top of page
Post: Blog2 Post

ATRAKCJE JORDANII CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ?


Ten niewielki bliskowschodni kraj zachwycająca różnorodnością atrakcji, ma sporo do zaoferowania turystom odwiedzającym go. Poza Petrą czyli doskonale zachowanym skalnym miastem Nabatejczyków, zaliczonym do 7 współczesnych cudów świata, Jordania oferuje o wiele więcej. Od miejsc znanych z Biblii, przez grecko-rzymskie ruiny w Gerazie, Gadarze, Ammanie, słynne muzułmańskie "zamki na pustyni" i twierdze krzyżowców. Prawdziwym skarbem jest też przyroda. Zachwycają spektakularne formy skalne pustynni Wadi Rum i majestatyczne kaniony. Niezapomnianym przeżyciem jest też kąpiel w Morzu Martwym, oraz nurkowanie pośród jednej z najpiękniejszych na świecie raf koralowych na w Morzu Czerwonym.


Co warto zobaczyć w Jordanii?

1. Petra

Sądzę, że Petry nie trzeba specjalnie reklamować. Petra to rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych czerwono – brązowych skałach, które zamieszkiwali Nabatejczycy od III wieku przed naszą erą do I wieku p.n.e. Petra będąca największą atrakcją Jordanii została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Zachwyca swoim pięknem, architekturą i magiczną scenerią. Jej zwiedzanie warto zaplanować tak, aby nie ograniczać swojego pobytu zaledwie do Skarbca Faraona i wąwozu Al Siq. Petra to liczne malowniczo położone szlaki, dzięki którym możemy zobaczyć jej różne oblicza, liczne budowle, oraz grobowce. To absolutny „must see” w Jordanii. Więcej na temat Petry przeczytacie w artykule: Zwiedzanie Petry informacje praktyczne. Przewodnik po jednym z siedmiu cudów świata.

2. Mała Petra

Mała Petra to miejsce znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów. Można powiedzieć, że to miniaturka słynnej Petry – również położona w wąwozie z wykutymi w skałach świątyniami . Znajduje się około 7 km od Wadi Musa w wiosce Al Beidha. Zwiedzanie Małej Petry jest bezpłatne i zajmuje ok. godziny.

3. Wadi Rum

Wadi Rum to najsłynniejsza pustynia w Jordanii. Ta pustynna dolina jest pełna malowniczych, granitowych skał i piaskowców. Słynie z zachwycających formacji skalnych i zmieniającej się w zależności od pory dnia barwy wszechobecnego tam piasku. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Jordanii, będąca jednocześnie plenerem wielu filmów min. Star Wars, Marsjanin, Lawrence’a z Arabii, Czerwona Planeta, Transformers, czy Prometeusz. Zobacz również nasz wpis Wadi Rum - pustynia rodem z Marsa. Jak zorganizować wycieczkę, co warto zobaczyć?

4. Noc na pustyni Wadi Rum

Będąc w Wadi Rum nie ograniczajcie się tylko do krótkiej wycieczki na pustynię, podczas której zaliczycie jedynie kilka miejsc. Polecam wybranie rozszerzonej opcji o nocleg na pustyni. Całodzienne jeep tour z możliwością podziwiania zachodu słońca, oraz noc spędzona w namiotach, to już ciekawe przeżycie . Ale jeśli dołożycie do tego poranne podziwianie wschodu słońca na pustyni, to gwarantuję Wam że będziecie zachwyceni!! Dla nas wschód słońca na jordańskiej Wadi Rum, to jedno z naszych najpiękniejszych przeżyć w życiu.

