obejmuje Jordan Pass?


Posiadacze Jordan Pass często ulegają iluzji, że wszystkie atrakcje w Jordanii są w nim zawarte. Niestety, nie do końca tak jest. Pośród dość ciekawych atrakcji, które nie uznają Jordan Pass znajdują się:

 • Kanion Wadi Mujaib (w zależności od wariantu: od 15 do 28 JOD);

 • Królewskie muzeum samochodowe w Ammanie (3 JOD), muzeum kolejowe (2 JOD), oraz Jordan Museum (5 JOD) ;

 • Miejsce chrztu Chrystusa – tu za wstęp na teren kosztuje aż 12 JOD, ale na stronie Jordan Pass kupicie tańszy bilet w cenie 8 JOD;

 • Oba ważne kościoły w Madabie (w tym ten ze słynną, mozaikową mapą – po 1 JOD)

 • Góra Nebo, oraz większość miejsc związanych z religią katolicką, takie jak jaskinia Lota;

 • Wstęp do rezerwatu oryksów w rezerwacie Shaumari (4 JOD).

Za atrakcje nie zawarte w Jordan Pass nie wykosztujecie się jakoś przesadnie, zwykle bilety do tego typu kosztują 1-3 JOD, pomijając jedynie Wadi Mujaib i Miejsce chrztu. Oczywiście, dodatkowo płatne są również wszelkie wycieczki po danych miejscach, takie jak Petra by night, czy przejażdżka Jeep’em z Wadi Rum.


Jordan Pass czy to się opłaca?


To, czy kupno Jordan Pass się opłaca, zależy od dwóch czynników. Przede wszystkim od długości pobytu w Jordanii, a także od tego, czy wybierasz się do Petry. Biorąc pod uwagę, że jednodniowy bilet wstęp do Petry kosztuje 50 JOD, a wiza do Jordanii kosztuje 40 JOD, to już w tej sytuacji Jordan Pass się opłaca, no chyba że zaczynacie zwiedzanie od Akaby. Jeżeli po przylocie spędzicie 2 doby w Akabie i zgłosicie to w odpowiednim posterunku to wizę macie za darmo. Oczywiście, im więcej planujemy zwiedzić muzeów, tym więcej zaoszczędzimy kupując kartę Jordan Pass nawet jeżeli nie będziecie musieli płacić za wizę. Rachunek jest bardzo prosty:

 • Wiza do Jordanii: 40 JOD

 • Wiza do Jordanii (przejście w Akabie): 0 JOD

 • Bilet wstępu do Petry (1 dzień/2 dni/3 dni): 50/55/60 JOD

 • Wadi Rum: 5 JOD

 • Jerash: 10 JOD

 • Zamek Kerak: 2 JOD

 • Zamek Shobak: 1 JOD

Jeżeli przylatujesz do Ammanu i planujesz zrobić minimalny plan w Jordanii, czyli zobaczyć Petrę i Wadi Rum to będzie Cię to kosztowało: 40 JOD (wiza) + 50 JOD (Petra 1 dzień) + 5 JOD (Wadi Rum) = 95 JOD a z Jordan Pass to koszt 70 JOD – oszczędzamy 25 JOD (ok. 148 zł). Moim zdaniem to całkiem spora oszczędność. A dodając do tego jeszcze inne atrakcje oszczędza się jeszcze więcej.


Jednak, w sytuacji gdy „zahaczymy” o Akabę i dostaniemy darmową wizę to warto dokładnie policzyć, które atrakcje odwiedzimy, bo może okazać się, że nie zaoszczędzimy na kupnie Jordan Pass nic, a wręcz przeciwnie przepłacimy. Tak samo w sytuacji kiedy przyjeżdżasz do Jordanii jedynie na weekendowy wypad i nie planujesz zwiedzania Petry, w takim wypadku Jordan Pass nie jest opłacalny.


W ostatecznym rozrachunku trzeba przyznać, że Jordan Pass jest jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie podróży do Jordanii. Ale czy się opłaca, czy nie zależy tylko i wyłącznie od tego co chcesz robić w Jordanii, czy odwiedzisz Petrę, oraz jak długo zamierzasz tam być..


Jordan Pass a dzieci


Wszystkie atrakcje w Jordanii są bezpłatne dla dzieci w wieku poniżej 12 roku życia. Nie ma zatem sensu kupowania karty Jordan Pass dla dzieci. Niestety dzieci niezależnie od wieku muszą posiadać jordańską wizę turystyczną. My bez problemu wykupiliśmy ją dla Lelci na lotnisku w tym samym okienku, w którym sprawdzali nam Jordan Pass.

コメント


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB