• Marta Burzyńska

STAMBUŁ NA WEEKEND. CO WARTO ZOBACZYĆ W 2 DNI?


Położony nad cieśniną Bosforską Stambuł, niegdyś nazywany Konstantynopolem, jest największym miastem w Turcji. Przez wieki był stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego, oraz Imperium Osmańskiego. Co ciekawe jest jedynym miastem na świecie położonym na dwóch kontynentach. Zachwyca orientem, architekturą i różnorodnością. Zabieram was w podróż po tym niezwykłym mieście. Aby poznać jego uroki tydzień byłoby mało, my niestety mamy tylko dwa dni…Zatem w drogę.

CO WARTO ZOBACZYĆ W STAMBULE?

Dzień 1

Najważniejsze zabytki Stambułu koncentrują się w dzielnicy Sultanhamet i jej bliskich okolicach.


Jeśli jesteśmy rannymi ptaszkami, naszą istambulską przygodę możemy rozpocząć od Hipodromu, serca najstarszej dzielnicy Istambułu. Spacer pod imponujący Obelisk Totmesa III, wężową kolumnę oraz fontannę Wilhelma II i możemy ruszać w stronę doskonale widocznej Hagia Sofia – warto zaplanować czas tak aby przyjść tu co najmniej dwadzieścia minut przed otwarciem kas, unikniemy wtedy stania w bardzo długiej kolejce, a dzięki temu mamy możliwość zobaczyć wnętrze tej imponującej budowli bez tłumów turystów.

HAGIA SOFIA

Architektoniczny kolos służył dwóm religiom - najpierw jako bazylika (kościół Mądrości Bożej, była to najwyższa rangą świątynią w cesarstwie Bizantyjskim), później jako meczet (po zdobyciu Konstantynopola przez Turków została zmieniona na meczet, który miał przyćmić sam Błękitny Meczet). Obecnie jest to muzeum, odwiedzane codziennie przez niezliczone grupy turystów. Wnętrze pod ogromną kopułą kryje kolumny, zdobione balkony, rzędy łukowatych okien, piękne mozaiki, osiem drewnianych medalionów, zawieszonych u podstaw kolumny będących doskonałym przykładem kaligrafii islamskiej , oraz piękne Muzułmańskie żyrandole z lampkami do składania życzeń.


Hagia Sofia jest zamknięta w poniedziałki, w pozostałe dni tygodnia można ją odwiedzać między 9.00 a 17.00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 60 TL. Zwiedzanie nie powinno zająć nam więcej niż dwie godziny.

CYSTERNA BAZYLIKI

Po wyjściu z Hagia Sofia dzieli nas zaledwie kilka kroków od dawnego zbiornika na wodę - Cysterny Bazyliki. Niesamowita budowla mogąca zgromadzić 100 000 ton wody da nam chwilę relaksu i ochłody.


Cysterna Bazyliki, znana też jako Cysterna Yerebatan, to największa kryta cysterna w Stambule. Ten bizantyjski podziemny zbiornik na wodę jest jednym z najciekawszych obiektów w mieście. Cysterna to gigantyczna konstrukcja o prostokątnym kształcie, o długości 140 metrów i szerokości 70 metrów o całkowitej powierzchni 9.800 m2. Jej wykonane z cegieł sklepienie podparte jest na 336 marmurowych kolumnach mających 9m wysokości, pochodzącymi z różnych zrujnowanych budowli.

Pamiętać należy jednak, że Cysterna czynna jest codziennie od 9:00 do 17:00, wstęp kosztuje 20 TL.

PAŁAC TOPKAPI

Po wyjściu z kompleksu, jeśli starczy nam sił kierujemy się do Pałacu Topkapı - dawnej rezydencji sułtanów, którą zamieszkiwali przez prawie 400 lat. Pałac Topkapi to wbrew nazwie nie jedna budowla, a kompleks pawilonów, małych i większych budynków, oraz ogrodów. Przez dziedzińce dotrzemy między innymi do okazałych pałacowych kuchni, zwiedzimy skarbiec, aby na koniec trafić do dawnego haremu.

Wejście na pierwszy dziedziniec przez Bramę Imperialną, nie wymaga zakupu biletu wstępu. Dziedziniec wygląda jak park, z alejkami pomiędzy drzewami, na samym jego końcu tuż przy Bramie Pozdrowień znajdują się kasy biletowe. Na drugim dziedzińcu znajdują się dawne kuchnie pałacowe, pomieszczenia rady imperialnej nad którą góruje wieża sprawiedliwości, pomieszczenia dawnego skarbca – które obecnie służą jako wystawa broni z czasów Osmańskich, oraz wejście do dawnego haremu, który my zostawiliśmy sobie na sam koniec. Największa atrakcja zwłaszcza dla wyznawców islamu znajduje się na trzecim dziedzińcu do którego prowadzi droga przez Bramę Szczęśliwości, znajduje się tutaj Sanktuarium Proroka, gdzie umieszczone są święte relikwie islamu. Obowiązuje tutaj całkowity zakaz fotografowania i niestety trzeba schować aparaty. W tej części pałacu możemy zobaczyć wystawę sułtańskiej garderoby, oraz cennych darów złożonych przez przybyszów dla sułtana, budynek biblioteki, zbiory tronów, a także przedmiotów używanych przez sułtanów podczas ważnych uroczystości, zbiory biżuterii i kosztowności, galerię portretów sułtanów. W tych pomieszczeniach obowiązuje również zakaz robienia zdjęć. Czwarty dziedziniec to wędrówka po prywatnych pomieszczeniach sułtańskiej rodziny, z której roztacza się piękna panorama na Bosfor.

Na zwiedzanie warto zaplanować minimum 3 godziny, w krótszym czasie ciężko nam będzie zobaczyć najpiękniejsze pałacowe zakątki. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 60 TL, zwiedzanie jest możliwe w godzinach 9:00 – 18:00. Najlepszą porą do zwiedzania są godziny zaraz po otwarciu, oraz przed zamknięciem.

Po intensywnym dniu zwiedzania zabytków Stambułu udaliśmy się na rejs po Bosforze. Rejs o zachodzie słońca to jedna z najmilszych form podziwiania miasta, zupełnie bez wysiłku. Jeżeli nie interesuje was taka forma odpoczynku, można również skorzystać z oferty wielu restauracji, w których odbywają się pokazy tańca Derwiszów – tutaj warto o odpowiednie miejsce zapytać w hotelu, lub informacji turystycznej.


Dzień 2

BŁĘKITNY MECZET

Poranne godziny warto wykorzystać na zwiedzanie Błękitnego Meczetu, imponującej siedemnastowiecznej budowli. Nazwa meczetu pochodzi od błękitnych kafli, którymi wyłożone są ściany jego wnętrza. Pamiętać należy, że nie jest to tylko atrakcja turystyczna ale również czynny meczet zamknięty przez 1,5h podczas pięciu codziennych modlitw. Zwiedzanie meczetu dla nie-wyznawców jest dozwolone poza godzinami modlitw (8:30-11:00, 13:00-14:30 oraz 15:30–16:45), w piątki zwiedzanie możliwe jest od godziny 13:00. Panie muszą pamiętać o chustce na głowę, a wszyscy zwiedzający o pozostawieniu obuwia przed wejściem i stosownym stroju (zakrywającym ramiona oraz kolana). Zwiedzanie meczetu nie zajmie nam zbyt wiele czasu, można zatem spokojnie i bez pośpiechu podziwiać jego imponujące wnętrze.

KRYTY BAZAR (Wielki Bazar)

Do krytego bazaru od Błękitnego Meczetu dojdziemy w niecałe pół godziny, kierując się główną ulicą Divanyolu Caddesi, która w pobliżu bazaru przechodzi niezauważalnie w Yeniçeriler Caddesi. Jeżeli chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej, wystarczy wsiąść w tramwaj jeżdzący na trasie Sultanahmet - Aksaray i wysiąść na przystanku oznaczonym jako Beyazit .Sam bazar to można powiedzieć „małe miasteczko” z około czteroma tysiącami sklepów i stoisk, restauracjami, kawiarniami i dwoma meczetami. Wybór wszelkich pamiątek, ubrań w tym podróbek znanych marek, wyrobów jubilerskich, przypraw, czy ozdób jest tutaj olbrzymi, jednak nie nastawiajcie się na okazje cenowe. Oczywiście jeżeli planujecie zakupy nie zapominajcie o targowaniu, początkowa cena jest zawsze wyśrubowana i kilkukrotnie wyższa od tej, za jaką można kupić dany produkt. Nastawcie się, że spędzicie tutaj nie mniej niż 3 godziny. Bazar czynny jest od 9.00 do 19.00, pamiętać należy, iż nie działa w niedziele i święta.


Nieco spokojniejszym miejscem jest Bazar Egipski, oferujący niezliczoną ilość przypraw, herbat i typowych tureckich przysmaków. Kiedyś klimatyczne miejsce, obecnie opanowane przez turystów, ale ma w sobie nadal mnóstwo dawnego uroku. Możemy skierować się tutaj późniejszym popołudniem, Bazar czynny jest do 19.30.

DOLMABAHCE

Oszałamiający pałac zbudowany nad Bosforem zachwyca architekturą i przepychem, często określany mianem Tureckiego Wersalu. Jest najbardziej efektownym pałacem w Turcji łączy tradycyjną architekturę osmańską z europejskimi stylami neoklasycznym, barokowym i rokoko. Był domem dla sześciu sułtanów w latach 1856-1924 oraz po powstaniu Republiki Turcji zamieszkiwało go dwóch prezydentów. Dla Turków pałac ma również wymiar symboliczny tutaj zmarł założyciel współczesnej Republiki Turcji – Prezydent Atatürk. W komnacie, której używał jako sypialni, wciąż stoi na szafce nocnej zatrzymany zegar wskazujący godzinę śmierci tureckiego bohatera narodowego. Pałac kosztował równowartość 35 ton złota. W jego wnętrzu znajduje się kryształowy żyrandol o 750 lampach, ważący 4,5 tony, będący darem od królowej Wiktorii. W pałacu znajduje się również największa kolekcja bakaratowych żyrandoli na świecie, z tego szkła wykonano także jedne z poręczy schodów.


Dziennie pałac może odwiedzić 3000 osób, kiedy limit zostaje wyczerpany kasy są zamykane i więcej osób danego dnia nie ma możliwości wejścia do środka. Wchodząc do pałacowych wnętrz trzeba założyć ochraniacze na obuwie, aby przypadkiem czegoś nie ubrudzić. Zwiedzanie jest możliwe tylko w grupie z przewodnikiem pałacowym. Jeżeli jesteście fanami fotografii mam dla was smutną wiadomość we wnętrzach panuje całkowity zakaz robienia zdjęć.