top of page
Post: Blog2 Post

MEKSYK – CO WARTO ZOBACZYĆ NA JUKATANIE?


Półwysep Jukatan to jeden z najbardziej różnorodnych regionów na świecie i jednocześnie najbardziej oblegana przez turystów część Meksyku. To prawdziwy raj na ziemi. Znajdziemy tu rajskie plaże, prekolumbijskie ruiny majów, cenoty, kolonialne miasteczka, piękną rafę koralową, ciekawe ekoparki, oraz wyśmienitą meksykańską kuchnię. Niestety jest to również najbardziej komercyjna cześć Meksyku, podporządkowana pod tłumnie odwiedzających ją Amerykanów, a co za tym idzie jest ona dużo droższa niż pozostała część Meksyku.


Na Jukatanie spędziliśmy dwa tygodnie, podczas których staraliśmy się zobaczyć jego najpiękniejsze miejsca. Dziś pragnę podzielić się Wami tym, co moim zdaniem warto zobaczyć będąc na Jukatanie, oraz co ciekawego można tam robić, aby nieco urozmaicić sobie urlop.


Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan?


1.Tulum

Ruiny prekolumbijskiego miasta Majów Tulum - Zama, wyróżniają się wyjątkowym położeniem na wysokim 12-metrowym klifie, z malowniczym zamkiem „El Castillo” na szczycie. Tulum można uznać za najbardziej fotogeniczne piramidy Majów. Jest to jedno z najpiękniej położonych miejsc w Meksyku oraz na świecie. Szare ruiny kontrastują tu z niesamowicie turkusowym Morzem Karaibskim, białym piaskiem na plaży, oraz otaczającą je zielenią. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami historii, to dla tak pięknych widoków warto tu przyjechać. A jeśli zmęczycie się w trakcie zwiedzania poniżej ruin znajduje się piaszczysta plaża, na której możecie się zrelaksować.

2. Chichen Itza

Prekolumbijska kultura Majów, oraz liczne ruiny, które przetrwały do dziś należą do największych skarbów Jukatanu, Meksyku, oraz całej Ameryki Środkowej. Jedną z najlepiej zachowanych i najważniejszych ruin jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Chichen Itza, która została wybudowana przez Majów od IV do VI wieku.

Nazwa Chichén Itzá oznaczała Źródła Ludu Itzá i pochodzi od cenotów, które pełniły rolę świętych zbiorników do składania ofiar. Najważniejszym zabytkiem w Chichén Itzá jest zaliczana do nowych cudów świata Piramida Kukulkana. W dzień równonocy wiosennej i jesiennej dzieje się przy niej prawdziwa magia. Padające światło na schody piramidy stwarza wrażenie, jakby spełzał po niej pierzasty wąż Quetzalcoatl, który uchodzi za jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. W Chichen Itza warto również zwrócić uwagę na inne miejsca: Gran Juego de Pelota - największe w Ameryce Środkowej boisko do gry w ullamalitzli, Templo de los Guerreros – świątynia Wojowników, Świątynia Jaguara, El Caracol – okrągła wieża, oraz Grupa Tysiąca Kolumn.


Jak to zwykle bywa z cudami świata, miejsce to jest bardzo zatłoczone. Najlepiej wejść na jego teren o godz. 8.00, wtedy można spokojnie spacerować po praktycznie pustym terenie. Dopiero ok 9.30 zaczynają zjeżdżać się autokary z turystami, a sprzedawcy rozkładają swoje stoiska i robi się bardzo tłoczno.

3. Coba

Choć Półwysep Jukatan kojarzy się głównie z Chichen Itza i Tulum, to wśród jego bujnej roślinności skrywają się również inne, nieco mniej znane majańskie kompleksy. Jednym z nich jest starsze od obu wspomnianych wcześniej stref Cobá. Choć dziś nie może konkurować z Chichen Itza pod kątem popularności, to w przeszłości, w okolicach X wieku, oba miasta mocno rywalizowały ze sobą o wpływy w regionie.


Ruiny miasta Majów w Coba, są miejscem przepięknie położonym w dżungli, przez co wiele ruin jest ukrytych, lub wręcz niedostępnych. W dalszym ciągu trwają tam prace archeologiczne, szacuje się, że mieszkało tam nawet 50 000 osób. Podczas zwiedzania strefy archeologicznej można poczuć się nieco jak Indiana Jones – jest ona w porównaniu z innymi dość mało wyeksplorowana, piramidy są otoczone gęstą dżunglą, a część ruin jest wciąż mocno porośnięta - szacuje się, że z 6500 struktur odkrytych dotychczas zostało jedynie kilkadziesiąt!