5. Morze Martwe

Morze Martwe to w rzeczywistości słone jezioro bezodpływowe wciśnięte między Jordanię, Izrael i Palestynę, które z roku na rok zmniejsza swoją powierzchnię. Znajduje się ok. 430 m pod poziomem morza, będąc tym samym najniższej położonym punktem na Ziemi. Jest to także najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, prawie 8,6 razy bardziej niż Ocean Atlantycki. Wysokie zasolenie powoduje, że praktycznie nie ma tam życia organicznego. Poprzez dużą ilość soli woda jest tak gęsta, że wypiera niemal wszystkie przedmioty na wierzch. To magiczne miejsce, pełne niecodziennych widoków. Wystarczy zbliżyć się do jego brzegu, aby móc zobaczyć oryginalne solne formacje, które pięknie kontrastują z szafirowo, turkusową wodą. Nie lada atrakcją jest kąpiel w Morzu Martwym połączona z kąpielami błotnymi. Ciało swobodnie unosi się na powierzchni wody, płynąc zaś na brzuchu, woda sama odwraca ciało na plecy. Dlatego tak popularne są zdjęcia turystów leżących na wodzie , czytających książkę, lub gazetę.

6. Starożytne miasto Dżarasz

Dżarasz to jedno z największych i najlepiej zachowanych miast, starożytnego Rzymu, założone przez Aleksandra Wielkiego. Czasy jego świetności przypadają na II w. i rządy rzymskiego cesarza Trajana. Miasto za czasów grecko-rzymskich nazywane było Geraza i przeżywało swoje najpiękniejsze lata. Było ono jednym z najpotężniejszych miast antycznego Rzymu do momentu spustoszenia przez wojska perskie w VII wieku, oraz zniszczenia części miasta podczas ogromnego trzęsienia ziemi w VIII wieku. Obecnie możemy podziwiać dwa teatry rzymskie, hipodrom, łaźnie, świątynie Zeusa i Artemidy, bramy wjazdowe, Owalne Forum, liczne kolumnady, łuk triumfalny, oraz uliczki i mury miejskie. Pozostałości miasta Dżarasz robią naprawdę spore wrażenie. Można je zwiedzać za darmo w ramach Jordan Pass. Czas potrzebny na wędrówkę po kompleksie to minimum 2 godziny.

7. Amman

Stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m. Jej najciekawszymi atrakcjami jest: Teatr rzymski, widok na miasto z cytadeli Jebel Al Qala’a, Muzeum Archeologiczne i meczet króla Husajna.

8. Rezerwat Dana

Rezerwat biosfery Dana położony w muhafazie At-Tafila, w Jordanii. Jego powierzchnia to około 320 km2, na których znajduje się bogactwo fauny i flory, pustynia, klify a także ruiny starożytnego miasta Feinan. Odwiedzając rezerwat do dyspozycji mamy wiele kilometrów szlaków, z których roztaczają się wspaniałe widoki na góry, przecinające je doliny, oraz przeróżne formacje skalne.

9. Wadi al-Mujib

Wadi al-Mujib to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych kanionów Jordanii. Jego dnem płynie wartka rzeka, mająca swoje źródło na Pustyni Syryjskiej, zaś ujście w Morzu Martwym. Cały obszar to Park Narodowy, na terenie, którego znajduje się kilka pieszych szlaków. Praktycznie większość z nich prowadzi dnem wąwozu. Niestety nie udało nam się odwiedzić tego miejsca ze względu na to, że jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób dorosłych, więc my podróżując z Lelcią, nie mogliśmy wejść do kanionu. Bilety wstępu są dość drogie 21 JOD od osoby, a zwiedzanie jest możliwe jedynie kiedy poziom wody pozwala na swobodne wędrówki. Otwarty jest w okresie od 1 kwietnia, do 31 października, gdy poziom wody jest stosunkowo niski.

