top of page
Post: Blog2 Post

ZWIEDZAMY PARK NARODOWY SEKWOI - SZLAKI I INFORMACJE PRAKTYCZNE


Park Narodowy Sekwoi położony jest w górach Sierra Nevada w południowej Kalifornii na obszarze o powierzchni 1635,14 km². Jest drugim po Yellowstone najstarszym Parkiem Narodowym w Stanach Zjednoczonych. Został ustanowiony w 1890 roku, aby zapobiec masowemu wycinaniu drzew w końcu XIX i początkach XX wieku oraz by chronić te unikalne drzewa. Majestatyczne drzewa, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie przyciągają rokrocznie masy turystów. Jednak Park Narodowy Sekwoi to nie tylko gigantyczne sekwoje, ale również ogromne góry, wspaniale granitowe monolity, głębokie kaniony, rozległe jaskinie, jeziora, wodospady, jest też domem dla wielu stworzeń, także dzikich i niebezpiecznych. Znajduje tam schronienie ponad 1200 gatunków roślin i 315 gatunków zwierząt. Widok niedźwiedzia przechodzącego ulicą, lub szukającego pożywienia na polu kempingowym nie jest niczym wyjątkowym.


Najwyższym szczytem Parku Narodowego Sekwoi jest Mount Whitney – najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych poza Alaską. Wznosi się na 4421 m n.p.m. Park ten sąsiaduje z Parkiem Narodowym Kings Canyon, z którym jest połączony zarówno terytorialnie jak i administracyjnie.


Park Sekwoi w zasadzie w całości jest magiczny, w powietrzu unosi się tam coś tajemniczego, połączonego z tartakowym zapachem suchego drewna i lekkim półmrokiem. Jeżeli zastanawiacie się czy uwzględnić Park Narodowy Sekwoi w swoim planie podróży, odpowiedź jest prosta. Park Narodowy Sekwoi to jedno z miejsc, które zdecydowanie trzeba odwiedzić.

Sekwoje - kilka słów o nich


Sekwoje to największe drzewa świata i jeden z symboli Kalifornii. Rosną tylko i wyłącznie na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada w pasie między 1500, a 2500 metrów, gdzie mają najlepsze warunki. Występują w 75 mniejszych, lub większych zagajnikach. Mogą osiągać nawet 95 metrów wysokości i 12 metrów średnicy pnia, a ich waga może dobiegać do 200 ton.

Są to drzewa długowieczne, najstarsza znana sekwoja ma około, a może i więcej niż 3250 lat. Aby chronić te przepiękne kolosy utworzono Park Narodowy Sekwoi. Ich fachowa nazywa to mamutowce olbrzymie, czy też sekwojadendron. Mamutowiec olbrzymi to drzewo z gatunku drzew iglastych. Sekwoje są niezwykle wytrzymałe. Dzieje się tak za sprawą związków chemicznych, zawartych w drewnie i korze, które to pozwalają im uodpornić się na insekty i grzyby. Kora sekwoi jest też niezwykle odporna na ogień. Podczas, gdy dla innych drzew jest śmiercionośną siłą, ten rodzaj drzew wręcz go potrzebuje, ogień jest ich życiodajną siłą. Ogień pomaga sekwoi rozmnażać się. Dlatego wokół pnia sekwoi przy ziemi można zobaczyć charakterystyczny czarny placyk, specjalnie wypalony przez strażników parku. Ciepło płomieni sprawia, iż szyszki mamutowca tracą wilgoć, wysychają i otwierają się, przez co uwolnione nasiona mogą wydostać się na zewnątrz. Sekwoje uśmierca głównie wiatr. Dzieje się tak ze względu na to, że Sekwoje olbrzymie mają płytko osadzony system korzeni, co sprawia, że te drzewa umierają najczęściej od powalenia. Wiatr często łamie też korony drzew. Tak okaleczone drzewo powoli umiera. Drzewa wymagają też bardzo spulchnionej i wysoko mineralnej gleby, zadeptywanie ziemi wokół drzew też sprzyja ich obumieraniu, dlatego niektóre okazy są zabezpieczone płotkami.


Dlaczego sekwoje są takie duże? Bo rosną bardzo szybko, młode drzewa nawet do dwóch metrów rocznie i rosną w zasadzie bez końca, kres wzrostowi przynosi dopiero śmierć drzewa.


Uwaga! Sekwoi olbrzymiej występującej w Parku Narodowym Sekwoi należy nie mylić z sekwojami wiecznie-zielonymi, które są chlubą Parku Narodowego Redwood. To sekwoje olbrzymie zasłużenie noszą miano największych drzew świata. Kryterium tego “naj” jest objętość.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Sekwoi?

Najciekawsze szlaki i atrakcje w Parku Narodowym Sekwoi


Na terenie parku znajduje się wiele szlaków, które umożliwiają podziwianie największych drzew na świecie, oraz okolicznych pięknych terenów. My niestety ze względu na to, że odwiedzaliśmy Park Sekwoi zimą nie mogliśmy skorzystać ze wszystkich jego uroków, bowiem do wielu miejsc nie było możliwości dostania się, a część dróg była zamknięta. Tak naprawdę mogliśmy pojechać do Giant Forest, w którym rośnie General Sherman, oraz przejechać Generals Highway. Poza sezonem zimowym jest więcej opcji na różnego rodzaju aktywności. Obszar parku jest naprawdę duży, więc dobrze jest zorientować się, gdzie leżą interesujące nas punkty. Odległości między nimi bywają spore, więc lepiej się nie wracać i nie tracić czasu. Wszystkie najważniejsze atrakcje są bardzo dobrze oznakowane, więc nie ma problemu z trafieniem.

General Sherman – największe drzewo świata

Generał Sherman to najpopularniejsza atrakcją parku. Trudno się temu dziwić, zważywszy że jest obecnie największym drzewem, jest również największym żyjącym organizmem na świecie. Ta ogromna sekwoja ma 84 m wysokości, 11 m średnicy i waży ponad 1200 ton, aby go objąć potrzeba aż 15 osób. Generał Sherman jest już staruszkiem ma już około 2300 – 2700 lat.

Rośnie on w Giant Forest czyli “Lesie Olbrzymów”, w którym znajduje się pięć z dziesięciu największych drzew na świecie (licząc według objętości). Największy gigant w parku nazwany został na cześć generała Williama T. Shermana. Jeśli zastanawiacie się, czy Generał Sherman będzie jeszcze rósł wzwyż, to niestety muszę was rozczarować. Będzie za to szerszy. Sherman przybiera co roku na objętości. I to dość sporo, bo określa się, że przybiera na tyle, że można by z tego stworzyć kolejne dość duże drzewo. Prowadzi do niego dość krótki szlak, gdzie do przejścia mamy jedynie ok. 1,5 kilometra.

Tunnel Log

Jedną z większych atrakcji parku jest przewrócona na drogę 84-metrowa sekwoja, w której wydrążono tunel umożliwiający przejazd. Było to po prostu dużo łatwiejsze niż usunięcie drzewa z drogi. Sekwoja przewróciła się w 1937 roku i właśnie wtedy powstał Tunnel Log. Przy Tunnel Log często ustawia się długa kolejka do zrobienia zdjęcia. Nie ma tam już dawnej trasy przejazdu. Teraz, to w zasadzie taka zatoczka dla turystów.


Crystal Cave

Park Narodowy Sekwoi jest znany i kojarzony przede wszystkim z drzewami mamutowców, a niewiele osób wie, że w parku znajduje się ponad 240 poznanych jaskiń. Wśród nich najbardziej znaną jaskinią jest Lilburn Cave – najdłuższa jaskinia w Kalifornii o długości 32km. Jednak jedyną jaskinią udostępnioną do zwiedzania z przewodnikiem, jest druga pod względem długości (5,5km) jaskinia Crystal Cave, z imponującymi stalagmitami i stalaktytami.


Crescent Meadow

Otoczona sekwojami przyjemna łąka, którą John Muir nazywał „klejnotem Sierra”. Jest na niej duża szansa spotkania niedźwiedzia. Można tam odpocząć, zjeść kanapkę w otoczeniu pięknych drzew i zieleni.


Auto Log

Auto Log to ogromna powalona sekwoja, słynąca z tego, że można było po niej spokojnie przejechać samochodem niczym po drodze. Obecnie na Auto Log nie można już wjechać samochodem. Pień jest już za bardzo zniszczony i przez to niestabilny. Do tego miejsca można jednak podjechać i pooglądać z bliska ten bardzo nietypowy „podjazd”.


Congress Trail

Od generała Shermana na terenie Lasu Gigantów, nieopodal General Grant odchodzi Congress Trail, wzdłuż którego znajdują się największe sekwoje w parku. To krótki aczkolwiek widowiskowy szlak o długości 3,2 km. Zobaczymy tu między innymi The Senate, The House, The President Tree (czwarta największa sekwoja), Lincoln Tree (piąta największa sekwoja), oraz Washington Tree, do 2005 drugie największe drzewo na świecie. W 2003 roku w wyniku pożaru straciło część swojej korony, a w 2005 pod ciężarem śniegu złamało się stając się niewielkim kadłubem. Congress Trail to technicznie bardzo łatwy szlak, który mogę śmiało polecić każdemu. My z dwuletnim dzieckiem zimą przeszliśmy go bez najmniejszych problemów.

Big Trees Trail

To krótki, kilometrowy spacer wokół Round Meadow, znajdziecie tu kilka spektakularnych okazów sekwoi.


Grant Tree Trail (Grant Grove)

Grant Tree Trail (Grant Grove) to szlak, a raczej krótka pętelka, przy której stoi drugie największe drzewo na świecie o nazwie General Grant (Drzewo Generała Granta). Mierzy ono 81,5 metra wysokości, a jego obwód wynosi 32,8 m, czyli jest trochę grubszy od General Shermana. Nie jest też taki stary, ma jedynie 1650 lat i jeszcze pewnie sporo urośnie. Ścieżka znajduje się w Kings Canyon National Park. Po drodze warto wejść do wnętrza drzewa nazywanego Fallen Monarch, powalonego pnia jednej z sekwoi, do którego można zajrzeć do środka. Na szlaku zobaczymy również inne giganty takie jak California Tree, Centennial Stump, Lightening Tree, Oregon Tree i Tennessee Tree. Centennial Stump to ogromny pień ściętej Sekwoi, której fragment wysłano do Filadelfii na Światowe Targi w 1876 roku, aby społeczeństwo mogło zobaczyć te niewiarygodne olbrzymy. Ludzie bowiem nie wierzyli, że drzewo może być tak ogromne. Szlak do Generała Granta zaczyna się przy dużym parkingu. Jego długość wynosi 0,8 km, czas przejścia 20-30minut.


Z Grant Tree Trail można ruszyć na kilka innych szlaków North Boundary Trail, North Grove Trail i Dead Giant Loop Trail, ale to propozycja dla tych, co maja nieco więcej czasu w Parku Narodowym Sekwoi.


North Grove Loop

North Grove Loop to mało popularny szlak, odchodzący z tego samego parkingu, co Grant Tree Trail. Idąc tym szlakiem po drodze mija się wiele sekwoi, mniejszych i większych. Można również zobaczyć ślady po wypalaniu tego terenu. Trasa North Grove łączy się z przylegającym do niego szlakiem Dead Giant Loop Trail, przechodzącym przez Sequoia Lake Overlook. Szlak North Grove Loop jest pętelką o długości 2,8 km, na jego przejście potrzeba 1,5 godziny.


Moro Rock

Moro Rock to granitowy monolit, górujący nad całym parkiem, który położony jest niedaleko Lasu Gigantów i Łąki Crescent Meadow. Na szczyt prowadzi krótka (0,9 km w jedną stronę), lecz dość stroma trasa złożona z około 400 kamiennych stopni, z zabezpieczeniami w postaci barierek. Ze szczytu można podziwiać park i widoczne w oddali pasma górskie.


Pętelka do Moro Rock jest zamykana dla prywatnych samochodów w sezonie od końca maja do początku września w weekendy i święta, kursuje wtedy po tej drodze parkowy autobus.


Kiedy najlepiej odwiedzić Park Narodowy Sekwoi?


Park Narodowy Sekwoi jest położony dosyć wysoko, średnio na około 2000 metrów n.p.m. Dlatego też zima trzyma tam dosyć długo i wcześnie się pojawia. Wiosną również może leżeć tu śnieg, a niektóre drogi mogą być w dalszym ciągu zamknięte. Sezon rusza tak naprawdę dopiero od połowy maja. Wówczas otwierają się wszystkie hotele, restauracje, sklepy i zaczynają jeździć parkowe shuttle bus’y. We wrześniu park powoli przygotowuje się do końca sezonu, w każdej chwili może pojawić się śnieg, więc stopniowo ogranicza swoje serwisy.


Zimą park jest otwarty, ale trzeba być przygotowanym na zaśnieżone, lub oblodzone górskie drogi. Łańcuchy są często wymagane na drogach w parku od jesieni do wiosny, ale mogą być potrzebne o każdej porze roku, jeśli spadnie śnieg. My o tym co prawda wiedzieliśmy, ale dojeżdżając do parku nie było śladu śniegu, więc uznaliśmy, że obędzie się bez łańcuchów. Oczywiście nic bardziej mylnego. na wjeździe do parku strażnik cofnął nas do miasteczka ze względu na brak łańcuchów na koła. Na szczęście daleko nie musieliśmy się cofać bo jedynie kilka kilometrów. Łańcuchy wypożyczyliśmy w The Geteway Restaurant & Lodge. Jak się później okazało był to bezsensowy, aczkolwiek konieczny wydatek bo do punktów, do których można dojechać zimą dojechaliśmy bez problemu bez łańcuchów, jednak jesteśmy lżejsi o kilkanaście dolarów. Co prawda śnieg pojawił się w wyższych partiach po wjeździe na teren parku, ale drogi były odśnieżone i czarne, więc zakładanie łańcuchów mijało się z celem.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Parku Narodowego Sekwoi?


Nam wystarczyły 3 godziny, ale byliśmy zimą i większość szlaków była zamknięta. Jeżeli tak jak my nie planujesz długich spacerów po parku i traktujesz tę atrakcję jako drogę do Yosemite, warto przeznaczyć chociaż 2 – 3 godziny, by zobaczyć najciekawsze atrakcje Parku Narodowego Sekwoi. Natomiast jeśli planujecie wybrać się na jakieś szlaki przy okazji jeżdżąc z miejsca na miejsce i zatrzymując się to tu, to tam to myślę, że tak na spokojnie jeden dzień wystarczy.

Jak dojechać do Parku Narodowego Sekwoi?


Jadąc z Los Angeles, czy Las Vegas należy kierować się na Bakersfield skąd drogą nr 65. Dojedziecie miejscowości Visalia i tam skręcamy na wschód, na jedną z dwóch dróg prowadzących do Parku Narodowego Sekwoi – drogę nr 198. Tuż za jeziorem Kaweah, droga przybiera nazwę Generals Highway i serpentynami zaczyna piąć się w górę. Co jakiś czas znaki oznajmiają na jakiej wysokości się znajdujemy. Tysiąc stóp, tysiąc pięćset… dwa tysiące i wyżej. Mgła powoli ustępuje, widzimy ją tylko w dolinie na zakrętach. Aż w końcu jest! Wielka, przepiękna, wyjątkowa Sekwoja! Najpierw jedna, potem druga, a potem cały las olbrzymich mamutowców. Miejsce jedyne w swoim rodzaju, unikatowe w skali świata. Ostatnią miejscowością na trasie jest Three Rivers, gdzie można kupić pamiątki, lub prowiant na drogę.


Zimą droga dojazdowa może zostać zamknięta przez służby parku, gdy opady śniegu przekraczają dopuszczalne normy. Późna wiosna i lato to sezon pożarów w rejonie Sekwoi. Często w tym okresie również zdarzają się zamknięte drogi.


Aktualne warunki na trasach dojazdowych możecie sprawdzić na stronie www.nps.gov/seki/planyourvisit/conditions.htm

Ile kosztuje wstęp do Parku Narodowego Sekwoi?


Wstęp kosztuje 35$ od samochodu, ale jeśli planujecie więcej niż 3 parki narodowe, to warto kupić za 80$ kartę America the Beautiful i wtedy ona pokrywa koszt wjazdu do WSZYSTKICH parków narodowych w USA. Bilet jednorazowy, lub kartę roczną kupuje się w kasie przy wjeździe. Na miejscu można też otrzymać mapę ułatwiającą zwiedzanie.

Park Narodowy Sekwoi – gdzie się zatrzymać?


Jedynym hotelem na terenie Parku Sekwoi jest Wuksachi Lodge. Pozostałe trzy, Grand Grove Cabins John Muir Lodge i Cedar Grove Lodge, znajdują się na terenie Kings Canyon. Park Narodowy Sekwoi ma dobrze wyposażone kempingi. Rezerwacji możemy dokonać na kempingach: Buckeye Flat, Dorst Creek, Lodgepole, Sentinel, Sunset i Potwisha na pół roku przed planowanym przyjazdem, na stronie www.recreation.gov Pozostałe kempingi Atwell Mill, Canyon View, Cold Springs, Crystal Springs, Sheep Creek, South Fork i Moraine to miejsca first-come, first-served, (kto pierwszy przyjedzie...) na których w weekendy w miesiącach letnich jest dość trudno znaleźć wolne miejsce.


Do parku możemy wjechać z dwóch stron, od południa od miasteczka Three Rivers drogą nr 198 i od zachodu od strony Fresno drogą nr 180. W obu przypadkach droga jest stroma i powoli wspina się do serca Parku Sekwoi. My do parku wjeżdżaliśmy od strony Three Rivers, które jest ostatnim miasteczkiem przed wjazdem do parku. Polecam Sierra Lodge Three Rivers, który znajduje się praktycznie na samym końcu miasteczka. Stamtąd mamy kilka minut jazdy samochodem do najbliższych restauracji i sklepu.bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB