top of page
Post: Blog2 Post

MACHU PICCHU – JEDEN Z 7 NOWYCH CUDÓW ŚWIATA NA WŁASNĄ RĘKĘ. INFORMACJE PRAKTYCZNE


Czy Machu Picchu – zaginione miasto Inków ukryte w peruwiańskich Andach jest na Twojej podróżniczej liście marzeń? Na naszej było od bardzo dawna i kiedy nadarzyła się okazja na tani lot do Rio de Janeiro postanowiliśmy skorzystać z nadarzającej się okazji i dodać Peru do naszego planu podróży. Z pozoru mogło by się wydawać, że dotarcie do tak popularnej atrakcji turystycznej nie powinno być skomplikowane. I tak naprawdę jest, jedynie wybór trasy jest uzależniony od tego, ile mamy czasu na jej pokonanie, oraz zasobności portfeli. Machu Picchu jest jedną z największych atrakcji na świecie i słusznie, jest to jeden z 7 nowych cudów świata! Podróż do niego jest ekscytująca, a widoki jakie zobaczysz, pozostaną na długo w Twojej pamięci i sercu !

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować podróż do Machu Picchu! Jeśli nie masz jeszcze zaplanowanej podróży, ten artykuł powinien ułatwić Ci organizację jej.

Kiedy najlepiej planować podróż do Machu Picchu?

Najlepszy okres na zwiedzanie Machu Picchu i wędrówkę szlakiem Inków trwa od lipca, do sierpnia. W tym okresie macie największą szansę na czyste niebo i dobrą pogodę. Jest to również czas letni w wielu innych krajach, więc możesz spodziewać się tłumów turystów. Warto z dużym wyprzedzeniem czasowym wykupić bilety wstępu (obwiązuje limit dzienny, który w szczycie sezonu często jest wyprzedany).

Oficjalna pora deszczowa w Peru trwa od października do kwietnia. Planowaliśmy naszą podróż na początku grudnia i chociaż padało podczas naszej wędrówki, nie zepsuło to nam humorów i naszej podróży. Trochę było mglisto – miało to nawet swój urok, ale chmury rozstąpiły się, kiedy wspięliśmy się na Bramę Słoneczną i mieliśmy dobry widok na ruiny.

Tak naprawdę, w tym rejonie może padać w dowolnym momencie w ciągu całego roku, więc trudno powiedzieć, kiedy jest "idealny" czas! Machu Picchu jest otwarte przez cały rok, ale należy pamiętać, że szlak Inków w Machu Picchu jest zamknięty w lutym, ze względu na wykonywane prace konserwacyjne.

Ile dni przeznaczyć na Machu Picchu?

My niestety mieliśmy bardzo ograniczony czas na Cusco i okolice, w którym spędziliśmy zaledwie 5 dni, więc zdecydowaliśmy się na najprostszą i najszybszą jednodniową wycieczkę do Machu Picchu. Jeśli planujesz zrobić 5-dniową wycieczkę Inca Trail, a także zwiedzić okolice Cusco, 10 dni będzie idealne. Będziesz mógł zaaklimatyzować się na wysokości, zwiedzić miasto Cusco, odwiedzić Świętą Dolinę, wędrować szlakiem Inków i odwiedzić Machu Picchu bez poczucia zbytniego pośpiechu.

Peru to świetne miejsce na 2-tygodniowe wakacje lub dłużej! W południowym Peru w pobliżu Machu Picchu można zobaczyć znacznie więcej. Jeśli masz więcej czasu, zawsze możesz odkryć Jezioro Titicaca i Wyspy Pływające, Kanion Colca i Limę.

Jak dostać się do Machu Picchu?

Wszystkie wycieczki do Machu Picchu rozpoczynają się z Cusco, które oferuje wiele alternatywnych opcji dotarcia do miasta Inków. Niezależnie od tego na którą opcję się zdecydujecie, w pierwszej kolejności należy zakupić bilet wstępu do Machu Picchu na konkretną datę. Ze względu na obowiązujący limit dzienny, należy również pamiętać, że od 1 lipca 2017 zwiedzanie miasta Inków jest możliwe tylko w towarzystwie przewodnika. Bilety można kupić przez internet, lub w kilku punktach sprzedaży znajdujących się w mieście.

Inca Trail

Inca Trail jest jednym z najsłynniejszych trekkingów w Ameryce Południowej i przez wielu zaliczana jest do 5 najlepszych wędrówek na świecie. Klasyczna 4 dniowa wędrówka rozpoczyna się w Cusco i do pokonania jest szlak o długości 45 km podczas, którego podziwiać będziecie majestatyczny krajobraz Andów, oraz pozostałości inkaskich konstrukcji.

