top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZAMY DOLINĘ ŚMIERCI W KALIFORNII, CZYLI NAJGORĘTSZE MIEJSCE W USA.


Park Narodowy Doliny Śmierci położony w północnej części pustyni Mojave, jest jednym z najbardziej wyjątkowych i malowniczych miejsc w Kalifornii. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo wysokim temperaturom panującym tutaj przez większą część roku. Dolina Śmierci jest najgorętszym i najbardziej suchym miejscem Ameryki i jednym z najcieplejszych na świecie. Tutaj znajduje się również największa depresja w Ameryce Północnej, 86 metrów poniżej poziomu morza. Dolina leży niżej niż poziom morza, a do tego jest otoczona pasmem gór. Nie ma tu żadnej rzeki, ani zbiornika wodnego i prawie w ogóle nie pada tu deszcz. To sprawia, że nagrzane gorące powietrze nie znajduje stąd ujścia i krąży po tej wielkiej depresji niczym w piekarniku.


Ponura nazwa Doliny Śmierci ma związek z poszukiwaczami złota w okresie Gorączki Złota w Kalifornii. Którzy ledwo uchodzili stąd z życiem przemierzając pustynne tereny Ameryki Północnej, aby skrócić sobie drogę do złotonośnych terenów Sierra Nevada.

Dolina Śmierci jest największym Parkiem Narodowym w USA poza Alaską, obejmującym obszar prawie 7800 km². Ten niesamowity i różnorodny krajobraz jest obowiązkowym punktem zwiedzania Kalifornii. W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie przeżyć niezwykły wschód słońca na pustyni przypominającej piaski Sahary, aby zakończyć dzień na solnych równinach.


Planujesz wycieczkę do Doliny Śmierci? W tym artykule podpowiem Ci co warto zobaczyć, kiedy najlepiej jechać, jak się tam dostać, gdzie nocować i wiele więcej


Atrakcje Doliny Śmierci, które koniecznie trzeba zobaczyć:


Pomimo ogromnej powierzchni na jakiej położona jest Dolina Śmierci, najpopularniejsze jej atrakcje jesteśmy w stanie zwiedzić w ciągu jednego dnia. Warto jednak rozpocząć zwiedzanie wcześnie rano z przygotowanym planem miejsc, które chcemy zobaczyć.


Wydmy Mesquite Flat Sand Dunes

Zwiedzanie Doliny Śmierci rozpoczynamy wcześnie rano od niesamowitego miejsca, Wydm Mesquite Flat Sand Dunes. Parkujemy samochód na znajdującym się przy nich parkingu i wędrujemy przez epickie wydmy, które sprawiają, że czujemy się tutaj jak na Saharze. To miejsce zapiera dech w piersiach, jest idealnym miejscem na odrobinę ruchu i zrobienie pięknych zdjęć. Wzgórza falującego piasku, zmieniają kolor z beżowego na złoty wraz ze wschodem i zachodem słońca, dlatego każda pora dnia jest dobra na odwiedzenie tego miejsca.

Zabriskie Point

To drugie miejsce jakie odwiedzamy w Dolinie Śmierci. Do punktu widokowego docieramy z parkingu asfaltową ścieżką. Zabriskie Point to miejsce niesamowitych skalnych formacji erozyjnych i chyba najbardziej ukochane przez fotografów miejsce w Dolinie Śmierci. Miejsce to oferuje niezwykłe widoki, które sprawiają, że czujemy się tu jak na Marsie. To miejsce szczególnie imponująco wygląda o wschodzie i zachodzie słońca.


Nazwa punktu powstała by upamiętnić Christiana Zabriskiego, który był prezesem firmy Pacific Coast Borax Company wydobywającej w okolicy boraks.

Artist's Palette i Artist's Drive

Do kolejnej atrakcji o nazwie Artist’s Palette kierujemy się z Zabriskie Point. Artist's Palette wygląda jakby matka natura nie mogła się zdecydować na jeden kolor i porozrzucała różne barwy w artystycznym nieładzie. Istnienie tutaj takiej ferii barw zawdzięczamy wysokiej koncentracji utleniających się metali. Mika nadaje im kolor zielony, mangan purpurowy, a żelazo żółty, czerwony i pomarańczowy. Dzięki tym kolorom skał to miejsce przypominało nam Rainbow Montain w Peru.


Artist’s Palette jest rozciągnięte wzdłuż Artist's Drive, która jest 14 kilometrową trasą widokową w Dolinie Śmierci. Wzdłuż drogi znajduje się kilka punktów widokowych. Jest to droga jednokierunkowa, więc podczas jazdy należy być cały czas czujnym i zwracać uwagę na miejsca, w których chcemy się zatrzymać.


Solne równiny Badwater Basin

Na koniec dnia zostawiliśmy sobie Solne równiny Bad Water Basin, które są najniższym punktem w Ameryce Północnej, znajdującym się 86 metrów poniżej poziomu morza. Kilka tysięcy lat temu było tutaj słone jezioro, które miało aż 130 kilometrów długości i miejscami do 180 metrów głębokości. Na skutek zmian klimatycznych wyparowało zostawiając na dnie pokłady soli. Zanim jednak wyparowało ostatecznie, miało cykle pojawiania się i znikania. Sól rozpuszczała się w wodzie, po czym woda wyparowywała, a sól na nowo krystalizowała się na powierzchni. Pokłady solnej skorupy mają tutaj od 8 do 152 centymetrów. Do dzisiaj jezioro pojawia się okazjonalnie po większych opadach. O ile solne równiny można zacząć oglądać z parkingu, to aby dostać się do najbardziej malowniczej ich części należy przejść około 20 minut w ich głąb.


Na koniec chciałabym Wam przedstawić listę atrakcji, których nie udało nam się zobaczyć w jeden dzień w Dolinie Śmierci, a które zasługują na uwagę:


Racetrack Playa

Najbardziej tajemnicze z miejsc w Dolinie Śmierci. Tutaj znajdują się legendarne wędrujące kamienie, które wbrew prawom fizyki przesuwają się po płaskim dnie wyschniętego jeziora.


Dante’s View

Punkt widokowy na całą Dolinę Śmierci. Na szczycie Dante’s View znajduje się parking przy którym znajduje się kilka oficjalnych punktów widokowych wraz z tablicami i opisem tego, co można zobaczyć na horyzoncie.


Dolina Śmierci - mapa

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Doliny Śmierci?


Warto wiedzieć, że większość terenu Doliny Śmierci jest pozbawiona zasięgu telefonu komórkowego. A wycieczkę samochodową należy rozpocząć z pełnym bakiem, gdyż cena paliwa w miasteczkach położonych w pobliżu doliny (Furnance Creek, Stovepipe Wells), jest sporo wyższa. Jeżeli planujemy wycieczkę w okresie letnim, kiedy panują tu okropne upały, należy zaopatrzyć się w odpowiedni zapas wody pitnej.


Gdzie spać w Dolinie Śmierci?


Jeśli chcesz spędzić noc w parku, opcje hotelowe są dość ograniczone i drogie. Najlepszym rozwiązaniem jest The Inn at the Death Valley, lub The Ranch at the Death Valley w Dolinie Śmierci, ale są to opcje luksusowe, które należy rezerwować z wyprzedzeniem, bo często są wyprzedane.


My zatrzymaliśmy się na noc w motelu OYO Hotel Europa w Ridgecrest i była to całkiem rozsądna cenowo opcja jako baza wypadowa. Stamtąd mieliśmy nie całe 2 godziny jazdy na wydmy. Zresztą w miasteczku Ridgecrest można znaleźć sporo miejsc noclegowych w rozsądnej cenie.


Opłata za wejście do Doliny Śmierci


Wjazd na teren parku narodowego jest płatny i kosztuje 30$ za samochód. Warto jednak rozważyć zakup karty rocznej Anual Pass za 80$ jeżeli planujecie zwiedzić też inne parki narodowe.


Kiedy najlepiej jechać do Doliny Śmierci?


Najlepszy czas na wizytę w Dolinie Śmierci to listopad - marzec. Ponieważ jest to pustynia i dosłownie najgorętsze miejsce na ziemi, unikaj lata za wszelką cenę. My byliśmy tu w styczniu i pogoda była idealna. W dzień było ciepło, ale nie gorąco, kiedy słońce zachodziło przydawało się coś cieplejszego, gdyż robiło się troszkę chłodno.


Ponadto staraj się tak zaplanować zwiedzanie, aby przyjechać tu w dzień powszedni, staraj się unikać weekendów, w które potrafią tu być prawdziwe tłumy.


Comments


bottom of page