10. Góra Nebo

Góra Nebo to biblijne miejsce, z którego Mojżesz wraz z hebrajczykami prowadzonymi przez niego z niewoli egipskiej zobaczył Ziemię Obiecaną. Jednak samemu prorokowi nie dane było postawić na niej swojej stopy, była to bowiem kara za popełniony wcześniej grzech. Góra jest również miejscem jego śmierci i pogrzebu. Obecnie na szczycie góry Nebo znajduje się bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza, w którym można zobaczyć niesamowite mozaiki. Znajduje się tutaj też Polski akcent. W 2000 roku papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Jordanii, w trakcie której odwiedził Górę Nebo. Jako hołd dla papieża Polaka i tej wizyty, na Górze Nebo stoi pomnik przypominający o tej wizycie i jej symbolicznym znaczeniu nie tylko religijnym, ale także politycznym i ekumenicznym. Góra Nebo oddalona jest zaledwie o 10 km od Madaby, więc warto oba miejsca połączyć. Wstęp kosztuje 2 JOD/os. (nie obejmuje go Jordan Pass). Na jej zwiedzanie warto przeznaczyć ok. godzinę.

11. Akaba

Jeśli lubicie nurkować to musicie odwiedzić Akabę, popularny kurort rozłożony nad zatoką o tej samej nazwie. To jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych na świecie . Rafa koralowa uformowała się tu tuż przy samym brzegu. W położonej nad Morzem Czerwonym Akabie, macie niezliczoną ilość baz nurkowych, które tylko czekają, aby pokazać nam piękno podwodnego świata Jordanii. Możecie w nim podziwiać kolorowe ryby, kraby, żółwie, a nawet delfiny. Ciekawymi miejscami do nurkowania jest słynny wrak Cedar Pride, Cable Reef, Japanase Garden, zatopiony samolot Herkules C-130, czy czołg.

12. Madaba

Madaba miasto położone w północno-zachodniej części Jordanii słynące z przepięknych mozaik. Znajdują się tam najstarsze, zachowane mozaiki geograficzne na świecie. Na posadzce prawosławnej świątyni św. Jerzego znajduje się najsłynniejsza z nich, składa się z 2 milionów elementów i przedstawia mapę części Bliskiego Wschodu i Ziemi Świętej, m.in. Jerozolimę, Morze Martwe, Jezioro Galilejskie. Bilet wstępu do cerkwi kupuje się w kasie na prawo od Cerkwii, kosztuje 1-2 JOD, niestety nie jest wliczony w Jordan Pass.

13. Zamek Krzyżowców w Al -Kerak

Al -Kerak to ruiny XII-wiecznego zamku krzyżowców, a właściwie fortecy, położonej na wzniesieniu, z której roztacza się panorama na surowe połacie jordańskich ziem. Z niego kontrolowano wymianę handlową między Damaszkiem, a Egiptem i Mekką. Samo miasto ma starożytne, sięgające co najmniej trzech tysięcy lat korzenie, wymieniane jest w Biblii i umieszczone na mozaikowej mapie w Madabie.

14. Przejazd drogą królewską (King’s Highway)

Droga Królewska to droga nr 35 łącząca północ z południem kraju. Wzdłuż niej rozlokowane są najważniejsze zabytki i atrakcje Jordanii. Nic dziwnego skoro trasa ta pokrywa się z wytyczonym już w starożytności szlakiem handlowym. Ciągnie się przez ponad 384 km od miasteczka Irbid (przy granicy z Syrią), aż do skrzyżowania z drogą nr 15 w okolicach Ar-Raif na południu Jordanii. King’s Highway zachwyca niesamowitymi zmieniającymi się pustynno-górskimi widokami. Na jej trasie znajdują się liczne punkty widokowe, zamek krzyżowców w Al-Karak, zamek Shobak miasto Jerash, zapora Mujib, miasto ze słynną mozaiką Madabe, oraz miejscowość Wadi Musa będąca świetną bazą do zwiedzania Petry. Przejazd wynajętym autem drogą królewską to jeden z tańszych sposobów zwiedzania Jordanii. Warto na nią zaplanować cały dzień, bo co jakiś czas będziecie się zatrzymywać i robić zdjęcia.
Comentarios


bottom of page