Początek trasy nie przebiega na dużych wysokościach i wiedzie dość szeroką ścieżką. Po krótkim czasie od rozpoczęcia trekkingu dochodzi się do mostu nad rzeką Urubamba, następnie do pokonania jest eukaliptusowy las i przystanek przy stanowisku archeologicznym Llactapata. Znajduje się tam wiele tarasów uprawnych, zbudowanych w czasach panowania Inków. Ruiny, które zobaczycie to najczęściej magazyny na żywność. Drugi odcinek trasy jest najtrudniejszy, bo do pokonania jest ok 1200 metrów przewyższenia. Najpierw trzeba wspiąć się stromo w górę na przełęcz Warmihuañusca (w języku Quechua oznacza to "Przełęcz Umarłej Kobiety”) gdzie osiągamy najwyżej położony punkt na trasie - 4200 m. n.p.m.. Na przełęczy Warmihuañusca można się zetknąć z typową wysokogórską pogodą – silnym wiatrem i niską temperaturą. W tym miejscu najsilniej odczuwa się problemy z adaptacją do wysokości (choroba wysokościowa.). Trzeciego dnia trekkingu do pokonania jest najdłuższy odcinek, ale nie ma na nim zbyt dużych różnic wysokości. Najpierw wspina się na kolejną przełęcz, za którą znajduje się stanowisko archeologiczne Runkuracay, usytuowane na wysokości 3800 m. n.p.m. Później schodzi się wzdłuż Czarnego Stawu do Sayaqmarca gdzie mija się kolejne ruiny inkaskich budowli. Stąd rozpościera się wspaniały widok na dolinę Acobamba, oraz pokryty śniegiem szczyt Pumasillo. Następnie pokonuje się 20 metrowy tunel wykuty wzdłuż szlaku, a następnie wspina się na trzecią z kolei przełęcz i mija cytadelę Phuyupatamarca, czyli "wioskę ponad chmurami". Następnie schodzi się w dół, mijacie drugi tunel i w miarę płaską ścieżką podążacie wzdłuż wijącej się w dole rzeki Urubamba. Czwartego dnia zmienia się klimat i roślinność. Zostawiamy za sobą surowe andyjskie widoki wędrujemy wśród krajobrazów typowych dla górskiej dżungli, aby na sam koniec dotrzeć do celu trekkingu Machu Picchu.

Trekkingi Inca Trail sprzedaje wiele lokalnych biur podróży w Cusco, jest to jednak opcja dla podróżujących z zasobnymi portfelami. Bowiem koszt takiej wyprawy jest wysoki. Sam trekking który trwa 4 dni/ 3 noce kosztuje od 700 do 1000 USD za osobę w zależności w jakiej agencji go wykupimy i z jakim standardem noclegów! Przed rozpoczęciem wyprawy niezbędna jest aklimatyzacja, ponieważ część trasy mamy do pokonania na wysokości ok. 4 tyś m n.p.m. W cenie wyprawy agencje zapewniają nocleg w namiocie, tragarzy, oraz posiłki w trakcie trwania trekkingu. Alternatywą dla dość kosztownego Inca Trail jest 75 km szlak Salkantay. Mamy nadzieję, że uda nam się wrócić jeszcze do Cusco i pokonać tę trasę z Lelcią.

Cusco – Urubamba – Ollantaytambo – Aquas Calientes

Jest to najszybsza i najwygodniejsza opcja, na którą sami się zdecydowaliśmy, niestety dość droga L Za Machu Picchu train z Cusco, a dokładnie z Poroy trzeba zapłacić ok 280 USD za osobę w jedną stronę, czas przejazdu to ok 4h. Na szczęście podróż można rozpocząć nieco dalej od Cusco z Urubamby bilet kosztuje ok 100 USD/ za osobę w jedną stronę, a czas przejazdu wynosi 2,5h, lub Ollantaytambo za ok 55 – 70 USD/ osoba w jedną stronę- czas przejazdu dwie godziny. Podczas podróży jest podawana pyszna herbatka z ciastkiem, wagony są bardzo wygodne z dużymi panoramicznymi oknami, dzięki czemu można podziwiać piękne widoki na trasie do Aquas Calientes. Bilety można kupić w ich stacjonarnym punkcie w Cusco oraz przez internet na stronie Peru Rail.

