top of page
Post: Blog2 Post

PARK NARODOWY EVERGLADES. OKO W OKO Z ALIGATOREM


Park Narodowy Everglades

Kolejny dzień na Florydzie w części przeznaczyliśmy na zwiedzanie Parku Narodowego Everglades. Park ten znajduje się około 40 km na południe od Miami, a wycieczka do niego jest idealnym pomysłem na jednodniowy wypad za miasto. Park Narodowy Everglades jest jedynym subtropikalnym parkiem w Stanach Zjednoczonych. To trzeci, co do wielkości park narodowy w Ameryce, zajmujący powierzchnię ponad 6 tys. km2. Został utworzony w celu ochrony delikatnego ekosystemu lasów namorzynowych.


Ekosystem Everglades tworzą największe na północnej półkuli lasy namorzynowe, mokradła i wolno płynące rzeki pośród których bytują tropikalne ptaki, aligatory, węże i wiele innych gatunków zwierząt. To jedno z najważniejszych miejsc rozrodu tropikalnych ptaków brodzących. Ma również znaczenie gospodarcze – zaopatruje w wodę pitną całą południową część Florydy. Nazwę temu obszarowi nadali Indianie Miccosukee. Podmokły teren na południu Florydy nazwali właśnie Everglades czyli ”rzeka traw”.


Wizyta w Everglades to niezwykła przygoda i gratka zarówno dla miłośników dzikiej przyrody, jak i osób lubiących aktywny wypoczynek pośród przyrody. Choć zdaję sobie sprawę, że niektórym turystom Everglades może wydawać się nudne. Niewątpliwie, największą atrakcją parku są aligatory, a także krokodyle amerykańskie, które możemy spotkać w ich naturalnym środowisku. Park można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, łodzią, albo tramwajem elektrycznym. Jeśli zastanawiacie się po co jechać do Everglades i co warto tam robić, zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Park Narodowy Everglades

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Everglades?

Najciekawsze szlaki i atrakcje w Parku Narodowym Everglades


Symbol Florydy, słynne łodzie Airboat.

Nasze zwiedzanie Parku Narodowego Everglades rozpoczęliśmy od wizyty na farmie aligatorów "Everglades". Tak naprawdę przyciągała nas tam największa lokalna atrakcja, możliwość przepłynięcia się airboatem, czyli płaskodenną łodzią napędzaną olbrzymim, zabezpieczonym siatką śmigłem. Po wejściu na łódkę dostaliśmy specjalne słuchawki (podobne jakich używają robotnicy obsługujący głośne maszyny), oraz zostaliśmy ostrzeżeni aby nie wystawiać rąk poza burtę, nie dotykać wody, ani żadnych wystających z mokradeł korzeni, które mogą okazać się głowami czyhających aligatorów.

Park Narodowy Everglades

Rejs rozpoczął się bardzo wolno, śmigło pracowało za naszymi plecami na zwolnionych obrotach, z niewielką prędkością opuszczaliśmy małą przystań i wpływaliśmy w długi, porośnięty egzotycznymi mangrowymi drzewami i trawami kanał. Troszkę poczuliśmy się tam jak bohaterowie bajki Disneya Bernard i Bianka. Na początku spotkaliśmy pływające aligatory i żółwie, oraz wylegujące się na drzewach iguany. Po chwili wąski kanał, którym płynęliśmy zaczął znikać i naszym oczom ukazały się ogromne połacie podmokłej trawy. To właśnie tam łódka przyspieszyła tnąc powierzchnię wody i podskakując co chwilę. Oczywiście kapitan zadbał, by przy zakrętach każdy poczuł na sobie mokradła i wiatr we włosach. Dla nas była to fajna atrakcja. Taka przejażdżka trwa około 30 minut. Myślę, że to idealny czas, aby było ciekawie i żeby nie znudzić się. Lelci również się bardzo podobało, więc śmiało mogę powiedzieć, że jest to idealna rodzinna atrakcja.

Park Narodowy Everglades

Zrobiliśmy sobie również spacer po farmie i oglądaliśmy żyjące tam zwierzęta. Zaglądnęliśmy także do przedszkola dla aligatorów. Oglądaliśmy karmienie aligatorów. Oczywiście nie takie prawdziwe, z taczkami mięsa, a jedynie lekkie dokarmianie, a właściwie dawanie mięsnych smakołyków. Na koniec wybraliśmy się na alligator show, podczas którego miły pan opowiedział trochę o życiu tych stworzeń, oraz zaprezentował metody poskramiania tych osobników.

Miejsc, które organizują wycieczki airboat jest całkiem sporo i bez problemu powinniście znaleźć coś na Waszej trasie.

Park Narodowy Everglades

Anhinga Trail

Anhinga Trail to krótki szlak o długości 600m, znajdujący się 6 km od wejścia do parku .Jest jednym z pierwszych szlaków po wjeździe na teren parku, oraz jednym z najpopularniejszych szlaków w parku. Jego nazwa nawiązuje do popularnego ptaka w tych stronach – wężówki amerykańskiej (anhinga). Krótki szlak zaczyna się przy Royal Palm Visitor Center. Po przejściu około 5 minut z parkingu utwardzoną ścieżką wchodzi się na drewniane kładki zbudowane nad Taylor Slough, które jest słodkowodnym bagnem trawiastym. Szlak jest idealny dla rodzin z dziećmi. Można na nim podziwiać bogatą faunę, w tym aligatory, żółwie i czaple. Żyje tam wiele gatunków ptaków i jest to prawdziwy raj dla ornitologów. Do tego spora ilość roślinności typowej dla mokradeł.

Park Narodowy Everglades
Park Narodowy Everglades
Park Narodowy Everglades

Gumbo Limbo trail

To kolejny popularny szlak w Everglades, a raczej krótka pętelka o długości 600m. Tak samo jak Anhinga Trail zaczyna się niedaleko Royal Palm Visitor Center. Utwardzona ścieżka wiedzie poprzez zacieniony, przypominający nieco dżunglę tropikalny las zdominowany przez palmy królewskie, drzewa gumbo limbo i paprocie. Jest to jedno z niewielu zacienionych miejsc w parku, więc w przypadku wizyty w lecie daje szansę na schronienie przed gorącym słońcem Florydy. Jest to popularny szlak na spacery i inne wycieczki przyrodnicze.


Shark Valley

To utwardzony około 20-kilometrowy szlak, który powstał w 1946 roku podczas odwiertów w poszukiwaniu ropy naftowej. Miejsce to nazywane jest sercem Everglades i znajduje się tam najbardziej charakterystyczna wieża obserwacyjna. Aby dotrzeć do wieży, z której podziwiać można panoramę parku, należy pokonać około 11-kilometrową trasę. Jazda rowerem to najlepszy sposób na pokonanie tej ścieżki pośród bagien. Można także dołączyć do około 20-kilometrowj wycieczki autobusem wiodącej szlakiem Shark Valley Loop Road. Wzdłuż trasy często można spotkać aligatory i egzotyczne ptaki, nic nie reagujące na obecność człowieka. Parking w centrum turystycznym Shark Valley jest płatny 25$.


Pahayokee Overlook

To bardzo krótki szlak o długości 260 metrów. Znajduje się 21 km na północ od głównego wejścia do parku. Możemy tam spacerować drewnianą kładką, oraz podziwiać z platformy widokowej rozległą panoramę na podmokłe trawy. Pa-Hay-Okee czyli „trawiaste wody” to nazwa, którą używali rdzenni Amerykanie na określenie Everglades.


Mahogany Hammock Trail

To kolejny krótki szlak o długości 800 metrów w kształcie pętelki. Znajduje się w okolicach Shark Valley Slough, 32 km od głównego wejścia do parku. Ścieżka ta prowadzi przez gęsty przypominający nieco dżunglę las, w którym napotkamy drzewa mahoniowe, w tym największe żywe drzewo mahoniowe w Stanach Zjednoczonych, łuszczące się gumbo limbo, oraz nieco złowieszczo wyglądające figowce. Te ostatnie posiadają gałęzie przypominające macki ośmiornicy, które oplatają pień


Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie

Parku Narodowego Everglades?

To ile czasu warto przeznaczyć w Parku Narodowym Everglades, zależy od tego jakie aktywności w nim planujecie. Jeżeli tak jak my chcecie przejść tylko jeden krótki szlak, oraz przepłynąć się airboat to tak naprawdę 2- 3 godziny spokojnie wam wystarczą. Natomiast jeżeli chcecie dołożyć do tego dodatkowe aktywności jak np. obserwacja ptaków, wędkarstwo, czy pływanie kajakiem trzeba dodać dodatkowy czas. Aby łowić w wodach Everglades należy postarać się o licencję, którą można uzyskać online ze strony Florida Fish and Wildlife Conservation Commission. Pomiędzy centrum turystycznym Flamingo i Gulf Coast znajduje się 160 km oznakowanych szlaków wodnych z obozowiskami dla podróżnych. Tour The Glades z siedzibą w Everglades City oferuje spływy z przewodnikiem dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w kajaku. 3,5-godzinny spływ z przewodnikiem kosztuje $99 za osobę dorosłą i $60 w przypadku dzieci w wieku 6-15 lat.

Park Narodowy Everglades

Jak dojechać do Parku Narodowego Everglades?

Po parku Everglades możemy poruszać się samochodem. Można do niego dojechać dwiema trasami. Jedna to droga Route 41 prowadząca z Tampa , Sarasoty, Fort Myers i Naples. Druga to droga Florida State Road 9336, która skręca w Main Park Road i jest głównym wyjazdem z Miami.

W parku znajdują się trzy główne wejścia:

  • północne w Shark Valley – najlepsze dla podróżujących z Miami,

  • południowe – główne wejście do parku w Florida City w pobliżu Homestead,

  • północno-zachodnie w Everglades City – najlepsze dla podróżnych z Naples i Orlando

Park Narodowy Everglades

Ile kosztuje wstęp do Parku Narodowego Everglades?

Wstęp do parku kosztuje 30$ od samochodu, ale jeśli planujecie więcej niż 3 parki narodowe, to warto kupić za 80$ kartę America the Beautiful i wtedy ona pokrywa koszt wjazdu do WSZYSTKICH parków narodowych w USA. Bilet jednorazowy, lub kartę roczną kupuje się w kasie przy wjeździe. Na miejscu można też otrzymać mapę ułatwiającą zwiedzanie.


Park Narodowy Everglades – gdzie się zatrzymać?

Doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie Everglades jest niczym się nie wyróżniające miasteczko Homestead. Macie tam spory wybór moteli, chyba wszystkie fastfoody, a nawet centrum outletowe. My zdecydowaliśmy się na motel Garden Inn Homestead. Jeśli szukacie budżetowej opcji noclegowej to polecamy to miejsce.

Park Narodowy Everglades

2 ความคิดเห็น


Jakub Michalowicz
Jakub Michalowicz
02 ธ.ค. 2566

Hej w jakim wieku córeczka była gdy pływaliście airboat? Jest jakiś minimalny wiek. Z której firmy korzystaliście.

ถูกใจ
Marta Burzyńska
Marta Burzyńska
14 ม.ค.
ตอบกลับไปที่

Lea miała dokładnie 2 lata i 2 miesiące, było to na farmie Aligatoròw.

ถูกใจ
bottom of page