W prekolumbijskim mieście Majów Coba można wejść na najwyższą piramidę na Jukatanie Nuhoch Mul, z której roztacza się przepiękny widok na bezkresną dżunglę. Oczywiście wejście na 40 metrową piramidę nie jest łatwe, bo schody są strome i wąskie, ale dla chętnych dla ułatwienia zastał przyczepiony specjalny sznur, którego można się trzymać podczas wchodzenia lub schodzenia. Wysiłek na pewno wynagrodzą nam niezwykłe widoki ciągnącego się po horyzont lasu.To jedna z ostatnich piramid Jukatanu, na szczyt której można się wspiąć (w Chichen Itza czy Tulum jest to zabronione).

4. Uxmal

Uxmal to moim zdaniem najpiękniejsze ruiny Majów na Jukatanie, z zachwycającymi widokami, które roztaczają się z Pałacu Gubernatora na cały kompleks, wraz z otaczającą je dżunglą. Podobały się nam o wiele bardziej, niż najpopularniejsza ruiny w Meksyku, czyli Chichen Itza, które są strasznie zatłoczone. Wynika to prawdopodobnie z tego, że znajdują się w bliskiej odległości od kurortów wzdłuż wybrzeża. Wycieczka do Uxmal jest już większą wyprawą, przez co jest tu dużo spokojniej i prawie pusto.

Wspaniale zachowane miasto Majów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak Chichen Itza, czy inne ruiny Majów w Meksyku. Byliśmy mile zaskoczeni, że nie spotkaliśmy tutaj tak wielu turystów i mogliśmy w spokoju spacerować po tym niezwykle ciekawym i świetnie zachowanym kompleksie piramid, które zdobią misterne mozaiki i figury, przedstawiające boga deszczu Chaca.

W Uxmal znajduje się najbardziej niezwykła piramida prekolumbijskiej Ameryki, czyli Piramida Czarownika. Ze względu na swój kształt uchodzi za jedną z najbardziej nietypowych majańskich budowli. Do dziś pozostaje tajemnicą, dlaczego w przeciwności do innych piramid posiada ona zeszlifowane rogi.

5.Cenoty

Półwysep Jukatan słynie z obecności kilku tysięcy mniejszych lub większych cenot. Są to naturalne studnie krasowe znajdujące się w wapiennych jaskiniach lub grotach, połączone systemem wód podziemnych. Były one źródłem wody i wokół nich budowano osady i miasta. Według wierzeń Majów, stanowiły one łącznik pomiędzy światem ludzi a światem bogów i demonów. Niektóre cenoty mogą być zupełnie odkryte i posiadają lustro wody na powierzchni ziemi, czasami światło dzienne wpada do nich jedynie przez wąskie otwory, a niektóre mają jeszcze częściowe “zadaszenie”. Są też takie, do których dostęp możliwy jest jedynie poprzez tunele w skałach. Te naturalne, słodkowodne baseny z krystalicznie czystą wodą zapraszają do orzeźwiających kąpieli. Są doskonałym miejscem do pływania, snurkowania, oraz nurkowania.


Wiele cenot stało się popularną atrakcją turystyczną, ze zbudowaną infrastrukturą. W zależności od miejsca można spotkać cenoty z platformami do spacerów, lub do moczenia nóg w wodzie, niektóre oferują kamizelki do pływania, kajaki, przebieralnie i toalety, w pobliżu znajdują się także stragany z pamiątkami. Do wielu cenot wstęp jest płatny, średnio ok 120-150 pesos, ale im bardziej wypromowane miejsce tym cena wyższa. Na szczęście pozostaje jeszcze wiele cenot, które są praktycznie dzikie. Pamiętajmy, że w cenocie można się kąpać na własne ryzyko i najczęściej nie ma tam ratowników.


Najpiękniejsze centy naszym zdaniem to: cenote Suytun, cenote Ik Kil, Kantun Chi, oraz cenote Azul. Jeżeli jesteście fanami nurkowania to idealny jest cenot Dos Ojos. Świetną przygodą jest spacer podziemną rzeką Rio Secreto.