My z Cusco wyjechaliśmy w nocy autobusem, zapłaciliśmy za niego 15 USD w obie strony, przejazd zajął nam ok 1,5h. Następnie przesiedliśmy się na poranny pociąg z Ollantaytambo, którymdojechaliśmy do Aquas Calientes. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, aby choć w minimalnym stopniu zminimalizować koszta. A stamtąd autobusem praktycznie pod samo wejście do Machu Pichu.

Cusco – Santa Maria – Santa Teresa – Hydoelectrica – Aquas Calientes

Oprócz dwóch wcześniej opisanych dość kosztownych opcji dotarcia do Machu Picchu, istnieje alternatywna i dość popularna wśród turystów trasa, ale wymagająca czasu i odrobiny odwagi. Trasa ta składa się z trzech odcinków pierwszy z Cusco autobusem, lub taksówką do Santa Maria, następnie taxi collectivo szutrowymi serpentynami do Santa Teresa i ostatni pieszy 11 km odcinek wzdłuż torów kolejowych z Hydroelektrowni (Hydroelectrica) do Aquas Calientes. Na tym ostatnim odcinku szczególnie trzeba uważać na mijające nas po drodze pociągi, zwłaszcza w tunelach, które po drodze trzeba pokonać, takie spotkania są dość niebezpieczne. Na pokonanie tej trasy trzeba przeznaczyć ok 10 - 11 godzin.

Ile kosztuje wizyta w Machu Picchu?

Wizyta w Machu Picchu jest dość kosztowną wyprawą. Możliwe jest samodzielne zwiedzanie Machu Picchu, i w ten sposób znacząco można ograniczyć te koszta i dopasować je do naszego budżetu, wystarczy kupić bilety wstępu zwłaszcza w sezonie, z co najmniej 4-miesięcznym wyprzedzeniem. Poniżej przedstawiam niektóre z cen, które należy zapłacić za transport i opłaty. Jeśli zdecydujecie się na wykupienie gotowej wycieczki w lokalnym biurze podróży , wszystkie opłaty są zwykle wliczone w cenę. Jest to świetna opcja dla tych, którzy mają niewiele czasu na odwiedzenie Machu Picchu i nie chcą sobie zaprzątać głowy samodzielnym organizowaniem

Opłata za wejście do Machu Picchu: (ceny z 2017 roku)

 • 128 dolarów dla obcokrajowców

 • 64 USD dla Peru Nationals

 • Dzieci poniżej 8 lat nie płacą

 • Osoby w wieku 18 lat i młodsze płacą ceny studenckie w wysokości 65 USD (z kartą)


Machu Picchu train z Ollantaytambo do Aquas Calientes

 • Voyager (4 miejsca naprzeciw siebie) - około 54-68 USD w obie strony

 • 360 stopni (wagony widokowe z szerszymi i wyższymi oknami oraz szklanym sufitem) około 77-155 USD w obie strony


Ceny wycieczek pieszych (wszystkie opłaty wliczone)

 • 5 dni / 4 noce (Classic Tour) = 1100 – 1200 USD za osobę

 • 4 dni / 3 noce = 700 - 1000 USD za osobę

 • 2 dni / 1 noc = 600 USD za osobę


Planowanie podróży do Machu Picchu może być drogie, ale warte każdego grosza! Zdecydowaliśmy się zarezerwować naszą wycieczkę przez lokalne biuro podróży, ze względu na to że mieliśmy ograniczony czas i nie chcieliśmy go dodatkowo tracić na samodzielną organizację. Wiemy jedno, że będziemy chcieli tu wrócić, aby na spokojnie przejść Inka Trail do Machu Picchu.

Jak dostać się na Machu Picchu z Aquas Calientes?

 • Pieszo

Najciekawszą opcją jest trekking pod górę po niekończących się schodach ciosanych z kamiennych bloków prowadzących wprost do Machu Picchu. Jest to dość męcząca wycieczka, a trasa w wielu miejscach przecina drogę autobusu. Pokonanie tej trasy zajmuje ok 1,5h- 2h.

 • Autobusem bezpośrednio pod wejście

Zdecydowaliśmy się na wygodniejszą opcję i wjazd autobusem pod wejście do Machu Picchu. Woleliśmy być wypoczęci na górze i mieć więcej sił, aby nacieszyć się pięknem tego miejsca. Bilety w jedną stronę kosztują około 10 USD. Autobusy kursują od 5:30 do 18:00. Kolejki po zakup biletów mogą być długie, więc warto rozważyć zakup biletów dzień wcześniej w Cusco, lub na dworcu autobusowym w Aguas Calientes.


1 Comment


Andrzej Muzyka
Aug 05, 2022

wideo

Like
bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB