top of page
Post: Blog2 Post

KILKA POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PODRÓŻOWAĆ W CIĄŻY


Część kobiety w ciąży boi się podróżować. Powody są różne, część nie może (np. przeciwskazania medyczne), część zwyczajnie nie chce, a część po prostu boi się (tylko czego?). Każda z nas ciążę znosi na swój własny indywidualny sposób i nie ma sensu robić nic na siłę. W ciążach powikłanych, np.: zagrażającym przedwczesnym porodem, łożyskiem przodującym, niewydolnością szyjki macicy, należy powstrzymać się od podróży. W ciążach mnogich konieczne jest szczególne zachowanie ostrożności. Ale jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań medycznych, a Wy czujecie się dobrze, będę starać zachęcić Was do podróży w tym pięknym czasie. Podróżowanie w ciąży ma swoje korzyści, a przyszłe mamy w wielu miejscach mają specjalne przywileje. Jeżeli macie jakieś wątpliwości, to postaram się przedstawić Wam kilka powodów, dla których warto podróżować w ciąży. Nie dla wszystkich może to jednak być takie oczywiste, ja sama o niektórych przywilejach dowiedziałam się dopiero pod koniec podróżowania w dwupaku☺


NIE MUSISZ STAĆ W KOLEJKACH


Jak masz już widoczny brzuszek nie powinnaś mieć problemu z przepuszczeniem w kolejce. Często ludzie sami widząc brzuchatkę proponują przepuszczenie. Jeżeli nie przepuszczą, trzeba kierować się do kas lub przejścia dla osób uprzywilejowanych i grzecznie zapytać osób stojących w kolejce o możliwość przepuszczenia. Raczej nikt nie powinien Ci odmówić!! Zresztą w większości turystycznych miejsc na świecie przy kasach jest informacja, że kobiety w ciąży, oraz osoby niepełnosprawne, a czasem także z malutkimi dziećmi są obsługiwane poza kolejką. Warto również poprosić w takiej sytuacji o pomoc pracowników lub ochronę. Najważniejsze nie wstydźmy się z tego przywileju korzystać!!

Nie wyobrażam sobie stania w kolejce ponad godzinę do Pałacu Alcazar w Hiszpanii, w upale ponad 30 stopni. Gdyby nie możliwość szybkiego wejścia do środka pewnie nie zdecydowalibyśmy się na jego zwiedzanie. W Istambule dzięki temu udało nam się wejść do środka Hagia Sophia jako jedni z pierwszych i dzięki temu mamy zdjęcia bez tłumów turystów w tle.

Absolutnie nie namawiam Was do wykorzystywania błogosławionego stanu, możliwe że w kolejce mogą się znajdować osoby bardziej potrzebujące. Ale jeśli jesteś zmęczona, puchną Ci nogi i bolą plecy warto ułatwić sobie życie :)


To samo na lotnisku nie musicie stać w długich kolejkach. My, jak już miałam widoczny brzuszek, to za każdym razem odprawialiśmy się albo w specjalnej kolejce dla osób uprzywilejowanych, albo kierowano nas do kolejki pasażerów biznes class. Dzięki temu chociaż troszkę mniej byłam zmęczona i zestresowana przed lotem, a wolny czas przeznaczałam na odpoczynek.


Na początku ciąży nie chciałam korzystać z tego ułatwienia i często jak ktoś mi proponował przepuszczenie z uśmiechem na twarzy dziękowałam. W końcu ciąża to nie choroba, miałam dużo czasu i dobrze się czułam. Ale w pewnym momencie wraz z rosnącym brzuchem zdajesz sobie sprawę po co wymyślono ten przywilej !!

ODPOCZYWAJ


Wypoczęta przyszła mama to szczęśliwa mama. Warto wykorzystać ten czas na odpoczynek i wypad gdzieś za miasto, wykorzystać zaległy urlop, zrobić krótką przerwę i zrelaksować się. Nie musimy od razu robić męczącej objazdówki po wszystkich najważniejszych atrakcjach regionu. Jest to idealny czas na wypoczynek z książką nad basenem, spacery wzdłuż plaży, czy wypad ze znajomymi nad jezioro.


Jeżeli jesteś na zwolnieniu i możesz wychodzić z domu, warto to wykorzystać. Nie mówię tu o dalekich podróżach, ale czy nie lepiej odpoczywać w domku nad morzem wdychając jod lub jeziorem, niż siedzieć w domu przed telewizorem? Warto wyrwać się choć na kilka dni od domowego zgiełku i wszystkich obowiązków jakie mamy na głowie. Takie drobne przyjemności naprawdę mogą świetnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

MASZ MIEJSCE SIEDZĄCE


Czy w komunikacji miejskiej, czy w pociągu, czy poczekalni na lotnisku zawsze znajdzie się miejsce siedzące dla kobiety w ciąży. Czasem podróżując pociągiem nie było już normalnych miejsc siedzących, lecz kiedy spytałam się o miejsce dla kobiety w ciąży takie znajdowało się. Wielokrotnie spotykałam się z ludzką uprzejmością, gdy ustępowano mi miejsca. Ludzie niezalenie czy w Polsce czy na świecie pozytywnie reagują na ciężarne kobiety, co jest bardzo miłe i czasem pomocne.

STAWIAJ NA JAKOŚĆ NIE NA ILOŚĆ


Plan zwiedzania dostosuj do własnych możliwości i nie martw się jeśli nie wszystko uda się zobaczyć, w końcu zawsze można wrócić w to samo miejsce jeszcze raz. Staraj się robić w miarę częste przerwy na odpoczynek, czy coś do picia, w końcu nikt Was nie goni. Plan dnia miej zawsze elastyczny i dostosowuj go na bieżąco pod siebie. Stawiaj na jakość nie na ilość, nie oznacza to że Twój wyjazd będzie mniej ciekawy, wręcz przeciwnie.

OTWARTOŚĆ


W wielu krajach na świecie ludzie widząc kobiety w ciąży reagują bardzo pozytywnie. Często zadają pytania: czy chłopiec, czy dziewczynka? Który miesiąc? Jak się czuję? Są to bardzo miłe zachowania. Zwłaszcza w Turcji doświadczaliśmy tego dość często, a kobiety w ciąży mają tam wiele przywileji, które są rzeczą całkowicie normalną. Przy okazji takich rozmów często dowiadywaliśmy się gdzie można bezpiecznie zjeść coś dobrego, albo o jakiejś fajnej atrakcji do zobaczenia. Jest to też sposób na poznawanie nowych zwyczajów i kultur.

ODROBINA LUKSUSU


Kiedy jak nie teraz można nacieszyć się wypadami we dwoje (później to nie będzie już takie łatwe), wybrać lepszy hotel w centrum aby nie chodzić daleko lub wybrać się do fajnej restauracji na kolacje. Jest to idealny moment na taki luksus. Ja tak sobie dogadzałam będąc w Kapadocji, wybierając nocleg w tradycyjnych jaskiniach adaptowanych na hotele. Do dziś ten wypad wspominam z wielkim sentymentem i robi mi się ciepło na sercu.


Oczywiście plusów podróży w ciąży jest znacznie więcej ja tylko przytoczyłam te najważniejsze, dzięki którym mam nadzieję że zachęcę Was do wyjścia w dwupaku z domu.

Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów z serii ""Podróże w ciąży":
Commentaires


bottom of page