Cenote Suytun
Cenote Kantun Chi
Cenote Ik Kil
Cenote Kantun Chi
Cenote Kantun Chi
Cenote Kantun Chi
Cenote Azul
Cenote Azul

6. Różowe jeziorka w Las Coloradas

Kolejnym niesamowitym miejscem jakie odwiedziliśmy na Jukatanie to różowe jeziorka Las Coloradas. Wiele osób wątpi w autentyczność tego miejsca. Zarzucane jest, że nie ma prawa istnieć, że jest fikcją lub świetnie porzerobionymi fotografiami w Photoshopie, gdyż taki kolor wody w naturze nie występuje. A jednak, istnieją naprawdę. To autentyczne i jedyne w swoim rodzaju miejsce, które zobaczyliśmy na własne oczy. Jeziorka są następstwem działającej w wiosce gigantycznej fabryki produkującej sól. To ogromny obszar pozostały po wydobyciu soli, poprzecinany groblami i wieloma zbiornikami wodnymi, w których ze względu na zasolenie nie żyje nic oprócz drobnych skorupiaków Artemia, to właśnie one nadają wodzie jej niezwykły kolor i stanowią pożywienie dla flamingów, które możemy tu spotkać przy odrobinie szczęścia.

Różowe jeziorka w Las Coloradas najpiękniej prezentują się z góry. Kontrastując z turkusem wody, pasmem zieleni, oraz błękitem nieba.

Największym minusem tego miejsca jest to, że stało się ono bardzo komercyjne. Podejście do turystów jest na zasadzie im więcej da się z nich zedrzeć tym lepiej. Jeziorka znajdują się na terenie prywatnej firmy i za wstęp trzeba zapłacić 155 pesos, ale pomimo opłat i tak nie pozwalają tam na używanie dronów. Jednak wystarczy pojechać kawałek dalej drogą obok budki, gdzie zbierają opłaty i można za darmoszkę zrobić piękne zdjęcia, a ponieważ już nie znajdujemy się na prywatnym terenie, także można polatać dronem.

7. Rejs po Rio Lagartos

Jeśli szukacie miejsc mało znanych, otoczonych piękną przyrodą i chcielibyście mieć je tylko dla siebie to Rio Lagartos będzie idealnym miejscem. Ta mała wioska rybacka położona na północnym krańcu Półwyspu Jukatan. Jest częścią Rezerwatu Biosfery obejmującego ponad 60 tys. ha terenów błotno-wodnych. Na terenie, którego rządzą bagna, mokradła, lasy namorzynowe, plaże, i zbiorniki wodne zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków i dzikich zwierząt. Dla miłośników przyrody to prawdziwy raj na ziemi.


Warto wybrać się tutaj o poranku na rejs łódką z przewodnikiem po przepięknych namorzynach Rezerwatu Biosfery podczas, którego można zobaczyć stada flamingów, kormorany, pelikany, a jeśli dopisze Wam szczęście, to także krokodyle.


Rio Lagartos to również najlepsza baza noclegowa jeśli planujecie zwiedzanie Las Coloradas.

8. Akumal i pływanie z żółwiami

Zatoka Akumal to miejsce gdzie możemy spotkać ogromne żółwie w ich naturalnym środowisku. Dzieje się tak za sprawą specjalnej trawy, która rośnie na dnie zatoki i już kilkanaście metrów od brzegu żółwie pływają lub skubią ją na dnie. Niestety jeśli miałabym wymienić największe rozczarowanie na Jukatanie to właśnie było by nim Akumal i pływanie z żółwiami. Niestety komercja i chęć „zdarcia z turystów kasy” owładnęła tym miejscem. Nie dość, że za samo wejście na plażę trzeba zapłacić 120 pesos, to na miejscu okazuje się, że aby móc posnurkować z żółwiami trzeba zapłacić kolejnych 300 pesos za „wycieczkę z przewodnikiem”. Pierwsze o czym pomyślałam, to że ja tego nie potrzebuję żółwie są stosunkowo blisko od brzegu, mam własny sprzęt, więc jaka wycieczka? Nic bardziej mylnego jak tylko zaczęłam się zbliżać w tamtym kierunku, obsługa plaży ruszyła za mną niczym David Hasselhoff w Słonecznym Patrolu, żeby zawrócić i poinformować, że mogę pływać tylko do bojek a za nimi można tylko z przewodnikiem. To miejsce zmieniło się na minus przez kilka lat od naszego ostatniego tutaj pobytu. Wcześniej wystarczyło mieć kamizelkę, która była obowiązkowa, okulary do pływania oraz rurkę i można było podglądać życie żółwi w zatoce.

9. Laguna siedmiu kolorów Bacalar

Bacalar to jedno z tych miejsc, co do których mieliśmy wysokie oczekiwania. Laguna Siedmiu Kolorów, to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro w Meksyku. Choć położona jest bardzo blisko Morza Karaibskiego, nie jest w żaden sposób z nim połączona. Okolica nazywana Laguną Siedmiu Kolorów ze względu na niezwykły odcień wody, który kojarzy się z Malediwami. Podobno można się tu dopatrzeć aż siedmiu kolorów wody.


My nie do końca trafiliśmy szczęśliwie, woda zamiast różnych odcieni błękitu była w większości zielona. Było to związane z opadami, które w ostatnim czasie były tu dość obfite. Taki odcień występuje tylko przez 4 miesiące w roku, zatem mieliśmy małego pecha. Jednak nie narzekamy, gdyż miejsce jest niezwykle urokliwe i naprawdę warto tu przyjechać.


Laguna Siedmiu Kolorów ma 42 kilometry długości i maksymalnie 2 kilometry szerokości. Niezwykłą przejrzystość i fantastyczny kolor wody zawdzięcza przede wszystkim białemu, wapiennemu podłożu.

10. Izamal

Izamal to jedno z najpiękniejszych miasteczek na Jukatanie przyciągające intensywnym żółtym kolorem jak magnez. My w nim zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Miasteczko jest tak urokliwe, że zostało wpisane na listę Puebli Magicos, czyli listę magicznych meksykańskich miasteczek.

Zlokalizowane zaledwie 70 km od Meridy, jest idealnym miejscem na przerwę pomiędzy zwiedzaniem Chichen Itza, a Uxmal. Wzniesione na gruzach dawnego miasta Majów miasteczko zwane „miastem trzech kultur”, gdyż łączy w sobie elementy okresu pre-kolumbijskiego, kolonialnego i nowożytnego, ma niezwykle ciekawą historię i polski akcent. Bowiem podczas pielgrzymki do Meksyku w 1993 roku Jan Paweł II, będąc w zabytkowym konwencie w Izamal, największym obok piramid architektonicznym skarbie miasteczka, odniósł się do sytuacji Indian w Meksyku i wyraził dla nich poparcie. Po jego wizycie większość budynków w Izamal, w tym konwent pomalowano na żółto i biało, czyli kolory Watykanu. Inna z teorii nawiązuje do wierzeń Majów, w której żółty to kolor kukurydzy, czyli święty. Mi jednak osobiście bardziej podoba się ta pierwsza wersja.

Głównym i obowiązkowym punktem zwiedzania jest kościół i klasztor franciszkanów Convento de San Antonio de Padua, zbudowany na ruinach piramidy Majów, oczywiście pomalowany na żółto – biało. Miasteczko słynie również z przedziwnie ozdobionych bryeczk z końmi, które przewiozą Was po mieście pokazując 5 zrujnowanych piramid majańskich znajdujących się w obrębie miasta. Jedna z nich piramida Kinich Kakmó mierząca 34 metry jest trzecią najwyższą piramidą na Jukatanie.

11. Valladolid

To typowo kolonialne miasteczko, wpisane na listę meksykańskiego programu Pueblos Magicos, promującego miasta z wyjątkowo bogatą historią, dziedzictwem kulturowym. Mi to miasteczko bardzo kojarzyło się z Kubańskim Trynidad. Centralną i najpopularniejszą częścią miasta jest skwer Parque La Mestiza oraz kościół Iglesia de San Gervasio.

12.Merida

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć na Jukatanie jest kolonialne miasteczko Merida. Stolica stanu Jukatan, zamieszkała przez prawie 900 000 osób. Założone w 1542 roku, jest jednym z najstarszych miast w obu Amerykach. Będąca świetnym miejscem wypadowym do zwiedzania atrakcji Jukatanu takich jak Uxmal, czy Rezerwatu Biosfery Celestún.


To tutaj stoi najstarsza w Ameryce Środkowej, Katedra św. Ildefonsa. Oprócz niej warto zobaczyć również: Monumento a’la Patria, Pałac Rządowy (Palacio de Gobierno), Muzeum Casa de Montejo oraz Plaza Grande.

13. Park rozrywki Xcaret

Jeśli mielibyśmy wybrać nasz ulubiony park rozrywki na Jukatanie to byłby właśnie Xcaret, czyli wodny park rozrywki, w którym poznamy Jukatan i Meksyk w pigułce. Na odwiedzających czekają tu zarówno wodne atrakcje jak i kulturalne więc myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Można tutaj popływać z nurtem rzeki otoczonej skałami, snurkować na rafie koralowej, poznać kulturę Majów, spotkać mnóstwo egzotycznych zwierząt i ptaków, popłynąć statkiem po rzece. Znajdziemy tu naturalne baseny, wodospady i jaskinie, a wszystko otoczone przez niezwykłą roślinność, przez co można się tu poczuć jak w prawdziwej dżungli. Poprzez wizytę w zaaranżowanej wiosce miejsce to pozwala na poznanie historii i kultury regionu, zobaczymy tu tradycyjną zabudowę, malutkie miasteczko z kościołem, niezwykłą kaplicę, kolorowy cmentarz. Możemy wziąć udział w warsztatach, czy zajrzeć do Muzeum Folkloru. Na koniec dnia wisienką na torcie jest dwugodzinne wielkie show, opowiadające historię Meksyku. W „Xcaret Mexico Espectacular” bierze udział ok 300 artystów, jest pełne muzyki, tańców, barw i kultury, stanowi jedną z największych atrakcji w regionie.


W Xcaret jest tak dużo atrakcji i pokazów, że warto na początku zorientować się w mapie parku i programach występów, które odbywają się o konkretnych godzinach w różnych zakątkach parku, tak aby zobaczyć to co nas interesuje i zaplanować czas tak, aby czegoś co nas interesuje nie pominąć. Na terenie całego kompleksu znajduje się również kilka restauracji. Zaplanujcie tutaj cały dzień, a na koniec wielu z Was pewnie tak jak i my powie, że jest Wam mało.

14.Inne parki rozrywki


Xplore

Jeżeli podróżujecie bez małych dzieci i lubicie odrobinę adrenaliny, to ten park rozrywki powinien się Wam spodobać. Znajdziecie tu takie atrakcje jak: zjazdy na ziplinach, pływanie na tratwie po cenotach, prowadzenie jeepów w dżungli przez lasy i tunele, pływanie w podwodnych rzekach.


Do tego w cenie biletu wstępu możecie jeść i pić w wyznaczonych restauracjach na terenie parku bez ograniczeń.


Xel – Ha

To kolejny popularny eco-park na Jukatanie, pełen wodnych atrakcji i nie tylko. Podobnie jak Xcaret i Xplore został zbudowany z wykorzystaniem naturalnych walorów półwyspu. Atrakcji jest tu całkiem sporo, więc o nudzie nie ma tu mowy. Znajdziemy tu naturalne baseny idealne do snorklingu, rzekę po której z nurtem możemy pływać samemu lub na pontonach, jaskinie, groty. A kiedy nam to wszystko się już znudzi możemy pójść na spacer po lesie otaczającym park lub udać się do jednej z restauracji, w których posiłki i napoje mamy wliczone w cenę biletu.


Xoximilco

To nie do końca park rozrywki, to bardziej Meksykańska fiesta, organizowana na kolorowych oświetlonych łodziach, które pływają po kanałach w pobliżu Cancun. To park rozrywki zaprojektowany na wzór oryginalnego Xochimilco w Mexico City, w którym rodziny i przyjaciele wynajmują łodzie zwane trajinera i pływają po wodzie słuchając muzyków na żywo.


Podczas wizyty w tym parku posłuchacie muzyki na żywo, napijecie się tequili i kolorowych drinków, oraz zjecie pyszne jedzenie. Wizyta ​​Xoximilco to świetny sposób na poznanie lokalnej kultury.


Co ciekawe muzyka i jedzenie pochodzą z różnych regionów Meksyku, co sprawia, że ​​impreza jest barwnym pokazem kultury całego Meksyku.


1 comentario


Lukasz Jarosz
Lukasz Jarosz
07 abr 2021

super!

Świetna sprawa pozdrawiam z cała rodzinką , Pani rodzinkę ;)

Me gusta
bottom of page