top of page
Post: Blog2 Post

PODRÓŻE SAMOLOTEM W CIĄŻY. O CZYM WARTO WIEDZIEĆ I PAMIĘTAĆ.


W ciąży słyszałam wielokrotnie pytania, czy nie boję się latać? Czy nie zaszkodzi to dzidziusiowi? Czy lot może wywołać poronienie? Czy potrzebne jest zaświadczenie i do kiedy można latać? Tych pytań padło wiele. No właśnie, a jak właściwie jest z tymi podróżami? Można czy nie? Przedstawiam wam mój subiektywny poradnik z wiedzą jaką udało mi się zdobyć w czasie kilkunastu lotów jakie odbyłam w tym pięknym dla każdej kobiety okresie.


Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytanie: „czy w ciąży możecie lecieć samolotem?” Odpowiedź na to pytanie może wam udzielić tylko i wyłącznie lekarz prowadzący ciążę. Każda z nas znosi ją inaczej, jest w innej kondycji zdrowotnej i podejmowanie tej decyzji tylko i wyłącznie na podstawie przeczytanych w intrenecie informacji może być niebezpieczne dla ciebie i dzidziusia.

No więc jak to jest można czy nie można?... jupiii MOŻNA!!! Samolotem można latać tylko i wyłącznie, jeśli Twoja ciąża rozwija się prawidłowo, jest zdrowa i niezagrożona. Warto przed każdym planowanym lotem pójść do ginekologa na kontrolną wizytę – ja tak robiłam i dzięki temu byłam dużo spokojniejsza. Latanie nie zwiększa ryzyka wad płodu, nie zwiększa ryzyka porodu przedwczesnego, czy poronienia. Największym ryzykiem jest możliwość wystąpienia choroby zakrzepowo zatorowej – narażone na nią są zarówno kobiety w ciąży jak i osoby niebędące w ciąży. Przy czym u kobiet w ciąży to ryzyko jest nieco większe. Lot sam w sobie nie zagraża dziecku, baaa w wielu krajach nawet stewardessy mogą dalej pracować w ciąży!

Warto jednak pamiętać o kilku ogólnych zasadach jakich należy przestrzegać.

 • Pij dużo wody, dzięki temu zmniejszysz ryzyko odwodnienia.

 • Podczas długich lotów, warto zmieniać pozycję i trochę pospacerować Dzięki temu zapobiegniesz kłopotom z krążeniem, a po za tym rozprostujesz trochę kości.

 • Lepiej odpuścić długie loty, co prawda nie są one zabronione, ale może się to wiązać ze zmęczeniem, brakiem wygody, opuchniętymi nogami i zatrzymaniem się wody w organizmie

 • Unikaj podróży do krajów rozwijających się, często taka podróż wiąże się z dodatkowymi szczepieniami, niektóre z nich nie mogą być wykonywane w ciąży. Do tego dochodzi ryzyko zatruć pokarmowych oraz innych chorób.

 • Odpuść sobie wycieczki do wysoko położonych miejsc. Może się skończyć skokami ciśnienia, odwodnieniem, zawrotami głowy i złym samopoczuciem.

 • Wybierz destynacje o umiarkowanym klimacie, z dobrą lub chociaż przyzwoitą opieką medyczną. Najlepsza w tym okresie będzie Europa, Wyspy Kanaryjskie, Turcja. Jeżeli nie ma przeciwskazań i dobrze się czujesz możesz wybrać się trochę dalej. Ja polecam Bali, Stany, Emiraty Arabskie – poza okresem letnik gdzie panują tam bardzo wysokie temperatury.

 • Nawet jeśli masz wykupione ubezpieczenie, warto wykupić dodatkowe dla kobiet w ciąży. W razie jakich kolwiek komplikacji może być pomocne.

 • Wybierz wygodne miejsce w samolocie - teoretycznie najlepiej te od strony korytarza (ale czy trzeba rezygnować z pięknych widoków podczas lotu, ja zawsze wybierałam miejsce przy oknie, blisko toalety ale nie bezpośrednio obok, zadbaj o wygodne ubranie i coś do jedzenia.

