top of page
Post: Blog2 Post

GDZIE PODRÓŻOWAĆ W CIĄŻY?


Ciąża to wyjątkowy czas ale i spore obciążenie dla naszego organizmu. Teraz nasz organizm pracuje za dwoje, czasem troje, lub jeszcze więcej. Z niektórych rzeczy, które nie były dotąd dla nas problemem, na okres tych wyjątkowych 9 miesięcy musimy zrezygnować. Wybierając cel naszej podróży musimy pamiętać, że ciąża może istotnie wpływać na wydolność naszego organizmu. Ale jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, to w ciąży podróżować można a nawet warto! Jedynie z rozsądkiem należy wybierać destynacje i atrakcje na miejscu.

Musicie jednak pamiętać, że w ciąży zaleca się unikać dużej ekspozycji na słońce. Może „unikać” to za mocno powiedziane, ale nadużywanie nie jest wskazane, chronić się możemy na przykład używając kremów z filtrem, aby na twarzy nie pojawiły się przebarwienia, z którymi później trudno będzie walczyć. Jak słońce, to też często upały, więc warto zadbać o odpowiednie nawodnienie pijąc minimum 2-3 litry wody dziennie. Należy nie tylko chronić ciało przed słońcem, ale i nie przesadzać ze zbyt intensywnym chodzeniem, gdyż mogą nam się przytrafić omdlenia, obrzęki i wiele innych dolegliwości. Na miejsce wakacyjne warto wybrać rejon, gdzie będziecie mogli oprócz leżenia i odpoczynku również pospacerować, a przy okazji troszkę pozwiedzać.

W ciąży każdą podróż należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, da to wam poczucie spokoju i pewności, że wszystko jest w porządku i nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu. Tym bardziej, że stan zdrowia w czasie 9 miesięcy może się zmienić. Warto też skonsultować z lekarzem, gdzie można jechać i jak się do takiego wyjazdu przygotować.

Zatem jakie kraje i kierunki będą dla nas bezpieczne?


Najlepszym rozwiązaniem będą podróże do krajów o umiarkowanym klimacie z dobrą i łatwo dostępną opieką medyczną. Jak już wcześniej pisałam w ciąży można latać samolotem, jednak ze względu na własny komfort warto wybierać loty nie najdłuższe, jeżeli jest to możliwe maksimum do 6 godzin.

Kraje Europy (zakładając, że wylatujemy z Polski) będą świetnym pomysłem: Portugalia, Włochy, Francja, Grecja, Chorwacja, Wyspy Kanaryjskie, czy Turcja. Dla odważniejszych także dalsze zakątki świata (pomimo dłuższych lotów) nie powinny stanowić problemu, jednak zawsze warto sprawdzić jak wygląda tam opieka zdrowotna, np.: Tajlandia, Bali (Indonezja), Singapur, USA, Kanada, czy nawet Meksyk zapewnią nam odpowiedni poziom opieki. To nie wszystkie miejsca, część Ameryki Południowej, czy inne rejony Azji też zagwarantują nam odpowiedni poziom opieki, zawsze warto sprawdzić jak wygląda to na miejscu, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co w tym stanie może nam się przydarzyć.

Nie zapominajmy przy tym również o naszym pięknym kraju który ma wiele do zaoferowania: morze, jeziora, góry czy piękne miasta i urokliwe miasteczka plus jest taki że nie ma konieczności lotu samolotem, a przejazdy nie są długie.


Bliższe podróże są lepsze, choćby ze względu na naszą wygodę. Optymalne to takie do 3-4 godzin. Moja ciąża nie była zbyt uciążliwa, nogi zaczęły mi puchnąć dopiero na samym końcu, nie pojawiały się też skurcze. Ale w związku z tym, że w ciąży mogą pojawić się te objawy, nie najlepsze jest zbyt długie siedzenie w tej samej pozycji. Długie siedzenie w jednej pozycji sprzyja też zakrzepom. Jak sobie z tym radzić w podróży? Jeżeli jedziemy samochodem, to często postoje, w innych środkach transportu jeżeli mamy taką możliwość wstawać, chodzić, pić dużo wody i unikać kofeiny.


Marzy Wam się odpoczynek w SPA? Sprawdźcie wcześniej ofertę zabiegową ośrodka do którego się wybieracie, gdyż jest wiele zabiegów, których nie wykonuje się kobietom w ciąży. Warto poszukać specjalnych pakietów „dla kobiet w ciąży”, oferujących zabiegi specjalnie dobrane do naszych potrzeb.


Morze, jeziora, baseny? Jeśli chcecie wchodzić do wody, to tam gdzie jest to dozwolone, jest czysto i bezpiecznie. Infekcja w ciąży to ostatnia rzecz o której teraz marzymy.

Góry w ciąży? Jak najbardziej tak, tylko znowu się powtórzę wszystko w granicach zdrowego rozsądku i ostrożnie. Wybierajmy łatwe szlaki, niezbyt strome i dostosowane do naszej kondycji. Spacer w ciąży jest jak najbardziej zalecany. My często robiliśmy sobie piesze wycieczki w Tatry, Dolina Chochołowska, czy Morskie Oko były odpowiednią formą spędzania czasu. Kondycja ciężarnej może być gorsza, mogą pojawić się problemy ze złapaniem tchu, więc na szlaku załóżcie pewien zapas czasowy i róbcie częste odpoczynki. Najważniejsze nie planujcie wypadów bez towarzystwa!


Rejsy statkiem? Sami mieliśmy ochotę wybrać się na rejs po Karaibach, jest to dobry pomysł na podróż , nie jest ona męcząca, w każdej chwili możemy schować się do kajuty i odpocząć, na miejscu jest wiele udogodnień. Na statku zawsze jest lekarz , ale minusem jest to, że w razie nagłej potrzeby do szpitala mamy czasem kilka godzin i często jedyny transport to helikopter, dlatego pamiętajmy o maksymalnym ubezpieczeniu, gdyż koszta mogą być ogromne. Z tego też powodu wiele statków ma zastrzeżenie w regulaminie, że po 24 tygodniu kobiety w ciąży nie będą wpuszczone na pokład, to tyczy się też malutkich dzieci.

W ciąży odradza się podróży:

  • Wymagających od nas intensywnego zwiedzania. Objazdówki z milionem miejsc i stałym przemieszczaniem się z miejsca na miejsce to nie najlepszy pomysł na podróż w ciąży.

  • Wycieczki z wyczerpującymi i ekstremalnymi sportami (nurkowanie, surfowanie, skutery wodne itp… muszą chwilę poczekać)

  • Podróże w rejony o gorącym i wilgotnym klimacie, ze względu na przyspieszony metabolizm także nie są zalecane.

  • Wycieczki do wysoko położonych miejsc, również chwilę muszą poczekać.

  • Wyjazdy do krajów rozwijających się z kiepską opieką medyczną i miejsc ze złymi warunkami sanitarnymi.

  • Wycieczki do miejsc o wysokim ryzyku zatrucia pokarmowego i związanych z nim wymiotów i/ lub biegunki mogących prowadzić do odwodnienia organizmu i problemów żołądkowych, które mogą zaszkodzić dziecku, uważam że są całkowicie zbędne a wręcz niebezpieczne i będę ich zawsze odradzać. Taka egzotyka nie jest w tym momencie dobrym rozwiązaniem.

  • Kiepskim pomysłem jest również wyjazd do malarycznej Afryki tropikalnej, oraz w rejony z dużą ilością chorób zakaźnych, gdzie wymagane są szczepienia, których w ciąży nie wolno przyjmować.

Tak więc orientalne i bardzo egzotyczne wyjazdy możemy przełożyć na… za kilka lat ☺

Warto również wziąć pod uwagę koszty leczenia i czy hospitalizacji. Przed wyjazdem należy wyrobić w NFZ kartę EKUZ, która zapewnia podstawową opiekę medyczną w większości krajów europejskich. Dokupić dodatkowe ubezpieczenie (zresztą nie tylko w ciąży), szczególnie wtedy, gdy wybieramy się poza Europę, ale w UE także ma to sens, bo nasza darmowa karta od NFZ nie zapewni wszystkiego, a lepiej być przygotowanym na różne ewentualności. Poza tym zawsze miałam przy sobie adres najbliższego szpitala w danym mieście, tak, aby w razie czego móc szybko zareagować. Pamiętajmy, że Stany Zjednoczone wymagają zawsze specjalnego ubezpieczenia.


Ciąża to wyjątkowy czas więc dlaczego nie rozpieszczać się, odrobina luksusu i lepsze traktowanie Wam się należą. Dlaczego w tym okresie warto postawić na komfort, wziąć lepszy hotel z łazienką w pokoju i lepszym jedzeniem, wynająć samochód na miejscu. Po porodzie nie będzie przez kilka miesięcy na to czasu i możliwości. Więc warto odpocząć na zapas ☺

Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów z serii ""Podróże w ciąży":


Commentaires


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB