top of page
Post: Blog2 Post

OMAN - WIELKI MECZET SUŁTANA QABOOSA W MUSKACIE


Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

O tym, że uwielbiam spacerować po meczetach wspominałam Wam już niejednokrotnie. Jeśli miałabym wymienić trzy najpiękniejsze meczety to z pewnością w tej trójce znalazłby się właśnie Wielki Meczet Sułtana Qaboosa. Robi niesamowite wrażenie! Jest wielki nie tylko z nazwy, a w połączeniu z krajobrazem otaczających go przepięknych ogrodów prezentuje się naprawdę imponująco! To największa budowla w Omanie i trzecia co do wielkości tego typu budowlą na świecie, która może pomieścić do 20 tyś wiernych. Bez problemu można go dostrzec z pokładu samolotu lodującego na lotnisku w Muskacie. Symetria, cudowna gra świateł na mozaikach, posadzkach i w oknach, liczne zdobienia a przy tym niezwykła harmonia i lekkość sprawia, ze nie sposób przejść obojętnie wobec tej niezwykłej budowli.


Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie to obowiązkowy punkt na planie wycieczki po Omanie i zdecydowanie warto go zobaczyć.

Oman. Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie to dar sułtana dla narodu mający uczcić rewolucję, która rozpoczęła się w 1970 roku, po tym jak Sułtan Qaboos obalił swojego ojca Sa’ida. Zmiany jakie od tego czasu zaszły w Omanie były naprawdę spektakularne i wymagały należytego upamiętnienia. Ponad 50 lat temu w Omanie były zaledwie 2 szpitale, 3 szkoły i 10 kilometrów dróg asfaltowych. Oman był jednym z najbardziej odciętych od świata krajów. W ciągu pierwszych 5 miesięcy panowania Sułtana Qaboosa powstało 16 szkół podstawowych dla prawie 10 tyś uczniów. A było to dopiero początek zmian. Zainwestowano również w nowoczesną infrastrukturę, oraz opiekę zdrowotną, która obecnie uważana jest za jedną z najlepszych w regionie.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa powstał na olbrzymiej powierzchni, liczącej aż 416 tyś metrów kwadratowych. Jest otoczony przepianie zaprojektowanymi terenami zielonymi, z wielkimi palmami, idealnie przystrzyżonymi żywopłotami i zielonymi trawnikami, kolorowymi kwiatami, oraz fontannami tryskającymi wodą. Zieleń ta w połączeniu z białymi, lśniącymi w słońcu marmurami sprawia niesamowite wrażenie, czystości i porządku. Prace nad budową tego bez wątpienia cudu architektury rozpoczęto w 1995 roku z polecenia Sułtana Qaboosa i ukończono sześć lat później. Wykorzystano do niej aż 300 000 ton piaskowca indyjskiego.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Z daleka widocznych jest pięć minaretów. Najwyższy z nich mierzący 91,5 metra, wraz z czterema mniejszymi, stojącymi w czterech rogach symbolizuje pięć filarów islamu. To z nich pięć razy dziennie słychać śpiew Muezina nawołującego wyznawców islamu do modlitwy. Minarety pełnią także funkcję wentylacyjną wymuszając cyrkulacje powietrza w meczecie.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Przekraczając próg głównej sali modlitewnej Wielkiego Meczetu, która może pomieścić 6,5 tysiąca wiernych, przekonujemy się, że luksus nie musi oznaczać przepychu. Można za to pokazać go w prosty, a elegancki sposób. Sala modlitewna jest praktycznie pusta. Za to ogromne wrażenie robią oświetlające wnętrze żyrandole, pokryte 14 karatowym złotem, oraz kryształami Swarovskiego. Centralna kopuła wznosi się na wysokość 50 metrów, a w niej umieszczony jest największy żyrandol, mający aż 8 metrów średnicy i ważący 11 ton. Aby umożliwić wymianę żarówek w środku ma zamontowane schody i drabinki.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Podłoga wnętrza meczetu pokryta jest przepięknym ręcznie tkanym perskim dywanem, który jest jednym z największych na świecie. Do niedawna meczet ten mógł poszczycić się największym żyrandolem, oraz dywanem na świecie. Obecnie rekord ten został mu odebrany przez meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi. Dywan ma wielkość pond 4300 m² i waży 21 ton. Powstał w irańskim mieście Meszhed, a praca nad jego wykończeniem zajęła 600 irańskim szwaczkom, ponad 4 lata. Do barwienia dywanu wykorzystano 28 różnych odcieni, w większości uzyskanych z naturalnych barwników.

Zachwyciły nas również pięknie zdobione dekoracjami charakterystycznymi dla islamu (motywami roślinnymi, figurami geometrycznymi i wersetami Koranu) krużganki na głównym dziedzińcu.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Choć zarówno Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi, jak i Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie są imponującymi budowlami, to nasze serca bardziej skradł ten drugi. A to za sprawą tego, że jest tam znacznie spokojniej, nie ma tłumów turystów i takiej komercji jak w przypadku Meczetu Szejka Zajida.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa – informacje praktyczne

  • Zwiedzanie Wielki Meczet Sułtana Qaboosa jest bezpłatne.

  • Meczet dla zwiedzających czynny jest od soboty, do czwartku, w godzinach od 8:00, do 11:00. W piątki jest zamknięty.

  • Odwiedzając Wielki Meczet należy pamiętać o odpowiednim stroju. Szczególnie dotyczy to kobiet, które muszą mieć całkowicie zakryte ciało, a włosy przykryte chustą. Mogą to być długie spodnie, luźna koszula z długim rękawem, lub sukienka, ale taka, która będzie również zakrywać kostki. Ja miałam sukienkę i dodatkowo musiałam ubrać leginsy bo wystawały mi kostki. Abaje i chusty można wypożyczyć przy wejściu w sklepie z pamiątkami za 2500 OMR. Obowiązuje zakaz wstępu w szotach i bluzkach odkrywających ramiona.

  • W meczecie spędziliśmy 2,5 godziny, a i tak wychodziliśmy jako ostatni i z chęcią pospacerowalibyśmy jeszcze z godzinkę.

  • Więcej praktycznych informacji znajdziecie na stronie Wielki Meczet Sułtana Qaboosa.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa
Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Jak dotrzeć do Wielkiego Meczetu Sułtana Qaboosa?

Niestety w Muskacie transport publiczny jest słabo rozwinięty. Z tego względu najłatwiej dostać się tam taksówką, lub wynajętym samochodem. Przed wejściem znajduje się duży bezpłatny parking. Meczet znajduje się tuż przy drodze Sultan Qaboos Street.

Wielki Meczet Sułtana Qaboosa

Comments


bottom of page