 • Kobiety w ciąży, nie mogą siedzieć na miejscach ewakuacyjnych - czyli tych przy drzwiach i z dodatkową przestrzenią na nogi. Jeśli twoja ciąża nie jest jeszcze widoczna, a dostałaś takie miejsce, to wtedy koniecznie poinformuj o tym przy odprawie.

 • Wybieraj takie wyjazdy, które nie będą wymagały nadmiernego wysiłku.

Najlepszym okresem na podróże w ciąży jest drugi trymestr, kiedy mijają mdłości, senność i ryzyko poronienia jakie towarzyszą pierwszemu trymestrowi. W trzecim trymestrze może przeszkadzać Ci już dość sporych rozmiarów brzuszek i coraz bardziej ograniczona mobilność. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i warto wsłuchać się w swój organizm. Ja podróżowałam we wszystkich trzech trymestrach i wszystkie loty bardzo dobrze znosiłam. W pierwszym jeszcze nie wiedząc, że jestem w ciąży - dowiedziałam się o niej będąc na Malediwach. W trzecim już z brzuszkiem sporych rozmiarów leciałam do Turcji i gdyby nie piłeczka przed nosem nie odczułabym żadnej różnicy.

Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do latania samolotem. Na samym początku ciąży, kiedy nie jest ona jeszcze widoczna nie jest ono potrzebne. Warto zawsze przed wylotem sprawdzić, od którego tygodnia ciąży dana linia lotnicza wymaga zaświadczenia o braku przeciwskazań do latania samolotem oraz do którego tygodnia ciąży pozwala latać samolotem. Jedne linie nie będą przyjmować na pokład kobiet po 35 tygodniu, w innych problemem może być już 27 tydzień – co przewoźnik, to regulamin. Dlatego zawsze, zanim jeszcze zabukujecie bilety, upewnijcie się, czy będziecie w ogóle mogły wejść na pokład. WAŻNE! Zaświadczenie lekarskie ma ważność 7 dni, potem nie jest ono brane pod uwagę!

A co w sytuacji, kiedy nie masz takiego zaświadczenia? Krążą mity, że nie zostanie się wpuszczonym na pokład. Spokojnie nie jest to prawdą. Po prostu dostaniesz oświadczenie do podpisania, że lecisz na własną odpowiedzialność.

Pamiętaj na lotnisku nie wolno Ci:

 • Przechodzić przez bramki. Jeżeli Twoja ciąża nie jest jeszcze widoczna, zgłoś ten fakt przy kontroli.

 • Podnosić walizek. Jeżeli podróżujesz sama nie wstydź się poprosić o pomoc.

W ciąży na lotnisku przysługuje Ci pierwszeństwo w kolejce. Niestety ludzie nie zawsze „zauważą” twój odmienny stan. Warto poinformować o tym fakcie obsługę lotniska i zapytać, czy możesz wejść bez kolejki. Najczęściej słysząc to są uprzejmi i przepuszczają. – ja nie spotkałam się nigdy z niemiłą reakcją, wręcz przeciwnie!!! Jeżeli nie ma nikogo z obsługi w pobliżu możesz skorzystać z linii dla posiadaczy biznes class – informując oczywiście, że nie masz takiego biletu, ale że jesteś w ciąży. Ja na początku nie lubiłam się prosić o przepuszczanie, ale w połowie ciąży zaczęłam z tego przywileju korzystać i było to spore ułatwienie, wielokrotnie oszczędzaliśmy sporo czasu przy odprawie (twój partner lub osoba towarzysząca wchodzi z tobą!!!).


Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się wyjaśnić wszystkie za i przeciw. Dziewczyny pamiętajcie ciąża to nie choroba, ale warto na siebie i tą kruszynkę w brzuszku szczególnie uważać ☺

Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów z serii ""Podróże w ciąży":
Comments


bottom of page